Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Minden csaladtagot 6 honapig...

Minden csaladtagot 6 honapig kell gyaszolni? ! Vagy a gyasz kozben hordhatok szurke esetleg sotet ruhakat is nem pont feketet? !

Figyelt kérdés
2009. ápr. 6. 21:48
1 2 3 4
 11/39 anonim ***** válasza:
96%
Kid halt meg?
2009. ápr. 6. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/39 anonim ***** válasza:
98%
Én is falún nőttem fel,és ismerem ezeket a szokásokat amiket itt leírtatok.De igazából nem értek velük egyet.Szerintem sem attól függ a gyász,hogy milyen ruhát hordunk,a szívünkben gyászolunk.Én apukámat vesztettem el,pont a 3-ik unokájával lettem akkor terhes.Szörnyű volt,és még nem is nagyon enyhült a fájdalom,de nem hordok,és nem is hordtam terhesen sem feketét.Igaz pirosat,vagy más rikító színeket sem,de főleg azért mert amúgy sem a színeim.A hiánya,az űr amit hagyott ezt nem lehet öltözködéssel kifejezni,és nem is az érdekel igazából,hogy a szomszéd lássa gyászolom.Mert nem ezzel,nem így gyászolok.Bennem,az én szívemben Ő örökké élni fog.Ha úgy megyek haza,hogy anyu nincs otthon,nagyon hiányzik.Még hallom a lépteit,mintha szöszmöszölne a lakásban,hiányzik,hogy nem áll kint a teraszon amikor befordulok a hidukra,nem jön elénk....stb...A gyász egy folyamat,amit fel kell valahogy dolgozni.Akinek könnyebb úgy,hogy az öltözködésével is kifejezi,tegye.De ezzel magunknak kell sajnos megbirkózni.
2009. ápr. 6. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/39 anonim ***** válasza:
93%

Fura, hogy ennyire nem ismerik a válaszolók, hiszen külön boltok vannak, ahol gyászolóknak árulnak ruhákat. Mély gyászra is, és gyászévre is. Nyáron lehet fehér is, fekete díszítéssel, (mint a szegély) fekete kiegészítővel.

Az én ismerőseim, a nők, gyászolnak. A fiatalok is.

A gyerekeim, a lányom ő maga akarta, én (pont a nagyváros miatt) magamtól nem is öltöztettem volna sötétbe.

De egy gyerek pl. távolabbi rokont (nem szülő, testvér, nagyszülő)csak 6 hétig.

2009. ápr. 6. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/39 anonim ***** válasza:
59%
Kis csecsemőt csak 6 hétig szoktak gyászolni.
2009. ápr. 6. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/39 tade ***** válasza:
98%

Itt van, egy ellenpelda, hogy a gyasz szine nem csak fekete volt, sot regen a parasztok a temetesre a leszebb nepviseletukbe mentek, igy advan meg a tiszteletet az elhunytnak. De inkabb bemasolom, ami ide tartozik.:


Idevonatkozó hazai példáink zöme a Dél- és Nyugat-Dunántúlról származik. Somogy megyében és az Ormánságban az idősödő asszony egyre inkább elhagyta a korábban, fiatalon használt színeket, és végül fehérben járt. A múlt században még Hetésben (Bátky Zs. 1911: 33, 101) és a Sárközben (Kovách A. 1907: 212) is általános volt a fehér gyász. Bőközben a fiatalasszonyok is fehérre cserélték színes főkötőjüket, pruszlikjukat, kötényüket, s a gyászoló faluban csak a férfiak kalapja volt fekete (Munkácsy D. 1985: 83). Ennek az egykor általános fehér gyásznak emléke maradt fenn pl. a torockói fehér gyászruhás asszonyok öltözetében is (Szendrey Zs. 1938a: 421).

2009. ápr. 6. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/39 anonim ***** válasza:
79%

A kérdező azt kérdezte, hogy 6 hónapig KELL-e gyászolni és hogy hordhat-e nem feketét.

Erre válaszoltuk, hogy szerintünk egyrészt nem a ruhától függ a gyász, másrészt nem KELL fekete ruhában gyászolni. Nem hiszem, hogy bárki megsértegetni akart volna, mi válaszoltunk a kérdésére.

2009. ápr. 6. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/39 anonim válasza:
90%
Anyukám 2 hétig volt feketében miután meghalt az apja. Mi is falun lakunk de nem hinném hogy lényeges, hogy feketében jársz vagy sem. A gyásznak semmi köze a ruha színéhez.
2009. ápr. 6. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/39 anonim ***** válasza:
91%

Szerintem meg nem azt kérdi, hogy kell-e gyászolni, hanem hogy meddig ? Pontosabban, hogy minden családtagot fél évig, vagy kit meddig?Megvan, hogy kit meddig kell.

Bár ez változhat vidékenként vagy családonként.

Ide csak erre kellene válaszolni, nem biztos hogy ebben a helyzetben jól esik neki a többi dolgot elolvasni.

A véleményeket a gyász más módjairól ne írjuk egy frissen gyászoló kérdésére!

Kérlek, ne kezdjetek vitába arról, hogy mi a véleményetek a gyászruháról! Vagy ha igen, akkor külön kérdésben. Ide az írjon, aki ismeri az időszakokra vonatkozó szokást!

Köszönöm.

2009. ápr. 6. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/39 anonim ***** válasza:
95%
Szerintem nem véleményeket írtunk, hanem azt, hogy kiknél, esetleg helyileg hol, mik a szokások. Én is leírtam, hogy nem mindenhol a fekete, meg úgy egyáltalán, nálunk ismerősi körben mik a szokások, tehát az, hogy mennyi ideig KELL, meg mit, meg kell-e egyáltalán, az helyenként és szokásonként változó. A kérdező is bármit hordhat, ha náluk nem feltétlenül a fekete a szokás, ha pedig ott van ilyen szokás, akkor azt az ottaniaktól tudhatja meg pontosan, hogy mi a helyi szokás, mivel azt máshol nem biztos, hogy úgy szokás.
2009. ápr. 6. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/39 anonim ***** válasza:
99%

Elolvastam a kommenteket, és nem vettem észre, hogy bárki megsértette volna a kérdezőt. Ő viszont igen arrogánsan, támadóan válaszolt. Mindenki gyászolt már életében, ennyire nem szabad agresszívnek lenni akkor sem, főleg, ha senki nem bántott. Ha most túl érzékeny vagy, akkor sajnálom, ne haragudj!

A kérdésedben valóban a "kell" szó kap a legnagyobb hangsúlyt, és erre válaszolták többen, hogy nem KELL feketében járnod, mert nem a ruháddal, hanem a szíveddel gyászolsz, és nincs "megszabva", hogy mennyi ideig... Van, akinél harminc éve egy nap sem telik el, hogy ne az elhunyt hozzátartozójára gondoljon, pedig nem visel feketét. Van, aki meg sötétben jár, hogy ország-világ lássa, micsoda fájdalma van, közben meg semmi....

Gondolom, azért írták többen, hogy falusi szokás, mert falunk nézegetik még napjainkban is annyira egymást azt emberek, megjegyzést tehetnek, hogy "nézzed már, nem is gyászol, már levette a feketét, pedig csak x idő telt el a temetés óta...." stb.

De ha feketét akarsz hordani, akkor szürkével helyettesítheted, vagy a nyárias melegben tűzhetsz egy fekete szalagot a ruhádra.

Ne nézzétek mindenben a rosszindulatot, itt senki nem bántásból írta, amit írt (szerintem).

Őszinte részvétem!

2009. ápr. 7. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!