Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mikor fogják belátni az...

Mikor fogják belátni az emberek, hogy Isten nem létezik?

Figyelt kérdés

Richard Dawkins és Stephen Hawking bebizonyította már, hogy Isten nem létezik.


Például, hogy teremthette volna Isten a teret amikor a tér mindig is létezett?


2012. máj. 14. 18:20
1 2 3 4
 21/38 anonim ***** válasza:
50%
Honnan tudják hogy létezett mindig a tér? Megnézték a két szemükkel? Ha nem akkor mért higgyem el nekik? Én meg bebizonyítottam, hogy hogy létezik na? elhiszed? Nem biztos hogy elsőre elhiszed, akkor másoknak mér kéne az ő állításukat elsőre elhinni? Én meg csinálhatnék egy kérdést, hogy "Mikor fogják belátni az emberek, hogy Isten létezik?" És lenne értelme? Nem, mert erre csak Isten tudja a választ.
2012. máj. 15. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/38 anonim ***** válasza:
55%
Utolsó, nem kell idegeskedni... Take it easy!
2012. máj. 16. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/38 anonim ***** válasza:
45%
...és istent ki teremtette? Vagy ő mindig is volt? Akkor a tér nem lehetett mindig is? És aki istent teremtette, őt ki teremtette? Vagy az ősrobbanás teremtette istent? Esetleg isten az ősrobbanást?
2012. máj. 16. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/38 anonim ***** válasza:

@ hitetlenke:


Látom, még új vagy itt. Ajánlom szíves figyelmedbe a kereső funkciót: olvasgass egy kicsit, mielőtt olyanokat kérdezel, amiket már többször kitárgyaltak.

Vagy például ennél a kérdésnél az előző válaszomban találsz néhány érdekes linket, ajánlom szíves figyelmedbe őket.

Ezen felül pedig: a regisztrációddal megszerezted a kérdéskiírás jogát is, így nem kell okvetlenül provokatív offokat írnod. A másik kérdésnél majd később válaszolok.


Addig is Isten áldjon. :)

2012. máj. 16. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/38 anonim ***** válasza:
30%
Csak annyi a különbség, hogy az ő forrásuk "picit" több, mint egy könyv, aminek már nincs meg az eredetije, folyamatosan ellent mond egymásnak, egyik fordítás pontatlanabb, mint a másik és a 2. részének több, mint a fele hamisítvány, koholmány.
2012. máj. 16. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/38 anonim ***** válasza:
43%

Kedves Kérdező!


Addig amíg léteznek Stephen Hawking félék, van remény! Pár száz éve a föld még lapos volt, és a föld körül forgott a nap. Pár ezer éve a csillagok lyukak voltak az égbolton. Csak türelem, pár év és meg lesz a bizonyíték az ősrobbanásra. Nekik meg csak a bibliával való hadonászás marad, semmi újat nem tudnak felmutatni, szemben a természettudománnyal. Szerencsére elmúltak azok az idők amikor a vallás gátat szabhat a fejlődésnek, mely jelentősen vissza vetette az emberiséget.

2012. máj. 17. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/38 anonim ***** válasza:
44%

"Pár száz éve a föld még lapos volt, és a föld körül forgott a nap."

Tehát az egy jó dolog volt, hogy Kopernikusz megalkotta a heliocentrikus világképet, ezzel szemben a vallás visszatartotta az embert a haladástól.

Ez szép és jó lenne, csak pl. ha Kopernikusznál maradunk, ő maga fromborki kanonok volt, később meg egyházjogból doktorált.

2012. máj. 18. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/38 anonim ***** válasza:
72%
Az egyház is csak évtizedekkel később kezdte támadni a műben leírt nézeteket, s csak 1616-ban, az első Galilei-per idején tette a tiltott könyvek listájára másfél évszázadra. Mivel Kopernikusz elmélete ellentmondásban van az Ószövetség bizonyos verseinek betű szerinti értelmével, ezért már maga Kopernikusz is számított az egyházi kritikákra, melyet a következő megjegyzéssel igyekezett megelőzni: „a csillagászatot a csillagászok számára írják.” A katolikus és az evangélikus egyház azt támogatta, hogy a heliocentrikus világképben csak egy elvont matematikai modellről van szó. Galileo Galilei volt az, akit a modell valóságként való hirdetéséért az inkvizíció elítélt.
2012. máj. 19. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/38 anonim ***** válasza:
63%

