Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi az ember eredendő bűne? Mi...

Mi az ember eredendő bűne? Mi maga az eredendő bűn?

Figyelt kérdés
elsősorban keresztények véleményére lennék kíváncsi, de természetesen várom más emberek válaszait is.
2010. jún. 10. 10:04
1 2 3 4
 11/40 A kérdező kommentje:

16:03


Egyetértek veled teljese mértékben a tévedés/szándékossággal kapcsolatban, de megkérdezném akkor, miben nyilvánulhat meg ez a tévedés vajon?

Az utánad válaszoló pontosan arról írt ,amit én is az "eredendő bűnnek" tartok, s ezért is akartam megtudni olyan ember véleményét, aki vallásos, mert én nem vagyok tagja semmi ilyennek sem. Az elkülönültség érzéséből ered egyértelműen.

S te esetleg megismerted/tisztában vagy a transzcendentális/univerzális igazsággal, vagy saját következtetés?



Péter


Nagyon érdekes, amit a természettudomány is állít. Én ugyanezt tartom kézenfekvőnek. Sőt, teljesen biztos vagyok benne, de mint ahogyan az előtted szóló is leírta, ez tévedésből ered, nem szándékosságból.

Az az idézet(Példabeszédek) pedig arra vonatkozhat, hogy ha az igaz utat akarjuk járni, akkor fel kell adjuk saját magunkat, szó szerint elpusztítani az "egonkat", hogy az meghaljon végleg, amiből az önzés fakad.

Ez a még messzebb menő definíció az honnan ered? Te tudod Péter?


előre is köszönöm.

2010. jún. 10. 18:05
 12/40 anonim válasza:

Miben nyilvánul meg? Abban ahogyan a világot látod. Ahogy írtam is, abban hogy különállónak tekinted magad. És amit


Péter is írt, hogy ebből fakadóan önzővé válsz. Ez világ ellenes, minden ellenes. Ha van bűn, akkor ez a


legszörnyűbb formája, hiszen mindent ellöksz magadtól, mert mindent potenciális veszélyforrásként élsz meg. Ez a


viselkedési forma végülis az Ego.

Hivatalos, korrekt, keresztény választ nemhiszem, hogy fogsz rá találni. Keresztény szemszögből az eredendő bűn


fogalmának politikai célzata van. Persze a nagy vallások többsége régi igaz tanokon alapszik, de azzal, hogy


vallássá tették ezeket, az intézményesítéssel elvették a tanítások lényegét, a személyességét. De ha így


hirtelen meg akarnám magyarázni a bibliai verziót akkor most így spontán ez jut eszembe: A fa egyes régi


vallásokban az univerzum szimbóluma (Világ Fa, Yggdrasil) melynek ágai a valóság és a benne élő létezők


szinteződéseit szimbolizálják. Az alma mint az ág végén lévő termés pedig az ember szimbóluma. Az alma leszakítása


az univerzumtól való elszakadás allegóriája. Tehát megintcsak ugyanoda jutunk. A bűn a szétválasztás és a világ


ellen fordulás, ami az előbbiből következik.

Ezek amúgy saját következtetések. De ha ismerném az univerzális igazságot az is saját következtetés lenne. Már amennyire következtetni lehetne egy időtlen és teljes állapotban.


Tisztelettel Dávid!

2010. jún. 10. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/40 anonim válasza:
N,a hogy ez mitől lett ilyen szétdarabolt...
2010. jún. 10. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/40 pelgrim ***** válasza:
72%

A Bibliai eredeti bűn története jelképes, és az ember öntudathoz jutását ábrázolja. A tudat hajnalán az ember látni kezdte tettei és azok közti összefüggést, „evett” a tudat fájának gyümölcséből és tudatos lett. Tapasztalta, hogy némely tettei jótékony hatással voltak rá, azokat jónak nevezte. Más tettek következményei, hátrányosan hatottak rá azok a rosszak kategóriájába kerültek.

Az ember tehát tudatosult afelől mi a jó, és mi a rossz. Egy fajta engedetlenségről Istennel szemben tehát szó sem lehet.

2010. jún. 10. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/40 A kérdező kommentje:

Kedves Dávid!


Maga a tévedés, abban rejlik, hogy nem tudjuk mik is vagyunk mi igazából, milyen "tőről" eredünk. Az alma leszakadása nagyon jó példa, de egy picit erős lehet, mert egy leszakadt alma, már soha nem kerül vissza a fára. Feltéve, ha nem hagy fel "alma mivoltával", azaz lebomlik és a földbe kerül, amiből pedig megint a fába.

Azt kell, hogy mondjam elég jók a következtetéseid, de ezekből kiindulva eljuthatunk arra a bizonyos univerzális igazságra. Kell vizsgálódnunk még. A Világegyetem megjelenésével, az univerzumot alkotó "dologgal" kapcsolatban. Ezután azt, hogy mik vagyunk valójában.

