Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Létezik-e eszperantó kultúra?

Létezik-e eszperantó kultúra?

Figyelt kérdés

A magyar Wikipédián rákeresve az eszperantó kultúrára nem találni erről szócikket. ( [link] )

A Google keresőoldalon az "eszperantó kultúra" kulcsszóra nem listázott ki megfelelő minőségű magyar nyelvű találatot a kereső.

Magyar nyelven az interneten sehol nem találni részletes, korrekt és hosszas leírást az eszperantó kultúráról.


Kérdem én: Létezik-e eszperantó kultúra?



2014. dec. 31. 17:03
1 2 3 4 5
 21/49 A kérdező kommentje:
Köszönöm a könyveket. A városi könyvtárból kikölcsönzöm, ha van nekik.
2015. jan. 3. 20:40
 22/49 anonim ***** válasza:
72%

Az eszperantóról még szakdolgozat is született magyar nyelven, ebben olvashatsz többek közt az eszperantó irodalomról, a nyelv elterjedéséről Magyarországon és a világban, az eszperantó nyelv előnyeiről, stb.


[link]

2015. jan. 7. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/49 chtt ***** válasza:
77%

Kedves Kérdező!


Azt hiszem, én sem tudok érdemi választ adni, legfeljebb egy piros pacsit fogok kiérdemelni, mivel olvasva a hozzászólásaidat volt egy olyan érzésem, hogy mindegy mit írnak, jót nem tudnak.

Erős a gyanúm, hogy akár van eszperantó kultúra, akár nincs, abszolút nem izgatja, hogy Te elfogadod-e vagy sem. :)

Igazából csak azért kaptam billentyűzetre, hogy leírjam (amit valahol már megtettem), az eszperantó hivatalosan is élő nyelvnek számít, miután élnek emberek, akiknek a hivatalosan bejegyzett anyanyelve az eszperantó. Tanultam, nem magamtól vagyok ilyen csuda okos. :)


Ezt az oldalt ismered-é?

[link]

Nem tudom, ad-e többet, mint az eddig felsorolt oldalak. Én kedvelem. A magyar nyelvű fórumba szoktam belenézni, mivel eszperantóul továbbra sem beszélek. Kipróbáltam már a nyelvleckék egyikét-másikát. Ha kérdésed vagyon, Szilvási Lászlónak felteheted. Ő a www.eszperanto.hu oldal egyik működtetője, s a Kulturális Eszperantó Szövetség ügyeit is intézi. Mindenféle eszperantóval kapcsolatos kérdésben szívesen segít (ha tud). Csak mivel ennyi mindennel foglalkozik, nem tud rögtön, de azonnal válaszolni. A honlapon fenn van az emilcíme is.


Sok sikert kívánok Néked, akár az eszperantó mellett döntesz, akár valami mást választasz.

2015. jan. 7. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/49 anonim ***** válasza:
2015. jan. 19. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/49 anonim ***** válasza:

Azt hiszem ez érdekes lehet:


"A közmondások és szólások ugyancsak rengeteget árulnak el egy ország, nép és kultúra életviteléről és mentalitásáról. [...] Számos közmondás univerzális emberi bölcsességet tükröz, mint például „Lassan járj, tovább érsz!” – amelynek szinte minden kultúrában van értelmi megfelelője. A közmondások egy más csoportja az adott közösség életéhez, tárgyi kultúrájához köthető. Az a közmondás, hogy „A lónak négy lába van, mégis megbotlik” elárulja, hogy a mi kultúránkban a lónak milyen fontos szerepe van. Ezt más nyelvek a saját környezeti valóságuknak megfelelő módon adják vissza. A japánok például azt mondják, hogy „A majom is leesik a fáról”."


"Ezzel kapcsolatban szinte automatikusan merülhet fel a kérdés: az eszperantó kapcsán milyen „nép, ország, kultúra” életviteléhez köthetőek ezek a közmondások?"


"a Proverbaro Esperanta a Mark Zamenhof által kiadott többnyelvű összehasonlító frazeológiai gyűjtemény eszperantósított változataként szintén – a szókincshez hasonlóan – lengyel-német-orosz-francia (majd latin és héber) közmondásvilág nemzetköziségén alapul."

[link]


Közmondások, gyűjteménye eszperantóból.

Illetve van egy olyan szolgáltatása, hogy Pasporta Servo

[link]

Gyakorlatilag ingyenes utazási lehetőség. Ahol más eszperantisták vendégül látják egymást és általában megosztják egymással az országuk kultúrájukat, az eszperantó nyelv segítségével. (Ez egy nagyon vonzó tulajdonsága az eszperantó nyelvnek)


Szóval az eszperantó kultúrának az a kultúrája, hogy idegen kultúrákkal osztod meg a kultúrádat. :D


Persze ezt lehet mondani az angolra is, de azért ez még is csak a senki nyelve. Azért még is csak másabb ezen elmagyarázni egy teszem azt angol anyanyelvűnek, hogy hol van Magyarország, a történelmét, mint ha angolul csinálnád ugyan ezt.

2015. jan. 19. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/49 anonim válasza:
38%
Igen létezik az eszperantó kultúra.
2015. jan. 23. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/49 anonim ***** válasza:
Szerintem más kultúrák eszperantó nyelvű találkozása nem önálló kultúra. Nevezhetjük egy multikulti közegnek, de ha valaki pl. ír egy eszperantó nyelvű irodalmi művet, az attól még a saját eredeti kultúrája lesz, csak más nyelven.
2015. febr. 4. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/49 anonim ***** válasza:
28%

Eszperantó kultúra nem létezik.


A szociolongvisztika (legalábbis bizonyos irányzata) ezért nem is tekinti igazán élő nyelvnek az eszperantót és a hozzá hasonló mesterséges nyelveket, mert nincs élő közegük.


Vannak persze bizonyos fórumai, de az nem ugyanaz. Az eszperantóhoz képest még az úgynevezett holt nyelvek is élő nyelvek :) például a latin vagy az egyházi szláv.

2015. febr. 4. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/49 anonim ***** válasza:
27%

Utolsó: ezzel hülyeséget mondtál, mert az eszperantó ma már néhány embernek az anyanyelve. És jó eséllyel jóval több embernek, mint ahánynak a latin manapság.

Szóval az eszperantó jóval élőbb nyelv, mint a latin mondjuk.

2015. febr. 5. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/49 anonim ***** válasza:
100%

#29

Eszeperantó maximum diglossziás helyzetben lehet "anyanyelve" bárkinek is, ami azért mégsem ugyanaz.


Mellesleg latin nyelven azért alkotnak jó páran írók, költők a mai napig, valószínűleg többen, mint ahány embernek "anyanyelve" az eszperantó.

Na meg a katolikus egyházban mind a mai napig hivatalos nyelv, és használják is. Az egyházi szlávról pedig ez méginkább elmondható.


Ha van még kérdésed, szívesen válaszolok.

2015. febr. 5. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!