Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért nem merik nevén nevezni...

Miért nem merik nevén nevezni egyesek az Istenüket?

Figyelt kérdés
Miden Istennek van ugyan is neve. Az Isten, így nagybetűvel írva is logikailag csak egy gyűjtőfogalom. Felesleges vele a nyelvészkedés. Csak a példa kedvéért: A bibliában leírt Istennek még több neve is van: JHVH = Jáhve = Jehovah = Jehova = Adonáj = Elochim = Eloah = Elohim = Necach Izrael ...

2012. nov. 18. 17:12
1 2 3 4 5 6
 31/57 anonim ***** válasza:
22%

Ha nem ragaszkodna ehhez a formához, hanem "alkotna" egy újat, akkor az nem tetszene a "Berta-formáknak".


Ez tipikusan a "mindegy, hogy van sapkája, avagy nincs" esete...


Az előző hozzászólásom kizárólag tényeket tartalmazott, s le van pontozva.


Nagyjából saját magát járatja le, aki lepontozza a tényeket tartalmazó válaszokat. Szánalmas.

2012. nov. 20. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/57 anonim ***** válasza:
33%

Szerintem ne emészd magad.

Annak ellenére, hogy nem vagy tanú, még is érdekel a teremtő nevének megszentelés, s erre az jutott eszembe, amikor Jézus azt mondta, egy embernek:


"nem messze állsz az igazságtól"


mi tanúk nem aggódunk, mert a teremtő maga jelenti ki, hogy meg fogja szentelni a nevét, az embereknek meg kell tudniuk, hogy Ő Jehova.

S meg is fogják tudni.

Ez nem a mi perünk, hanem Jehova pere az emberekkel, és úgy is Ő fog győztesen kikerülni ebből.Csak néhány utalás Tőle:


Ez 38:17, 23: „Így szól a legfőbb Úr, Jehova: . . . »Fölmagasztalom és megszentelem magamat, és megismertetem magamat sok nemzet szeme láttára; és megtudják, hogy én vagyok Jehova.«”

Mal 3:16: „a Jehovát félők beszélgettek egymással, mindegyik a maga társával; Jehova pedig figyelt és hallgatta őket. És emlékkönyvet kezdtek írni őelőtte azokról, akik félik Jehovát, és azokról, akik gondolnak az ő nevére.”


S MOST NÉHÁNY FORDÍTÁS AHOL MEGTALÁLHATÓ EZ A NÉV, VAGY ANNAK JAHVE FORMÁJA:

Katolikus fordítás: A Jahve formát használja a következő versekben: 2Mózes 3:15, 16, 18; 5:1, 2, 3, 17; 6:2, 3, 6, 29; 7:5, 16, 17; 8:6; 10:7, 8; 12:31; 14:25; 15:3; 18:11; 29:46; 33:19; 34:6; Jeremiás 33:2. Lásd még: 2Mózes 17:15.

Káldi-Neovulgáta Bibliafordítás: A 2Mózes 3:13–17-hez fűzött lábjegyzetében megjegyzi: „ A zsidók tiszteletből nem ejtik ki a Jahve nevet, helyette mindig az Adonáj (= Úr) szót használják (ebben a fordításban is ezt az általánossá vált gyakorlatot követjük).”(SAJNOS)


Károli-fordítás: A Jehova név az 1Mózes 32:9-ben, a 2Mózes 6:3-ban és 15:3-ban, a Zsoltárok 83:19-ben és az Ézsaiás 26:4-ben olvasható. Lásd még: 1Mózes 22:14; 2Mózes 17:15; Bírák 6:24.

K.W.

2012. nov. 21. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/57 anonim ***** válasza:
62%

gondolom valami jehova tanuja lehetsz...

lehet nevén nevezni az Istent, nicns ezzel gond. ez egy formalitás, hogy a jehovások csak jehovának nevezik, mások meg inkább istenem, atyám, teremtőm, stb.

Én a másik csoportba tartozom (ha érdekel a felekezet, konkrétan a Hit Gyülekezetébe járok)

Istent Istenként megszólítani inkább formalitás, és tisztelet, megalázkodás. Ahogy a főnökét, vagy valami magas rangú tisztviselőt is az ember nem úgy szólitja, hogy hé Jóska, hanem "Üdvözlöm Uram", úgy Isten megszólításánál is, természetes a maximális tisztelet megadása, hiszen azért mindenki érzi, hogy nem vagyunk egy szinten Istennel.


Ettől függetlenül Isten arra sem haragszik meg, ha a nevén szólítják, de a magyar nyelvben, meg sokszáz éves kultúra alapján ez a tiszteletteljes forma terjedt el, hogy Istennek, Atyának, Úrnak, Teremtőnek szólítjuk.

