Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Hivatalos találkozón a meghívá...

Hivatalos találkozón a meghívás hogyan működik?

Figyelt kérdés

18 éves lány vagyok és találkozóm lesz egy középkorú tanárnővel, akivel különóráról fogunk egyeztetni. Még nem találkoztunk és egy cukrászdában lesz a megbeszélés. Gondoltam előbb megyek, kérek magamnak egy kávét, aztán, ha jön ő, akkor megkérdezem, hogy meghívhatom-e valamire. A baj csak az, hogy ez egy olyan hely, ahol távozás előtt kell fizetni, nem a rendelést követően. Nem lesz fura a szitu amiatt, hogy akkor meghívom valamire, és felkelek én kérni neki és a végén meg odamegyek fizetni? Ezt hogyan kellene elintézni?

Még soha nem voltam ilyen találkozón és nagyon izgulok, szóval előre is köszönöm a segítséget, remélem minden érthető.



#cukrászda #etikett #megbeszélés #hivatalos találkozó
2018. dec. 12. 12:55
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
54%

Amikor vége van a találkozónak, megbeszéltetek mindent, akkor elköszöntök egymástól, és te felajánlod neki, hogy a számlát rendezed.

Ő elmegy, te meg ugyanúgy, mintha egyedül ültél volna be valamire, odamész a pulthoz és fizetsz.

Amikor megérkezel és odamegy hozzád a felszolgáló, akkor mondhatod neki, hogy vársz valakit és majd együtt rendelnétek, így nem kell előre rendelned, ha együtt rendeltek, ha ő is megérkezik.

2018. dec. 12. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a választ!


Két kérdésem lenne még: mit tegyek, ha nem jön ki a felszolgáló, hanem nekem kell kérnem? Akkor is csak üljek le valahova?


A másik kérdésem pedig, hogy hogyan tegyem fel a kérdést, miszerint rendezném a számlát?

2018. dec. 12. 13:29
 3/13 anonim ***** válasza:

Ha nem jön oda a felszolgáló, akkor te mész oda. Harmadik lehetőség nincs.

A számlát rendezni nem kell kérdezni semmit. Hanem mondani kell. Amikor végeztetek a megbeszéléssel és felálltok, akkor a tanárnő vagy eleve kifelé indul (azaz természetesnek veszi, hogy te fizetsz) - vagy megpróbál maga fizetni, amire te ezt mondod: Kérem, hagyja rám, én hívtam meg önt. Erre megköszöni, kimegy, és ha tisztában van az etikettel, akkor kint megvár és úgy köszön el.

2018. dec. 12. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Akkor az elején, mikor bemegyek a cukrászdába, egyből menjek kérni vagy ha már ő is ott van?
2018. dec. 12. 13:49
 5/13 anonim ***** válasza:
30%

Ez most komoly kérdés?

XDXD

2018. dec. 12. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
49%

Nekem nagyon fura, hogy egy tanárnö különórát cukrászdában beszél le. Hol fogja tartani az órát? A cukrászdában?

Ilyet mindig ott beszélik meg ahol az oktatás is lesz, hogy te is lássad miért fizetsz.

Másrészt meg én tuti nem hívnám meg, mert ugye a különóréért is egy vagyont fogsz neki fizetni, te az ö ügyfele leszel, és egy ügyfél nem fizet még plussz köszönetet azért, hogy vehet valamit az eladódotól...

2018. dec. 12. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 TappancsMancs ***** válasza:
54%

Ez a helyzet azért nem annyira hivatalos, illetve nem szigorúan protokolláris mert cukrászdában lesz a megbeszélés és az üzleti jellege is kis volumenű, a cukrászdával együtt egy barátibb és kötetlenebb esemény.


Mivel ez egy aprócska üzleti megbeszélés, pont ezért lehetnek, kialakulhatnak a megszokottól eltérő helyzetek is. De alap dolgok azért legyenek rendben és ha nagyon felrúgja a tanár majd alkalmazkodsz, akkor olyan mindegy helyzet lesz.


Több része is van ennek, de nem olyan bonyolult.


Ami a fizetést illeti, annak kell fizetni az egész fogyasztást aki meghívta a másikat. Mert lehetett volna találkozni az oktatás helyszínén is, ami eleve elkerüli az ilyen kiadásokat. A meghívott részéről pedig egy mérsékelt, középárú fogyasztás javasolt, így meghívottként sem szállunk el.


Lehet a cukrászda egy közös "találmány" is és akkor a fizetés is megbeszéléses alapon működhet, de érzéssel, hogy tényleg olyan közös ötlet volt e.


Vagy ha a tanár férfi akkor feltehetően ő fog fizetni, amit fel is ajánl azzal, hogy megkérdezi pl. "Mit iszol?", vagy maximum a végén mondja, hogy "Hagyjad csak..." és rendezi a számlát.


