Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A keresztények szerint minden...

A keresztények szerint minden és mindennek az ellenkezője is bűn?

Figyelt kérdés

Olvasgatom kíváncsiságból a vallás(kritika) kategóriát, és néha egyeseken el tudok képedni, hogy milyen dolgokat tudnak bűnnek tartani. Szóval, sorolnátok nekem olyan VILÁGI (nem egyházzal kapcsolatos) dolgokat, amelyek nem bűnök? Csak mert érdekelne, hogy egy keresztény mit csinálhat lelkifurdalás nélkül.


Egyébként ateista vagyok, van saját értékrendem (elég laza), csak érdekelne a "másik oldal" is.


2011. jún. 25. 16:56
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%

Kedves harmadik hozzászóló!


"Csak érdekesség képen: ha krumplit pucolsz, akkor bántasz egy élőlényt és ez bűn, és meg is vághatod magad, ami szintén bűn."


Ez a gondolatvilág a keleti vallásokra (értsd.:hinduizmus, buddhizmus) jellemző főleg ezért egyáltalán nem értem, hogy miért írtad a keresztény vallás "rovására" . Nem értem: hol olvasom a Bibliában, hogy bűn az, ha egy növényt úgymond bántok (értsd jól). Isten egyáltalán nem mondott olyat, hogy ne együnk növényeket meg állatokat...

A vegetarianizmus egy nagyon szigorú formája az, ahol csak magvakat esznek az emberek és ez szintén nem a keresztény világban elterjedt.


"És, ha valakik szexelnek de nem jön össze a gyerek, akkor az csak örömszerzés volt, nem? Az meg bűn."


Isten a szándékot tekinti elsősorban.


"Aki azt gondolja, hogy az ember jobb, mint az állat, az beképzelt és az bűn. Tehát, ha eltaposol egy hangyát, akkor bántod fele barátodat. Tehát nem járhatsz. Az ételben is vannak baktériumok, és ha megeszed őket, akkor nagyon sok meghal, tehát ez is bűn. "


Nem tudom..ezt Te biblikusnak gondolod? Az ember persze, hogy jobb, mint az állat : "Megteremtette Isten az embert a maga képmására" (1Móz27a) és utána elrendelte, hogy uralkodjanak az állatokon.


És most a kérdezőnek válaszolva:) :


-Élhetek a hobbimnak és egyben az egyik hivatásomnak, ami a képzőművészet.

-lehetek a párommal és a barátaimmal

-minden hétvégén eljárhatok szórakozni


úgy, hogy mindez nem bűn.


De sokkal könnyebb lenne megértenie mindenkinek a vallásokat, ha nem kívülről szemlélné azokat, hanem belülről. Egészen más fényben tűnne fel.


.

2011. jún. 25. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

Kedves előző: én vagyok a harmadik válaszoló.

Jó látni, hogy vannak emberek akik nem csak simán lehülyéznek, hanem normálisan kritizálnak. Én elhiszem, hogy a példáim közül sok inkább a keleti vallásokra jellemző, de a Kereszténységnek annyi változata van, hogy ezeket is be lehet sorolni a Kereszténységbe (a szektákról ne is beszéljünk). Azzal viszont soha sem értettem egyet, hogy egyesek lenézik az állatokat. Az ember is csak egy állatfaj. Semmi több. De, ha valaki nem fogadja el az evolucio-t, még akkor sem kéne lenézni az állatokat, mert ha valakinek van/volt háziállata, akkor az tudhatja, hogy nem hülyék, nem értelmetlenek, és igenis tudnak gondolkodni (csak nem úgy, mint mi). És az állatok nem bunkók, mint az emberek nagy része és én többre tartom a kutyákat, mint az embereket (az emberek nagy részét, magamat is beleértve).

2011. jún. 25. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

:)

" hogy nem hülyék, nem értelmetlenek, és igenis tudnak gondolkodni (csak nem úgy, mint mi)"


Ezzel teljesen egyet értek. Nem is mondtam, hogy ez nem így van, csak azt, hogy nem egyen értékű az emberrel. Egy emberélet fontosabb, tartalmasabb és többről szól. Ettől még elítélem és bűnnek tartom az állatkínzást pl. (de ezzel már éppen a kérdező kérdése ellen szólok :P )


" Kereszténységnek annyi változata van, hogy ezeket is be lehet sorolni a Kereszténységbe "


Hát az tény, hogy sokfelé szakadt a vallás, de én most egy olyan oldalt próbáltam képviselni ami egy általános oldal (és amit magam is vallok). Egyébként tudtommal nincs olyan keleti vallással való hivatalos vegyítése a kereszténységnek, aminek dogmája lenne ez is, amiket Te írtál. :) Nem tudok róla legalábbis.

