Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ateisták, miért hiszitek...

Ateisták, miért hiszitek magatokat intelligensebbnek?

Figyelt kérdés

-Akinek nem inge, ne vegye magára, kérlek titetek :)


Rengetegszer hallom (ateistáktól), hogy szerintük a teisták (vallásosak) butábbak náluk. Azonban azt sem tartom valósabbnak a teremtésnél, hogy "egyszer csak megjelentek az egysejtű élőlények, baktériumok stb., majd ebből mutációk által létrejöttek egyre bonyolultabb életformák, végül a mai ember". Ez több sebből vérzik, ha szkeptikus szemmel nézzük. Az evolúció cáfolásába most ne menjünk bele (de bármelyik "bizonyítékát" meg tudom cáfolni a makro-evolúciónak), a hangsúly az elején van. Mégpedig senki nem tud jobbat mondani, mint hogy "megjelent" az élet, vagy "idekerült" - de ha valahonnan idekerült, ott is meg kellett "jelennie". Ez pedig eléggé hasonlít arra, hogy Isten / teremtő / Allah akárki létrehozta az első életformákat.

De ez csak egy példa. Az érdekelne, hogy miért néznek a vallásos emberekre úgy, mintha ők könnyebben manipulálhatóak lennének? Nem veszik észre, hogy őket is rengetegszer megvezetik, tényként állítanak be egyes tudományos mítoszokat (pl.: Kontinens vándorlás mértéke).



2013. ápr. 1. 22:14
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 31/464 anonim ***** válasza:
86%

Általában egyetértek az előzővel (31), de meglátásom szerint egy ateista jobban érdeklődik a tudományok iránt, magam sokáig amatőr csillagász voltam és ilyen egyszerű adatoknak manapság bárki azonnal utána nézhet. Régen könyveket, katalógusokat, lexikonokat bújtunk de ma a wiki sok mindenre ad választ és támpontot, hol keresd a bővebb infót, vagy a gugli, feltéve, hogy érdekel.

Ha az élet keletkezésére az a magyarázatod, hogy Isten alkotása, akkor ez igenis szerény képességet jelez, mivel meg sem fordul a fejedben, hogy ez nem válasz, mert Isten is élőnek tekintendő. Egyszerűen eltolod a problémát és nem érted, hogy a Biblia kezdő mondata is hazabeszélés: "Kezdetben vala az Isten"

Mi is ez a kezdet?

Mettől meddig tartott?

Mi volt abban a kezdetben?

Másik dimenzió? Milyen? Hol? Ki teremtette? Hogyan jött létre?

Ez az egyszerű mondat érvényteleníti a Biblia minden szavát és ha ezt nem veszed észre, akkor nem lehetsz lángész.

A csekély IQ egyébként nem teljesen egyezik a butasággal, amely részben tanulatlanságból fakad, legalább is a köznyelvben, főleg ha a tanulatlan ember hangoztatja primitív álláspontját, amely nevetést fakaszt.

A kontinensekkel mi is a problémád? Hogy túl sokáig tartott amíg Dél Amerika ilyen messzire került Afrikától?

Hát ez van, ilyen öreg a Föld. A Sziklás hegység és az Andok sem Isten teremtményei, hanem a tektonikai mozgásé, ahogy India is létrehozta a Himaláját, ez rögtön feltűnik alsó tagozatos gyereknek is, az atlaszt böngészve és azonnal érthető az ésszerű magyarázat, még geológusnak sem kell lenni hozzá...

