Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogy állíthat ilyet a Biblia,...

Hogy állíthat ilyet a Biblia, hogy az elhullott állat húsát ember "nyugodtan" fogyaszthatja?

Figyelt kérdés

Természetesen erre az igére gondoltam:

Mózes 5. könyve, 14:21 Nem szabad megennetek semmiféle döglött állatot. A lakóhelyeden levő jövevénynek odaadhatod, Ő MEGEHETI, vagy add el idegennek, mert te az ÚRnak, a te Istenednek szent népe vagy!


Mondjuk, hogy még nem történt volna meg az adott nép elhívása és kiválasztása a biblia Istene számára a többi nemzetek közül, akkor a fenti ige úgy értendő, hogy minden ember "alkalmas" az elpusztúlt állatok húsának fogyasztására?! Mindez isteni ihletés alatt íródott meg?



2018. febr. 21. 16:26
1 2 3
 21/29 HaEv ***** válasza:

Kedves Kérdező!


""Nem azt mondta Isten, hogy EGYE MEG a jövevény, hanem azt mondta, ha akarja, MEGEHETI!" - hol van az igében, hogy "HA AKARJA, megeheti"? "

Ott van, ahonnan Te is idézted: 5.Mózes 14:21

2018. febr. 26. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 A kérdező kommentje:

Kedves HaEv!

Először a te soraidat idézem, melyek biztos egy "ószövetségi", vagy egy eredetibb Tóra-fordításból vehetted:

""Soha ne egyetek olyan állat húsából, amelyet nem ti vágtatok le, hanem magától pusztult el. Az ilyen húst azonban odaadhatod a tartósan közöttetek lakó idegeneknek: ők megehetik." - nem találom, vagy nem vagyok még elég ügyes, arra, hogy megtaláljam az Igéből azt a szót, hogy HA AKARJA megeheti... CSAK annyit találtam, hogy "Ők megehetik".


Mellesleg megint aláhúznám azt a dolgot, hogy ellentmondás van a Nóénak adott parancs(olat) és tiltás, ÉS az V:Mózesben elhangzó engedmény között: Nóénál nem ehetsz húst az őt megelevenítő vérrel együtt, de Mózesnél már ehet a pogány, (aki szintén Nóé leszármazottja) húst (jó döglöttet) a bele száradt vérrel együtt...

2018. febr. 26. 21:45
 23/29 anonim ***** válasza:
45%
Kérdező, valóban van ellentmondás a Bibliában. Azt is elmondom miért. Az iszlám vallás szerint is tilos döglött állatot vagy vért enni, de ez nem csak az arabokra vonatkozik hanem mindenkire. Továbbá az iszlám vallás szerint a Tóra és az Evangélium is Isteni kinyilatkoztatás volt, de ezeket az emberek idővel megváltoztatták. A zsidók nagyon túllőttek ezen a "kiválasztott nép" dolgon. Olyannyira hogy még az Ószövetséget is meghamisították. Szerintük ők különbek másoknál és elkezdtek lenézni másokat ezért írták oda hogy a döglött állatot oda lehet adni idegeneknek vagy például hogy szedhetnek kamatot más népektől és hasonlók. Tehát Mózes I az eredeti parancs, Mózes V viszont hamisított vers.
2018. febr. 26. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 HaEv ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Az idézetem innen való:

[link]

Ezt egyszerű fordításnak hívják, a legújabb, 2012-ben kiadott fordítása a teljes Bibliának.

Eltérő a Noénak és a Mózes által közvetített előírás. Más rendelkezési időszakról, "háztartásról", "házirendről" van szó. Akkor nézzük meg Ádámot, aki egyáltalán nem ehetett húst! Aztán mégis lehet húst enni... Kössünk bele ebbe is... És akkor soha nem fog véget érni a "vita".

Különböző rendelkezési időszakok és különböző csoportok vannak - biztos, hogy ebbe bele akarsz menni?

1. Ártatlanság kora - a paradicsomból való kiűzetésig tartott

2. Lelkiismeret kora - az özönvízig tartott

3. Emberi kormányzás időszaka - Ábrahámig

4. Ígéret korszaka - Ábrahámtól leszűkül egy népre Isten szabályrendszere.

