Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért van bűn a világban?

Miért van bűn a világban?

Figyelt kérdés

Nem olyan régen kiírtam két kérdést hasonló alapokkal. Lényegébben az volt a problémám, hogy sok helyen olvastam azt a felvetést, hogy a világban lévő bűn a szabad akaratunk miatt van. Ha a szabad akarat a hibás akkor érthető, hogy Isten kénytelen volt beválalni az ezzel együtjáró rosszt. Azonban ebben az esetben a mennyországban csak úgy lehetnénk bűntelenek, hogy ha ott nem lenne szabad akarat. Ez azonban így mások szerint sem állta meg a helyét és végül mindkét kérdés esetén az lett a konklúzió, hogy a szabad akaratnak annyi köze van a bűnhöz mint a késnek a késeléshez, egyáltalán nem kényszerű velejárója a bűn. A bűnt más okozza.


De mi ez a valami amit nem Isten teremtett, miért van jelen a világban és hogyan került oda ha nem Isten teremtésével?


Lehetne arra fogni, hogy ez a világ egy büntetés, de ez logikátlan. Mintha a börtönben még több bűn elkövetésére sarkalnák a rabokat.


Lehetne arra fogni, hogy ez a világ egy próbatétel de ha nem a szabad akarat miatt van rossz a világban akkor lényegében manipulált lenne a próbatétel.


Lehetne még Luciferre is fogni az egészet, de őt is valamilyen szándékkal hagyná Isten garázdálkodni.

Erre indok nem lehet az emberek büntetése, vizsgáztatása a fenti pontok miatt. Lucifer szabad akaratát sem sértené, hogy ha nem garázdálkodhatna a földön.

Ahogyan Istennek nem kell ilyen módszerekhez folyamodnia, hogy bizonyítson bármit is, bárkinek, nem kell ilyen veszteséges kompromisszumokat kötnie.

Tehát nem látom az okot arra, hogy miért ne rakná Lucifert egy olyan helyre ahol ő boldogan létezhet és közben nem árthat másoknak.


Ha valaki tudna erre egy magyarázatott adni az legyen szíves leírni.



2023. okt. 31. 12:37
 51/91 A kérdező kommentje:

44 anonim


A 32es válaszom nem neked szólt. Ettől függetlenül a 23. és egyéb válaszaidban a Sátánt okoltad a bűn miatt.


Ezzel nem össze egyeztethető azonban a mostani válaszod.



Azt jól láttod, hogy a szerető szülő hagyja hibázni a gyerekét.

DE nem hagyja, hogy túl nagy hibát kövessen el. Nem hagyja például, hogy bele nyúljon a konnektorba.

DE nem hagyja, hogy mások ártsanak neki. Nem hagyja például, hogy mások rászoktassák a drogokra vagy, hogy elmenjen egy cukros bácsival, akkor sem ha ő figyelmeztette ezekre elötte.

Itt nem stimmel a sátános indoklás.

Ezenfelül a jó szülő csakis okkal büntet. Nem azért mert rosszatt tett a gyerek hanem, így tudja tanítani, megakadályozni, hogy megint elkövesse. De Isten hatalmasabb egy szülőnél, Isten büntetés nélkül is képes elérni azt, hogy az emberek tanuljanak a hibáikból.


Ezenfelül a jó szülő nem hagyja a kést vagy egyéb nem gyerekeknek való dolgokat. Nem növeli szándékosan és indokulatlanúl annak a lehetőségér, hogy a gyereke hibázzon és kárt tegyen magában.



Egyébként nem értek egyet a 31es anonim válaszolóval DE amit írt abban nem találtam hibát. Pusztán nem ugyan abból indult ki, de az ő kiindulási pontjából jól el lehetne jutni az aktuális ponthoz.


Azonban én a jó Isten kiindulási pontból szeretnék eljutni az aktuális ponthoz.


Erre azonban még nem érkezett olyan válasz ami összekötné a két pontott.

2023. nov. 5. 11:00
 52/91 anonim ***** válasza:
10%

Kérdező!

Ez azért nem működik nálad, mert az isten igazából NEM tett túl sok jó dolgot.

Ugyanis valakit megteremteni az még nem jó cselekedet. Innen indulhatnának a jó cselekedetek: például jó életkörülményeket biztosítani, vagy jóra nevelni, stb.

Isten megteremtette az édent, ahol azonban - azon kívül, hogy tudatlanságban tartotta az embert, és egyáltalán nem akarta semmire nevelni - rögtön tiltásokkal indított úgy, hogy ez csak rajta múlt, nem lett volna szükséges.

Innen kezdve MÁR nem nevezhető végtelenül jónak, pedig még el se indult a bűnbeesés.

Ebből kellene kiindulnod.