2013. ápr. 2. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/464 anonim ***** válasza:
36%

"de meglátásom szerint egy ateista jobban érdeklődik a tudományok iránt"

Én ezzel vitába szállnék... elmész mondjuk a pénteki diszkóba, szerinted ott inkább hívők vagy inkább ateisták ütik ki magukat vodka-redbullal? Szerintem inkább ateisták. Ugyanakkor nem hiszem, hogy akárcsak egy kicsit is érdelődnének a világ iránt. Ellenben, aki hisz istenben, a világot megfigyelve az ő keze munkáját látja mindenhol. Ezt a gondolatot nagyon sok vallásos természettudósnál megtaláljuk. Én nem akarok semmiféle trendeket felhozni, vagy bizonyítani, de nagyon sok színvonalas kutató rendelkezik istenhittel, annak ellenére, hogy gyakran a kutatási területe szembe megy a vallásának dogmatikájával. De intelligens ember ezen könnyen túl tudja magát tenni.


"Ha az élet keletkezésére az a magyarázatod, hogy Isten alkotása, akkor ez igenis szerény képességet jelez"

Ezzel megintcsak nem értek egyet. Az élet keletkezése pont egy olyan neuralgikus pont, ahol nincs elfogadott tudományos elmélet. A fajok eredete, nyilván más kérdés. De amíg hiányzik az élettelen-élő átmenet természettudományos leírása, addig az élet teremtése nem korlátoltság. Én el tudok képzelni olyan kísérleti eredményeket, amik erősen valószínűsítenék a teremtést: ha távoli exobolygón olyan élőlényeket találnánk, amik molekuláris építőkövei nagyon hasonlítanak a mieinkre, genetikai információtárolásra DNSt használnak, a kódolási séma, a kiolvasó masinéria és a genetikai kódszótár is nagyfokú hasonlóságot mutatna a földivel. Mivel nem ismerünk olyan törvényszerűségeket, amik ezek szükségszerűségéhez vezetnek, akkor nem marad más magyarázat, mint egy teremtési folyamat. A folyamat részletei (oka, a kivitelezője, célja) nem ismertek, de ennél kevesebb bizonyítékkal is elfogadtak tudományos elméleteket. :-)

2013. ápr. 2. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/464 anonim ***** válasza:
70%

Mivel tagadod az evot, véleményed nem releváns, egyike vagy a legsötétebb hívőknek.

A szombat esti diszkóba fiatalok járnak és csak néhányuk piál, de jó része elhagyja később a bolondságait. Különben nem egy templomba járót láttam már berúgva.

A vallásos tudós jórészt legenda. A Biblia számos ponton szemben áll tudományos tézisekkel, ugyan miért tanulná ezt egy vallásos? Már a kezdet kezdetén legyintve ledobja a könyvet. Az meg egy totál hülyeség, hogy a "pohár alján ott az Isten". Ez egy mentegetőzés, aki ezt hangoztatja egyszerűen népszerű akar lenni a vallásosak körében, valami érdek megnyerése érdekében. Ez csak felszínes propaganda duma, lezser fogalmazása egyértelműen erre utal, de gúnyként is értelmezhető.

A teremtésre visszatérve, ha Isten maga is él, akkor az élet teremtése nem tőle származik. Saját magát nem teremthette meg. Nemsokára az ember is képes lesz rá.

Az igazi teremtést az ember végzi, nézz csak körül a szobádban, a városban, a világon. Minden dolgot az ember teremtett, még Istent is. Kivéve, természetesen azt, ami magától alakult ki.

2013. ápr. 2. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/464 anonim ***** válasza:
77%

"nem marad más magyarázat, mint egy teremtési folyamat. A folyamat részletei (oka, a kivitelezője, célja) nem ismertek, de ennél kevesebb bizonyítékkal is elfogadtak tudományos elméleteket. :-)"


Szerinted erre osztják a Nobel díjat?

/Ismeretlen értelem, ismeretlen módon, ismeretlen okból, ismeretlen helyen és időben... Minden ismeretlen, csak ez az egy szó ismert benne: teremtés. Sajnos ez csak egy szó, semmit sem jelent.

