Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Karácsony? Akik nem hisznek...

Karácsony? Akik nem hisznek Istenben, Jézusban, akik nem keresztények, azok milyen jogon és mit ünnepelnek ilyenkor?

Figyelt kérdés

Akik nem hisznek Istenben, Jézusban, akik nem keresztények, azok milyen jogon és mit ünnepelnek ilyenkor?.

Mert: "A karácsony keresztény ünnep, amelyen Jézus Krisztus születésére emlékeznek." (wikipedia)


Én hívő római katolikus vagyok, és érdekelne, hogy a nem hívők milyen jogon és mit ünnepelnek ilyenkor.



2014. dec. 17. 07:57
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan ezt történt.

Lévén ismert a "kulcsszó" fogalma (szövegértelmezéskor használni szoktuk) nem csoda ha ez a megfogalmazás sokak szemét megütötte.

jogos volt a kiakadás. Amit de számodra is világos lett, hogy erősen fogalmaztál. Elnézést kértél (el van nézve), feltetted normálisan is a kérdést, innentől jogosan várhatod a normálisabb hangnemű válaszokat is. :))))


Én nem látom a krisztus születését ebben az ünnepben ez a része nem is érdekel.

Az ünnep ettől még szép, jó, bensőséges.

És a hangulata nem csak azért van meg, mert csak ebben a pár napban törődünk a másikkal, hanem az, hogy országosan, sőt globális szinten mindenki ezt csinálja. A karácsony hangulata nem sokat érne ha csak te otthon állítanál fát, de nagyon "átjön" amikor mindenhol mindenki ezt érzi, össztársadalmi szinten van meg a hangulat.

(ettől én még hü*ét kapok attól, hogy a TV ilyenkor nézhetetlen, mert 12356767989x is lenyomják az összes jézusos filmet, szó szerint nézhetetlen az ünnepi műsor)

2014. dec. 17. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 anonim ***** válasza:
53%
Ugyan milyen jogon jelented ki hogy ki a keresztény és ki nem? Szeretet ellen pedig nincs törvény, persze ez nem csak karácsonykor érvényes. De úgyis hozzászólnak majd Tanúk is a kérdéshez és majd kérdőre vonják a te keresztény mivoltodat hisz igaz hívő pogány eredetű ünnepeket még csak a szájára sem vesz! ;)
2014. dec. 17. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 anonim ***** válasza:
76%

Kizart dolog hogy ne tudnad a valaszt magadtol is, a kerdesed egy dölyfös provokáció.


Karacsonykor a karacsonyt unnepeljuk, mert ez a szokasunk. Mindenkinel mas a tartalom, es kabe nulla kozod van hozza hogy micsoda.


Szoval szallj le a magas lorol, hagyd ezt a qrvanagy kereszteny ontudatot, es figyelj oda jobban egy kicsit az allitolagos vallasod tanitasaira.


Nem a KDNP-tol meg Semjen Zsolttol kell keresztenyseget tanulni.

2014. dec. 17. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 A kérdező kommentje:

#21-es!

Örömmel látom, hogy felnőtek is jelen vannak.

Köszönöm válaszát!

2014. dec. 17. 14:00
 25/35 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

OK, akkor én is leírom kicsit másképpen, amit fentebb írtam, 09:34-kor. Akkor ezt írtam:

"A karácsony a SZERETET ünnepe. Gondolom, nekem is jogom van szeretni másokat, a rokonaimat, barátaimat, ismerőseimet, de akár idegeneket is.

De ha ennyire nem akarod, hát jó, akkor téged nem szeretlek."


Ugyanez átfogalmazva:

A karácsony a SZERETET ünnepe. Én is szeretek másokat, a rokonaimat, barátaimat, ismerőseimet, de akár idegeneket is. A szeretet nem vallási dogma, nem egyházi kellék, nem a hit pillére, a szeretet egy nagyon emberi tulajdonság.


Nyilvánvaló, hogy a karácsony ünnepe mást jelent egy keresztény hívőnek, és mást egy egyéb vallásúnak, vagy éppen ateistának. Mivel ez egy keresztény ünnep, a keresztények Jézus születését ünneplik ilyenkor. Egy egyéb vallásúnak vagy ateistának ez nyilván nem ugyanezt jelenti.


