Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Vajon az időt és a végtelent...

Vajon az időt és a végtelent Isten teremtette?

Figyelt kérdés

Semmi, csak érdekel ez a kérdés.

Mivel számomra is sok érdekességet rejt, érdekel a vallásosak véleménye, de mindenki másé is.



2012. nov. 28. 10:49
1 2 3 4 5 6 7 8
 31/78 anonim ***** válasza:
#25 nem értem rendesen ezt a szupernóvás példádat. Leírnád jóval részletesebben? ahonnan látszik az, hogy miért ennyire magába zárt, miközben ebben az univerzumban történik, tehát elvileg bele is avatkozhatunk kívülről. egyáltalán a szupernóva kapcsán, miért atom léptékű dolgokról beszélsz?
2012. nov. 29. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/78 A kérdező kommentje:

Kedves okean!

Hofi is azt énekelte, próbálj meg tanítani, nem győzlek lazítani...

Hát jó, de az elején kell kezdeni.

A teljesség igénye nélkül...

A csillagok koruktól, tömegüktől függően különféle formákban mutatkoznak, fejlődésük többféle utat követhet.

Energia termelésüket főként fúzós folyamatnak köszönhetik, amikor anyag alakul energiává, az e=m*c2 formula alapján.

Alapvetőleg a hidrogén alakul héliummá, több cikluson keresztül és különböző módon.

Ez többféle módon történik.

A 4 hidrogénmag átalakulása egy héliummaggá-

Egy hidrogénmag (ami egy proton) tömege 1,008 egy héliumé 4.004. Mivel 4*1,008=4,032 vel, ezért "eltűnik" 0,028 anyag. Tömeghiánya energiává alakul. Energia értéke 25 MeV, azaz 4*10˄-12 joule. A ciklus egyes lépései hosszú ideig tartanak, de állandóan folynak, ezért évmilliárdokig is biztosított a folyamat.

Más mód is van, de erre nem térek most ki.

A nap esetén 4,2 millió tonna anyag alakul energiává, minden másodpercben.

Ennek ellenére eddigi élete (4,5 milliárd év) során tömegének 3 ezrelékét vesztette csak el.

A csillagok fényessége, színe, hőmérséklete, sűrűsége különböző.

A fúziós folyamatok során a könnyű anyagokból egyre nehezebbek keletkeznek.

A nap felépítése, röviden:

Gáznyomás, amely kifelé szórja az anyaggot.

Sugárzási, vagy fénynyomás A nagyobb csilagoknál nagyobb a szerepe, a nap esetén kevesebb.

Gravitáció. Egyensúly kialakulása nélkül az összeroppanását okozná.

A felszínről kiindulva, befelé haladva, a pillanatnyi rétegek súlya egyre nagyobbá válik, ennek megfelelően nő a hőmérséklet és a gáznyomás, a sűrűség.

Legbelül történik az energiatermelés. Itt a hőmérséklet 15 millió K, nyomás kb 22000 billió pascal. a sűrűség 134 g/cm3.


Szupernóvák.

Krisztus sz. óta galaktikánkban alig 10 eset bizonyítható többé kevésbé. Ritka jelenség.

Más galaxisokban viszont számos esetben figyelhettünk meg kitöréseket. (nem ellentmondás, mert kb 150 milliárd galaxis létezik)

Nagytömegű (min 8 naptömeg) öreg csillagok, amelyek felépítése réteges.

Kívül hidrogén, hélium. beljebb következnek a csillag fejlődése során fokozatosan felépített nehezebb elemek a szén, a szilicium, a vas. A csillag magjában csak vas és egyéb nehezebb elemek vannak. Itt már ennél nehezebb elemek keletkezése nem lehetséges, mert nem energiát termelne, hanem igényelne. elkezdődik az összeomlás.

A vasatomok magja a különlegesen magas hőmérséklet miatt széttörik, a protonok nagy energiájú elektronokat fognak be. Ekkor neutronok keletkeznek.

Nyomáscsökkenés következik be.

Az összeomlás során enrgia keletkezik, ezért a csillag külső részei ledobódnak.

Vélhetőleg mindez 0,1 mp alatt történik.

Szupernóva maradvány keletkezik(posztnova), mint pl a rák köd, belsejében egy neutroncsillaggal.

Eddig a tudomány.


Az én hülyeségem:

A ledobott anyag nagy sebességű, a 4000 km/s ot is elérheti. A ledobódás a nóváknál ciklikusan ismétlődik és egy darabig folyamatos.

