Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért van az, hogy sokan nem...

Miért van az, hogy sokan nem tudnak magyarul helyesen írni és ha valaki kijavítja őket, azt lepontozzák?

Figyelt kérdés
A nagyon erős szarvashibák engem is zavarnak, párszor próbáltam már finoman elmagyarázni helyesen írni nem tudó embereknek, hogy azt nem így írjuk, de lehurrogtak, pedig nem is bunkón mondtam. Meg itt a gyakorin is sokszor látom, hogy valaki nagy helyesírási hibákat vét a kérdés kírásakor vagy amikor válaszol egy kérdésre és arra mások azt írják, hogy tanuljon meg helyesen írni minden rossz szándék nélkül, és többen lepontozzák azokat a válaszokat, pedig többsége építő jellegű hozzászólás.

2015. jún. 22. 12:58
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
30%
De nem relevánsak.
2015. jún. 22. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
18%

Azért mert ez nem egy szépirodalmi oldal, és totál sutyerák húzás az, hogyha egy vitában már csak a másik nyelvtani hibáit tudod megtámadni.


ha érthető a kérdés, akkor nem tökmindegy? Majd ha valami dolgozatot vagy írást kell javítani, akkor biztos ráengedek egy spellchecket, de egy ilyen kérdezgetős oldal esetében ez már a trollkodás alsó határa.

2015. jún. 22. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
70%

Itt bárkivel előfordulhat, hogy nem jól ír valamit. Telefonról sokkal nehezebb írni, mint billentyűzetről, és az automatikus javítás is sokszor rosszat ír.

Meg nem lehet javítani. Ha valamit elküldtél, akkor nem tudod már kijavítani, ha utána veszed észre, hogy elírtál valamit.

Meg ha valaki ideges, és sokszor, aki itt segítséget kér, az ideges, elkeseredett vagy csak siet, nem arra figyel leginkább, hogy helyesen írt-e.

Szóval itt én sem szeretem, ha valakinek az az elsődleges, hogy a helyesírási hibákat javítgassa.

Ha egy levélről van szó, vagy valamilyen hivatalos szövegről, akkor én is nagyon fontosnak tartom a helyesírást.

Persze az sem mindegy, hogy milyen stílusban javítanak ki valakit. Nem okoskodva, lenézően, kioktatva kell, hanem valóban segítve. Akkor nem hiszem, hogy sértődés lesz belőle.

2015. jún. 22. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
77%

http://www.gyakorikerdesek.hu/szepseg-es-divat__oltozkodes__..


És ha szólsz a kis agyhalottnak, hogy nem "mejiket" és "mijen" akkor még ő ugat vissza, na AZ a trollkodás! Tessék már a saját anyanyelved legalapvetőbb szabályait megtanulni!

2015. jún. 22. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:
19%
Azért, mert nem az a lényege a kérdésnek, hogy mennyire írsz helyesen. Ha így is megérti a válaszoló, akkor értelmetlen a másikba belekötni.
2015. jún. 22. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
25%

Jó, figyelj, és ha nem az anyanyelve? Ha diszlexiás? Akkor mi van?


És nem tökmindegy? Ha a kérdés érthető, akkor meg lehet válaszolni. Ennyi az oldal funkciója.


Ugyanúgy ottmarad a hiba, csak megtelik a kérdés üres pofázással, ahelyett hogy érdemben választ kapna.

2015. jún. 22. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim válasza:
88%

A kritikát elég sok ember rosszul tűri. Ide is sokan csak azért írnak kérdést, hogy valaki egyetértsen velük, megkapják a pozitív visszaigazolást. Ha az ellenkezőjét érik el vele, vagyis leugatják őket (pl. helyesírási hibák miatt) a várt vállveregetés helyett, akkor arra előfordul, hogy rosszul reagálnak...


Tényleg ijesztő, hogy emberek miket képesek leírni. Ha nagy ritkán kijavítok valakit, akkor azt sosem az elgépelés (azok még általában ki is javítják magukat a következő bejegyzésben), vagy egy-egy becsúszott baki miatt teszem, hanem olyan esetben, amikor totál tele van hibával a szöveg. Nyilván ez nem egy irodalmi folyóirat, meg nem a stílushibákért kell leugatni a másikat, de azért vannak határok (mejik, mijen, meg őrülök, nemhiszem el eszt, benn a házba), amiket átlépve elvárható, hogy (tapintatosan) kijavítsák.


Azért akkor javítom csak ki a hibáját, ha válaszolok a kérdésre is egyben, anélkül azért tényleg bunkóság.


Ha valamit elgépeltem, javíccsátok ki!

2015. jún. 22. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
86%

Hát azért hiba és hiba közt is nagy különbség van. Nem mindegy, hogy a könyv szó helyett véletlenül azt írod, hogy könyb, vagy pontos j-vel írod a "milyen" szót.

Amikor látom, hogy a kérdésben egy ekkora hiba van, inkább visszalépek, mert tudom, h megmondanám, hogy hogy írják helyesen...

Viszont az is igaz, hogy lehet, hogy tudja, hogy miként kell írni, csak félrecsúszott az ujja, gépelés közben. Meg ott van az a tény is, hogy ha csak a helyesírási hibáit taglaljuk a kérdezőnek, azzal nem oldjuk meg a problémáját, nem kap választ.

Gondolj csak bele, egy zaklatott tini feltesz egy kérdést, amibe egy csomó hiba van, szerinted ha rájuk világítasz, azzal kinek lesz jobb?

Ne érts félre, szerintem is úgy illene, hogy az emberek legalább az alapszabályokat tudják, de talán nem kell mindig kijavítani őket, hiszen te is tévedhetsz.

2015. jún. 22. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
65%

"ha érthető a kérdés, akkor nem tökmindegy?"

NEM!

Mert hol a határ?

Sok embert már csak egy-két lépés választ el attól, hogy teljesen érthetetlen legyen az írásuk. Volt már néhány olyan kérdés is, amit tényleg nem lehetett érteni.

Tehát hol húzod meg a határt?

10 hiba mondatonként még elfogadott?

Vagy csak az a rossz, amit már a kérdező sem ért meg?


Tessék megtanulni magyarul - legalább normál, köznapi beszéd szinten.

2015. jún. 22. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha a kérdező nem tiszteli meg az olvasóközönséget (többek között engem) azzal, hogy normálisan, alapvető hibák nélkül kiírjon egy kérdést, akkor én hadd vegyem már a fáradtságot arra, hogy kijavítom az általa vétett hibákat. Nem biztos, hogy nekem lesz belőle bármiféle hasznom is, az már valószínűbb, hogy neki lesz belőle valamikor valamilyen haszna. Ergo önzetlenségnek is fel lehet fogni azt, ha valaki kijavítja a más által vétett hibát.


Persze, az tényleg nem fair, mikor valaki - a vitában használt érveiből kifogyva - a másik esetleges szemantikai vagy szintaktikai hibáit kezdi felhánytorgatni az "utolsó szó jogán".

2015. jún. 22. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!