2012. nov. 21. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/57 anonim ***** válasza:
19%

Berta itt (30.-s válasz) megint bemutatta azt, hogyan kell szalmabáb érvelést folytatni Jehova Tanúi ellen, ugyanis szerintük NEM A KIEJTÉS PONTOSSÁGA számít, hanem a népszerű forma HASZNÁLATA. Így nem tudom, hogy mit támadnak a kritizálók. Valójában szalmabáb érvelést folytatnak, hiszen nem az a kérdés, hogy miként ejtették - mert erre valódi és tudományos válasz NEM LÉTEZIK, akkor sem, ha azt sugallják, hogy "van", mert ezt teljes bizonyossággal semmilyen verzióról sem lehet eldönteni, sőt rengeteg más ókori eredetű nevünkről - köztük Jézus nevéről sem -, melyet ráadásul szintén rengetegféle írással és kiejtéssel használnak a különféle nemzetekben.


""Néhány közkeletű tévedés

(...)

- A Zsoltárok 83:19-ben olvasható Isten neve, amely Jehova, annak bizonyítéka, hogy a Jehova név létezett.""


Ez is Berta érvelése (még ha nem is tőle származik), mellyel nyilvánvalóan egyetért. Ez is azt bizonyítja, hogy nagyon felületes és hiányos a rólunk való ismerete. Ugyanis e "közkeletű tévedést" NEM A TANÚK alkalmazzák, ha meg nem mi, akkor ki???


-----


Kedves kérdező! Az "isten" csupán cím vagy rang jelző szó, mint ahogy az "elnök", "király" és "bíró", vagy éppen az "Atya" szó is. Isten nevét megismerhetjük a Bibliából, amelyben közel 7000 esetben fordul elő. Sok embert meglep, ha Isten nevét látja a saját Bibliájában. A meglepetés oka az, hogy a Bibliája ritkán, vagy egyáltalán nem használja Isten Jehova nevét semmilyen formában. A Báró Szepesy Ignátz Pétsi Püspök felügyelése alatt Pozsonyban, 1835-ben kiadott katolikus Bibliában sok helyen megtalálható Jehova neve. Az 1975-ben kiadott Ökumenikus fordításban viszont egyetlen helyen sem szerepel. Ott azonban, ahol ez a fordítás "Úr" szóval adja vissza Isten nevét, mindig teljesen nagybetűkkel szedi: ÚR (ragozott formában ÚRnak), hogy ezzel megkülönböztesse a közönséges "úr" szótól. Figyeld meg ezt a Zsoltárok 113:2-ben az említett Ökumenikus fordításban.


De hát miért nem használják az Isten nevét mindenütt, ahol az eredeti Biblia-szövegben előfordul? Miért írják helyébe az ÚR vagy Isten szót? Az American Standard Version készítői az Előszóban megindokolják, hogy ők miért használják Isten Jehova nevét és azt is, hogy miért nem használták azt hosszú ideig: "Az amerikai fordítás átdolgozói alapos megfontolás után arra az egyöntetű következtetésre jutottak, hogy az angol és egyéb fordításokban nem szabad teret engedni annak a zsidók közt kialakult babonás félelemnek, amely túl szentnek tartja Isten nevét ahhoz, hogy kiejtsék ... Ezt a sok szent dologgal kapcsolatos személyes nevet mindenütt visszahelyeztük az őt megillető helyre." Igen, e férfiak, akik azt a Bibliát angol nyelvre fordították, úgy érezték, hogy azok az érvek, amelyek alapján Isten nevét kihagyták, nem voltak helytállóak. Éppen ezért mindenütt visszaállították a Bibliában ezt a nevet jogos helyére.


Most akkor mi van? Egyes fordítók használják Isten nevét, mások nem? Tehát akkor CSAK Jehova Tanúi használják - elvetve ezzel a hamis, nem bibliai ellenérveket -, vagy sokan mások is? Nyilván sokan használják a fordításaikban Isten héber nevét, de akkor miért csak minket szokás ezért pocskondiázni????

Úgy van beállítva, mintha ez a dolog a Tanúk agyszüleménye lenne, akik amúgy is "hamis próféták", de hát ez hazugság!


Vannak akik azért nem akarják használni a "Jehova" szót, mert szerintük nem ez az Isten pontos neve. Az angol nyelvű, katolikus Douay Version, amely nem használja Isten nevét a fő szövegben, azt írja a 2Mózes 6:3-hoz fűzött magyarázatában: "A Jehova név modern fordítók szóalkotása ... ugyanis a héber szövegben található isteni név pontos kiejtése — éppen azért, mert sokáig nem ejtették ki —, teljesen feledésbe merült."