2023. nov. 5. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/91 A kérdező kommentje:

Egyetértek, hogy a teremtés magában nem jó.


Ádám és Éva története esetén nem azok közé tartozom akik szó szerint értenék, ahogyan nem tagadom az evolúciót sem.


Ettől függetlenül mint írtam a te nézetedben nem találtam egyenlőre hibát. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az én kiinduló pontomból nem lehetne jó magyarázat amire eddig még nem gondoltam és nem találkoztam. Persze lehet, hogy azért nem találtam meg mert nincsen. De egyenlőre még szeretnék egyéb magyarázatokat is megvizsgálni. Azonban egy vallási kérdésekkel foglakozó fórumon egyáltalán nem erre számítottam és most nem a te válaszaidra gondolok.

2023. nov. 5. 15:25
 54/91 anonim ***** válasza:
31%

Menjünk vissza a teremtéshez, de még jóval a bűnbeesés előtti időkre.

Így kezdődik:

"Kezdetben teremtette Isten az eget és a földet."


Ez tehát a legelső mondat a Bibliában. Elemezzük ki ezt a legelső mondatot, mert aki ezt nem érti, akkor hogyan érthetné meg a többit is. Ez az első mondat a legelső állapotot mutatja be. Úgy is mondhatnánk, ez a spirituális ősrobbanás legelső szikrája. A Bibliai nagy bumm.

Mit állít a mondat?

Azt, hogy teremtett. De mit is ez a szó pontosan? Ez egy ige. Az ige pedig kifejezi a cselekvést, történést. Akárhogy is nézzük, maga a teremtés a semmire hatott. A semmiből csinált valamit. Tehát Isten a semmiből csinált valamit. Nézzük csak meg: Eget és földet teremtett.

Már a puszta teremtés két dolgot idézett elő. Ez pedig a semmi és a valami.

Nincs jó rossz nélkül. Ahogy rossz sem lehet jó nélkül.

Ha pedig Isten nem teremtett volna, akkor nem lenne semmi. Semmi, de semmi, de semmi.

Innen ered a bűn. Ha nem lenne semmi, akkor bűn sem lenne. Maga a teremtés velejárója a bűn. Ez van. Ezt kénytelenek vagyunk elfogadni.


Bizony mondom, hogy ezt a legelső mondatot órákig lehetne elemezni, csak sajnos nekem most nem jutott rá több időm, mert isten a munkát is megteremtette és nekem dolgozni kell mennem.


Javaslom, hogy a bűn létezését ott keresd, ahol minden elkezdődött.

Mert a valami megteremtése okozta a semmi létezését is. A bűnről pedig tudjuk, hogy nem teremt, mindig többet vesz el, mint amennyit hoz. A bűn a semmi felé törekszik, a teremtés pedig valami felé.

Isten megjelenésével pedig megjelent az anti-isten is. Anyag megjelenésével az antianyag is megjelent. De mivel Isten elpusztíthatatlan, ugyanúgy az anti-isten is elpusztíthatatlan. Mert ha egyik elpusztulna az egész teremtés összeomlana és újra csak a semmi létezne. Vagy is nem létezne semmi.

a bűn az anti-Isten befolyása. Hiszen elméletben antianyag sem létezik, mert azt azonnal kioltaná az anyag. De mi elméletben tudunk arról, hogy valaha létezett az antianyag. De Isten nem anyag, ahogy az ati-isten sem anyag. Tehát elpusztíthatatlan. A biblia sátánnak nevezi.


Valahogy ez vezet el a bűn létezéséhez. ennyi fért bele sajnos. Mennem kell dolgozni.

2023. nov. 7. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/91 anonim ***** válasza:
81%

Hát, ez sajnos a semmiről szólt.

Ismét egy csomó állítás, egyetlen bizonyítás nélkül.

2023. nov. 7. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/91 anonim ***** válasza:
13%
Ha vissza gondolsz a történelemre a bűn egyfajta szükséges rossz volt mindig, amit az emberek akkor követtek el amikor szükségük volt rá (mondjum mert nem volt pénzük), féltek vagy haragudtak. Persze volt sok hirtelen felindulásból elkövetett bűn is, ami inkább a gyilkos ösztön kategóriája. Az emberek akkor is gyakran fordulnak a bűnhöz ha változtatni akarnak vagy ha éppen ellen akarnak állni a változásnak. Tehát ezekből adódoan a bűn egy eszköz, ami leginkább a változást szolgálja. Mert még abban az esetben is ha az éppen azért történik hogy ne legyen változás (pl eretnekek középkorban) akkor is azt a változást szolgálják, hogy ne legyen változás.
2023. nov. 7. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/91 A kérdező kommentje:

54 anonim


Szerinted Isten gonosz?


'Isten megjelenésével pedig megjelent az anti-isten is.'

Azta. Te milyen vallású vagy?

