Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A buddhisták tényleg hisznek...

A buddhisták tényleg hisznek a 6 alternatív világ létezésében?

Figyelt kérdés

Szóval, a napokban utánaolvastam más vallásoknak is mert őszintén szólva a kereszténységen kívül nem ismerek túl jól más vallásokat. A buddhizmus elsőre kellemes meglepetés volt. Szinte az egész vallás a erkölcsre helyezi a hangsúlyt.


Egy fontos alappillérük, hogy szerintük nem létezik Isten.... legalábbis ebben a világban...


Merthogy szerintük van 6 alternatív világ ahova újraszülethetünk, nem csak ebbe a világba születik újra az ember. Hogy ki melyik világba születik újra azt a karmája dönti el. Ezek a világok a következőek:

Istenek világa

Félistenek világa

Emberek világa

Állatok világa

Éhesszellemek világa

Pokollakók világa


Hogy melyikben mi vár azt nem részletezném már, úgyis azoknak szól a kérdés akik jártasak ebben. Lényeg hogy minél lejjebb csúszik az ember annál nehezebb a nirvanába eljutni.


OLvastam ezeket és azt gondoltam hogy "WTF". Lenne pár kérdésem, remélem valaki képes megválaszolni őket:


Szóval minden ága hisz a buddhizmusnak a 6 világ létezésében? Miért nincs úgy előtérben a 6 világ mint a reinkarnáció ? A leírásokból nekem az jött le hogy nagyon is lényeges a 6 világ. A buddhisták nem hisznek a földi Istenben de hisznek isteni világokban ahol Istenek háborúznak egymással... nem ellentmondásos ez egy kicsit? Ha nem egy Isten teremtette ezt a világot akkor mégis ki (főleg hogy ezek szerint más világokat istenek teremtettek)? Végezetül, Buddha honnan a fenéből tudott a 6 féle alternatív univerzum/világ létezéséről ha csak egy egyszerű földi halandó volt ő is?



2020. okt. 18. 11:07
1 2
 11/13 Mansour ***** válasza:
Kérdező, a vallási szövegek értelmezése azért igényel némi tájékozottságot a a kultúrát illetően, amiben az adott vallás létrejött, illetve egyfajta nyitott, intuitív megközelítést. Máskülönben úgy jársz, mint a keresztény fundik, akik szó szerint veszik a Bibliát és 6 x 24 órás teremtésben, meg 6000 éves Földben hisznek.
2020. okt. 19. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 Mansour ***** válasza:

Találtam egy jó cikket, szerintem az választ ad az alapkérdésedre:

[link]

2020. okt. 20. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 feketepeter ***** válasza:

Szerintem az egesz buddhizmusban a kozmologia a legkevesbe kidolgozott resz, es ennek valoszinuleg az az oka, hogy a szenvedes megszuntetesehez vezeto utnak nem resze az, hogy rajtunk kivul letezo, "objektiv" valosagon elmelkedjunk.


Egy idezet Buddhatol:


"Mi a Minden? Egyszerűen a szem és az alakok, a fül és a hangok, az orr és a szagok, a nyelv és az ízek, a test és a tapintás érzetek, az elme és a gondolatok. Ez az szerzetesek, amit Mindennek neveznek. Bárki, aki azt mondaná: "Elhagyva ezt a Mindet, leírok egy másikat." ha megkérdeznék, hogy pontosan milyen alapjai vannak állításának, képtelen lenne megmagyarázni, és ezenfelül elkeseredne. Miért? Mert túl van az elérhetőségen."

(Szabba szutta - SN 35.23)


Az idezet arrol szol, hogy nem lehetseges alatamasztani egy olyan vilag letezeset, ami az empiriahoz nem kapcsolodik (tehat transzcendens). Es igy a letsikok letezese sem lehetseges transzcendens, azaz tolunk fuggetlen modon. Ennek belatasa maga a megszabadulas.


Termeszetesen sok ut vezethet a megszabadulashoz, es ez egyben azt is jelenti, hogy nemcsak sok evtized onsanyargato gyakorlas vihet el oda, hanem egyetlen helyes belatas itt-es-most, ebben a pillanatban.


Az idezet szamomra jol ismert, de most hirtelen csak ezt a linket talaltam hozza: [link]

2020. nov. 9. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!