2013. ápr. 2. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/464 anonim ***** válasza:
64%

"de meglátásom szerint egy ateista jobban érdeklődik a tudományok iránt"


Hmm...érdekes. Az én tapasztalataim azt mutatják, hogy az ateisták közül ugyan sokan elfogadják például az evolúciót, de levezetni egyik sem tudja. Legalábbis, egy vallásosok ellen kardoskodó mezei ateista gyakran azt sem tudja, hogy mi az a Tikkalik. ;-) Ezzel szemben én ismertem egy olyan hívő katolikus lányt, akinél szerintem nem sokan értenek jobban az evolúcióbiológiához. Arról nem is beszélve, hogy az Egyházamban nem egy olyan ember van, aki egy, vagy több diplomával rendelkezik. Az egyik ilyen ember például a lelkészi végzettsége mellett történész is, most tart egy érdekes előadássorozatot is, és valjuk be, elég érdekes lenne, ha egy érettségivel rendelkező ateista intelligensebbnek gondolná magát nála.


Mind az ateisták között, mind a hívő emberek között vannak olyanok, akik érdeklődnek a tudomány iránt, és vannak olyanok, akik nem.

2013. ápr. 2. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/464 anonim ***** válasza:
20%
*mezei ateisták közül
2013. ápr. 2. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/464 anonim ***** válasza:
86%

tzolko, neked már megint nem sikerült elolvasnod és/vagy megértened a leírt szöveget. :D Kíváncsi vagyok, hogy mit amatőrcsillagászkodtál... szerintem egy Newton távcsövet jóval nehezebb jusztírozni, mint felfogni azt a pár sort, amit írtam.


"Mivel tagadod az evot"

Hol írtam én ilyet te pancser? :-D Én egy olyan biológus vagyok, aki munkája során az evolúciós gondolat eredményeit napi szinten felhasználja. Szóval ennél nagyobb mellényúlást, ha akartnál se tudnál összehozni.


"A vallásos tudós jórészt legenda."

Ez nem legenda. Nem állítom, hogy a több vallásos tudós van, mint ateista, mert ez nem lenne igaz, de van ilyen. És nagyon jó tudósok. De persze a felvetett gondolatra érdemben nem sikerült válaszolnod... szerintem azt se értetted meg. Azt akartam mondani a vallásos tudósok példájával, hogy a vallásosság nem gátolja az embert abban, hogy nyitott legyen valaki a világra és próbálja megérteni. És azt, hogy aki vallásos az nem von le az intelligenciájából, és egy vallásos ember is békében tud együtt élni a vallásának tanaival ellentmondó tudás birtokában. De ezekre semmit nem reagáltál megintcsak. Másodszorra sikerült megérteni?


"A Biblia számos ponton szemben áll tudományos tézisekkel"

Számodra a vallásos tudós = keresztény tudós? Az egyetem, ahol dolgozok, nagyon heterogén, és van egy csomó zsidó professzor, akik hordják azt a szart a fejükön, az előírásoknak megfelelően étkeznek stb. De vannak hinduk is. És persze vannak keresztények is. Egy értelmes ember azokon a pontokon, ahol a vallásnak ellentmond a tudomány, nyilván a tudományt részesíti előnyben. De azok a pontok a vallás és a hit sosem sarkalatos pontjai. Akinek igen, az nem követi a vallást, ilyen egyszerű.


"Az meg egy totál hülyeség, hogy a "pohár alján ott az Isten". Ez egy mentegetőzés, aki ezt hangoztatja egyszerűen népszerű akar lenni a vallásosak körében, valami érdek megnyerése érdekében"

Te most miről beszélsz? Most megint olyan szalmabábok ellen harcolsz, amik ebben a diskurzusban nem hangzottak el... kezdem azt hinni, hogy van egy ateista véletlen generátorod és onnan nyomod az okosságot, függetlenül attól, hogy mire válaszolsz éppen.


"Az igazi teremtést az ember végzi, nézz csak körül a szobádban, a városban, a világon. Minden dolgot az ember teremtett, még Istent is. Kivéve, természetesen azt, ami magától alakult ki."

