Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Milyen nyelveket érdemes...

Milyen nyelveket érdemes megtanulni angolon és németen kívül?

Figyelt kérdés

És az angollal és a némettel egész EU-ban eltudok lenni?

Illetve milyen nyelvet javasolt megtanulni?

Mert a munkámhoz fontosak lesznek majd, hogy sok nyelvet ismerjek, de ha az EU-n belül eltudok igazodni angollal és némettel, akkor az elég nekem. Vagy esetleg még van(vannak) valamilyen nyelvek, amik fontosak?


2014. júl. 16. 19:11
 1/10 anonim ***** válasza:

Itt hazánkban fontos még pl. a magyar, de az egész jól megy neked. Ezen kívül EU-ban jól lehet használni a franciát, az olaszt, a spanyolt, sőt, még az oroszt is. Ezen kívül a kínai ami egyre fontosabbá fog válni világviszonylatban, de az indiai sem elhanyagolható.


Ha ezeket mind megtanulod társalgási szinten, akkor a bolygó 90+ %-án meg tudod magad értetni az emberekkel.

2014. júl. 16. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszi!

Szerintem maradok az angolnál és a németnél, az a legfontosabb a munkámhoz.

2014. júl. 16. 19:43
 3/10 anonim ***** válasza:

"Ezen kívül a kínai ami egyre fontosabbá fog válni világviszonylatban, de az indiai sem elhanyagolható. "



Egyik sem fontos világviszonylatban. Egyébként se olyan, hogy "kínai", se "indiai" nyelv nem létezik.

2014. júl. 16. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Nem, ugye? A Föld népességének egyötöde kínai, másik közel egyötöde indiai. Vagyis ha beszélsz indiai és kínai nyelven, akkor a Föld lakosságának bő egyharmadával már meg tudod értetni magad. Azért ez alapból nem elhanyagolható mennyiség. (Lehet hogy nem ez a nyelvük neve, nem vagyok nyelvész.)


Ezen túlmenően, a világ gazdaságának egyik legmeghatározóbb szereplője mára Kína lett. Lehet mondani hogy gagyi cuccokat gyártanak, de az tény, hogy eddig három nagyhatalom jutott el a Holdra, és ezek egyike Kína. Ezen kívül Kína atomhatalom, ami megint csak jelentőssé teszi a szerepét: két kezeden meg tudod számolni az atomfegyverrel rendelkező államokat. Mindennek a tetejébe ha Kína kivonulna a világpiacról, akkor olyan gazdasági világválság következne az emberiségre, amelyhez képest nemhogy a 2008-as, de még az 1929-es világválság is kismiska volt.


Egy biztos, Kína nemhogy elhanyagolható, de egyenesen meghatározó jelentőségű gazdasági-politikai erővel rendelkezik világviszonylatban is. India pedig a másik ilyen állam a Földön, bár annyi igaz, hogy van kábé 20-50 év lemaradása Kína mögött.

2014. júl. 16. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

"(Lehet hogy nem ez a nyelvük neve, nem vagyok nyelvész.)"



Mindkét megnevezés ("kínai" nyelv, "indiai" nyelv) gyűjtőfogalom. Valahogy úgy, mintha azt mondanád, hogy "európai nyelv". Kínában és Indiában is rengeteg nyelvet beszélnek. A legelterjedtebb kínai nyelv a mandarin, a legelterjedtebb indiai a hindi. De ez most lényegtelen.



"Nem, ugye? A Föld népességének egyötöde kínai, másik közel egyötöde indiai. Vagyis ha beszélsz indiai és kínai nyelven, akkor a Föld lakosságának bő egyharmadával már meg tudod értetni magad. Azért ez alapból nem elhanyagolható mennyiség. "



Remek, akkor menjünk vissza a dedóba:

Egy korábbi válaszban már kifejtettem, hogy egy nyelv nem attól lesz fontos, hogy sokan beszélik. Mivel nincs kedvem leírni még egyszer, bemásolom: (előtörténetnek annyit, hogy a kérdésben arról ment a vita, hogy mennyire jelentős a német nyelv világviszonylatban)



"A világ nem Európa, de ennek ellenére nyugodtan tehetünk rá nagy ívből, hogy hány millióan beszélik a szuahélit vagy a malájt. Felesleges belemenni most ebbe a játékba. Ha szerinted egy nyelv fontossága egyenlő a beszélői számával, akkor úgysem érted a lényeget.


A spanyolul tanulók kedvenc érve, hogy "a fél világ beszél spanyolul". Szóval akkor elvileg minden spanyolul tudónak (aki a tanulók csak egy kis része lesz egyébként) pazar lehetőségei vannak Közép- és Dél-Amerikában. Te hány spanyolost ismersz, aki volt már Latin-Amerikában és használta valamire a tudását? Hol fizetődik ki az átlag spanyolul tanuló kisdiáknak a spanyoltudás, hol használja ki, hogy "az övé az egész Latin-Amerika"? Milyen állásajánlatokat kap, amik elszólítanák Európából és amikhez nélkülözhetetlen a spanyoltudás?


