Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szerintetek mennyi az esély,...

Szerintetek mennyi az esély, hogy az ősrobbanást egy intelligens lény (Isten) hozta létre?

Figyelt kérdés

2019. máj. 30. 20:48
1 2 3 4 5 6
 31/56 A kérdező kommentje:

"Egyszerűen csak semmiféle információnk nincsen az ősrobbanás előtti állapotról. Lehet ciklikus, lehet egy multiverzum feketelyukából származik, lehet elindult a multiverzum egy adott verziójú fizika törvényeivel indult el, sok verzió tágulni se tudott volna ha mások a fizika törvényei...lehet egy szimulációban élünk. A lehetőségek tárháza végtelen."


Valaki szóba hozta a Bibliát. Én másképpen hiszek Istenben mint amit a Biblia ír, viszont én sem tudom őszintén, hogy létezik e.


Ha az univerzumunk ciklikus és egy előbbi univerzumból jött létre akkor ott marad a kérdés, hogy mitől alakult ki az előző univerzum. Ha multiverzumból származik akkor ott a kérdés, hogy mitől alakult ki a multiverzum.


Sokan régen természetes dolgokat hittek Isten jelének. Ha tényleg Isten teremtette a világegyetemet valamennyire igazuk is lehet.ű


Viszont én egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy a semmiből jött létre a világegyetem. Ha multiverzumból jött létre, ha egy másik univerzumból. Azok hogyan jöttek létre? Mi volt előtte? Miért van egyáltalán anyag? Mi hozta létre az anyagot? A semmiből jött létre az anyag? Ezek a kezdetekkel összefüggő kérdések és nem olyanok, hogy a villámok miért csapnak le.

2019. máj. 31. 10:59
 32/56 anonim ***** válasza:
100%

#30, Igen, sokan egyáltalán nincsenek tisztában mit jelent a valószínűség.


Egy dobókockánál vagy lottónál pontosan meghatározható ez... Igen jó becslést tudunk adni egy esemény bekövetkeztéről.


Vannak emellett olyan sokaságok, nagy elemszámú adatok... amikből ugyancsak becsülhetünk, bár ez már nagyon komplex jelenségeknél sok paramétertől függ.


Pl 1000 cigiző anyánál 200 beteg kisbaba született. Ez csak erre az adathalmazra érvényes valószínűség. Óvatosan becsülhető az ebből, hogy 20% esélye van a beteg babának ha cigizik az anya.


Ebből már látható, hogy egyedi eseményekből, vagy jövőben megtörténő eseményekre egyszerűen NEM lehet becslést adni. Ezeket maximum esettanulmányba soroljuk. Egy fizikai modellből lehet következteni egy feketelyuk tömegére mondjuk, ám itt nem ez a helyzet, semmiféle modellünk nincs Istenre vagy az ősrobbanás előtti állapotra.

2019. máj. 31. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/56 anonim ***** válasza:
100%

#31, Ez a ki teremtett kit dolog meg már filozófia.


Nem természettudomány kategória. Nyilván mindenkit foglalkoztat mi miert alakult ki, de ennél sokkal fontosabb és megválaszolható kérdések is vannak. Azzal kell foglalkozni, nem a term.tudományosan esélytelenül megválaszolhatóakkal.

2019. máj. 31. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/56 A kérdező kommentje:
AZ, hogy miért jött létre az anyag, a galaxisok, a fekete lyukak az természettudomány kategória szerintem.
2019. máj. 31. 11:36
 35/56 anonim ***** válasza:
100%

Nem, nem az.

Nem a miért a kérdés. Nincs oka vagy célja, sem egy magasabbrendű alkotója.


A hogyan a kérdés. Hogyan, milyen módon, milyen körülmények között.


Ebbe nyilván beletartozik az ősrobbanás előtti állapot, viszont a jelenleg nem látunk el odáig, nem ér el a hatáskörünk, így csak halovány modelleket, hipotéziseket lehet alkotni, milyen állapotban volt az Univerzum T-1 állapotban.