Az én hibám mert nem írtam ki, hogy a Bibliából ismert Istenhez kapcsolódik a kérdés és a kereszténség különböző ágaihoz.


'Hiszen elméletben antianyag sem létezik, mert azt azonnal kioltaná az anyag. De mi elméletben tudunk arról, hogy valaha létezett az antianyag. '

Az antianyag nem csak elméletben létezik és ezt nem úgy kell elképzelni, hogy van egy antianyag ami bármivel érintkezik akkor megsemmisül. Megvannak a párok. Az elektronnak például a párja a pozitron és a pozitron az elektronnal együtt reagálnak úgy amit te megsemmisülésnek nevezel, de valójában ez sem megsemmisülés, sokkal inkább átalakulás.

2023. nov. 7. 13:01
 58/91 A kérdező kommentje:

56 anonim

Az, hogy például szükséges rossz az csak azért lehet mert ilyen világban élünk. Ezek alapján akkor Isten szándékosan olyan világot teremtett nekünk amiben szükséges sok esetben a bűn?


Nem tudnánk szabadabban kihasználni a szabad akaratunkat ha nem lennénk a szükség kényszere alatt?

2023. nov. 7. 13:06
 59/91 ...Laci ***** válasza:
26%

Kedves Kérdező!


A bűn eredetével kapcsolatosan tetted fel a kérdést. Én a bűnbeesés eseményéhez szeretnék visszamenni ehhez. Szerintem a bűnbeesés indítékét az arkangyalnál kell keresnünk, akit az Évát megkísértő kígyó jelképez. Tehát akkor tudhatunk meg valamit a bűnbeesés indítékáról és folyamatáról, ha megvizsgáljuk az angyal személyét.

Az angyalokat Isten minden más teremtménye előtt teremtette. A Bibliában Isten többes számban beszél:

"Teremtsünk embert képmásunkra, magunkhoz hasonlóvá." Ter 1.26

Nem azért beszélt így Isten, mert magához, mint a Szentháromsághoz szólt, hanem az angyalokhoz szólt, akiket az ember előtt teremtett. Az angyalokat szolgálóinak teremtette. De nemcsak Isten szolgálóinak, hanem az embernek is:

"Nemde ők mind szolgáló lelkek? Azok szolgálatára vannak küldve, akik majd öröklik az üdvösséget." Zsid 1.14

"Nem tudjátok, hogy az angyalok fölött is ítélkezünk majd?" 1 Kor 6.3

Ezek az idézetek illusztrálják azt, hogy az angyalok küldetése az emberek szolgálata.

Isten megteremtette az angyali világot és Lucifert az arkangyal pozíciójába állította. Lucifer volt az angyali világnak adott szeretet csatornája, mint ahogy Ábrahám hasonló módon közvetítette az áldást Izrael felé. Olyan pozícióban állt, hogy szinte egymaga birtokolta Isten szeretetét. Miután azonban Isten megteremtette az embert, gyermekét, sokkal jobban szerette őket, mint Lucifert, akit szolgájának teremtett. Valójában Isten Lucifer iránti szeretete egyáltalán nem változott. Ugyanolyan volt ez ember megteremtése után is, mint előtte. Amikor azonban Lucifer látta, hogy Isten jobban szereti Ádámot és Évát, mint őt, úgy érezhette, hogy csökken a felé irányuló szeretete. Ez a helyzet hasonló a szőlőmunkásokról szóló bibliai példabeszédhez. Mt 20.1-15

Amikor Lucifer úgy érezte, hogy kevesebbet kapott a megérdemeltnél, az emberek között is ugyanabba a pozícióba akart kerülni, mint amilyet az angyali világban élvezett. (Isten szeretetének közvetítőjeként.) Ezért csábította el Évát, majd mint tudjuk, Éva adott Ádámnak a gyümölcsből. Ez az egész történet szimbólumok használata által mondja el, mi volt konkrétan az angyal és az emberpár bűne.

De hogy lerövidítsem a válaszomat:

1. Az arkangyal nem tudta Isten szemével látni Ádámot és Évát.

2. Elhagyta a pozícióját, vagyis fellázadt Isten ellen.

3. Meg is fordította az uralom helyes, eredeti rendjét.

4. Terjesztette a rosszat.

Lényegében az arkangyal viselkedése az archetípusa azóta minden bűnös emberi cselekedetnek. Ha belegondolsz, mind a négyet kimeríti az ember, ha bűnt követ el. Ez tehát a folyamat, az ide vezető okokról fentebb írtam.

2023. nov. 7. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/91 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, talán érdemes lenne középkori gondolkodókat is olvasnod. Akkoriban komoly téma volt, hogy mennyi az a minimum bűn, ami szükséges a világ létezéséhez.
2023. nov. 7. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!