A másik nagy kedvenc a kínai, amit "egymilliárd ember beszél". Remek. És mikor van szükség arra, hogy kínai gyári munkásokkal beszélgessünk? Hány öltönyös melóban dolgozó kínait ismersz, aki nem tud angolul? Meg kéne érteni, hogy pusztán a beszélők számával felesleges dobálózni, ha amúgy az ország kulturálisan, gazdaságilag, politikailag nem jelentős. Kína egy kommunista diktatúra, ahol 10 emberből 8 éhbérért dolgozó munkás. Latin-Amerika egy nagyrészt szegény országokból álló terület, ahova átlag európai nemigen megy, pláne nem olyan helyekre, ahol csak spanyolul tudná megértetni magát (a turizmushoz általában elég az angol).


Németország ezzel szemben európai és világhatalom, a nyelvterület csupa gazdag országból áll, amik földrajzilag is közel vannak Magyarországhoz, és a magyar üzleti életben jelentős a szerepük. Németül tudni Magyarországon óriási versenyelőnyt jelent, állásajánlatok nyílnak meg vele. Egyértelműen a németnek van itt, Magyarországon az angol után a legnagyobb haszna, de talán Európában is, ha az ember célja nem pusztán a helyiekkel való kommunikáció, hanem mondjuk az elhelyezkedés, a pénzkeresés. El lehet kezdeni szuahéliül is tanulni a 15 millió anyanyelvi beszélőért, és akkor elmondhatod büszkén, hogy a legjelentősebb afrikai nyelv birtokában vagy. A barátaid nagyot néznek majd a kocsmában, aztán rájössz, hogy itt, Európában a gyakorlatban semmi hasznát nem veszed."



Lásd még az itteni 4-es választ:



http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__nyelvt..



Ezenkívül bemásolnék még egy, szintén bölcs választ:



"Egy nyelv 5 ok miatt lehet világnyelv: (1) hasonlít más fontos nyelvekhez, ld. korábbi hozzászólásomat; (2) legalább egy jelentős országban hivatalos, de lehetőleg minél több országban; (3) viszonylag könnyű megtanulni; (4) jelentős gazdasági és tudományos erő áll mögötte. Mint tudjuk, "a nyelv egy olyan dialektus, amelynek hadserege, haditengerészete és légiereje van". Világnyelv meg az a nyelv, aminek jó tudósai, hatalmas politikusai, nagy művészei, sok pénze és erős hadereje van.


Az esperanto (1) hasonlít más nyelvekre, (2) sehol sem hivatalos, (3) könnyű megtanulni, (4) semmilyen gazdasági és tudományos erővel nem bír, mert üzletemberek, professzorok, katonai és politikai vezetők nem beszélik. Mivel (1) és (3) igaz rá, valamivel elterjedtebb, mint a klingon, de ez minden, amire az esp képes.


A kínaira nem igaz (1), igaz rá (2), nagyon nem igaz (3), és szintén nem nagyon igaz rá (4). Azaz középszerű, nem különösebben fontos nyelv."



Hozzá nem értésről tanúskodik pusztán az alapján tartani fontosnak egy nyelvet, hogy hányan beszélik.



"Ezen túlmenően, a világ gazdaságának egyik legmeghatározóbb szereplője mára Kína lett. Lehet mondani hogy gagyi cuccokat gyártanak, de az tény, hogy eddig három nagyhatalom jutott el a Holdra, és ezek egyike Kína. Ezen kívül Kína atomhatalom, ami megint csak jelentőssé teszi a szerepét: két kezeden meg tudod számolni az atomfegyverrel rendelkező államokat. Mindennek a tetejébe ha Kína kivonulna a világpiacról, akkor olyan gazdasági világválság következne az emberiségre, amelyhez képest nemhogy a 2008-as, de még az 1929-es világválság is kismiska volt. "



Na, itt a másik városi legenda. Engedd meg, hogy ismét csak linkeljek egy másik kérdést:



egyrészt ezt:


http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__kulfoldi-politika__9..


(4-es válasz)



Másrészt itt


http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__hadsereg-hadvezetes_..



...javaslom a 15., 17., és a 19. választ. Ennyit a nagy kínai űrtechnológiáról.

2014. júl. 16. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

5-ös gratulálok, szép összefoglaló! :-)


Kérdező én az oroszt választanám a helyedben.

2014. júl. 16. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Értelek, de mondd majd ezt 10-20 év múlva, mikor az angol mellett a legjelentősebb világnyelv a kínai lesz. Nem kell elhinni, nem kell jelentőséget tulajdonítani neki most. De majd gondolj vissza erre a leírásodra 10-20 év múlva, amikor a világ második elfogadott nyelve a kínai lesz (mandarin).

Lehet most azt mondani, hogy ez hülyeség. Várjuk ki a végét. Ország, állam, nagyhatalom soha a világtörténelemben nem tudott még olyan mérvű fejlődést felmutatni, mint amit a kínaiak produkálnak a jelenünkben.

