Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Keresztények! Ti hogyan...

Keresztények! Ti hogyan értékelitek/magyarázzátok Jozsué 8: 1-29 részét?

Figyelt kérdés

Nem fogom bemásolni, elsősorban olyanhoz szólna a kérdés, aki jó Bibliaismerő, de azért belinkelem:

[link]


A kérdéseim a megjelölt igehelyekkel (?) kapcsolatban:

- Elfogadjátok a szentírás részeként?

- Ha igen, hogyan tudjátok összeegyeztetni az ott megjelenő isteni (???) parancsokat az Újszövetség szerető és kegyelmes Istenével? Nem láttok ellentmondást?


Elnézést, ha provokatívnak hangzik a kérdés, némileg talán az is, de nem áll szándékomban senkit megbántani a hitében. Pusztán kíváncsi vagyok, és örömmel veszem, ha egy nálam a Bibliában jártasabb elmagyarázza az "ortodox" vagy bevett keresztény nézőpontot ezzel kapcsolatban.



2020. júl. 14. 11:23
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:

Eddigiek megfeledkeznek arról, hogy a Biblia I-tentõl ered. Józsua próféta volt, így nem mondhatott más szavaskat, mint amiket I-ten a szájába tett, nem tehetett mást, mint amit I-ten parancsolt.

A kánaániták bálványimádók voltak, aminek része volt az elsõszülött csecsemõk feláldoasa.

Ha megmaradtak volna, ez a kultusz folytatódik.

Kérdezõ, ezt tudva se tudod összeegyeztetni ezeket a parancsokat az emberszeretettel?

(Miután már számos intelem bírhatta volna a kánaánitákat megtérésre.)

2020. júl. 15. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, a legtöbb nagyon informatív és születtek itt elgondolkodtató értelmezések! Mindre nem reagálok egyesével, de néhány gondolat:


"A kánaániták bálványimádók voltak, aminek része volt az elsõszülött csecsemõk feláldoasa."


Nagyon könnyen dobálózol és még néhány kommentelő az "így volt, ezért" formátumú leegyszerűsítő, általánosító érveléssel. Egyrészt, ti honnan tudjátok hogy úgy volt? Mert az Ószövetség könyveinek egy része azt írja? Ha igen, akkor ez körkörös érvelés. Holott valószínűbb az a magyarázat, hogy a győztesnek a saját szájíze és a korszellem szerint kellett megfogalmazniuk egyes dolgokat.

Ha előbbi és mégis "Isten a proféták szájába adott dolgokat", akkor nem, nem tudom semmiféle emberszeretettel összeegyeztetni, hogy találomra kiválaszt az Isten egy népet, azokkal kivételezik, mellesleg háborúba indítja őket egy rakás nép ellen, hogy nekik helyük legyen ott. Nem inkább úgy tűnik, hogy fordított a dolog? Hogy a cselekedeteik "isteni parancs" mivoltával igyekeztek utólag legitimálni tetteiket? Logikusan gondolkodva ez a legkézenfekvőbb feltételezés, és nem is példa nélküli a történelem során.


Ha isteni ihletésűek is az ószövetségi könyvek (kérdéses részei), azesetben is csak azt a magyarázatot tartom hihetőnek és hívőként elfogadhatónak, amely szerint Jézus "kiigazítani" jött a helytelen istenképet.


18-as, nem láttam azt a kérdést, de köszönöm, megnézem!

2020. júl. 15. 13:55
 23/32 A kérdező kommentje:
Ja és hogy tisztázzuk azért, nyilván nem azt mondom, hogy amiket többek közt a kánaánitáknak tulajdonítanak (tulajdonítotok), azok jó dolgok, de egyrészt bizonyítani ezt elég nehéz ennyi év távlatából, hogy valóban így volt, másrészt kiirtani egy egész népet akkor sem tartom emberségesnek. Nyilván, nincs épeszű egyén, aki annak tartja. Semmilyen érvvel nem lehet ilyen tettet jogosnak tekinteni.
2020. júl. 15. 13:58
 24/32 anonim ***** válasza:

A kérdezőnek


Isten a kánaánitáknak is adott sok időt több száz évet (1 Móz. 15,16) mielőtt kiadta a parancsot Józsúénak az elpusztításukra!

