Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Milyen nyelven neveljem a...

Milyen nyelven neveljem a gyerekem?

Figyelt kérdés
Nem sokára Londonba fogok költözni, és szeretnék egy gyereket... De nem tudom, hogy milyen nyelven neveljem, mert ha magyarul nevelem akkor félek hogy nem fog semmit érteni az iskolában...angolul viszont egyáltalán nem szeretném...
2012. dec. 24. 09:52
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
Két nyelven is lehet, semmi baja sem lesz. A későbbiekben viszont nagy előnye lehet belőle.
2013. febr. 23. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
Perfekt lesz mindkét nyelven, és nem fogja keverni őket. Számtalan példa van. Csak előnyei vannak a "kétanyanyelvűségnek" (szerintem ez lenne rá jó szó). A gyerekek csodálatosak!
2013. febr. 23. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

magyarul neveld. de ha magad is azt mondod, hogy angolul egyáltalán nem szeretnéd, akkor nem értem mi a kérdés.

nem értem azt a válaszolót sem, aki angolul nevelné a gyerekét. azoktól a (magyar vagy bármilyen más nemzetiségű) szülőktől, akik angolul nevelik a gyerekeiket, csak akcentusos angolt hall a gyerek otthon. az ilyen gyerekek mégsem akcentussal beszélik a nyelvet. tehát sokkal jobban formálódnak az óvodában/iskolában.

nyugodtan neveld a gyereked magyarul, nem lesz gondja az angollal.

az egyik válaszolót szintén nem értem, aki szerint oké, ha töri a magyart, legalább kitűnik valamivel. miért jó helytelen, "rossz minőségű" dolgokkal kitűnni, én nem hajtanék erre.

2013. febr. 24. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Ezért van ki a valagam a gyakorikérdésektől. Sok az ilyen álkérdés, amikor a kérdező költői kérdést tesz fel, már eleve eldönti, hogy melyik választ szeretné hallani, és aki mégse azt válaszolja, azt jól lepontozza a sárga földig.


Ráadásul egy ilyen véleménykikérős kérdésnél nincs jó válasz. Megközelítések vannak és szubjektív vélemények.


Én írtam azt, hogy angolul nevelném. Egyrészt nem azt írtam, hogy mindenkinek kötelező ezt tenni, csak leírtam ennek a stratégiának az előnyeit, következményeit. Tipikus magyar mentalitás, hogy aki nem megy a csordával, abba összefogva bele kell rúgni és el kell taposni miden áron, mert ugyebár itthon mindenki olyan okos, mindenhez legjobban értünk, focihoz is, és persze világviszonylatban nem vagyunk sehol a nagy eszünkkel. Valahogy a nagy eszünket nem támasztják alá az elért eredmények.


Nincs olyan, amit az előző írt, hogy "helytelen", "rossz minőségű". Az akcentus egyáltalán nem olyan rossz dolog, pláne nem az angolos magyar akcentus. Kisebb korban itthon csúfolhatják érte, de ez a kérdőnél nem játszik, mivel Londonban fog iskolában járni a gyerek. Később, felnőtt korára meg még jól is kijöhet az akcentus, egzotikus lehet, "édi", színesíti az egyéniséget. Hol van az leírva, hogy mind a 9-10 millió magyarnak egyformán kell beszélni, mint egy robot birkacsordának? Leszögezem, hogy kiejtéssel, fonetikával, nyelvtanulással foglalkozom, és én vagyok leginkább híve a szabvány, semleges és médiakiejtésnek (főleg utólagos, idegen nyelv tanulása során), de azt is látni kell, hogy az akcentus sem rossz. Nem megy ki a nyelvi rendőrség, nem csak egyféle kiejtés van. Nincs olyan, hogy egyetlen, jó, jó minőségű kiejtés, még a semleges, szabvány pesti nyelvjárásban sem, vannak bizonyos szavakra kiejtési variációk, ráadásul a nyelv időben is mindig változik. Főleg, hogy az emberek többsége nem felel meg a szabvány pesti nyelvjárásnak, ettől rendszeresen eltér kiejtésben, de még egyéb nyelvhasználatban is. Elég meghallgatni, mikor az utca emberét interjúvolják, még akkor is, ha nem tájszólásos, akkor sem úgy beszél, mint a tévébemondók. Szóval álszent dolog ez a "helyes" magyar kiejtés, még ha létezne is egyáltalán, mitől lenne ez a legszentebb dolog, amitől lenne főben járó bűn eltérni?


Tőlünk nyugaton, sokkal több akcentus van, és az emberek büszkék rá, nem tartják cikinek. A külföldi akcentust sem, kivéve, ha a túlzott bevándorlás miatt krízis alakul ki a munkaerőpiacon, az ilyen szélsőséges helyzeteket leszámítva kint sem okoz gondot, sőt, sokan jópofának találják. A konzervatív patrióták meg úgyis fintorognak mindenen, más a polgártársaikon is.


Ennek ellenére természetes módon a kettő között szokott megvalósulni. Ha nem erőltetjük gyereknevelésnél csak x/y-nyelvet, akkor alapból kétnyelvű lesz, és az is teljesen jó. Én csak arra írtam, hogy ha már végletből kell választani, én bizony meglépném. Más nyilván csinál, amit akar.

2013. febr. 24. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

13-as vagyok, persze, nincs olyan, hogy helytelen (kivéve amikor objektíve az), én csak az emberek általános reakciója szerint írtam azt. vagyis aki akcentussal beszél, azt lehet hogy a magánéletben "édinek" tartják majd, de a szakmai életben nem egy előny, hacsak nem befolyásos multimilliomos az illető. én is nyelvész vagyok, sőt nem is otthon élek, de hidd el, kint nem büszkék az emberek az akcentusukra, mert a nyugati átlagember véleménye is csak ugyanaz, mint a magyar átlagemberé: az akcentusos embert alacsonyabb intelligenciájú embernek véli. az, hogy ez adott esetben hatalmas tévedés, senkit nem érdekel.

én sem patriotizmusból vagy birkaszellemből mondtam, hogy a magyar nyelvű nevelést támogatom, hanem azért, mert úgy gondolom, hogy az angol nevelésnek semmi értelme, hacsak nem ugyanúgy anyanyelve a szülőnek is. a lepontozást ugyanakkor nem értem, de itt mindig ez megy a véleményes kérdéseknél is.

ebben az esetben viszont a többségnek adok igazat, ha van esélye a gyereknek, hogy akcentus nélkül, anyanyelvként beszélje a magyart, akkor ezt miért vennénk el tőle. igaz, hogy nem túl "hasznos" (ha van ilyen) nyelv a magyar, de egy nyelvvel több, mint csak az angol és kicsi korától hozzászokik a gyerek a többnyelvűséghez. kiváló kiindulópont a mai világban.

2013. febr. 24. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

"Nyelvében él a nemzet."

Feltételezem, Sz. István, a fenti idézet elkövetője jól tudta, mit beszél. Remélem ezért pontozódnak le az angollá változást éltetők. Ez nem lokálpatrióta észjárás. Magyarok vagyunk. Szinte egyebünk sincs, csak ez a kiváló nyelv, és a gyermekeink. Kár lenne értük. Több, mint szomorúság azt olvasni, hogy hagyd a fenébe a magyar nyelvet. Nem értem, miért nem magától értetődő.

2013. febr. 24. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!