Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért van bűn a világban?

Miért van bűn a világban?

Figyelt kérdés

Nem olyan régen kiírtam két kérdést hasonló alapokkal. Lényegébben az volt a problémám, hogy sok helyen olvastam azt a felvetést, hogy a világban lévő bűn a szabad akaratunk miatt van. Ha a szabad akarat a hibás akkor érthető, hogy Isten kénytelen volt beválalni az ezzel együtjáró rosszt. Azonban ebben az esetben a mennyországban csak úgy lehetnénk bűntelenek, hogy ha ott nem lenne szabad akarat. Ez azonban így mások szerint sem állta meg a helyét és végül mindkét kérdés esetén az lett a konklúzió, hogy a szabad akaratnak annyi köze van a bűnhöz mint a késnek a késeléshez, egyáltalán nem kényszerű velejárója a bűn. A bűnt más okozza.


De mi ez a valami amit nem Isten teremtett, miért van jelen a világban és hogyan került oda ha nem Isten teremtésével?


Lehetne arra fogni, hogy ez a világ egy büntetés, de ez logikátlan. Mintha a börtönben még több bűn elkövetésére sarkalnák a rabokat.


Lehetne arra fogni, hogy ez a világ egy próbatétel de ha nem a szabad akarat miatt van rossz a világban akkor lényegében manipulált lenne a próbatétel.


Lehetne még Luciferre is fogni az egészet, de őt is valamilyen szándékkal hagyná Isten garázdálkodni.

Erre indok nem lehet az emberek büntetése, vizsgáztatása a fenti pontok miatt. Lucifer szabad akaratát sem sértené, hogy ha nem garázdálkodhatna a földön.

Ahogyan Istennek nem kell ilyen módszerekhez folyamodnia, hogy bizonyítson bármit is, bárkinek, nem kell ilyen veszteséges kompromisszumokat kötnie.

Tehát nem látom az okot arra, hogy miért ne rakná Lucifert egy olyan helyre ahol ő boldogan létezhet és közben nem árthat másoknak.


Ha valaki tudna erre egy magyarázatott adni az legyen szíves leírni.



2023. okt. 31. 12:37
 71/91 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

68. "Az emberiség azonban sajnos azt aratja le most ami akkor el lett vetve az Édenkertben: a szexuális erkölcstelenséget."


Hűha borzasztó, ti miről beszéltek?

Szex nélkül nem lehet szaporodni.

A természet (ti nyelveteken: Isten) azért társított hozzá élvezetet, vonzalmakat, feromon stb., hogy az élőlényeknek legyen kedve szaporodni.

Az evolúciós logikában ez persze úgy jön ki, hogy akinek nincs kedve szexelni, nem lesz utódja. Így ők kihalnak, szelektálódnak azok, akiknek van kedve élni.

2023. nov. 11. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/91 ...Laci ***** válasza:
31%

Kedves Kérdező!


1. Szerintem nincs ilyen a Bibliában, bár ezzel tisztában lehetsz. A "ne egyetek" egyszerűen és logikailag csak arra az életszakaszra vonatkozhat, amikor még fejlődésben vannak. A tökéletes ember, aki ura a teremtésnek és önmagának már nem eshet bűnbe, bocs amiért ismétlem magam. A még fejlődő, szárnyait próbálgató ember sokat kell, hogy küzdjön, fejlessze önmagát, hogy méltóvá váljon a "tökéletes ember" címére. Eközben Isten közvetett segítsége elengedhetetlen volt, erre kellett a parancsolat.


2. Miért gondolod, hogy Ádám és Éva mellőzhetik a kialakulásuk szakaszait? Ez sincs a Bibliában. Csak azért lettek volna ők mások tőlünk, mert ők még bűntelenek voltak? Nem hiszem. Úgy gondolom, az Isten által teremtett természeti törvények mindenkire egyformán vonatkoznak. Ilyen értelemben az első emberpár csak abban különbözött tőlünk, hogy ők voltak a "prototípus".


3. Hát, akár helyénvaló a mértéke, akár nem, azt nem az én feladatom és képességem megítélni. Ebben csak Isten adhat választ neked, ha úgy érzed, hogy túl voltak büntetve.


4. Ez sincs a Bibliában. De megbocsáss, te megengednéd azt, hogy egy tökéletes (makulátlan jellemű, Istent szenvedélyesen és odaadóan követő) arkangyal gazdája ellen foduljon, aki teremtette?