A kánaániták bűneiről a 3 Mózes 20. fejezetében olvashatunk. Gyermekáldozatokat mutattak be bálványaiknak. Spiritiszta tevékenységeket űztek. Nemi visszaéléseket külön kiemeli a Szentírás házasságtőrők, homoszexuálisok voltak. Még a az állatokal is közösültek! Egyébként pedig mindenki volt mindenkivel és vérfertőzésben éltek! Ugaritból (Rász - Shamra) előkerült mitológiai

szövegek bemutatják a kánaániták vallását és szokásaikat. A Bibliával megegyező képet festenek le. Általános volt a kígyóimádat,

az emberáldozat és a templomokban rendezett vallásos szertartások alkalmai a nemi kicsapongásokról, bujálkodásokról szóltak!


Üdv: Gábor

2020. júl. 15. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
37%

Azért elég sértő vagy...

"Nagyon könnyen dobálózol és még néhány kommentelő az "így volt, ezért" formátumú leegyszerűsítő, általánosító érveléssel. Egyrészt, ti honnan tudjátok hogy úgy volt? "



Onnan tudjuk, hogy kutattunk. Onnan, hogy olvastunk és kerestünk olyan történelmi kutatásokat, amik ezzel a korral foglalkoznak és bemutatják a leleteket. Onnan. És elég szomorú, hogy ez fel sem merült benned, de azt igen lenézően tálaltad, hogy biztos azért hisszük így, mert a Bibliából szedtük.


Hagyjuk. Ez igenis provokatív kérdés volt és a végén ki is derült.

2020. júl. 15. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 A kérdező kommentje:

24. Köszönöm a válaszod!


Nemi kicsapongás, elfajzott szexuális szokások ma is vannak (voltak az antik kultúrákban is egyébként: görögök, rómaiak). De ezeket egy egész népre vonatkoztatni nem lehet és kétlem, hogy akkor is egytől egyig mindenki ilyen lett volna.


25. Ahelyett, hogy megsértődsz és próbálsz egyet rúgni rajtam is sértettségedben, miért nem próbálod meg végiggondolni az én szempontjaimat, vagy (és) konkrétumokat hozni? A 24. válaszolóval sem értek egyet, viszont ő konkrét adatokat hozott, amivel alátámasztja az érvelését (Itt: "Ugaritból (Rász - Shamra) előkerült mitológia szövegek bemutatják a kánaániták vallását és szokásaikat.")

Azzal, hogy általánosságban fogalmazol, egyértelmű sértett hangnemben ráadásul, miszerint "én igenis sokat kutattam", még nem igazoltál semmit. Sőt, ezzel burkoltan hülyének állítasz be és feltételezed, hogy én a kisujjamat se mozdítom az utánajárás érdekében, pusztán holmi rosszindulatból írtam ki a kérdést. Nem így van, ezért megkérlek hogy ne sugalld ezt, csak azért, mert nem értünk egyet. Úgy gondolom, a tiszteletet azért végig megadtam.


"És elég szomorú, hogy ez fel sem merült benned, de azt igen lenézően tálaltad, hogy biztos azért hisszük így, mert a Bibliából szedtük."


Nem ezt írtam, kiforgatod a szavaimat. Megkérdeztem, honnan veszitek ezt, és felmerült bennem, hogy igen, az Ószövetségből. Minekután nem hivatkoztál semmi másra, szerintem igenis joggal merült fel bennem, de nyitott vagyok bármi más forrásra, kutatásra. Könyvre is.


Mellesleg szerepel a leírásban, hogy a kérdés némileg provokatív. De ez nem rosszindulatot jelent.

2020. júl. 15. 20:33
 27/32 anonim ***** válasza:

"Nemi kicsapongás, elfajzott szexuális szokások ma is vannak (voltak az antik kultúrákban is egyébként: görögök, rómaiak)."


Az ma is bűn meg az ókorban is az volt! Előbb - utóbb mindennek meglesz a maga ítélete!


"De ezeket egy egész népre vonatkoztatni nem lehet és kétlem, hogy akkor is egytől egyig mindenki ilyen lett volna.""