"Tehát az egy jó dolog volt, hogy Kopernikusz megalkotta a heliocentrikus világképet"


Hérakleidész és Arisztarkhosz közel 2000 évvel Kopernikusz és évszázadokkal a kereszténység kialakulása előtt megalkották a heliocentrikus világképet. Persze attól még Kopernikusz tőlük függetlenül jött rá, csak azért megjegyeztem, hogy el ne csöppenjen itt valaki a gép előtt.

2012. máj. 19. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/38 anonim ***** válasza:
66%

Pedig pont arra készültem... :P


Igazából arra, hogy bemásoljam vagy harmadszorra ugyanazt az idézetet a "lapos föld" tévhitről; ez a téma speciel nekem a könyökömön jön ki, de hát némelyek egyszerűen nem olvasnak... Biztos eltiltotta őket az orvos ettől a tevékenységtől. :D

Bocsika.


< Ki hinné, hogy lapos a Föld?


Ma már természetesen senki. Mindenkinek elmagyarázzák apró gyermekkorában, hogy egy gömbforma sárgolyón élünk, helyesebben geoid formájún, de ezzel majd csak hatodikban lepik meg a felnövekvő állampolgárt a cseles földrajztanárok, és mindjárt hozzáteszik azt is, hogy régen buták voltak az emberek, és azt hitték, hogy a Föld lapos. Sőt, aki azt merte mondani, hogy gömbölyű, azt istenkáromlásért máglyára vetették, mert ezek tényleg ennyire buták voltak. Szerencsére jött a felvilágosodás, és...


És a helyzet az, hogy ebből éppen úgy nem igaz egy szó sem, mint az inkvizíció állítólagos rémtetteiből. A középkorban ugyanis senki sem hitte, hogy a Föld lapos, és senkit sem égettek meg érte, ha ezt vitatta. Mindez modern társadalmunk egyik szándékosan terjesztett propagandahazugsága, történelemhamisítás, amit nagyon is jól meghatározott céllal agyaltak ki azok a körök, amelyek a XVIII. század környékén felforgatták társadalmunkat. A lapos Föld meséje azt hivatott elhitetni az emberekkel, hogy volt valamiféle éles váltás, úgynevezett "felvilágosodás", "tudományos forradalom", amikor az emberiség néhány "nagy gondolkodó" hatására egyik napról a másikra elvetette az úgynevezett "babonákat", és azóta mindenki okos, egyre okosabb. Ha ez így lenne, nem lennének tele a női magazinok horoszkóppal meg boszorkánysággal, és a gyerekek ma is tudnák, hogy a tehén nem lila. Ne dőljünk be a szabadkőműves marhaságoknak, az emberiség nem egyik napról a másikra találta fel a tudományt, s ehhez nem kellett az egyházat sem lerombolni.


(...)


A lapos Föld meséje is ilyen közhiedelem. Olyannyira az, hogy a Brit Történelemtudományi Társaság 1945-ben másodikként említette ezt a húsz legelterjedtebb történelmi tévhitet felsoroló kiadványában. A felforgató propagandisták szándékosan mosták össze a különböző korok ismereteit. Az emberiség ugyanis már az ókorban rájött, hogy a Föld nem lehet lapos. Arisztotelész idejében, Kr. e. 330 körül ez már köztudomású volt. A nagy filozófus már akkor bizonyította a Föld gömbölyűségét például azzal, hogy ha dél felé utazunk, a horizont fölött egyre magasabban látjuk a déli félteke csillagait, illetve a hajósok először a hegyek csúcsait látják meg a szárazföldből, s a part felé közeledve egyre többet. Krisztus születése előtt pár évvel Sztrabón felhívta a figyelmet, hogy a Föld holdfogyatkozáskor megfigyelhető árnyéka mindig kör alakú, márpedig csak egy gömb vet minden irányba kerek árnyékot, egy korong lapított ellipszist mutatna. Erasztothenész pedig néhány egyszerű megfigyelés nyomán kiszámította a Föld kerületét is: 252 ezer sztadion, azaz nagyjából 40 ezer kilométer. Ez Kr.e. 240 körül történt, jóval azelőtt, hogy valaki kitalálta volna, hogy a történelmet korokra ossza.


