Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Milyen nyelvtani megoldások...

Milyen nyelvtani megoldások vannak kihalófélben?

Figyelt kérdés

olyasmire gondolok,mint a "lészen", "vala"

tudjuk mit jelent,de hétköznapi nyelvben nem használjuk már.

tudtok ilyeneket mondani?


2015. máj. 26. 13:56
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Miért, mit nem értesz? Szerintem elég egyértelmű. A jövő időnek az "összetett jövő"-nek nevezett forma egy kifejezőeszköze. Egy másik meg az, amit jelen idővel, plusz időhatározóval fejezünk ki. A "jövő idő" nem egyenlő a "jövő idejű igealak"-kal. A "holnap megcsinálom a házit" - mondatban jelen idejű alakkal fejezem ki a jövő időt.
2015. máj. 27. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
2015. máj. 27. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:

tényleg,a jövőidő nem is annyira fontos,hiszen jelennel is ki lehet fejezni.most észtül tanulok,amiben egyáltalán nincs jövőidő,ami néha furcsa mikor pl. magyarul azt a bizonyos fog.....ni-t használnám automatikusan.


ez a nyest-es cikk elég érdekes felvetés

köszi a válaszokat

2015. máj. 27. 18:49
 14/17 anonim ***** válasza:

A körülírásos jövő idő (-ni fog)

Az ikes ragozás

A beálló melléknévi igenév (-andó, -endő)

2015. máj. 29. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Nem vagyok nyelvész, de elhiszem, hogy a "fog... -ni" alak kihalófélben van. Elég régen használjuk már a "majd" szót a jelenidejű igealakkal, de erről eddig itt senki nem beszélt.

"Mikor szólsz erről a szüleidnek? Majd elmesélem nekik."

Van, hogy a "fog... -ni" alak még helytelenül is hangzik, holott nyilván nem az, én pl. szívesebben használom a "majd elmúlik" alakot, mint az "el fog múlni"-t.

Legalábbis úgy tűnik, de ezek csak példák. Nyilván vannak más ilyen esetek is.

Majd megeszem, majd megcsinálom stb. Minden esetre ez így határozatlanabb jövőnek hangzik, mint a meg fogom enni, meg fogom csinálni stb.

A "majd meg fogom csinálni" pedig (nekem) kimondottan pleonazmusnak túnik.

2015. máj. 30. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
Szerintem a magyarban nincsenek jövő idejű igealakok. A fog + főnévi igenév sem tekinthető jövő idejű igeragozásnak. Sőt, az általam ismert nyelvek közül csak a latin nyelvekben vannak ilyenek. Ettől még persze minden nyelvben ki lehet fejezni a jövő időt. Egyébként én is úgy tapasztalom, hogy a fog-os jövő idő kihalófélben van. Pl. nekem sem tetszik.
2015. jún. 1. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

A francia nyelvben pl. három jövőidő létezik. Két "szabályos", és egy olyasmi, mint a magyar "fog...+ ...ni.

De ez a harmadik főleg a közeljövőre vonatkozik, és korántsem akar "kihalni"... :)

2015. jún. 1. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!