Megint ez mire reakció? Hogy jön ez ide? Te tökéletesen alkalmatlan vagy bármiféle eszmecserére. Felhoztam egy csomó érdekes gondolatot, amin elmerendhettél volna, ha valóban nyitott és kíváncsi vagy a világra, mint ahogy állítottad magadról. Ehelyett lököd ezt a süket dumát... "nézz körül a szobádba... az ember teremtett mindent" mi ez? Micsoda szellemi igénytelenséget.

2013. ápr. 2. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/464 anonim ***** válasza:
85%

"Mind az ateisták között, mind a hívő emberek között vannak olyanok, akik érdeklődnek a tudomány iránt, és vannak olyanok, akik nem."

Ez teljesen így van. És az, hogy ki mit tapasztal, az attól függ, hogy ő éppen milyen társaságban/társadalmi rétegben mozog, persze ez még távolról sem lesz reprezentatív... De aki nem hülye az belátja az egyszemélyes mintavételezés ezen hibáját.

2013. ápr. 2. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/464 anonim ***** válasza:
81%

"Ez az egyszerű mondat érvényteleníti a Biblia minden szavát és ha ezt nem veszed észre, akkor nem lehetsz lángész."


A probléma nem a Bibliában van, hanem benned, mert nem azt keresed, hogy a Biblia hogy magyarázza önmagát, hanem a már korábban kialakított világképedhez akarod igazítani a Szentírást, és mindent, ami annak ellentmondd elveted. Ez a legegyszerűbb, hogy félretesszük a Sola Scripturát, meg a bibliai hermeneutikát, és magunk okoskodunk. Ezzel a gondolkodással amit te képviselsz, nyugodtan csatlakozhatnál egy pár Egyházhoz, mert ott a hívek ugyanezt csinálják. Önmagukat akarják igazolni, az pedig, hogy mit mondd a Biblia, nem érdekes. Amúgy, ha legközelebb idézel a Szentírásból, legalább arra vehetnéd a fáradságot, hogy felnyitod a Bibliát, és kikeresed a hivatkozott Igehelyet, mert ilyen, hogy "Kezdetben vala az Isten" nincs.


Másrészt: A Biblia nem azért íródott hogy kielégítse az embereknek az isteni titkok illetve a természettudomány iránit kíváncsiságát, hanem evangéliumként íródott, miszerint a bűneink következtében mindannyunknak véglegesen meg kellene halnunk, de a Jézus Krisztusba vetett hit által, és az Ő parancsolatainak való engedelmesség által üdvösségre juthatunk. Ezt hirdette az Ős és Óegyház, a reformátorok, akik gyakran az életükkel fizettek ezért, és ezt hirdetik ma is Krisztus követői, akik közül senki sem fog kényszeríteni arra, hogy ezt elfogadd. Ha nem akarsz hinni ebben, akkor ne foglalkozz vele, úgy, ahogy én sem hiszek az okkultizmusban és nem foglalkozom vele.

2013. ápr. 2. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/464 anonim ***** válasza:
28%

"Ez az egyszerű mondat érvényteleníti a Biblia minden szavát."


Megmondom őszintén, először azt gondoltam, hogy te az intelligens ateisták közé tartozol, de egyre jobban kezdem azt érezni, hogy tulajdonképpen fanatikus ateista vagy, amit néha nem sikerül leplezni. :-/


Amit az imént mondtál elfogultságodban, egy óriási nagy butaság volt. Mert ha a Biblia "minden szava érvénytelen", akkor az nyelvtanilag azt jelenti, hogy a már történettudomány átal igazolt, és a tankönyvekbe bekerült/szerepelt adatok is érvénytelenek. Persze most magyarázhatod, hogy nem erre gondoltál, de nem mernék arra fogadni, hogy a nagy elfogultságodban volt egy olyan pillanat, amikor azt is kétségbevonod, hogy a Biblia által említett népek valóban léteznek :O

2013. ápr. 2. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!