2011. jún. 25. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 krameri ***** válasza:
100%

harmadik válaszoló, elnézést kérek, elég durva voltam. Csak sokkolt, hogy annyi példát hozol fel, melyek legfeljebb 1-2 volt helytálló.

A kereszténység szerint az számít bűnnek, ha tudva és akarva nagyobb dologban vétkezünk. Születésünktől minden embernek van lelkiismerete, ami alapján belül érzi, hogy mi helyes, és mi helytelen.(bár ez életkörülményektől függően mindenkinél változik, egyesek ki is irtják magukból...) Tehát mikor például megkívánod valaki tulajdonát, egyből tudod, hogy nem szabad, ezek után eldöntöd, hogy elemeled-e, ha igen, akkor tudva és akarva követtél el rosszat, vétkeztél(tudtad, hogy rossz, és mégis megtetted).

Ez alapján ha véletlenül agyontaposol egy hangyát, arról nem tehetsz, nem bűn, sőt ha szándékosan taposod el, még akkor se feltétlenül bűn, attól függ, belül minek érzed(ez életkor függvényében is változik).

Meg ha egy krumpli megevése előtt lelkiismeret furdalásod van, akkor ott veled van a hiba, nem a vallással ;)

2011. jún. 25. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
100%

66%-os


A legtöbb dolog,a mit írtál, egyáltalán nem jellemző a kereszténységre, a kereszténység egyáltalán nem egy hippi-vallás.


"akkor bántasz egy élőlényt és ez bűn"

Nem. Élőlények "bántása" önmagában nem bűn. Ha lekeversz valakinek egy pofont, még az sem feltétlen. Sőt, a kereszténység szerint a másik ember megölése sem feltétlenül bűn. Akár halálbüntetés vagy háború keretében is igaz ez.


"ha valakik szexelnek de nem jön össze a gyerek, akkor az csak örömszerzés volt, nem? Az meg bűn.."

Nem. A szex örömszerzésre is nyugodtan folytatható, de csak házasságban.


"Ja, és dezodort sem használhatsz, mert ha nem izzadsz, akkor is csak magadnak ártasz, mert nem hiába izzadunk."


Nem tudom, hány ember lett már rosszul azért, mert dezodor rendeltetésszerű használta miatt nem tudott izzadni, de gyanítom, hogy nem sokan :)


"Ha egy keresztet vagy Krisztus szobrot akasztotok ki/hordotok magatoknál, akkor bálványt imádtok, és ez bűn. "


Kb. ötvenszer tárgyaltuk meg itt a GYIK-en, hogy nem bálványimádás.


"Aki azt gondolja, hogy az ember jobb, mint az állat, az beképzelt és az bűn. Tehát, ha eltaposol egy hangyát, akkor bántod fele barátodat. Tehát nem járhatsz. Az ételben is vannak baktériumok, és ha megeszed őket, akkor nagyon sok meghal, tehát ez is bűn. "


Ezt már előttem kivesézték.


Szóval ez van, ha úgy akarsz a kereszténységgel kapcsolatos kérdésre válaszolni, hogy magad sem vagy tisztában a kereszténységgel.

2011. jún. 26. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%
Amit a Biblia bűnnek mond az a bűn.
2011. jún. 26. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Nem az a kérdés hogy te mit tartasz bűnnek, hanem az hogy Isten mit tart bűnnek. nem az a kérdés hogy te bűnnek tartod a gyilkolást, ha a magyar bíró bűncselekménynek tartja és elitél. Remélem megértetted. Isten a bíró, így Ö fogja majd kimondani a bűntetésed, hacsak el nem fogadod azt hogy Jézust már Isten megbűntette a te bűneid miatt. A kérdés az ha elfogadod-e.

Szeretettel..

2011. jún. 27. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
89%

Szia!


Szerintem nagyon egyszerűen eldönthető, hogy mi bűn. A Biblia szerint a szeretet a következetes másik-középpontúság, avagy a másokért élés gondolkodásmódja és életformája. A bűn éppen ennek ellentéte: az önzés, az önmagunkért élés gondolkodásmódja és életformája.