Ha nincs konkrét meghívó akkor aki felajánlja, illetve kezdeményezi a rendelést az fizet, valahogy úgy mondjuk, hogy: "Mit kér?", "Mit hozhatok?", "Egy kávét vagy üdítőt?". És akkor az fizet aki megkérdezte a másiktól, mit fogyasztana.


Érkezés terén pedig illene a meghívónak érkeznie előbb, kint a bejárat előtt megvárni a vendéget és mintegy fogadni őt. Tehát ilyenkor ne rendelj előre, hogy te már ott iszogatsz, mert nem a barátnőddel talizol. Akár te vagy a meghívó akár ő. Ha te hívtad meg telefonálj oda mennyire szükséges asztalt foglalni. Cukrászdába csak nem kell, de jobb ha megkérdezed, mindenhol van telt ház és csúcsforgalom. Kellemetlen lenne ott állni asztal nélkül és várni. Legyen másik közeli terved is - már ha te hívtad meg.


Vendéglátóhelyenként változik a rendelés és fizetés menete, és ha először vagy valahol és nem egyértelmű, akkor nyugodtan kérdezd meg hol rendelj és a fizetést is. Ha te hívtad meg, akkor érkezz előbb és ezt tudakold meg. Csak egyszerűen odamész, köszönsz, és megkérdezed, hogy a pultnál kell rendelni, vagy kihozzák? Néhol tényleg nem egyértelmű, de többnyire látható a helyből.


A meghívó ad diszkréten irányt a rendelésnek azzal, hogy megkérdezi mit fogyasztanál... stb stb és esetleg "Egy süteményt és kávét?". Ha ő csak kávét ajánl fel akkor ne rendelj, kérj süteményt.


Étlaposabb választásnál, ha egy sütemény is lenne benne, akkor előre meghozza az étlapot a felszolgáló és rendelés előtt mindketten választotok. Majd ugye rendel a meghívó fél mindkét félnek.


Felszolgálónál rendelés.

Általában ha van felszolgáló, akit látsz, hogy nem a pult mögött áll, hanem a vendégtérben, akkor tőle kell rendelni és nála kell fizetni is, diszkréten "intesz" neki és odajön. Nem kell hívó mozdulat, csak kéz feltartás.

Ha odajött a pincér mondod, hogy fizetnél és ő magától adja is a számlát.


Vagy pedig a pultnál kell rendelni és ott egyből fizetni, itt is a meghívó fizet, mondjuk most te vagy az, és elviszed az asztalhoz amit kértetek. Előbb az övét ha sok egy körre.


Na valami ilyen, menni fog. :D

2018. dec. 12. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 TappancsMancs ***** válasza:
54%

Értelem szerűen ez a "fizetnél" lehet kicsit bővebb és kulturált, valami olyan... "Köszönjük! Kérem a számlát."


Ahogy jön.

2018. dec. 12. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítségeiteket! :D
2018. dec. 12. 21:25
 10/13 TappancsMancs ***** válasza:

Na ezt (mint alább) elég valószínűtlennek tartom, faragatlan dolog lenne. Nincs ilyen.


"Amikor végeztetek a megbeszéléssel és felálltok, akkor a tanárnő vagy eleve kifelé indul (azaz természetesnek veszi, hogy te fizetsz)"


Kedves kérdező ilyen biztos nem fordul elő és te se tegyél ilyet, hogy köszönsz és elmész, hogy majd ő fizet. Nyilván ő fog fizetni, de várd meg amíg rendeződik ez és elköszönés előtt van ez. :D Nem megyünk el, mert majd úgyis fizet a másik.


Lenne még pár észrevételem. Mutatom mihez is.


"Nekem nagyon fura, hogy egy tanárnő különórát cukrászdában beszél le. Hol fogja tartani az órát? A cukrászdában?"


Ez egy hivatalos találkozó ami komolyabb esetben lehetne egy üzleti ebéd, vagy vacsora is. A cukrászda meg tényleg illik egy fiatal lányhoz és egy tanárnőhöz is, így ez teljesen rendben van. Kellemes környezet, pont a helyén. Meg kicsit lazább hangvételt ad a későbbi kapcsolatnak. Szerintem kedves gesztus.


Az alábbi szintén nem a hivatalos találkozók hozzáállása:


"Másrészt meg én tuti nem hívnám meg, mert ugye a különórért is egy vagyont fogsz neki fizetni, te az ö ügyfele leszel, és egy ügyfél nem fizet még plusz köszönetet azért, hogy vehet valamit az eladótól..."


Egy megrendelő is meghívhat egy nála akár magasabb üzleti helyzetben lévő cégvezetőt üzleti ebédre, ha neki ráadásul fontosabb is és ő kereste meg üzleti ajánlattal. Ez amúgy sem pénz kérdés, hanem gesztus. Másik, hogy itt sejthetően már megtörtént a meghívás, és szó sincs olyanról, hogy "Másrészt meg én tuti nem hívnám meg". Már vagy meghívták, vagy meghívta a kérdező, ez már eldőlt.

2018. dec. 12. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!