5. A Törvény kora - Mózestől Krisztus haláláig

Ha jobban megnézed, Mózes és Noé között óriási a különbség.

Mondhatnánk ezt úgy is, hogy más a szabály a bölcsiben és más a suliban és hajajaj de mennyire más a munkahelyen! Mégsincs ellentmondás közöttük. Csak különbség van a bánásmódban. Vagy például egy rendőrtiszt képzőben más szabályok vannak, mint egy közgazdasági suliban. Nincs ellenmondás közöttük. Más "házirendről" van csak szó. Egy csecsemő nem ehet húst - csak bizonyos életkortól. Nincs ellentmondás. Vagy egy sokkal egyszerűbb dolog. Az oroszok (ukránok) sokkal kevesebb alkoholtól részegek lesznek, mint mondjuk a magyarok. Ez bizonyított tény. Állítólag ennek az oka az, hogy ők nem jutnak annyi szőlőhöz, mint a magyarok és ezért később az alkoholhoz is másként áll hozzá a szervezetük. Ebben semmi ellenmondás nincs. Egyszerűen más a bánásmód.

Talán így érthetőbb.

2018. márc. 3. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 A kérdező kommentje:

Igen, érthető...

Akkor a húst az őt megeleveítő vérrel együtt nem ehető Mózesig, de Mózes V.-től eheti az idegen, meg a jövevény, sőt a tetemeket is eheti - nagy "megtiszteltetés".


Ok. Nincs ellentmondás, lassan belátom. Csak lehangoló a dolog... A "jövevény és az idegen is" valahol Isten teremtménye, "gyermeke", és nagyon rosszul esne nekem, ha pld. bátyámnak apám friss húst hoz a piacról, és nekem a szomszédban éjszaka elpusztult tyúkot vette meg eledelül...


Apropó:

Mózes III. 17:10

És ha valaki Izráel házából, vagy a köztök tartózkodó jövevények közül valamiféle vért megeszik: kiontom haragomat az ellen, aki a vért megette, és kiirtom azt az ő népei közül. - itt sincs ellentmondás, összevetve a döglötthús fogyasztásának engedményével

17:11,12

Mert a testnek élete a vérben van, én pedig az oltárra adtam azt néktek, hogy engesztelésül legyen a ti életetekért, mert a vér a benne levő élet által szerez engesztelést.

Azért mondtam Izráel fiainak: Egy lélek se egyék vért közületek; a köztetek tartózkodó jövevény se egye meg a vért. - na, a jövevény se egyen vért... hoppácska! a döglött állat vérét eheti?

17:13

És ha valaki Izráel fiai közül, vagy a köztök tartózkodó jövevények közül vadászásban vadat vagy madarat fog, amely megehető: ontsa ki annak vérét, és fedje be azt földdel. - és, ha DÖGLÖTT, hogy engedi ki vérét?


Ezért jó az a mondás, hogy "ne kérdezz, csak higgyj"!

2018. márc. 5. 17:50
 26/29 anonim ***** válasza:
0%

Főiskolai szakdolgozatom témájának ezt a címet terveztem:


Miért?Különbek a zsidók?Miért különbek a zsidók?


A megfigyelésem szerint a zsidók átlagos IQ-ja jelentősen nagyobb minden más nemzeténél.

Ahol jelen vannak,túlreprezentáltak a következő területek irányításában:

pénzügy,jog,média,művészetek,tudományok,politika,fegyveres testületek


Magyarázatként ezeket találtam:


1.Egészségügyi törvényeik(étkezési,karantén,stb.)

2.Erkölcsi törvényeik(10 parancsolat)

3.Nevelési rendszerük(Tanísd a te fiadat...)

4.Szociális rendszerük(Egymás támogatásának kötelezettsége)

5.Isteni áldás(...megjutalmazom azokat 1000 íziglen...)


A környező népek,láthatták Isten áldásait azokon,akik betartották Isten törvényeit,és követhették őket annak betartásában,és hasonló áldásokat nyerhettek Istentől.