Nagyon érdekes, hogy ennek az igazságnak a felfedezéséig természettudományos megfigyelés útján is el lehet jutni. A századunkbeli neves, külföldön élő magyar tudóstól, Selye Jánostól idézem a következőket: "Bizonyos tekintetben úgy is vehetjük, hogy az önzés az eredendő bűn, nemcsak az ember, hanem minden élőlény számára." Ezután úgy szemlélteti állítását, hogy leírja, mi történik például az emberi testben, ha annak valamely része egyszer csak az "önzés törvénye" szerint kezd működni: "Ki-kitörhet egy forradalom valamely részlegben, amely elfeledkezik a kollektív önzetlenségről. Ez az, amit ráknak nevezünk. És ebbe nemcsak az egész szervezet pusztul bele, hanem vele együtt a lázadó rész is saját törekvésének áldozatává válik." Majd hozzáteszi mindezekhez: "A racionális értelem korában szinte megörvendeztet, hogy az emberi magatartást nevelő vallási és bölcseleti tantételeknek tudományosan feltárható biológiai igazság az alapjuk." (Életünk és a stressz)


Üdv. Péter

2011. jún. 27. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim válasza:

Én úgy látom a környezetemben lévő vallásos embereken, hogy nem nagyon foglalkoznak azzal, hogy "bűn" nélkül éljenek. Értek ez alatt olyanokat, hogy hazudnak, csalnak, nagyon megbántanak embereket. És tudod miért? Mert aztán úgy is elmennek meggyónni és akkor minden gonosz dolguk semmissé válik...

Nem vagyok ateista, csak nem járok templomba, de úgy érzem sokkal jobban odafigyelek embertársaimra, mint sok templomba járó, mert nekem nem a gyónás a fontos, hanem a megelőzés, hogy eleve ne tegyek rosszat. Félre ne érts, nem vagyok minta polgár, de igyekszem jó lenni. :)

2011. jún. 29. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
49%

"Csak érdekesség képen: ha krumplit pucolsz, akkor bántasz egy élőlényt és ez bűn, és meg is vághatod magad, ami szintén bűn. Érdekes nem?"


Ezt nem tudom, inkább budhista vallásra emlékeztet, mert ott van, hogy a tehén szabadon szaladgál, beleszarik a táladba, akkor sem bánthatod.


"És, ha valakik szexelnek de nem jön össze a gyerek, akkor az csak örömszerzés volt, nem? Az meg bűn... Érdekes."


Ez nem érdekes, hanem igaz, házastárssal szabad.


"Ja, és dezodort sem használhatsz, mert ha nem izzadsz, akkor is csak magadnak ártasz, mert nem hiába izzadunk."


Ez szintén hülyeség, mert ilyen nics a Bibliában.


"Én már tényleg nem értem ezt a Keresztény vallást."


Sajnos...


"Én még olyan gazdag embert nem láttam, aki elutasította volna az anyagiakat. Csak a szegényebb emberek jönnek azzal, hogy a földi javak nem számítanak."


A gazdag ember messzebb jár Istentől és az igazságtól. Számos példabeszéd van erről a Bibliában.


"Ha egy keresztet vagy Krisztus szobrot akasztotok ki/hordotok magatoknál, akkor bálványt imádtok, és ez bűn."


Ez nem bálványimádás. Már meg lett beszélve a másik fórumon.


"Aki azt gondolja, hogy az ember jobb, mint az állat, az beképzelt és az bűn."


Nem beképzelt, ez csak megállapítás, egy tény, elfogadod és nem jár gőggel. Egy keresztény ezt meg tudja tenni.


"Tehát, ha eltaposol egy hangyát, akkor bántod fele barátodat."


A felebarát emberrre vonatkozik!


"Tehát nem járhatsz."


Valaki ilyet is tudott, hogy a vizen járt :) De amúgy szintén badarság.


"Az ételben is vannak baktériumok, és ha megeszed őket, akkor nagyon sok meghal, tehát ez is bűn."


Jaj, Istenenem...


"Szóval az nem nevezheti magát igazi Kereszténynek, aki eszik, iszik lélegzik, járkál, és csinál valamit. Ha lélegzet visszatartva mozdulatlanul ülsz, talán még akkor is elkövetsz valami bűnt, de akkor már legalább mondhatod, hogy megpróbáltad.

Szóval nem, szerintem nincs olyan dolog, ami ne lenne bűn."


Aki nem akarja, nem érti, nem tudja...



Más:

Ha lehet egy javaslatom, rosszul közelítitek meg a kereszténység lényegét és Jézus jó útját, amelyet járnotok kell. A bűn felöl és a bűnök sorolásával tévedtek el, Jézus sem mondta, hogy nincs bűntelen ember, tehát aki keresztény az bűntelen. Az ember bűnök sorozatával találja szemben magát élete során, amelyet több-kevesebb sikerrel le kell küzdenie. Tehát most sem gondolkozom és görcsölök rajta, hogy később milyen bűnt fogok elkövetni.

2011. jún. 29. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!