Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Melyik rokon halála után...

Melyik rokon halála után mennyi ideig tilos az élénk színek hordása, illetve az eljegyzés?

Figyelt kérdés

- szülő

- nagyszülő

- testvér

- nagynéni/nagybácsi/keresztszülő



2022. febr. 28. 20:22
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:
69%

Én most hallottam erről először, szóval szerintem ezt maximum a nagyon tradicionális családoknál működhet. Én olyan családból jövök, ahol minden hozzátartozóm kiröhögne a túlvilágról, ha látná, hogy miatta nem veszek fel bizonyos ruhadarabokat.

A gyásznak személyesnek kell lenni, ha előre lefektetett szabályok alapján erőszakolunk meg egy érzelmet, az valahol olyan, mint amikor a szülők választanak a gyermekeknek házastársat.

2022. febr. 28. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 anonim ***** válasza:
63%
Mi az, hogy tilos?! Ki tiltja meg?! Nincs ilyen! Azt csinálsz, amit akarsz! Senkinek semmi beleszólása a te életedbe!
2022. febr. 28. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 anonim ***** válasza:
72%

Nem életkor függvénye, én 60+ vagyok, de sohasem tartottam ilyen féle szabályt. A fekete nyakkendő is csak temetésre van (és kihirdetett gyásznapokra), utána nem hordom, ha valahova ki kell rittyenteni magam. Mi közük volna hozzá?

Az exem pasija meghalt 44 évesen, ő azóta feketében jár, egykorúak voltak.

Azt is hallottam, hogy szintén 40-es házaspár kihagyta a le-előelegezett külfüldi nyaralását augusztusban, mert májusban meghalt az egyikük édesanyja... és hát a falu mit szólna, hogy ők meg a tengeren.


Szóval eléggé a helyi viszonyok, szokások függvénye ez.

2022. febr. 28. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:
92%
Házastárs halála után egy évig illett feketét hordani. Jókai, Móricz és még több író könyvében lehet olyan kifejezésekkel találkozni, hogy "gyászév", vagy hogy "letette a feketét", ez utóbbi arra vonatkozik, amikor letelt a gyászév. Nyilván botrány volt, ha az özvegy egy éven belül újraházasodott. De más rokon halála esetén nem tudok ilyen "szabályról".
2022. márc. 1. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 anonim ***** válasza:
44%
Nem tilos olyankor se.
2022. márc. 1. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 anonim ***** válasza:
63%
Nekem mikor meghalt anyum, párom mondta, hogy egy hónapig tartja a szokás minimum. Csak ezért vettem fekete pulcsit mert az nem volt. Én így pontosan egy hónapig feketében voltam. Nem éreztem azt, hogy bárkinek akarok megfelelni ezzel, vagy hogy kierőszakolom az érzéseimet. Azt éreztem, hogy ezzel megadom a minimális tiszteletét a halottnak, jól esett, hogy volt némi formalitása a dolognak. Azon kívül, hogy mindenki máshogy éli meg a gyászt. Nekem jól esett hordani. Utána egy hónap után elhagytam. Azt mondtam, hogy akkor megyek tovább, megy tovább az élet. Mert ez meg egy lelki mankó tud lenni, egy jelképes dolog amikor leveszed, hogy te folytatod az életet tovább. Persze nem pont egy hónapig gyászolsz lelkiekben. Csak segít.
2022. márc. 1. 03:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 anonim ***** válasza:
71%
Régen felénk szülő, házastárs esetén 1 év volt, gyermek esetén nem szokták csak temetésig.Ma már nem tartják ezt, max. néhányan, de 3 hónapig.Eljegyzést, esküvőt tarthattak, de lagzit 1 évig nem.
2022. márc. 1. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 anonim ***** válasza:
66%

"Azt csinálsz, amit akarsz! Senkinek semmi beleszólása a te életedbe!"

Amikor valaki meghal, az nem csak a legközelebbi hozzátartozóját érinti. Az egész közösség gyászol. És azzal, hogy feketébe (más népeknél pl. fehérbe) öltöznek ilyenkor, az összetartozásukat is kifejezik, azt is, hogy ilyenkor is számíthatnak egymásra. Könnyebben, egészségesebben tudják megélni a gyászt azok, akik nem maradnak magukra a gyászban, és igenis hozzájárul az egészhez az, hogy miben járnak.


A sportcsapatok is egyformába öltöznek. Nem véletlenül. A népviselet is erről szól. Az egyenruha is. Közösségformáló is a ruha. A gyászban is.

2022. márc. 1. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 anonim ***** válasza:
87%
Amíg úgy érzi az ember.
2022. márc. 1. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 anonim ***** válasza:
58%
Ez hülyeség az ember a szívében gyászol.Temetés aztán megy ugyan úgy az élet tovább.
2022. márc. 1. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!