Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi az ember eredendő bűne? Mi...

Mi az ember eredendő bűne? Mi maga az eredendő bűn?

Figyelt kérdés
elsősorban keresztények véleményére lennék kíváncsi, de természetesen várom más emberek válaszait is.
2010. jún. 10. 10:04
1 2 3 4
 21/40 anonim ***** válasza:

"pontosan azért teszi meg az ember élete során a vétségeket, mert eredendően bűnös"


Nem, ez így továbbra sem helyes. Beszéltetek arról, hogy talán az önzés az eredendő bűn - de ez lehetetlen, hisz az önzés az emberi természettel együtt születik. A bűnnek épp az a lényege, hogy valami rosszat teszel; de ami természetedtől fogva hozzád tartozik születésedtől kezdve, az nem lehet bűn, hisz te semmit nem vétettél még azzal, hogy önzőnek születtél.

Ilyen alapon az önzetlenség eredendő erény- te tényleg erény-e az, amiért semmit nem kell küzdeni, mert készen kapod?

2010. jún. 17. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/40 Tamás321 ***** válasza:
Szerintem a bűnre hajló természetet örököltük. De az számomra is érdekes, hogy egyesek csak bűnösökké lesznek a későbbiek folyamán, míg mások kifejezetten bűnözők.
2010. jún. 17. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/40 anonim ***** válasza:
A bűn szóhoz a történelem folyamán sok jelentés tapadt. Az eredeti értelme nem feltétlenül az hogy rossz, hanem olyan cselekedet, gondolat stb. amely ELVÁLASZT Istentől. Az eredendő bűn azt jelenti, hogy az ember eleve úgy születik meg, hogy Istenről elszeparált állapotban van. Ez nem egy utó-büntetés mert Ádám és Éva "rossz" volt, hanem bármit is tettek, tettük következménye falat emelt Isten és ember közé.
2010. jún. 17. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/40 A kérdező kommentje:

17:03 nak


automatikusan önzőnek születsz, a korábbi válaszokból kiderül miért, ez viszi bele az embert a bűnbe, viszont az ember rendelkezik azzal a képességével, hogy ezeket tudja mérlegelni és ellene tenni, de mivel tévedésben van, és természetesnek veszi, ezért esik bele mindig a "bűnbe"(azért használom az idézőjelet mert szükséges, hogy létezzen bűn, hiszen nem lenne miből tanulni, és jóvá válni).

"Ilyen alapon az önzetlenség eredendő erény- te tényleg erény-e az, amiért semmit nem kell küzdeni, mert készen kapod?"

Igen jól látod, de mint a környezet is bizonyítja, nem kapod készen, mert pontosan önzőnek születünk akaratunk ellenére ugyebár, tehát az önzetlenségért kell megküzdeni.

Minden közösség alapfeltételének kell lennie az önzetlenségnek, de ezt globális értelemben kell értelmezni, mert mindannyian függünk egymástól. Nem elég/elfogadható az, hogy egy közösségen belül önzetlenek egymással, de más közösségekkel szemben pedig önzőek. Ugyanúgy egoizmus alapú az egész, ha így tekintjük, márpedig máshogy nem tudjuk, mert ez van ha körbe nézünk.

a 18:35 -ös válaszolónak nagyon jó az észrevétele, pontosan erről van szó. Az önzésből fakad mindez. Minden negatív emberi tulajdonság erre az egyre vezethető vissza, vehetjük akármelyiket. S ugye a rossz tulajdonság nem lehet jó, semmilyen formában sem. Azért eredendő bűn, mert azzal születünk, és saját bőrünkön, illetve az "okosabb" érveinek megvizsgálásával lehetséges ezt észrevenni.

nem is tudom, hogyan van a mondás...

"Az Ördög ereje abban rejlik, hogy elhitette nem is létezik."

magunkba kell mélyedni és józan paraszti eszünket használva, elvonatkoztatva magát az önzést, végig gondolni mi is az igazság.


köszi a válaszod.

2010. jún. 17. 19:29
 25/40 anonim ***** válasza:

"önzőnek születünk akaratunk ellenére"


Én ezt nem így látom. Ott van például majd 3 éves unokatestvérem: soha nem hallottam még, hogy bármit is kért, követelt volna, sőt! Ha kap valamit, az első dolga az, hogy körbemegy és annak nem nyugszik, amíg más nem vett belőle. Ő csak utána nyúl hozzá.

Pedig ezt nem tanították neki.

2010. jún. 18. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/40 A kérdező kommentje:

én ugyanilyen voltam, meg is kérdeztem direkt édesanyámat, kiskorommal kapcsolatban, mert arról nincsenek "koncentrált" emlékeim. De én 25 vagyok most, és azt nem állítom, hogy azóta nem volt egyetlen egy önző gondolatom sem, csak én felismertem mindig(nem 100%ban de az utóbbi időben már igencsak), hogy az nem igazságos, önző tetteim alig voltak, a gondolataimmal is harcoltam sokáig, de meghozta a gyümölcsét, ami még nem teljesen van megérve, de már nincs messze a cél.. És le tudtam magamban játszani, hogy ehhez nekem nincsen jogom. Ha minden igaz, akkor a kisgyermek akiről beszélsz, hasonló lesz ha felnő, kívánom, hogy így legyen, mert a mai világban ritka, hogy valaki küzdjön azért, hogy önzetlen legyen. De egy 3 éves gyereket nem minősíthetünk, mert még kicsi, az összes kisgyerek ilyen, de elérnek egy kort, és hopp valami változik...ki tudja mi.:) én kisöcsém is pl. nagyon kedves önzetlen volt ennyi idősen, óvoda végén viszont változott, előjött a valódi személyisége, most 15 éves, és hadd ne írjam le, nem annyira gond, de eléggé önző gyerek, tojik bele a másik akaratába, és sajátját teljesítené mindig.

