Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mássalhangzóra végződő francia...

Mássalhangzóra végződő francia neveket hogyan kell magyar nyelvű szövegkörnyezetben kiejteni? Itt is ki kell ejteni a szóvégi amúgy ki nem ejtett mássalhangzót, ha a következő szó magánhangzóval kezdődik?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy a franciák a legtöbb szóvégi mássalhangzót nem ejtik, kivéve, ha a következő szó magánhangzóval kezdődik (pl.: a "six femmes" kiejtve: 'szi femm', viszont a "six hommes" kiejtve 'sziz omm', hogy ne ejtsenek ki két magánhangzót egymás után)


Olyan sokszor van, hogy a magyar nyelvben külföldi tulajdonnevet használunk. Ha ez úgy történik, hogy a francia nevet egy magánhangzóval kezdődő szó követi, akkor mi a helyes kiejtés? (pl.: a "Fermat-elv" kimondva 'fermá elv' vagy 'fermát elv'?)



2017. júl. 25. 14:17
 1/2 anonim ***** válasza:

Fermat-elv.

Fermát-elvnek ejted, de az eredeti nevet nem változtathatod meg egy -é betűvel.

Ha franciául mondod a nevet egy magánhangzóval kezdődő szó előtt, akkor is kiejted a -t-betűt: Monsieur Fermat est allé regarder la lumière. (Persze ez csak egy hülye példa, de remélem, érthető.)

2017. júl. 25. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Mansour ***** válasza:
Hát nem tudom, hogy a magyarban van-e erre szabály vagy elfogadott gyakorlat, de az biztos, hogy a magyarban a liaisont nem alkalmazzuk. Tehát ha önmagában "fermá"-nak ejted, akkor nem ejtheted "fermát-elv"-nek, amikor magánhangzóval kezdődő szó jön utána. A magyarban ez következetlenségnek hat. Tehát szerintem magyar beszédben vagy "fermá" vagy "fermát", de amelyiket választod, annál kell maradni, liaison helyzetben is.
2017. aug. 18. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!