Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Vajon az időt és a végtelent...

Vajon az időt és a végtelent Isten teremtette?

Figyelt kérdés

Semmi, csak érdekel ez a kérdés.

Mivel számomra is sok érdekességet rejt, érdekel a vallásosak véleménye, de mindenki másé is.



2012. nov. 28. 10:49
1 2 3 4 5 6 7 8
 41/78 anonim ***** válasza:
Jó példa, bevallom. De valamit még mindig elfelejtetek: a logikus gondolkozás axiómákra és következtetési módszerekre épül. Ezeket Isten teremtette, és mivel mindenható, egy adott helyen átírhatja őket egy kis ideig. Így beleszólhat világunk működésébe. És figyelembe vette a Földet, itt alkotta meg az embert.
2012. nov. 29. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/78 Srapnel ***** válasza:

"Jó példa, bevallom. De valamit még mindig elfelejtetek: a logikus gondolkozás axiómákra és következtetési módszerekre épül. Ezeket Isten teremtette, és mivel mindenható, egy adott helyen átírhatja őket egy kis ideig. Így beleszólhat világunk működésébe. És figyelembe vette a Földet, itt alkotta meg az embert."


Jogos, csak ha ily módon "hatályon kívülre helyezed" ezeket az axiómákat és következtetési módszereket, úgy releváns állításokat nem tudsz tenni, hisz innentől nem tudhatjuk, hogy mi igaz és mi nem.

2012. nov. 29. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/78 anonim ***** válasza:
Adott helyen és időben adott axiómák érvényesek amiket Isten határoz meg. Van egy képzelt axiómarendszer, amivel a legtöbb helyen, időben történt dolog leírható, ez a fizika, matek, kémia axiómarendszere. De nem mindenhol, mindenkor mivel ilyen axiómarendszer, ami mindig mindenhol érvényben van, nem létezik.
2012. nov. 29. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/78 A kérdező kommentje:

Töftöftöf!

Addig rendben van, hogy a felállított axiómarendszerek nem mindig, minden körülmények között érvényesek.

Elvileg lehetnek speciális esetek, bár a teljes meghatározás azt is tartalmazhatja.


Te milyen kritériumok alapján ítéled meg, hogy az axiómákat Isten határozta e meg?

2012. nov. 29. 19:25
 45/78 A kérdező kommentje:

Másképpen feltéve:

Hogyan választasz, mi a képzelt axioma?

2012. nov. 29. 19:30
 46/78 anonim ***** válasza:

Számomra egyértelmű a Bibliából és logikus is hogy az axiómákat Isten hozza.

A képzelt axiómák alatt pedig azt értem, hogy mivel mindig és mindenkor érvényben lévő axiómákat keres a tudomány, nem találhatja meg az igazságot, csak egy olyan dolgot ami nagyon közel áll az igazsághoz és a világ jelenségeinek túlnyomó többsége leírható vele.

De például Jézus feltámadása a jelenlegi tudományos axiómarendszerben nem írható le.

2012. nov. 29. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/78 Srapnel ***** válasza:

1. Mik ezek az axiómák?

2. Nekem ugyan nem axiomatikus, de triviális meglátásom, hogy minden könyv, amit te ma elolvashatsz, azt egy nyomdagép állított elő. A nyomdagép által nyomtatott szöveget pedig emberek adják meg.

2012. nov. 29. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/78 A kérdező kommentje:

Kedves töftöftöf!

Számomra nagyon megnyugtató volt a válaszod.

Elismerted, hogy a tudomány törekvése helyes, amiben talán az is benne van, hogy a módszerei, amik sikeresek,- jók.

A hozott törvényeket egyedül csak Isten ismerheti szerinted.

Ennek alapján minden eredmény, amit a tudomány feltár, csak az Ő Ismeretét, akaratát, törvényeit erősíti, deríti fel.

Ekkor mindenkinek az az érdeke, hogy a tudomány fejlődését teljes erővel segítse, támogassa.

Ehhez elsősorban az elméletek megismerése az, ami alapvetően fontos.

Amennyiben a felderített eredmények cáfolni látszanak hittételeket, akkor mérlegelés szükséges, vajon melyik rész az, ami az igazi problémát okozza.

Mivel modern korunk kérdéseit nem mindíg lehet megmagyarázni a 2000 éves elméletekkel, a leszűrhető tanulság adódik.

