Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Zavar, ha letegeznek ismeretle...

Zavar, ha letegeznek ismeretlenek?

Figyelt kérdés
2011. máj. 24. 09:57
1 2 3 4 5
 31/41 anonim ***** válasza:
48%

számomra a magázódás olyan formaság, ami túlbonyolít egy beszélgetést... van, hogy valakit nehéz kicsit tegezni, mert idősebb, és belénk nevelték, hogy az idősebb tisztelete a magázással jut kifejezésre... mégis úgy gondolom, hogy jobb lenne, ha kikerülne a nyelvezetünkből a magázódás teljesen. kínos, komolyan. főleg, amikor nem tiszta, hogy valakit tegezni vagy magázni kellene.

sokan mondják, de tény, hogy lehet valakit tisztelni úgy, hogy tegezős viszonyban vagyunk, de lehet magázós viszonyban lenni és nem tisztelni közben.

2011. máj. 29. 03:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/41 anonim ***** válasza:
67%

Engem nagyon dühít, amikor bemegyek egy boltba, "Jó napot kívánok!"-kal köszönök, és az a válasz rá, hogy "Szia!"


A másik. Egyszer elmentünk édesanyámmal autót vásárolni. A kereskedő nagyon lekezelően beszélt édesanyámmal. Egy darabig tűrtem, de amikor már anyámat és engem is egyfolytában tegezett (amolyan csendőrpertus volt a helyzet), akkor felfújtam magam, és nagyon illedelmesen _magázva_ megkértem, hogyha én megadom neki az alapvető tiszteletet, és magázom, akkor legyen olyan kedves, és ő is magázzon engem. Oké, persze, fiatal vagyok (22 leszek), de akkor is rosszul esnek ezek a dolgok.


A másik "halálom" a McDonald's, ahol még a 70 éves néninek is azt mondják, hogy "Szia, gyere máskor is!"

2011. máj. 29. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/41 Attila A. Antal válasza:

(29.05.2001)

03:36 - írójának:


Ezzel az érvvel nem értek egyet.


Gondolom a magázásra való stílust és szavakat használva nem idegen nyelvről beszélünk, amit nem tudnánk alkalmazni csak úgy... Magyarul van, tudnunk kellene:)


Elég egyértelmü az amit már korábban, többen is megemlítettek. Éspedig, lehet tegeződni is megegyezés alapján.


Egyébként, tényleg senki nincs rákényszerítve ezekre a dolgokra.

2011. máj. 30. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/41 anonim válasza:
55%

nem!


az zavar,ha pl. idős férfiak csókolomoznak, pedig tudom,h csak a tiszteletet adják meg, de akkor se csókolomozzanak,majd ha 60 éves szatyor leszek, akkor :)))


aztán az is zavar,ha tőlem pár évvel idősebbek "hivataloskodnak" :))) vagy kikérik maguknak,h ne tegezzem...szörnyű! :))


27 vagyok

2011. máj. 30. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/41 anonim ***** válasza:
Úgy tudom, a magázás egyedülállóan a Magyar nyelv sajátossága. Büszkének kellene rá lennünk. Eleinte engem még az internetes tegeződés is zavart, de végül is az egy virtuális világ. Igenis, a magázás a másik ember tiszteletét jelenti, a tegezést csak hölgyek, - kortól függetlenül, és idősebb emberek ajánlhatják fel, ami a feltétel nélküli bizalom és elfogadás kifejezése. Ezért is mondjuk azt egy ilyen szituációban hogy: megtisztelő, köszönöm. Lehet hogy maradinak tűnik, de én velem egyidősekkel is magázódom, amíg a kapcsolat nem jut egy elfogadható bizalmi szintre. Az angolszász majmolással engem ki lehet zavarni a világból.
2011. máj. 31. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/41 anonim válasza:
Engem is inkább az zavarna, ha magáznának, de a magyar tanárom azt mondta, hogy ha már nagyon idegesít, akkor csináldd azt, hogy te is letegezed az illetőt. Mert ha ő tegez, akkor azt tulajdonképpen annak is veheted, hogy megengedte, hogy te is tegezd. És ha ő meg mégsem így gondolta, akkor talán elgondolkodik egy kicsit.. Persze ezt nem 60 éves nénikéknél kell alkalmazni. :)
2011. máj. 31. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/41 anonim ***** válasza:

"Úgy tudom, a magázás egyedülállóan a Magyar nyelv sajátossága."


Ez nem teljesen igaz. Sőt. Európában sok országban inkább a magázás kezd elterjedni, az angolokról nem is beszélve, akik ugye a tegezésről teljesen le is mondtak. A magyar "ön"-t kifejezetten a német "sie" megfelelőjeként találták ki nyelvújításkor... de mégkorábban egyáltalán nem volt magázás a magyarban, míg más nyelvekben igen.



Összességében (nem vagyok ugyan nyelvész) de személyszerint egyetlen nyelvet ismerek, ahol (már) nincs magázás, ez a svéd (nyilván akad még jópár, de csak erről tudok), bár ők elég árnyaltan használják a kollektív tegezést is.

2011. máj. 31. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/41 anonim ***** válasza:

Csak akkor zavar, ha én magázom (pl. bemegyek egy boltba) és visszaköszön hogy helló. Úgy gondolom ha én megadom a tiszteletet neki is meg kéne...

Viszont ha fiatal akkor egyáltalán nem zavar :)

2011. máj. 31. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/41 anonim ***** válasza:

29 éves fejjel inkább az zavar, ha kb. velem egy korosztályúak nem tegeznek le. Az meg különösen rosszul tud esni, ha már 13-14 évesek is módszeresen lecsókolomoznak (egy ilyen esetet egyszer némileg ellensúlyozott az, hogy a moziban a kb. 20 éves pénztáros lány rám kérdezett, hogy "Diákigazolványod nincs?").

Azt én is megfigyeltem, hogy a kereskedelemben (főleg a multiknál) egyre jobban szokás a vásárlókat letegezni, nekem ezzel nincs is semmi bajom. Még hivatalokban is néha előfordul, ha fiatalabb az ügyintéző.

Például mikor egyszer nemrég kórházba kellett mennem, ott úgy vettem észre, az a természetes, hogy az orvosok, nővérek kb. a 18-20 feletti betegeket már nem tegezik le.

Ahol voltam, volt egy kb. 25 éves nővér, aki megszólítás terén elég tisztességesen sarokba szorított: reggel ébresztéskor magázott, utána nem sokkal letegezett, aztán megint magázott, utána újra letegezett... És így tovább. A megszólítás 22-es csapdája (egy "fatal error"). Ha valamit kérdezni akartam tőle, nem tudtam hirtelen, hogy hogyan szóljak hozzá.

2011. máj. 31. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/41 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is szimpatikusabb a tegeződés, kollégákkal, ismerősökkel, ismerősök ismerőseivel, hozzám hasonló korúakkal... De attól rosszul vagyok, amikor nálam jóval idősebbek letegeznek. Főleg, ha öreg bácsik. (Férfiaknak szerintem amúgy is alap illemszabály, hogy nőt nem tegezünk le csak úgy ismeretlenül.) Valahogy olyan, mintha bele akarnának mászni az aurámba, túl bizalmaskodó. Tudom, pszichológiai eset :D
2011. jún. 2. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!