Egyébként egyértelmű, hogy ha ismernéd az "Igazságot", akkor az is saját következtetés lenne, hiszen hiába raknák eléd készen, ha nem állsz ott szellemi érettségben, meg sem értenéd amit mondani akar, tehát kell a korábbi következtetés hozzá. Nálam ugyanez a helyzet, de úgy érzem megtörtént, úgy érzem ráleltem erre az igazságra, és azért is írtam ki a kérdést, hogy más emberek véleményét is megtudhassam, esetleg átadhassam a tudást. Más megközelítés is van, amiből arra lehet következtetni, hogy az önzés az eredendő bűn. Az amiről te beszélsz, az az első foka volt a "bűnnek" az egységtől való távolodás, tehát az a legutoljára marad, ha visszafelé akarnánk indulni az elemezgetésben, s mondjuk ha más is kíváncsi lenne, és meg akarná érteni.. Mert a cél eljutni a kiinduló állapotba. Lehet következtetni egy időtlen és teljes állapotot. Intelligens, okos ember vagy, szóval, ha gondolod átadhatom azt, amiről beszélek.


köszi a válaszod ismét. :)


Tisztelettel

Dávid :)

2010. jún. 11. 10:03
 16/40 anonim válasza:

Küldtem mail-t, abban megadtam az msn címem. MSN-en folytathatnánk.


Dávid!

2010. jún. 11. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/40 anonim ***** válasza:
Az eredendő bűn pontos mibenlétét mi már nem ismerhetjük, mert az olyan valami amit csak egyszer lehetett elkövetni. Innen a bibliai jelképes történet. Ádám és Éva, férfi és nő, az egész emberiség TUDATOSAN elfordult a teremtőtől és a teremtett világgal való egységtől, és "új karrierbe kezdett". Ennek eredménye látható a világban. Keresztény vagyok,de egyet értek azzal,hogy ez volt az egó ébredése. Minden vallás tud arról,hogy volt régen egy aranykor,amikor az emberek közvetlen közösségben éltek Istennel (az istenekkel) és ezt mi emberek elszúrtuk. Kell a BŰNtudat ahhoz, hogy változtatni akarjunk ezen a világon. A bűn egyébként azt jelenti,hogy olyan dolog, ami elfordít Istentől.
2010. jún. 12. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/40 anonim ***** válasza:

"Amatőrként" (reformátusnak vagyok keresztelve, de vallási közösségbe nem járok; inkább egyetemesen gondolkozom vallásmeghatározás nélkül) úgy hiszem, hogy a tökéletlenséget ellensúlyozni kívánó mohóság és a bizalmatlanság az eredendő bűn.

Isten ezt is beleteremtette az emberekbe: a kíváncsiságon felülkerekedő birtoklási vágyat, a mindenségre, teljességre való törekvést.

A Biblia Paradicsom-történetére gondolva, Ádám és Éva a mindent-nem-tudás, az "emberi lét" ellenében akart cselekedni - ettek a Tudás Fájának gyümölcséből, mert nem bíztak a teremtő és gondviselő Istenben, a teremtő és rendező feljebbvalóban.

Emiatt űzettek ki, emiatt kapták meg büntetésüket, amelyek jelek, emlékeztetők is (fáradsággal dolgoznak, fájdalmaik vannak) halandóságukra.

2010. jún. 16. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/40 anonim ***** válasza:
39%

Olyan nincs, hogy "eredendő bűn". Az ember nem bűnös eredendően, maximum élete során követ el el jó néhány hibát, szemétséget, vétket.

Egy csecsemő nem születik bűnösnek; mi vétke is lehetne annak, aki még csak fel sem fogja a körülötte lévő világot?:)

Az, hogy a Biblia szerint Ádám és Éva ettek a tudás fájáról, nem az én hibám - ettől én még nem lettem rosszabb és bűnösebb ember, mert még nem is éltem, tehát semmi közöm nem volt az ő vétkükhöz:) Ha Isten úgy gondolná, hogy igen, akkor nem is hinnék benne:)

2010. jún. 16. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/40 A kérdező kommentje:

kedves 19:54

pontosan azért teszi meg az ember élete során a vétségeket, mert eredendően bűnös, de ezt ne úgy értsd, hogy szándékos, mert tévedésből teszik, de ezt egy korábbi válaszolóval már letisztáztuk. a csecsemő is bűnösként "születik" ilyen formában, de az "öntudatra ébredése" után esik bele.

S ne érts félre, nem ítélek el senkit és semmit, ez csupán megállapítás, és egyben fontos tényező lehet az ember jövőjére nézve. :)


köszönöm a válaszodat.

2010. jún. 16. 20:07
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!