Sajnos meg kell jegyeznem, hogy az itt, a gyk-n, többször feltett és vitatott kérdés, miszerint a vallás kívül van e a tudomány hatáskörén, vagy törődik e vele egyáltalán - felelete adódik, kívül van és nem törődik vele.

Ezért a vallásnak kell közeledni a tudományhoz, eredményeit felhasználni, a hittételekbe beépíteni.

Mivel a tudományos elméletek bizonyítottak, a hittételek meg érzésekre, intuíciókra hagyatkoznak, el kell ismerned, hogy Isten, lehetséges, hogy maga bosszankodik a legjobban a vitatott kérdésben a vallásosak makacs ellenkezésén, akik sokszor egyszerű Bibliai értelmezés kérdését csinálják az Ő vitathatatlan törvényeiből.

Hiszen gyakori a hozzáálás, hogy a Biblia nem ezt tanítja, akkor ez igaz sem lehet.

Vagy a tudományos elméleteket nem ismeri, aki ezt állítja, vagy félreértelmezi Vallása tanítását. Hiszen akárki is írta a Bibliát, kétségtelenül régi könyv,

Isten szava, a Biblia, (ha ez igaz) csak az akkori tudományos szinthez igazodhatott.

Alapos tájékozódás nélkül döntést hozni kockázatos.

A tévedés lehetősége nagyon is jelentős.

2012. nov. 29. 22:27
 49/78 anonim ***** válasza:

kérdező:köszi a részletes választ! asszem értem. tehát ebben a szupernovában minden egyes atom(amiből jó sok van) egy naprendszer. bár azt nem tudom értem e, hogy e miatt miért telik gyorsabban az idő. ha egy itteni atomot nézek szupernova nélkül, azon "másképp teleik az idő"? játszik ebből a szempontból bármilyen szerepet a szupernova az idő szempontjából?


(ha tudsz angolul, mostanában az amerikai egyetemek tartanak online kurzusokat, ha tanulnál ilyesmit:

[link]

pont most indul egy introduction to astronomy kurzus.)

2012. nov. 30. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/78 A kérdező kommentje:

Szia okean!


Gyakorlatilag a kolibris példám jelzi kissé, hogy a mozgás sebessége képet adhat az időről.


A mi dimenziónkban egy év a Föld egyszeri keringése a Nap körül.

Az atomok világában, amit szintén nevezhetünk dimenziónak, vagy relációnak, (a programozó szereti ezt a dimenzió fogalmat, akár önkényesen...)

Szintén egy kör, vagyis az elektron egy köre az atommag körük, egy év.


Természetesen ami nálunk 1 másodperc, az alatt az elektron rengetegszer (millió? tízzmillió? nem tudom) megkerüli a napját, az atommagot, vagyis ott annyi év telik el.

Ezáltal érthető az idődimenzió fogalma.


Ha feltételezzük, hogy ugyanez a jelenség akár egy kísérleti atomrobbantás során is bekövetkezhet,(mini világegyetem létrejötte) akkor látható, hogy az okot előidéző ember, aki megnyomja a gombot, még le sem veszi az ujját a gombról, de az általa létrehozott mini Világegyetemben már eltelik mondjuk 100 millió év.

Ezáltal nemcsak a méretbeni (tér) különbség, hanem az időbeli is dominál.


Ha a hasonlatomat fölfelé adaptáljuk, elképzelhető, hogy Világegyetemünk valaminek a része.

Azt persze nem állítom, hogy egy megavilágban világegyetemünk mondjuk egy kockacukor pirinyó darabkája, amit az Isten éppen a kávéjába tesz és mire egyet kavar rajta, addig nálunk eltelik 20 milliárd év, ezáltal véget is érve világegyetemünk élete.

Az arányokat, a térben és időben viszont szemléltetni lehet.


Hierarchiák, amik alkotnak valamit.


Ezek állhatnak

1 mini világegyetem - az atomok világában, ahol bármely csillagunkból(amely a mi normális világunkban csillag) elvileg lehetséges egy-egy világegyetem, ha felrobban

2 A mi normális világegyetemünk ahol a naprendszerek galaktikákat, azok halmazokat, azok extragalaxisokat, azok szuperhalmazokat alkotnak. Ennek egyik alsó fokán élünk mi, emberek

3 Egy mega világegyetem, ahol a mi világunk legfelső hierarchiája is pirinyó részecske.


A térbeni méretváltozással az idő is nagyságrendi sebesség változással telik.

2012. nov. 30. 02:49
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!