5. Ha ha! Hát igen. Anyukám szerintem is jól tette, hogy megfogott és nem engedte, hogy leessek! De azért azt hiszem, időnként hagyta, hogy próbálgassam a korlátaimat, mert mégsem állhat mellettem 60 éves koromban is a kezemet fogva. De hát, hagyjuk a szentimentális gondolatokat, térjünk vissza a teremtéshez.

A Biblia viszont azt igenis írja, hogy Ádám és Eva a kert minden fájáról ehettek, csak a jó és a rossz tudás fájának gyümölcséből nem. Ez nekem azt mondja, hogy sokféle dolgot tehettek, de AZT nem. Még nem.


6. Javíts ki, ha tévedek, de nekem úgy tűnik, nehezen fogadod el azt, hogy Ádám és Éva eredendő bűne sokasodott az egész emberiségre. De ez nem Isten akarata volt. Isten nem akarta, hogy Ádám és Éva bűnbeessenek, tehát nem Isten terjesztette ki mindenkire az erkölcstelenséget.

2023. nov. 11. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/91 A kérdező kommentje:

1.

Még az sincsen benne a Bibliában, hogy fejlődniük kellett volna bárhova is vagy az hogy gyerekek lettek volna. Semmilyen egyszerű vagy logikus módon nem következik, hogy időhöz lett volna kötve.

Indokolatlan is lett volna Isten részéről így megalkotni őket.


Egyébként:

" 22Azután az Úristen az emberből kivett oldalcsontból megalkotta az asszonyt, és az emberhez vezette. 23Az ember így szólt: „Ez már csont a csontomból és hús a húsomból. Asszony a neve, mivel a férfiből lett.” 24Ezért a férfi elhagyja apját és anyját és feleségéhez ragaszkodik, s a kettő egy test lesz. 25Mind az ember, mind az asszony meztelen volt, de nem szégyenkeztek egymás előtt. "


Felesége volt.



2.

Mert Isten számára értelmetlen lett volna gyerekeket teremtenie ha felnőttekre van szüksége. A fejlődés átugrása pedig számára nem gond.

Arról nem is beszélve, hogy mindenki más született. Ádám és Évát szerinted Isten megszülte vagy megteremtette?


3.

Ha egy gyerek például ellop valamit akkor szerinted börtönbe csukják mint egy felnőttet? Esetleg figyelembe veszik, hogy kiskorú?


4.

Pontosan mi nincs a Bibliában? Nehéz így követni, hogy mire próbálsz reflektálni.

'tökéletes (makulátlan jellemű, Istent szenvedélyesen és odaadóan követő) arkangyal gazdája ellen foduljon,'

Ha így tenne akkor két lehetőséget látnék.

Az egyik, hogy erre valamilyen nagyon jó oka volt.


Ez szintén két esetben lehetne, ha Isten teremtett volna valami olyat ami miatt erre nyomós, érthető indoka van


a másik lehetőség pedig, hogy Isten nem olyan jó. De ezt utóbbit ki is lehet zárni.


A első felosztás második lehetősége pedig, hogy azért fordul szembe vele mert valahol tévedett.


Amennyiben Isten teremtett valamit ami kiváltotta indokoltan a szembefordulást akkor ott van egy érthető érv az egész mögött amit meg lehet oldani és beszélni. Azonban ez már kis sem alakulhatna Isten hatalma miatt a szándéka nélkül.

Amennyiben az arkangyal tévedés miatt fordul vele szemben akkor mint egy jóságos és intelligens szülő elmagyarázhatja neki a tévedését és megoldhatják ketten együtt a problémát.


A problémákat nem generálni és hagyni kell, hogy elterjedjenek hanem megoldani őket.


5.

Igen néha hagyta. De egy értelmes szülő sem akkor hagyja a gyerekét próbálgatni amikor az élete vagy testi épsége veszélyben van. Az pedig nagyon más, hogy gyerekként vigyázni kell rá mint az, hogy 60 évesen.


Itt pedig bokán lőtted a saját érvelésed.


'AZT nem.' Egyetértek.

'Még nem.' Továbbra sincs semmilyen alapja.


6.

Valóbban nem így gondolom. Ádám és Éva történetét nem szó szerint kell érteni.

Egyébként már írtam, hogy ezzel az elképzeléssel mi a probléma.


Ádám és Éva bűne, másként nem terjedhetett tovább a leszármazottaikra csak úgy, hogy ha azt Isten úgy akarta volna.


