Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mikor tűnik el a magyarból a...

Mikor tűnik el a magyarból a magázódás?

Figyelt kérdés
2010. okt. 23. 22:17
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
90%
Valószínűleg amíg a magyar nyelv élő nyelv lesz, addig a nyelvből a magázódás sem fog eltűnni.A tegeződés, önözés, magázódás a nyelvünk része.Nem is lenne szabad eltűnnie.Tegezve is lehetsz ugyan tisztelettudó, magázódva is lehet valaki "bunkó"!De, ha megfigyeled egyre könnyebben tegeződnek az emberek.A mai 50 feletti korosztály nagy része még magázta a szüleit...
2010. okt. 23. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
16%
Azért, mert én utálom, nehézkes, bonyolítja az életet, és ezek szerint mások is így gondolják. Én már szinte mindenkit tegezek, és csodálkozok, ha valaki nem tegez vissza. Miért ne tűnhetne-e ez el a magyar nyelvből? Az angolból is eltűnt.
2010. okt. 23. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
56%
Ha pertut iszunk mindenkivel.
2010. okt. 23. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
85%
Remélem, soha. Elfér az ott, ettől is kifinomultabb a nyelv.
2010. okt. 23. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
79%

Ha valakivel beszélek az első alkalommal, mindig Önözöm, elvégre meg kell adni mindenkinek a tiszteletett, persze ha már tegez, akkor vissza tegezem.

Szerintem ez így helyes és művelt emberekhez méltó.

2010. okt. 23. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
72%
Téves, az angolból nem tűnt el, az angol az egyik leginkább magázódó nemzet, csak ez inkább a teljes mondat szövegkörnyezetéből olvasható ki, nincsenek olyan egyértelmű jelei, mint nálunk az "ön" v "maga". Csak a magyar fordítások nagy részében erről az egyszerűség miatt hajlamosak eltekinteni.
2010. okt. 23. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
87%
Az angolból a tegeződés tűnt el, a you eredetileg a magázó forma volt.
2010. okt. 23. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
16%

Nem tudom, ki írta, hogy a mai ötvenesek magázták a szüleiket, de szerintem ez a mondat valahol a kilencvenes évek elején állhatta meg utoljára a helyét, ha nem a nyolcvanas években... nekem bőven ötven feletti szüleim vannak, tudom, miről van szó.


És nem magázták, hanem tetszikelték.


Egyébként ez a baj szerintem a magyar magázódási formákkal, hogy van belőle három is, de a legtöbb élethelyzetben mindhárom furának, nem helyénvalónak tűnik számomra.


Még az önözés talán legkevésbé, bár az már sokszor _túlságosan_ távolságtartóan hangzik, de legalább nincsen egyéb nemkívánatos mellékzöngéje.


A magázás szerintem arrogánsan hangzik, ahhoz passzol, amikor egy igazgató kiosztja a beosztottját (de szépen is aszontam ezt meg), valamiféle alá-fölé rendelt kapcsolatot idéz fel, a középkorú vagy idősebb egyetemi tanár szájából teljesen rendjénvalóan hangzik, de valahogy "visszamagázni" őket már pofátlanságnak érezném.


A "tetszikelés" meg tényleg csak közeli, korban előttünk járó ismerős "nénikkel és bácsikkal" beszélgetve helyénvaló, mindenki mással szemben tahó bizalmaskodás, ráadásul "alulnézetből", talpnyaló pozícióból.


Ezért is mászok falra, amikor a metróban bemondják, hogy tessenek vigyázni... grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr akkor már még az is jobb lenne, ha azt mondanák, vigyázzatok!!


Egyébként az egyetemeken a fiatalabb oktatók is simán tegeződni szoktak a diákokkal, van, hogy az idősebbek is. Volt olyan tanárom, aki a lányokat magázta, mert azt mondta, egy idő után rájött, hogy a lányok nem szívesen tegezik őt, és egyoldalúan meg nem akart baratyizni.


Szóval jó bonyolultak vagyunk ilyen szempontból.

És sehol nem tanítják egyértelműen, hogy hogyan kéne helyesen használni ezeket a nyelvi formákat, sőt mint már mondtam, sok esetben kétlem, hogy van egyáltalán valóban korrekt megoldás.


És még arról sem vagyok meggyőződve, hogy ezek a magázó formulák valóban szerves részei a nyelvünknek, és nem más nyelvek magázódási formáinak későbbi átültetései. Azért az árulkodó jel, hogy a legtöbb anyanyelvű magyar idegenkedik tőlük és/vagy helytelenül használja őket.

2010. okt. 24. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
24%
... és ami a legszebb: magamon figyeltem meg először, de aztán másokon is, hogy a fent leírt bonyodalmak miatt mennyire hihetetlenül találékonyan tudjuk úgy fogalmazni a mondanivalónkat, hogy ne kelljen a beszédpartnekrünket _sehogyan_ megszólítani, sem tegezve, sem magázva, sem tetszikelve, sem önözve.
2010. okt. 24. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
95%

"Mikor tűnik el a magyarból a magázódás?"


A legtöbb európai nyelvben van te-Ön megkülönböztetés, és nem is tűnik el. Az angolból veszett ki a megkülönböztetés (majdnem teljesen), másrészt pl. a svédben is erősen visszaszorulóban van a magázás. De a legtöbb nyelvben elég stabil, úgyhogy nem látok olyan törvényszerűséget, hogy eltűnőben lenne.


Szóval szerintem nem fog eltűnni a következő 100 évben, de ez csak vélemény, mert pl. az elmúlt 150 évben is hihetetlen nagyokat változott a nyelv (a magyarból pl. eltűnt egy halom igeidő).

2010. okt. 24. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!