Ez az anyag, amely atomok, molekulák, Esetleg képződött plazma, vagy más szerkezetű anyag keveredése képezné a teoratikus miniatűr Világegyetemet, ahol egy atommag megfelel a mi világunk léptékéhez viszonyított napnak, az elektronok bolygóknak. A plazma szerkezetében létrejöhetnek anyagcsoportosulások, amiket akár mini galaxisokként is értékelhetünk. Az idő ebben a hasonlatban felgyorsul, annyira, mint egy atom 3. elektronja egyszer megkerüli napját, vagyis az atommagot. Ez ott egy évnek felel meg. Mindez akár több tízmilliárdszor is megtörténhet, mire a szétrepülő anyag eloszlik intersztelláris ködöt hozva létre. Mindezzel a mini Világegyetem végső állapota bekövetkezik.

A robbanás aktuális területe a mini világegyetem mérete.

Az atomok világában a távolságok szintén óriásiak, úgyszólván az anyag rendkívül ritka, méretüket, tömegüket tekintve.

Az atommagtól az elektronok meglepően nagy távolságra "keringenek", legalább is méretükhöz viszonyítva.

Érthető az idő, tér hasonlatom?

2012. nov. 29. 05:09
 33/78 anonim ***** válasza:

Nagyjából érthető, sőt egészen pontosan. Ha Isten benne lenne a világban, a térben, magát is meg kellene teremteni.

Aztán meg ki szeretne egy csillagrobbanásba belekerülni, ami az elején tömör gyönyör lehetett. Iszonyatos hő, robbanás és egyebek. A robbanás pillanatában keletkezik az idő, és a tér, amely előtte is volt,de más formában.

Az anyagot sem kell megteremteni hiszen megvolt, öszesürüsödve. A vilagegyetem mérete mindig tágulva egyre nő. Aki ezen kivul van, az mas időben, térben lehet csak. A benne levok pedig örülhetnek, ha sajat vilagukat lathatjak.

Jó hasonlat

2012. nov. 29. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/78 anonim ***** válasza:
Csillagász vagy?
2012. nov. 29. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/78 A kérdező kommentje:

Ugyan, dehogy.

Csak kissé érdekel a csillagok izgalmas és csodálatos világa.

Nagyon is laikus vagyok.

Sajnos

2012. nov. 29. 07:39
 36/78 Srapnel ***** válasza:

"Végtelen eleve nem létezhet. Ez önellentmondás. Tehát nincs végtelen idő. Mert ha nem lenne kezdete, akkor sosem érnénk el ebbe a pillanatba. Remélem érthető."


Érthető, csak hamis. Hogyan jelölnéd ki a nulla pontot a számegyenesen, ha egyszer nem tudnál rámutatni pont ugyanezen érv miatt? Ha egy számegyenes végtelen, az csak azt jelenti, hogy bármely tetszőleges egyetlen pontját veheted a számegyenes bármely tetszőleges egyetlen pontjának.


"De mindennek van valami oka, de ennek sem lehet végtelen sorozata. Vagyis kell lennie valaminek, ami nem végtelen, hanem inkább felette áll az időnek, ami egységes oka a kezdetnek."


Nem kell, hogy mindennek oka legyen.


"A kolibri ide, oda cikázása során szükséges az érzékelés gyorsasága, hiszen tized, század másodpercek alatt kell döntenie, irányt, sebességet módosítania.

Nem egy időzónában élnek."


De a kolibri fizikailag létezik és ha a lajhárok olyan fejlettek lennének, hogy kamerát tudnának készíteni és azzal felvételt csinálni, egyből látnák a kolibri minden mozgását. Gondolj csak a Time Warp című műsorra, ahol pont abból csinálnak műsort, hogy az ember számára felfoghatatlanul gyors folyamatokat mutatják be nagysebességű kamerával.


"Végtelen önmagában nem létezik, hiába mondod. Fogalma a matematikából származik, de az egész matematika maga is egy absztrakció. Ez tény."


Így van. Viszont semmi akadálya annak, hogy a matematikai végtelen valami valós végtelenséget absztraháljon.


"Az atomok világában a távolságok szintén óriásiak, úgyszólván az anyag rendkívül ritka, méretüket, tömegüket tekintve."


Azért ez inkább csak amolyan bulvárérdekesség, mert az anyag "atomos" megjelenési formája mellett ott vannak az erőterek is (melyek nagyjából szintén részecskékből - bozonokból - "állnak"). Már pedig, amikor az asztalra csapsz, azért áll meg a kezed az asztal lapján, mert a bozonok által közvetített erőterek (konkrétan az elektromágneses erőtér) lépnek kölcsönhatásba egymással, bár jól hangzik a gyerekeknek és csajoknak mesélve, hogy az atomok (a fermionok) ritkán helyezkednek el a térben. Nézzétek csak:


"Mivel a bozonokra nincs kizárási elv, ezért nehezebb belőlük stabil struktúrákat felépíteni, mint a fermionokból. Ez felelős azért a különbségért, amit azon dolgok között látunk, amikre anyagként gondolunk, illetve amikre nem (például a fény)."