Már miért ne lehetne egy egész népre vonatkoztatni!? Valahol előfordult néhány kivétel de azokat Isten megkímélte! Ettől még a többiek gonoszak voltak! Jerikóból Isten csak Ráhábot kímélte meg! Nem véletlenül! Sodomából is csak Lót és lányai menekültek meg! De nem mindenhol volt kivétel! Az hogy neked mi a magánvéleményed és mit feltételezel az nem túl sokat nyom a latba a Bibliával szemben! És a régészeti leletek is ugyanez mellett kardoskodnak! Bizonyára te már jobban tudod mert ha te már "kétled" az elég nem?! Nos én is kétlem amit te mondasz!


Üdv: Gábor

2020. júl. 15. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 A kérdező kommentje:

Érdekes. Ne haragudjatok, de ezek után én nem csodálkozom még hívőként sem, miért mondja azt felsőbbrendűsködve némely ateista, hogy "a hívőkkel nem lehet vitatkozni". Egyszerűen nincs vitakultúrátok, érzelmi kérdést csináltok az egészből.


"És a régészeti leletek is ugyanez mellett kardoskodnak!"


"Miz" mellett? Ne haragudj már, neked komolyan ennyi eszed van? Minden akkor élt ember viselkedését, pszichéjét, bűneit bizonyítani tudja a régészet? Gondold már végig, amit leírsz!


"Bizonyára te már jobban tudod mert ha te már "kétled" az elég nem?!"


Te tényleg ennyire idióta vagy? NEM mondtam, hogy jobban tudom, hanem kérdéseket tettem fel, mert erre van az oldal, és elvileg tudod szólás szabadság van. Ne vitasd el ezt a jogomat, légszíves.


"Nos én is kétlem amit te mondasz!"


Az ugye nem tűnt fel, hogy én - veletek ellentétben - nem ellentmondást nem tűrő állításokat fogalmaztam meg, hanem kételyemet fejeztem ki valamivel kapcsolatban. Ami valamiért furcsa, hisztériás tüneteket okozott nálatok.


Innentől kezdve tojok rá, mit írtok, legyetek büszkék magatokra. (Ha az életben is így "vitatkoztok", akkor ne csodálkozzatok, ha két mondat után sarkon fordul a másik fél).


Köszönöm, hogy ellehetetlenítitek az értelmes eszmecserét.

2020. júl. 15. 22:46
 29/32 A kérdező kommentje:
Egy utolsó röpke megjegyzés: "keresztények!" felhívással kezdődött a kérdésem. Ti a viselkedésetekben hol vélitek felfedezni a krisztusi türelmet és megértést?
2020. júl. 15. 22:48
 30/32 anonim ***** válasza:
46%

"Érdekes. Ne haragudjatok, de ezek után én nem csodálkozom még hívőként sem, miért mondja azt felsőbbrendűsködve némely ateista, hogy "a hívőkkel nem lehet vitatkozni". Egyszerűen nincs vitakultúrátok, érzelmi kérdést csináltok az egészből."


Egy hívő először is nem kérdőjelezi meg a Bibliát! Másodszor nem az ateista számára a mérce, mert az ateizmus a Szentírás tagadására épül! Harmadszor az hogy te a Szentírást megkérdőjeled és felülbírálgatod még nem fogja igazzá tenni amit mondasz! Bármilyen vitakultúraként értelmezheted!


"Ja és hogy tisztázzuk azért, nyilván nem azt mondom, hogy amiket többek közt a kánaánitáknak tulajdonítanak (tulajdonítotok), azok jó dolgok, de egyrészt bizonyítani ezt elég nehéz ennyi év távlatából, hogy valóban így volt, másrészt kiirtani egy egész népet akkor sem tartom emberségesnek. Nyilván, nincs épeszű egyén, aki annak tartja. Semmilyen érvvel nem lehet ilyen tettet jogosnak tekinteni." (23-as hozzászólásod)


"...másrészt kiirtani egy egész népet akkor sem tartom emberségesnek. Nyilván, nincs épeszű egyén, aki annak tartja. Semmilyen érvvel nem lehet ilyen tettet jogosnak tekinteni.""