Nem tudom te mennyire vagy földhöz ragadt, de tudom, hogy a kisgyerkőc akiről beszélsz, vaj' miért ilyen, hiába nem lett neki oktatva. Tudod ezt a küzdelmet saját magunkkal, nem egy életen(60-80 éven) át vívjuk, hanem többön keresztül, s ha megőrzi az unokatesód ezt a fajta viselkedésformát, persze ismét hangsúlyozom, hogy a gondolataiba nem láthatsz bele, akkor az azt jelenti, hogy ő magasabb szellemi szinten van a többi emberhez képest. tehát "közelebb a végső célhoz", ha lehet így fogalmazni. a Jellemvonásainkat visszük tovább a következő életre. Szellemi érettségünket.


köszi a válaszod.

2010. jún. 18. 10:14
 27/40 anonim ***** válasza:

Nekem Károly féle bibliám van és abban nem úgy van leírva, ahogyan sokan értelmezik.


Az Isten Ádámot és Évát a "Tudás fájának" gyümölcs fogyasztásáért csak megbüntette! A kertben két fa volt, a másik az "Örök élet" fája.


Amiért kizavarta őket a Paradicsomból az a következő volt: ...ime az ember olyánná lett, mint Mi közülünk egy! Hogy ne lehessen örök élete és ne egyék az örök élet fájának gyümölcséből ..., ezért lettek kiűzetve, ezért állította a kapuhoz a kerubokat tüzes pallossal!


És Isten még akkor sem mondta, hogy ez bűn. A bűnt a papok találták ki, illeve értelmezték isteni kinyilatkoztatásnak. Rettegésben tartották a híveiket.


Ha hiszek Jézusban, akkor bűnöm sincs, hiszen kereszt halálával elvitte az atyához bűneimet, mint megváltó.


Isten mindenhatóságának és nagyon nagy könyörületességének abban is meg kellen nyilatkoznia, hogy "isteni másodpercek alatt" az egész emberiség lelki állapotát megváltoztatja. Hiszen Ádámon keresztül isteni lélek van valamennyiünkben és csak az örömre, a jóra, szépre és becsületességre kellene át-"programoznia".


Én nem hiszek eredendő bűnben. Egyébként is, az Isten több helyen azt mondja, hogy "csak" hetedíziglen tart a büntetés, amely a mi korunkra már "lejárt"!

2010. júl. 7. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/40 Tamás321 ***** válasza:
Az emberben nincsen eredendő bűn, csak bűnre való hajlam, amivel megszületik. A bűn a Sátántól ered, amire az embert könnyen rávezetheti, mivel a test erőtlen és az ember testi. De a törvény lelki, a test pedig bűn alá van rekesztve.
2010. júl. 8. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/40 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat.


a bűn fogalmat én is azért használtam így, meg más kifejezés nincs rá...tudom, hogy ugyanúgy előre viszi az embert, de mindaddig, amíg nem képes felismerni a mibenlétét, addig ez nagyon nehéz. a testtel való azonosítást kell abba hagyni, ami megint csak nehéz lehet, mert alattomosan is belénk van ivódva ez a dolog.

mindenesetre mindkettőtök jól látja a helyzetet, én is így gondolom, de a korábbi válaszaimmal is biztos egyet értetek, hogy végül is mi ez a "bűn"...és mondom a célom az volt, hogy felismertessem, ti is nagy segítségemre vagytok. :)


üdv

2010. júl. 8. 10:44
 30/40 anonim ***** válasza:

Üdv.

Jómagam nem hiszem el a Bibliában leírtakat, legalábbis javarészt, csupán itt ott találhatóak benne bizonyított történelmi utalások, a többit a képzelet szüleményének tartom. Ezért nem is a Biblia vonatkozásában, sokkal inkább az evolúció felől közelíteném meg a választ.


Sem a gyilkosság, sem az önzőség nem tekintendő eredendő bűnnek, mert része az élővilágnak, a természetünknek. Ha éhesek vagyunk, ölünk hogy ehessünk, ha kevés van, hát önzőek leszünk, és elvesszük a másik elől, vagy megküzdünk érte.

A mértéktelen mohóságot pedig a félelem táplálja, a félelem attól, hogy egy napon elfogy (az önbizalomban telt ember nem fél ilyesmitől, ez a gyenge ember sajátja).


Én eredendő bűnnek valami olyasmit határoznék meg, amely már azután jelent meg, hogy kiemelkedtünk az állatvilágból, azelőtt sose volt jelen. Ez a bűn a magas szintű kommunikáció kialakulásával, a beszéddel együtt jelenhetett meg, és ez nem más a hazugság. A saját fajtársunk szándékos félretájékoztatása.

Minden bűnünk közül ez az egy az, ami az állatvilágban nem lelhető fel - a szándékos álcázást a túlélés érdekében nem sorolnám ide, a hazugság csak a fajtán belül működik. Úgy gondolom, mai romlott világunk alapkövét az fektette le, aki először szándékosan belehazudott társai szemébe.

2010. júl. 18. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!