A korai középkorban ugyan voltak keresztény szerzők, akik kétségbe vonták a Föld gömbölyű voltát, de a többség nem foglalkozott a kérdéssel, mert teológiai szempontból jelentéktelennek tartották. Ilyen volt például Caesareai Bazil (329-379). Több vezető főpap is említést tett teológiai műveiben arról, hogy a Föld gömbölyű, és hogy jelentéktelen porszem egy hatalmas univerzumban. Így például Izidor sevillai püspök (560-636) ezt írta Etymologiae című enciklopédiájában, ami a kor Wikipediája volt, Rabanus Maurus IX. századi püspök pedig félgömbként írta le a Föld lakott, északi részét, lakatlannak képzelve a déli féltekét. Számos ilyen mű maradt ránk mind a korai középkorból, mind a későbbi időkből. Aquinói Szent Tamás is a Föld gömb alakjáról beszélt, Hermannus Contractus, XI. század egyik legjelentősebb hittudósa pedig megismételte Erasztotenész mérését. Dante Isteni színjátéka is említi a Föld gömb alakját. Mi több, az európai keresztény királyok közismert hatalmi jelképe, az "országalma" (helyes nevén: globus cruciger) is a gömbölyű Földet jelképezi, rajta a kereszttel, ami Isten uralmát fejezi ki e gömb alakú világ felett. Nem kell tehát messzire mennünk annak cáfolatáért, hogy a középkorban laposnak képzelték volna bolygónkat, csak a Parlamentbe kell benéznünk az óránként induló turistacsoporttal.

A középkor-ellenesek számos történetet hoznak fel arra, hogy a gömbölyű Föld elméletét hangoztatókat az egyház üldözte. Állításuk szerint nem csak Galileit, hanem már Vergilius salzburgi püspököt (cc. 700-784) is azért átkozta ki az egyház, mert "Istentől elrugaszkodott, sátáni tanokat oktatott", nevezetesen a Föld gömbölyű voltát. Zakariás, az utolsó bizánci pápa döntése szerint "aki abban tesz hitet, hogy más világok léteznek, és ilyen más világ létezhet a föld alatt, melyet emberek laknak, vagy ilyen világ létezik más napok vagy holdak körül, vitessék egyházi tanácsunk elé, fosztassék meg minden rangjától, s egyházunk kebeléről kiátkoztassék." De az ítélet nem arról szólt, hogy a Föld gömb alakjának állításáért járna ilyen súlyos büntetés, hanem azért, ha valaki azt tanítja, hogy léteznek valahol emberek, akik egy más világon élnek, ezért nem Ádámtól és Évától, következésképpen nem Istentől származnak. Vergiliust egyébként pár száz évvel később rehabilitálták és boldoggá avatták.


Közkeletű tévhit az is, hogy Kolumbusz Kristóf nagyon bátor volt, mert annak ellenére indult el nyugat felé hajóival, hogy a korabeli tudósok meg voltak róla győződve, hogy arrafelé le fognak zuhanni a Föld szélén. Természetesen ebből sem igaz egy szó sem.


(...)


Az az állítás, hogy Kolumbuszt azért nem támogatták, mert azt hitték, a Föld lapos, és a hajók lezuhannak a széléről, Washington Irving (1783-1859) amerikai romantikus regényírótól származik, aki 1828-ban tette közzé The Life and Voyages of Cristopher Columbus (Kolumbusz Kristóf élete és utazásai) című, világsikert aratott könyvét. Tőle származik az az állítás is, hogy a matrózok lázadó hangulatban tették meg az utat, rettegve attól, hogy leesnek a Föld széléről, noha ez nem igaz. Hiszen a tengerészek tudták a legjobban, hogy a Föld gömbölyű, megfigyelhették egész életük során számtalanszor, ha parthoz vagy másik hajóhoz közeledtek. A matrózok valójában Kolumbusz dilettantizmusa miatt rettegtek, hiszen kellemetlen halál a tengeren eltévedve éhen veszni.>


Üdv. :)

2012. máj. 19. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!