Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Létezik-e eszperantó kultúra?

Létezik-e eszperantó kultúra?

Figyelt kérdés

A magyar Wikipédián rákeresve az eszperantó kultúrára nem találni erről szócikket. ( [link] )

A Google keresőoldalon az "eszperantó kultúra" kulcsszóra nem listázott ki megfelelő minőségű magyar nyelvű találatot a kereső.

Magyar nyelven az interneten sehol nem találni részletes, korrekt és hosszas leírást az eszperantó kultúráról.


Kérdem én: Létezik-e eszperantó kultúra?



2014. dec. 31. 17:03
1 2 3 4 5
 11/49 Zoli1955 válasza:

Harry Potter nem beszél eszperantóul

Akár Tolkien remekművét, a Harry Potter-sorozatot is számos nyelvre lefordították eddig. Míg azonban pl. portugál nyelven kétféle fordítás is készült J. K. Rowling köteteiből (egy a portugáliai, egy a brazíliai olvasóközönségnek), az eszperantó kiadás máig várat magára. Az okok azonban semmi esetre sem az eszperantóban vagy a fordítók és kiadó hiányában keresendők. Az első kötet eszperantó fordítása ugyanis viszonylag gyorsan elkészült (Hari Poter kaj la ŝtono de la saĝuloj – Harry Potter és a bölcsek köve), ám úgy tűnik, a kiadás jogát illetően nem sikerült megegyezni Rowling asszony jogi képviselői és az eszperantó változat kiadásának támogatói között.

2015. jan. 1. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/49 anonim ***** válasza:
79%
Eszperantó kultúra létezik: A nyelvnek saját irodalma van. Pl: Nemere István is írt néhány eredeti eszperantó nyelvű könyvet.Más magyarok is jelentős hatással voltak az eszperantó kultúra fejlődésére. Magam is részt vettem nemzetközi eszperantó rendezvényeken. Láthattam eszperantó nyelvű színházi előadást, olvasok folyóiratokat, könyveket.Ugyanúgy része a kulturális életemnek az eszperantó, ahogy a magyar nyelv és kultúra is.Egy kultúrát nehéz kívülről megismerni. Ha látod, hogy rengeteg eszperantó nyelvű weboldal van az azt jelenti, hogy van eszperantó kultúra.
2015. jan. 2. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/49 anonim ***** válasza:
66%

Az hogy valamiről nincs elegendő magyar nyelvű információ a neten nem jelenti azt, hogy az a valami nem létezik.

Valószínű, hogy renegeteg olyan kis nép van amelynek a kultúrájáról nincs magyar nyelvű leírás.Attól azok a kultúrák még léteznek. Az eszperantóul beszélők egy sajátos nyelvi kisebbséget alkotnak.

2015. jan. 2. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/49 A kérdező kommentje:

tegnap 20:50!

Mit nem lehetett megegyezni a kiadás jogát illetően?

2015. jan. 2. 11:50
 15/49 A kérdező kommentje:

ma 08:54!

Ilyenekről akarok olvasni magyar nyelven, azonban sehol semmi konkrétum az interneten. Hogyan várjátok el, hogy akárki is megtanulja az eszperantó nyelvet, ha már felületesen sem nem nyerhet minimális betekintést, ismeretet a "kultúráról" a saját anyanyelvén?

2015. jan. 2. 11:53
 16/49 A kérdező kommentje:

ma 09:06!

Kis nyelv például a hadza nyelv. Nem csodálom, hogy nincs ilyen több száz éves kicsi nyelv mögötti kultúráról iromány magyar nyelven. A hadza nyelvet beszélők közül egyetlen egy sem ismeri a magyar nyelvet olyannyira, hogy írjon rajta a kultúrájáról. Illetve valószínűsíthetően egyetlen olyan nem-hadza ember sincs, aki behatóan ismeri a hadza kultúrát és beszéli a magyar nyelvet. Magyarán én nem csodálkozom, hogy a néhány száz, néhány ezer, esetenként a néhány milliós fős beszélőszámmal rendelkező kis nyelvek mögötti kultúráról nincs írás magyar nyelven.