A Berta által idézett "szaktekintély", a Wikipédia idevonatkozó meséje szerint "a helyes kiejtés a 'Jahve'" és biztosan rossz a 'Jehova' (mintha ez számítana). Akkor most elismerik, vagy meghazudtolják a tényt (melyet a katolikus Douay Version is elismer), hogy Isten nevének "a pontos kiejtése... teljesen feledésbe merült"?!!!


(Kedves Berta W., a forrásaid hiteléről ennyit!)


Szükséges-e használnunk Isten nevét, mégha nem is tudjuk az eredeti, pontos kiejtését? Nos, más bibliai személyek nevét is használjuk, noha nem az eredeti héber szokás szerint ejtjük ki. Jézus neve például héberül: Jésua. Sok-sok nyelveben szinte a felismerhetetlenségig eltorzul a kiejtése és az írásmódja, ezen mégsem akadnak fent az egyoldalú bírálók. Illő tehát használnunk Istennek a Bibliában kinyilatkoztatott nevét, akár "Jehova", akár "Jahve", akár más, a mi nyelvünkön megszokott módon ejtjük is ki. Az volna hiba, ha nem használnánk ezt a nevet. Miért? Azért, mert akik nem használják, nem tartozhatnak azok közé, akiket Isten kiválaszt, mint ’népet az ő neve számára’ (Cselekedetek 15:14). De nem csak ismernünk kell Isten nevét, hanem dicsőítenünk is kell mások előtt, mint ahogy Jézus dicsőítette földönléte alkalmával (Máté 6:9; János 17:6, 26).

2012. nov. 22. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/57 anonim ***** válasza:
0%

Minden nép a saját nyelvén elnevezte a maga szellemeit, aztán amikor a 5 fő vallás megalakult szintén elnevezték.


Nekem pl tökéletesen megfelel Istenként a Földünk két csodálatos Lélek Energiája.


aztán ki minek nevezi a magáét abszolút nem érdekel, mert teljesen másban hiszek én és másban a különböző vallások

2012. nov. 23. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/57 anonim ***** válasza:
35%
Minden nép "elnevezte" az isteneit - ez így igaz! Csakhogy a zsidók nem neveztek el semmilyen Istent - sőt, később a babonás félelmükben azt sem voltak hajlandóak kiejteni, melyet maga a JHVH Isten, vagyis a mai magyarban elterjedt "Jehova Isten" nyilatkoztatott ki magáról. Tehát az igaz és egyetlen létező Mindenható Isten saját maga nyilatkoztatta ki a nevét, melyet mellesleg "örökre" szánt. Ennek a névnek az indokolatlan és méltatlan használatát tiltotta meg később a Tízparancsolatban.
2012. nov. 23. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/57 anonim ***** válasza:

36/ előttem beíró Nem jól ismered a zsidó vallást.


Pontosan igy igaz...


A Bibliában található talán legfontosabb isteni név, a négybetus JHVH Örökkévalót jelent.


Ezt igen gyakran használják, de héberül helyette imában az Adonáj nevet mondják, amelynek jelentése: Uram. Ennek oka igen egyszeru: a JHVH kimondhatatlan szimbólum.


A Jehova és a Jahve téves olvasat csupán.

2012. nov. 24. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/57 anonim ***** válasza:
28%

A négy isteni betűről csak az utókor nem tudja bizonyossággal megállapítani a kiejtését, az ókorban ezt a "kimondhatatlan szimbólumot" teljesen természetesen használták, és több mint 7000-szer írták bele a Bibliába. Nem, ennek a kiejtése egy zsidó babona miatt merült feledésbe. Ugyanúgy ki lehetett ejteni, mint minden CSAK mássalhangzókkal írt héber nevet és szót.


Abban igaz túloztam, hogy "semmilyen" nevet nem adtak isteneiknek, hiszen bálványisteneket is állítottak, de Jehova nevét nem ők adták!

2012. nov. 24. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/57 anonim ***** válasza:
0%

36/ Te Jehovás vagy-- Engedd meg hogy kijavítsalak a Bibliát emberek szerkesztették írták a fennmaradt mesék alapján. Ha fogalmad lenne arról mi is Isten, akkor azt is tudnád hogy ilyesmit nem tenne soha, hogy leírasson bármi tollba mondva az embernek.


Főleg nem egyetlen népnek és csak a zsidóság történelmét-- akkor hol van belőle a többi nép történelme a pl a mienk a magyaroké? Az összes afrikai fekete törzsé, vagy a mongoloké soroljam?

2012. nov. 25. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/57 anonim ***** válasza:

39mami-"emberek szerkesztették írták a fennmaradt mesék alapján"- te meg engedd meg, hogy én is javítsam ezt a rohadt marxista-leninista megkövült nézetet -

Szent János- a kedves tanítvány - tanúságtétele is a Szent Biblia része. És az egész Isten által ihletett. (tudod, az az a Nagy Energia)

2012. nov. 25. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!