A családokban általában a szülők, nagyszülők, régebbi felmenők vallásossága miatt szokás volt megünnepelni. A kialakult szokások, ünnepi megnyilvánulások, általános ünnepek szépek, az eszmeisége (megbocsátás, szeretet) igen pozitív, így ezt a szokást a leszármazottak is szívesen gyakorolják, függetlenül attól, hogy hívő keresztények, vagy nem.


Én is ateista vagyok, nem hiszek az egyház tanításaiban. Ezért természetesen nekem a karácsony nem Jézus születését jelenti, nem azt ünneplem ilyenkor.

Én egyszerűen a szeretet ünnepeként gondolok rá. Ilyenkor szokás szeretteinket megajándékozni, összegyűlni szentestén, és jó lenne a hóesést nézni közösen, már ha esne a hó...


Engem nem fog "megszállni a szentlélek", mert nem hiszek benne. De ettől még nekem is vannak értelmeim, van lelkivilágom, engem is megérint a szépség, tudok szeretni, és értékelni a szépet, jót, örömöt, összetartozást. Kedvesemmel, a gyerekeimmel, idős szüleimmel, unokatestvéreimmel, távoli rokonaimmal, barátaimmal, munkatársaimmal, ismerőseimmel, az utcán szembe jövővel, az itt kérdezőkkel és válaszolókkal....

Az a bizonyos emberbaráti szeretet nem csak a vallásos emberek sajátja. Nem attól függ, hogy valaki hisz-e Istenben, vagy nem, vagy hogy milyen istenben hisz, és milyen szertartással gyakorolja a hitét.


Én is csak a magam nevében tudok nyilatkozni: én ilyenkor azt "ünneplem", hogy ember vagyok, hogy tudok megbocsátani, hogy talán mások is megbocsátanak nekem ha bántottam őket. És azt, hogy megpróbálom a kapcsolataimban, az engem körülvevő emberekben is a pozitív dolgokat észrevenni, a kellemetlen emlékeket pedig elfelejteni (bár ez nem indig sikerül).


Szóval mint ahogy kezdtem is, a karácsony a szeretet ünnepe. Legalábbis nekem. :-)

2014. dec. 17. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/35 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

*** nekem is vannak értelmeim = nekem is vannak érzelmeim

(csak egy betű különbség) :-D

2014. dec. 17. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 A kérdező kommentje:

#25-26!


Köszönöm!

2014. dec. 17. 14:27
 28/35 anonim ***** válasza:
100%

Na már ez is a sokadik kérdés, ugyanaz megy minden Karácsony és Húsvét előtt, hogy sorra teszik fel a kérdéseket (mert olvasni nem szokás, mindenki szereti ugyanazt megkérdezni amit előtte negyvenen, lásd vasárnapi nyitva tartás), hogy mégis a nem hívők milyen jogon ünnepelnek. Aztán bele van verve az orrocskájuk a ténybe, hogy mind a kettő eredetileg pogány ünnep volt, akkor jön a visszakozás...


Nem lehetne, hogy kérdésfeltevés előtt olvasnának az emberek???

2014. dec. 17. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 A kérdező kommentje:

1. Te is a "jogon" szón akadtál fenn.

2. Nem viszakozom.

3. A kérdést meg javítottam. (hsz-od alapján nem olvastad a #4-est és a #20-ast...)

4. Ha zavar, akkor minek foglalkozol vele?

5. Ha foglalkozol vele, miért nem válaszolsz?

6. Ha mégis válaszolsz, légy szíves, értelmes választ adj.

Köszönöm!

2014. dec. 18. 08:15
 30/35 anonim ***** válasza:
Egyet értek veled, kérdező, csak én a másik oldalról - ateistaként nem ünneplek karácsonyt, csak örülök a pihenőnapnak. Ünnepeljenek a keresztények, én nem fogok, mert nincs mit. Álszentség lenne.
2014. dec. 18. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!