Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Jehova, Jahve, vagy Jah Isten...

Jehova, Jahve, vagy Jah Isten neve?

Figyelt kérdés
Továbbá érdekel: Jézus Mihály arkangyal, aki haros is?

2017. aug. 18. 11:40
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Jahve
2017. aug. 18. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Már megint egy jehovás kérdés saját maguknak. Nem unjátok még?
2017. aug. 18. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Az atyafiak egymás közt. Vagy a kérdés provokatív? :)
2017. aug. 18. 12:15
 4/8 anonim ***** válasza:
Vallásonként eltérő. :)
2017. aug. 18. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
Szerintem is tájszólásként eltérő. Én a Jehova-ra gondoltam. De látom más a Jahve-ra. Nem vagyok teológus. Azt viszont tudom, hogy Jézus és Mihály harcos arkangyal nem ugyanaz a személy. Nézz utána akár a Wikin.
2017. aug. 19. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Vidiripi


Isten neve JHVH! Az Ószövetségben több mint 6000-szer fordul elő sok esetben névösszetételekben pl.:Jahu


"Amikor a középkor elején magánhangzókkal is ellátták a héber szöveget, a JHVH-ra az A. magánhangzókat alkalmazták, hangtanilag megkövetelt változtatással, amennyiben a kezdő J-re nem az a-hangzót, hanem a fél hangzót tették, így állott elő a JHVH szó, melyet nemzsidók Jehová-nak, a tudományban azonban a héber névszóképzés törvényének megfelelően Jahve-nak ejtenek."


[link]


"Jehova: →Jahve nevének helytelen kiejtésen alapuló változata. - 1100 k. keletkezett ill. terjedt el a Biblia maszoréta szövege alapján. A →maszoréták ui. a Jhvh mássalhangzóihoz az Adonáj ('az Úr') magánhangzóit illesztették, mégpedig a maszoréta vokalizálás szabályainak megfelelően a helyett e-t. A ~ szónak etimológiailag értelme nincs. Csak a nem zsidók körében vált használatossá, a zsidók sohasem használták."


[link]


Jehova tanúi is szóba kerültek.

A Jehova alaknak egyébként nincs etimológiai értelme!

De azért nézzük! Érveljünk könyv "Jehova" szócikk!

"Meghatározás: Az egyedüli igaz Isten neve. Ezt a nevet ő adta saját magának." (187. oldal)

A szervezet pedig úgy közli, mint olyan nevet, amit maga az Isten nyilatkozott ki! Holott a Jehova Kr.u. 1100-ban keletkezett s a 16. században terjedt el igazán. Szóval addig Jehova nem is létezett.

De lehet érdekességet találni az Őrtorony online könyvtárában is!

Íme:

"A Katolikus fordítás 1992-es kiadása a „Megjegyzések a könyv használatához” részben (a 8. oldalon) ezt írja: „ A Jahve nevet . . . a hagyománynak megfelelően »Úr« szóval fordítottuk. De kivételesen meghagytuk a héber alakot ott, ahol külön hangsúly van rajta.” A Magyarázatos Károli Biblia az 5Mózes 28:58-hoz fűzött magyarázatában ezt írja: „ A történelem és a kinyilatkoztatás egyik különössége, hogy homály fedi Isten ósz-i [ószövetségi] legközvetlenebb és legszemélyesebb neve . . . , a héber JHVH szó helyes kiejtését. A »Jehova« változat a név mássalhangzóinak és az »Úr« jelentésű egyik szó (Adonáj) magánhangzóinak összevetéséből ered. Feltehetőleg a »Jahve« az eredeti kiejtés. A nevet tulajdonképpen nem is ejtették ki, mivel a később élt zsidók túlságosan szentnek tartották ahhoz, hogy kimondják és féltek, hogy megsértik a 2Móz 20:7 és 3Móz 24:16 tilalmát"

[link]

2017. aug. 19. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Senki nem tudja. Állítólag a legenda szerint, ha valaki kimondja isten valódi nevét, vége lesz a világnak. Volt egy nagyon érdekes sci-fi novella erről, de már nem emlékszem, ki írta. Isten kilencmilliárd neve volta címe. Olvasd el,hogy megtudd, milyen veszélyek leselkednek rád, ha véletlenül sikerülne kimondania valakinek helyesen.
2017. aug. 19. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Istennek nincs neve, mert nem teremtmény. JHVH jelentése: Én vagyok, aki kezdettől és öröktől fogva van. Azaz én vagyok az örökké való! Ez nem személynév, hanem tulajdonság.


Valamint Istennek számtalan neve van ami nem Jehova. Az ó szövetség tele van olyan mondattal, ami így végződik: " Ez az én nevem", és nem a (Jehova) van elé írva, hanem valami tulajdonság jelző, birtokos jelző stb. stb.


Valamint Mihály nem azonos Jézussal.

Jézus Isten Fia, a testben megjelent Isten, nem teremtmény.

Mihály pedig teremtmény, egy fejedelmi Fő Angyal.

2017. aug. 31. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!