Ez teljesen szembe menne a jóságos Istennel és az értelemmel. Mint írtam a hibát a rendszerben nem elterjesztjük hanem megszüntetjük.

Tehát Istennek úgy kellett volna megalkotni az egészet ebben az esetben, hogy Ádám és Éva bűne nem, hogy ne terjedjen tovább de a következő generációk már lehetőleg ne kövessék el. Ezek után vagy mivel Istenről van szó akár közben "meg javította" volna Ádámot és Évát.


Ez a verzió sokkal inkább össze egyeztethető a jóságos Istennel aki szereti a teremtményeit és értelmes.


Többek között ezért sem fogadom el szó szerint a Bibliának ezt a részét.


'De ez nem Isten akarata volt. Isten nem akarta, hogy Ádám és Éva bűnbeessenek, tehát nem Isten terjesztette ki mindenkire az erkölcstelenséget.'

Erre még kitérnék, mert így talán többen megértik. Isten nem akarta Ádám és Éva bűnbeesését. De a bűnük tovább terjedése vagy nem terjedése teljes mértékig Isten teremtésén és szándékán múlott.


Ha Isten nem akarja, hogy tovább terjedjen a bűnük, akkor úgy teremt meg mindent. Ha tovább terjed akkor az csak is azért lehet mert Isten úgy teremtette mert úgy akarta.

2023. nov. 12. 09:54
 74/91 Jégszív ***** válasza:
100%

Ezt a kérdést vallási oldalról megvizsgálni TELJESEN ÉRTELMETLEN!

A vallás ugyanis egy szubjektív - hitre épülő - kategória, a bűn - mint TEVÉKENYSÉG viszont nagyon is valóságos.

Bűn, ahogy a vallások papolják, (ferdítik) NEM IS LÉTEZIK!


Van viszont

- gondolattal, szóval, tettel, és mulasztással végrehajtott

- emberi TEVÉKENYSÉG,

- amely bárki, bármi (önmaga, embertársai, élő és élettelen környezete) hasznára vagy ELLENE IRÁNYUL. Összetett dolog! Ugyanaz a cselekedet lehet valaki hasznára vagy más ellenére.

Ez viszont független attól, hogy ezt

– tudatosan,

– kényszer hatására,*

– vagy gondatlanságból* követi el bárki.

* (talán a megítélése lehet más!)


Megítélésén nem változtat, de nagyban befolyásolja:

- A nagyobb társadalmi, szűkebb hozzátartozói KÖRNYEZET,

- a TÁRSADALMI EGYÉNI szükségszerűség,

- az IMMORÁLIS, AMORÁLIS személyiség (tessék, guglizzatok!)

- az egyén jellemrajza, mentális állapota


Gondolatébresztőnek talán elég ennyi...

2023. nov. 12. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/91 anonim ***** válasza:
100%
Én azt hiszem tudom mire akar kijukadni az utolsó. Van olyan bűn, ami szerinte indokolt és van ami nem. Tehát felmenthető a bűnös szerinte bizonyos esetben, míg az áldozat sem mindig áldozat szerinte. Magyarul ez amit leírt szerintem.
2023. nov. 12. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/91 anonim ***** válasza:
53%
*kilyukadni
2023. nov. 12. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/91 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk nagyon intellektuálisan írta le, de azt hiszem ez a lényeg.
2023. nov. 12. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/91 A kérdező kommentje:

Jégszív NEKED mint ATEISTÁNAK a VALLÁS csak EGY mese DE légy SZÍVES vedd LSZRE, hogy NEM a VALLÁS kritika KATEGÓRIÁBAN vagy.


LEHETŐLEG itt PRÓBÁLJ meg ABBÓL kiindulni, HOGY ez AZ egész NEM csak EGY mese, HAZUGSÁG, és HASONLÓK.

2023. nov. 13. 07:23
 79/91 Jégszív ***** válasza:
100%

#78.

Hányszor írjam már le, hogy nem vagyok ateista!😠

AGNOSZTIKUSNAK vallom magam, és ez "némi" különbség...

De ígérem, ehhez a témához többet nem szólok hozzá.

2023. nov. 13. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/91 A kérdező kommentje:

Elnézésedet kérem a félreértés miatt.

Kereszténységgel kapcsolatos kérdésekben elégé biztosan szoktál írni ezért feltételeztem, hogy legalább ezen a téren ateista vagy. Nem állt szándékomban megbántani.

2023. nov. 13. 07:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!