Tehát Isten szerinted igazságtalan volt amikor elrendelte a kánaániták kiirtását?!


Úgy látszik te nem érted mi az hogy bűn!


"És a régészeti leletek is ugyanez mellett kardoskodnak!" (én írtam)


"Miz" mellett? Ne haragudj már, neked komolyan ennyi eszed van? Minden akkor élt ember viselkedését, pszichéjét, bűneit bizonyítani tudja a régészet? Gondold már végig, amit leírsz!"


A Szentírás világosan elmondta milyenek voltak a kánaániták a régészet pedig ezt teljes mértékben támogatja! Bálványimádók voltak és gonoszságuk ebből következett! Azt is leírtam korábban hogy aki hitt mint mondjuk Ráháb az megmenekült! A Biblia és a régészet is egy általános képet nyújt róluk és ez a kép nagyon is megáll! Ha te azt feltételezed, hogy Istenhívők is voltak még közöttük akkor amikor Isten elrendelte az elpusztításukat olyanok akiket a Szentírás nem említett meg akkor bizonyítsd be!


"Ne haragudj már, neked komolyan ennyi eszed van?"


Egyrészt nem kellene sértegetned a másikat másrészt én világosan leírtam neked azt amit a Biblia és régészet mond! Tehát gondold csak te végig hogy mit mondasz!


"Bizonyára te már jobban tudod mert ha te már "kétled" az elég nem?!" (én írtam)


"Te tényleg ennyire idióta vagy? NEM mondtam, hogy jobban tudom, hanem kérdéseket tettem fel, mert erre van az oldal, és elvileg tudod szólás szabadság van. Ne vitasd el ezt a jogomat, légszíves."


Te nem csak kérdéseket tettél fel hanem állítasz is dolgokat!

Amikből pedig az következik hogy te jobban tudod mint ahogy Isten a Szentíráson keresztül elmondja és a régészeti leleteket sem tartod meghatározónak! Mivelhogy van egy egyéni véleményed amit persze bebizonyítani nem lehet!


"Te tényleg ennyire idióta vagy?"


Erre már az előbb kitértem hogy nem valami okos dolog tőled a másikat sértegetni! A szólásszabadságodat azt senki nem vitatta el csak azoknak a tartalmi igazságát és a modorodat!


"Nos én is kétlem amit te mondasz!" (én írtam)


"Az ugye nem tűnt fel, hogy én - veletek ellentétben - nem ellentmondást nem tűrő állításokat fogalmaztam meg, hanem kételyemet fejeztem ki valamivel kapcsolatban. Ami valamiért furcsa, hisztériás tüneteket okozott nálatok."


Megvallom nem tűnt fel mert a soraid nem erről árulkodnak! "nem lehet"


"De ezeket egy egész népre vonatkoztatni nem lehet és kétlem, hogy akkor is egytől egyig mindenki ilyen lett volna.""


Amikor az ember valamit kategorikusan kijelent akkor használ ilyeneket hogy "nem lehet".


"Innentől kezdve tojok rá, mit írtok, legyetek büszkék magatokra. (Ha az életben is így "vitatkoztok", akkor ne csodálkozzatok, ha két mondat után sarkon fordul a másik fél)."


Hát ha te "tojsz rá" hogy mi mit írunk neked az nem a mi problémánk hanem a tied! Ha te így vitatkozol akkor én sem csodálkozom azon hogy vagy neked esnek vagy faképnél hagynak!


"Köszönöm, hogy ellehetetlenítitek az értelmes eszmecserét."


Ha megválogatnád a szavaidat biztosan nem ez következett volna be mert már egy másik hozzászóló jelezte hogy sértőnek és provokatívnak tartja amit mondasz!


"Egy utolsó röpke megjegyzés: "keresztények!" felhívással kezdődött a kérdésem. Ti a viselkedésetekben hol vélitek felfedezni a krisztusi türelmet és megértést?"


Azt hiszem ezt a kérdést mi is feltehetnénk neked!

Majd olvasd vissza amiket írtál - mert az vagy Te - hogy mennyiben felel meg ennek a mércének amit magadra nem de másra kívánsz alkalmazni!


Üdv: Gábor

2020. júl. 16. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!