Viszont az nem a természettudomány, hogy azt vizsgáljuk milyen természetfeletti lény, és miért alkotta meg. Az filozófia de még az sem, inkább vallás.

2019. máj. 31. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/56 anonim ***** válasza:
Ez vallási kérdés.
2019. máj. 31. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/56 anonim ***** válasza:
A keletkezés? Ontológiai kérdés- erősen filozófiai kérdés (mellyel a vallásfilozófia is foglalkozik, meg a gyakori népe)
2019. máj. 31. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/56 anonim ***** válasza:
100%

"Mivel semmi bizonyíték nem szól ellene, de mellette sem, én azt mondom, sima logikai valószínűségre áll ma a kérdés: 50-50%."


Igaz, de azért hadd tegyem hozzá, hogy eddig sok olyan eset volt, hogy Istentől való jelenségekre racionális magyarázatot tudtunk adni, de olyanra nem tudnék példát mondani, hogy racionálisan magyarázott jelenségről utóbb kiderült volna, hogy isteni beavatkozás. :)

2019. máj. 31. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/56 dellfil ***** válasza:

Átfutottam az előttem válaszolók posztjait. Nagy vonalakban. Tehát valami mást kellene mondanom, de a véleményünkre vagy kíváncsi, kérdező. :)

Én is - mint azért általában mindenki - elég sokat töprengtem a "meglét" kérdésén.

Miért van? Pl. Van-e célja? Vagy nincs? Ha van is akkor biztos, hogy teremtett? Vagy ha nincs célja, és csak úgy "véletlenül" van, akkor nem lehet, hogy mégiscsak "teremtés" által van, csak egy más - sokkal-sokkal magasabb rendű entitás létrejövetelének mellékterméke? Hogy úgy mondjam "szemét"? "Gyártási" hulladék?

Vagy lehet, hogy a fentinél még sokkal összetettebb a dolog, olyan, amelynek felfogásához minimum "kvantum agy" kellene. És még az is csak elenyésző kis része a ...

Na jó, ezt az agymenést hanyagolom. Az ilyesmi csak intuitív érzés kupac, nem sok veleje van. :D

"Szerintetek mennyi az esély, hogy az ősrobbanást egy intelligens lény (Isten) hozta létre?"

Tekintsük úgy a kérdést, mint egy futball meccsről szólna. "Ki győz? Isten vs. "véletlen"...

Háromesélyes a "találkozó"? :) Isten győz, véletlen győz... döntetlen? Azaz se nem Isten, se nem véletlen, hanem valami más? Vagy még rosszabb: Istent diszkvalifikálták, mert bundázott, azaz véletlenül teremtette a világegyetemet. Mondjuk levert valamit, megbotlott, vagy ilyesmi... Tehát a véletlen győzött. :D

Igen ám, de mi van, ha törölték a "meccset", azaz az ősrobbanás se nem véletlen, se nem Isten "műve", hanem valami más. És ez a valami más, - akármi, bármi, fene se tudja mi, ez a "szó, fogalom nincs rá" - miatt lett az ősrobbanás.

A fentebb írtakat nem kell "véresen komolyan" venni, hiszen a nem tudhatóra igyekeztem rávilágítani. Vagy mi...

Végül hadd linkeljek ide egy - számomra - gyöngyszemet:


[link]


dellfil

2019. máj. 31. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/56 A kérdező kommentje:
Igen lehetne vallási kérdés is, viszont én tudományos módon közelítettem meg a kérdést. Ha a Bibliáról kérdeztem volna az vallási kérdés lenne. Viszont én azért feltételezem Isten létét mert a semmiből nem keletkezhet elvileg anyag. Tehát valaminek kellett lennie ami létrehozta.
2019. máj. 31. 13:43
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!