[link]

2012. nov. 29. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/78 pelgrim ***** válasza:

Isten nem teremtette az Időt, Isten az idő, de isten több, mint az idő, …


Az idő, a végtelen, valamint a tér Isten jellemvonásai, tulajdonságai, mint ahogy a hatalom, a bölcsesség és a szeretet is az. Az idő mint tény nem létezik. A múlt a jelen pillanatban végződik, az már elmúlt és soha többé nem tér vissza, míg a jövő még csak most érkezik. A MOST, a jelen pillanat az egyetlen kiterjedés nélküli örökkévalóság, ami ugyanakkor folyton a múlttól a jövő felé halad. Ez ellentmondásnak hangzik, mégis ez a kiterjedés nélküli és folyton előre haladó határ, a jelen pillanat az egyetlen örökkévalóság. Nekünk, mivel 'anyagi' testben - a tér és az idő fogságában élünk ezt nagyon nehéz megérteni, de talán segíthet az, ha eltudjuk képzelni, hogy például a tegnap déli harangszó most hangzik, hogy most van 2013, január első napja.


Úgy van ez a teremtéssel, helyesebben a fejlődéssel, mert Isten nem teremt semmit, de mindenné fejlődik most. Az amit időnek nevezünk, az a folyton a múltból a jövő felé haladó, kiterjedés nélküli határ, az örökkévalóság most indul el és most végződik. A fejlődés, ami a mi számításaink szerint sok millió évet vett igénybe most a jelen pillanatban megy végbe.

2012. nov. 29. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/78 A kérdező kommentje:

Szia Srapnel!


A kolibri kimetszett időszeletét a lajhár mégiscsak a saját idejében tudja csak tanulmányozni.

Azt persze elismerem, hogy állításom önkényes, mert időszeletük megítélése szubjektív. ;)


Az újabb felfedezéseket nehezen tudom követni, a bozonok kölcsönhatása még nem tisztázódott bennem. A kritikád teljesen jogos.

Csak a méretarányokra akartam felhívni a figyelmet.


Példám is túl egyszerű, sőt, amit igaznak ismerek, mármint a csillagok működését, az is rendkívül leegyszerűsített formában lett leírva. Tárgyi tévedések is lehetségesek, hiszen ezen tudásom is legalább 20 éves.

Mivel csak passzió szinten foglalkozom mindezzel, bizonyára rengeteg új dolog elkerülte figyelmemet.

Ha mindezt egy csillagász olvassa, bőven találhat benne hibát.

Manapság a középiskolában részletesebben tanítják mindezt, sőt valószínűleg sok tekintetben új megközelítésben.


Célom csak a téridő keletkezésének megmagyarázása (remélem nem félresikerült) volt, illetve összekapcsolva a világ kialakulásával.

Ha 20 évet lemaradtam, ami lehetséges, az mégsem 2000, ennyi vigaszom maradt.

Azért iparkodok, de tanár nélkül, öreg fejjel nem könnyű a tanulás.

üdv

2012. nov. 29. 08:52
 39/78 A kérdező kommentje:

Kedves pelgrim!

Úgy tűnik nem olvastad el, amit írtam.

Az idő mindenképpen relatív, de nem csak abban az értelemben, ahogy Einstein a fizikához kapcsolta.

[link]

Magam is átolvasom, neked is ajánlom.

Azért mondasz érdekességet, de olyasmit is, ami ütközik mondanivalóddal.

Gondoljuk át.

2012. nov. 29. 09:05
 40/78 A kérdező kommentje:

Kedves Srapnel!

A mágnesesség, elektromosság kölcsönhatása közisnert.

A gravitáció is világos Newton óta és újjabban kiderült, hogy keletkezése a gravitronnak köszönhető.

Az erőterek felfedezése szervesen kapcsolódik mindehhez, de számomra helyenként nem mindig érthető, mert ismereteim hiányosak.

Szégyen ide, szégyen oda, be kell vallanom.

A tudatlanság nem bűn, csak egy állapot. Nem egyenlő a butasággak. Az okos ember a butátol is tud tanulni, míg fordítva ez nem mondható.

Ezekről a dolgokról szerzett isnereteimet a médiáknak köszönhetem és nincs bennem kialakult egységes kép.

Ahhoz, hogy ne keveredjenek és az alapok megértése ne félreértés legyen, vezetőre van szükségem ebben a tekintetben.

Vázlatosan, néhány szóban tudnál erről valamit mondani?

(spinek, bozonok, gravitron, erőterek, stb...)

2012. nov. 29. 16:23
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!