2018. márc. 6. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:
32%

Gondolod hogy a zsidók IQ-ja jelentősen nagyobb minden más nemzeteké? Ez érdekes mert a történelem folyamán mindenki elverte a zsidókat. Babilóniaiak, egyiptomiak, rómaiak. Európában is a zsidókon verték el ha rosszul mentek a dolgok. Nemrég, 70 éve több millió zsidót zártak koncentrációs táborokba. Ha olyan magas az IQ-juk ezeket miért nem kerülték el?

A zsidók pedig még Mózes vezetése alatt sem tartották be Isten törvényit.

2018. márc. 6. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:

27.Hsz!


Az IQ egy dolog,s Isten oltalma,az egy másik.


Amikor a zsidók szembementek Isten törvényével,kiszolgáltatták magukat ellenségeiknek.

2018. márc. 7. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 HaEv ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Pontosan arról szól a dolog, hogy különbség van aközött, hogy Isten egyik teremtménye vagy pedig egy különleges helye van, mert Isten gyermeke. Ma is lehet csatlakozni a zsidó valláshoz, ahogy keresztény is lehetsz - ezek különleges helyek a Biblia Istene előtt. Ha téged érdekel ennek az Istennek a véleménye, akkor igenis lehetsz előkelő helyen Nála - például úgy, ahogy én is vagyok. ;) Ez egyedül a te választásodon múlik, tehát a példád édesapádról nem jó erre. Édesapádnál pont azon a különleges helyen vagy, ahol én Istennél. Mindkettőbe "születni" kell. A saját születéseddel tisztában vagy :) - Istenhez pedig "újjászületni" kell, vagy úgy is hívják "megtérni". Bármikor csatlakozhatsz ehhez a csoporthoz, ha szeretnéd. (Azt lehagytam legutóbb, hogy most a 6. rendelkezési időszakban vagyunk, Krisztus után, úgy hívják, a kegyelem kora vagy az Egyház/Gyülekezet kora. Ennek az elragadtatással lesz vége.)

Egyébként pedig betarthatod a Mózesi törvények egészségügyi előírásait egész nyugodtan. Nem tudom, hol élsz, de kereshetsz kóser hentest is. Amit a boltban manapság kapni lehet vágott húst, azok többnyire nincsenek normálisan "kivéreztetve" - amikor megmosom a húst a sütéshez/főzéshez, simán véres még, többek között ezért is mosom meg. Nem a szabály, hanem az egészség miatt.

Azt a mondást, hogy ne kérdezz, csak higgy - használja a Biblia is hasonló jelentéssel. Pál ír erről és azt tanácsolja hívőknek, akik nem keresztényekhez mennek vendégségbe, hogy ha nem mondják nekik, honnan van az étel, amit eléjük tesznek, ne kérdezzék meg. Akkoriban nagyon sűrűn előfordult, hogy az ételeket először "áldozatként ajánlották fel", utána adták a vendégnek - és ha egy zsidó vagy hívő ilyen ételt evett, azzal a szabály szerint bálványimádás bűnébe esett. DE! Ha nem tudott róla - és ez a keresztényre vonatkozik -, akkor nem számított bűnnek. De az is benne van a Bibliában, hogy Isten országa nem evés-ivásból áll, nem ez a legfontosabb. :) Én is voltam már indiai fesztiválon, ettem is az ottani ételekből. Az egyik ismerősöm, aki velünk volt meg is kérdezte, hogy mi van akkor, ha ez már előtte bálványáldozati étel volt? Mondtam neki, hogy mi megáldottunk, innentől kezdve mindegy, mert ez az áldás erősebb. :)

Lehet szőrözni a szabályokon, de van megbocsátás is - még a zsidóknál is. Ott a szabály arra is, ha valamelyik zsidó ilyen hibába esett, mit kell tennie - és az nem feltétlen a halál. Nem mindegy, hogy megteszi és elsunnyog vagy megteszi és rájön,helyre akarja hozni. :) Ezt a kását se eszik olyan forrón. ;)

Összességében csak nyugi, olyan nagyon mellé nem lehet nyúlni. :)

2018. márc. 7. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!