Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Milyen az a bizonyos cseh...

Milyen az a bizonyos cseh "éneklő" beszéd? És milyen az az ů betű?

Figyelt kérdés
Itt, az első válaszoló írta: http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__nyelvek__..
2014. márc. 15. 19:04
 1/8 anonim ***** válasza:

Az ottani válaszoló elég keményen keveri, ugyanis nem a cseh "éneklő", hanem a horvát: ez annyit takar, hogy a hangsúly nem a szokásos erősebb ejtéssel van, hanem magasabb hangmagasságon ejtik a hangsúlyos szótagot (ugyanez volt az ógörögben is).

pl.: dubrOvnik: ez kottázva kb: __/\__

(őszintén remélem hogy érthető)


Az ů betű olyan, mint egy u betű körrel a tetején :D

A kiejtése pedig ugyanaz, mint az ú-nak, csak azt jelzi, hogy a szó ragozásban o-val váltakozik:

pl. dům (ház) többese domy (házak)


Az ottani válaszolókat pedig elnézem pff.

1. A cseh kiejtésben 1 magyarban nem létező hang van, a ř, ami ha nagyon nem megy, rzs-nek mondod, ez nagyon ritkán jelent mást.

2. A horvátban van: t͡ʃ d͡ʒ t͡ɕ d͡ʑ (rendes és selypítős cs, dzs), amiket meg kell különböztetni, a magyar ch-nek megfelelő ch, és székelyes ly is.

3. Ezt írja: "Ráadásul ha horvátul megtanulsz, már szerbül is tudsz, csak 1-2 szó eltérés van. "

Ez hamis: valójában mindkettő A szerbhorvát nyelv: ez olyan mintha azt mondanád, hogy ha megtanulsz magyarul akkor érted a székely nyelvet is :P

+: a cseh írásban és szóban is kölcsönösen érthető a szlovákkal illetve kevésbé a lengyellel is.

2014. márc. 15. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Ebben a videóban jól lehet hallani a cseh beszédet, de nem veszek észre nagyon semmit.. [link]
2014. márc. 16. 09:21
 3/8 anonim ***** válasza:

https://www.youtube.com/watch?v=d4TvosK_nvw


Ez a cseh éneklő beszéd :D Én nagyjából emiatt kezdtem el érdeklődni a cseh nyelv iránt.

#1 voltam

2014. márc. 18. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Nekem Csehország tetszik, s ezzel együtt a nyelv is :) Köszönöm, tetszik a videó
2014. márc. 19. 14:08
 5/8 A kérdező kommentje:
És azt hogy érted, hogy székelyes ly? Ahogyan kiejtjük a "székely" szóban?
2014. márc. 19. 14:11
 6/8 anonim ***** válasza:
Nem, azt értem alatta, hogy az eredeti ly nem volt ugyanaz mint a j, ez csak később változott, de a székelyeknél nem, ezért ők (tudtommal), még mindig ejtenek ly-t.
2014. márc. 19. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nem igazán tudom elépzelni, de elhiszem :) :D
2014. márc. 20. 14:44
 8/8 anonim ***** válasza:
Talán példa más nyelvekből: spanyol ll ?
2014. márc. 21. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!