2014. júl. 16. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Ne haragudjál, egyrészt a fent agyonidézett 55%-os válaszolónak óriási heppje volt a kínaiakra (ha a kínai jelek volt a téma, akkor jött kígyót-békát mondani), másrészt pedig nem értem, hogy a kis hozzáadott értékkel dolgozó, rablógazdaságot folytató Kínának, vagy a szintén semmilyen hozzáadott értékkel nem dolgozó, rablógazdaságot folytató Oroszországnak a nyelve lenne előnyösebb, hasznosabb. Oroszországnak szintén van egy felső és egy parasztrétege, a kapitalizmus előnyeit csak a SZU pártfunkcionáriusain keresztül felcsúszott arisztokrácia élvezi. Kínában is ugyanez van.


Másrészt Kína bizonyos különleges területein belül (Hong Kong, Makaó, Tajvan) a gazdaság kapitalista, és még pár évtizedekig, ha meg nem bukik addigra a kommün, az is marad.


Nyilván Oroszország 30 évvel ezelőtt még magát quasi-világnyelvnek mondhatta magát, és Ázsiában óriási előny az orosz nyelv ismerete.


Kérdező: annak az országnak nyelvet érdemes ismerni, amelyik országban huzamosabb ideig szeretnél tartózkodni.

2014. júl. 17. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"Értelek, de mondd majd ezt 10-20 év múlva, mikor az angol mellett a legjelentősebb világnyelv a kínai lesz. Nem kell elhinni, nem kell jelentőséget tulajdonítani neki most."



Akkor jó, mert nem is hiszem.



"De majd gondolj vissza erre a leírásodra 10-20 év múlva, amikor a világ második elfogadott nyelve a kínai lesz (mandarin). "


Vissza fogok gondolni, de ha gondolod, adj meg egy e-mail-címet privátban, és én 10-20 év múlva (amúgy most akkor 10 vagy 20?) emlékezni fogok, és írok neked egy e-mail-t, hogy emlékszem még erre az írásodra és a kínai még mindig nem világnyelv :))



"Lehet most azt mondani, hogy ez hülyeség. Várjuk ki a végét. Ország, állam, nagyhatalom soha a világtörténelemben nem tudott még olyan mérvű fejlődést felmutatni, mint amit a kínaiak produkálnak a jelenünkben."



Kedves ismerősöm azt mondaná erre, hogy a 0 kétszer is 0 :) Nézd: ez, hogy "Kína a jövő világhatalama", meg hogy "kínait érdemes tanulni már ma is" ezek már ilyen több éve ismételgetett toposzok, amiket valahogy mindenki tudni vél, de konkrét bizonyítást valahogy senki nem tud mondani. Az átlagember meg van róla győződve, hogy Kína a feltörekvő világhatalom, akik meg a gazdasággal foglalkoznak, úgy gondolják, hogy nem. Én inkább nekik hiszek. Hasonló téma a "az USA el van adósódva Kína felé" -történet, amit mindenki hajtogat, de senki nem ért. Én sem értettem, amíg utána nem néztem, és hozzáértő emberektől meg nem tudtam, hogy van ez. Az USA nincs kiszolgáltatva Kínának, Kína van kiszolgáltatva az USÁ-nak.



"Ne haragudjál, egyrészt a fent agyonidézett 55%-os válaszolónak óriási heppje volt a kínaiakra (ha a kínai jelek volt a téma, akkor jött kígyót-békát mondani), "



Hát szerintem spec. abban igaza volt, hogy a kínai írásrendszer egy rém célszerűtlen és agyonbonyolított írás. Soha nem jutna eszembe elkezdeni tanulni a kínai írást, inkább megvárom, míg kifejlesztenek egy vállalható, életképes írásrendszert, mint tették a koreaiak.



"másrészt pedig nem értem, hogy a kis hozzáadott értékkel dolgozó, rablógazdaságot folytató Kínának, vagy a szintén semmilyen hozzáadott értékkel nem dolgozó, rablógazdaságot folytató Oroszországnak a nyelve lenne előnyösebb, hasznosabb. Oroszországnak szintén van egy felső és egy parasztrétege, a kapitalizmus előnyeit csak a SZU pártfunkcionáriusain keresztül felcsúszott arisztokrácia élvezi. Kínában is ugyanez van. "



Tudtommal Oro.-ban több a hozzáadott érték, több a szakember. Amit írtál, abban amúgy van valami, én is hallottam már, hogy ami Kínában Shanghaj meg Peking, az Oro.-ban Szentpétervár meg Moszkva, és a vidék ott is nyomorog.


Mindenesetre ettől még nem kérdés, hogy melyik nyelv a hasznosabb: a kínai egy országban hivatalos, és amúgy sincs túl sok értelme, az oroszt pedig az egész volt szovjet blokkban beszélik, mint lingua francát, azonkívül mire megtanulod, félig-meddig megérted a többi szláv nyelvet is, néhányat szinte teljesen. Sokkal nagyobb a gyakorlati haszna. És sokkal kevesebb energiabefektetés.

2014. júl. 17. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Spanyol
2014. júl. 31. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!