Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Milyen nyelvtani megoldások...

Milyen nyelvtani megoldások vannak kihalófélben?

Figyelt kérdés

olyasmire gondolok,mint a "lészen", "vala"

tudjuk mit jelent,de hétköznapi nyelvben nem használjuk már.

tudtok ilyeneket mondani?


2015. máj. 26. 13:56
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

őtet (nem helyes nyelvtanilag csak tájszólás),

vagyon ("vettem egy labdát és még mindig megvagyon"),

2015. máj. 26. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

Szerintem az általad említettek nem jó példák, mert már senki nem használja őket, tehát nyugodtan tekinthetjük őket kihaltnak.


Hétköznapibb példa a segédigés jövő használata ("fog... -ni"), szerintem ez is eltűnőfélben van. Kapásból ez jutott eszembe, ha lesz más, írok még.

2015. máj. 26. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

Bizonyos szenvedő szerkezetek.

Közhírré tétetik. Férjhez adatik.


""lészen", "vala" tudjuk mit jelent"

Én annyit tudok, hogy már nem létező igeidőkhöz voltak használatosak, de nem tudnám helyesen használni. Szóval nem mindenki tudja, mit jelent. Például van olyan, hogy "lett lészen", de nem tudnám megmondani, pontosan mit fejez ki. :)

2015. máj. 26. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Utolsó: ezért mondom, hogy ezek MÁR kihaltak. Nem tudom, mi nem egyértelmű ezen. Senki élő ember nem használ ma már ilyet. Kihalófélben meg az van, amit még használunk ugyan, de alig. Ilyen a fog... ni.
2015. máj. 26. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

A fog, mint jövő idejű segédige, szerintem egyáltalán nincs eltűnőfélben.

De közelítsük másképp: ha eltűnne, akkor eltűnne a jövő idő, mint igeidő? Csak jelen idővel lehetne kifejezni a jövőt?

2015. máj. 26. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

"Utolsó: ezért mondom, hogy ezek MÁR kihaltak."

Nem értem a problémát. Ha a "lészen" példára gondoltál, akkor azt a kérdező kommentjére írtam válaszul, direkt idéztem is.

2015. máj. 26. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

"A fog, mint jövő idejű segédige, szerintem egyáltalán nincs eltűnőfélben."



Szerintem meg igen. Meg "amúgy" nyelvészek szerint is.



"De közelítsük másképp: ha eltűnne, akkor eltűnne a jövő idő, mint igeidő? Csak jelen idővel lehetne kifejezni a jövőt?"



Miért tűnne el attól, hogy csak jelen idővel lehet kifejezni? "Holnap elmegyek vásárolni, megveszem azt a kenyeret". Ez szerinted nem értelmes jövő idő? Igazából az időnek nem feltétlenül kell bármiféle rag vagy segédige. A múlt időt is ki lehetne akár fejezni jelennel: 1848-ban kitör a szabadságharc. Senki nem fogja félreérteni és azt hinni, hogy most "tör ki", azért, mert jelen időben van a ragozás. A jövő időt manapság a "majd"-dal fejezzük ki általában. Zárójelben megjegyzem, hogy érdekes módon ugyanez zajlik a németben: ott is sokkal kevésbé használják a werden-es jövő időt, mint a jövő értelemben használt jelent.

2015. máj. 26. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

"Holnap elmegyek vásárolni, megveszem azt a kenyeret"

Elárulom neked, hogy ez igeidőt tekintve JELEN, tehát nyelvtanilag jelen időben van, még ha jövőt is fejez ki. Szóval a kérdés ugyanaz: Szerinted a jövő, mint igeidő eltűnik a magyarból?

2015. máj. 26. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

"Elárulom neked, hogy ez igeidőt tekintve JELEN, tehát nyelvtanilag jelen időben van, még ha jövőt is fejez ki."



Ha a jelen időt kifejező igealakot a jövő időre is használhatjuk, akkor az már egyben jövő időt is kifejezhet.



"Szóval a kérdés ugyanaz: Szerinted a jövő, mint igeidő eltűnik a magyarból?"


Az a baj, hogy rosszul használod a fogalmakat. A "jövő, mint igeidő" nem a segédigés (fog... -ni) változatot jelenti. (Ez egyébként szerintem fokozatosan el fog tűnni, igen.) A "jövő idő" nem tűnik el, max. a kifejezésére használt eszközök változnak meg. És igen, megváltoznak.

2015. máj. 27. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

"A "jövő, mint igeidő" nem a segédigés (fog... -ni) változatot jelenti."


Most kíváncsivá tettél. :))

2015. máj. 27. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!