Ellenben, ha jól tudom az eszperantónak VANNAK magyar nyelven beszélő képviselői. A 2011-es népszámlálás ( [link] ) szerint 8397 beszélője van az eszperantónak Magyarországon. Ha ennek a 8397 ember egyikének sem jutott az eszébe, hogy legalább felületesen felvázolja az eszperantó kultúrát magyar nyelven az interneten egy írásában, akkor nagy valószínűséggel nem is létezik eszperantó kultúra. És nincs probléma azzal, hogy "Jaj istenem, hol és hogyan helyezzem el az írásomat az interneten?". Ott a magyar Wikipédia, ahol a zérus felé konvergál az eszperantóról szóló szócikkek száma. Még kimondottan eszperantó kultúra szócikke sincs a magyar Wikipédiának: [link] . Ez hagyján, de még az eszperantó irodalomról sincs ott írás: [link] . Vagy mondjuk még az eszperantó zenéről sem írtak egy minimális összefoglaló írást: [link]


Még mindig kétlem, hogy lenne eszperantó kultúra.

2015. jan. 2. 12:15
 17/49 anonim ***** válasza:
78%
#5: igen, a Linuxnak is van kultúrája. Minden közösség kialakítja a maga kultúráját, és kölcsönösen meríthetnek egymásból. Sok eszperantista kedveli a Linuxot, tehát ebben az esetben átfedés is van. Linux rulez!
2015. jan. 2. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/49 anonim ***** válasza:
42%

" Ilyenekről akarok olvasni magyar nyelven, azonban sehol semmi konkrétum az interneten. Hogyan várjátok el, hogy akárki is megtanulja az eszperantó nyelvet, ha már felületesen sem nem nyerhet minimális betekintést, ismeretet a "kultúráról" a saját anyanyelvén?"


Nem várja el senki tőled, hogy tanuld. Miért várna ilyet tőled? Esetleg próbálkozz angol nyelven keresni, fogadd el hogy sok minden nem elérhető magyarul.

De van egy olyan érzésem, hogy téged ez az egész egyáltalán nem érdekel, csak önigazolást keresel. Nem kell tanulnod eszperantót ha nem érdekel. Akit érdekel az majd tanulja és az biztos, hogy kultúrával is fog találkozni.

2015. jan. 3. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/49 A kérdező kommentje:

ma 04:07!

Mi az, hogy nem érdekel engem az eszperantó kultúra? Engem kimondottan érdekel, épp ezért tettem fel a kérdést! Nem én tehetek róla, hogy senki nem volt képes napok óta alapvető leírást sem írni nekem (és m,ások száméra sem) magyar nyelven az eszperantó kultúráról.


Önigazolás? Milyen önigazolásra gondolsz? Én semmi "önigazolási" célzattal nem rendelkezek e témakörről.


Angolul pedig keresi a fene. Ha nem tudnád, akkor megsúgom, hogy Magyarországon nem tanítottak mindenkinek angol nyelvt. Annak ellenére, hogy a 21. században vagyunk sokaknak még mindig nincs normális lehetősége angolul tanulni. Lehet, hogy az országnak annak a felén, ahol Te élsz van bőven angol tanulási lehetőség és sok tehetséges, elhivatott angolt tanító tanár, de erre nincs. Ha a nebuló nincs megáldva nyelvtehetséggel, akkor autodidakta módon kín szenvedés lesz neki megtanulni angolul. Főleg tanár nélkül.



Rosszul fogalmaztam. Akkor leírom másként: Hogyan várják el az eszperantósok, hogy több ember szánja rá magát az eszperantó nyelv megtanulására, ha a nemzetiségi nyelveken a zérus felé konvergál az eszperantóról és az eszperantó kultúráról szóló ismeretterjesztő anyagok száma? Az emberek előbb tájékozódni szoktak mielőtt nekiállnak valami "komolyabbnak" mondható megtanulásának, ilyenek például a nyelvek. Nem az én hibám, hogy senki nem volt képes magyar nyelven írni eszperantóról írást. Annak ellenére sem, hogy feltettem egy normális kérdést.


Sose értettem, hogy miért okoz sokaknak lelki fájdalmat, ha más ember kíváncsi természetű. Egyszerűen csak érdekelne az eszperantó kultúra. Mit ebben olyan nehéz megérteni?

Én csak tájékozódni akarok egy nyelv mögötti kultúráról, azonban a mögötte rejlő közösség falak mögé gubózik a nem eszperantósok elől. Ha ennyire ellenszenves és antiszociális az eszperantós közösség azokkal szemben akik tájékozódni akarnak a nyelvükről és a kultúrájukra, akkor nem valószínű, hogy nekiállok az eszperantó nyelv megtanulásának. :-/

2015. jan. 3. 14:37
 20/49 Zoli1955 válasza:

Két könyvet tudok ajánlani:

Bárzci Géza: A nemzetközi nyelvről


Antal László: A világnyelv PRO és KONTRA

2015. jan. 3. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!