Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ateisták! Mikor fogjátok fel...

Ateisták! Mikor fogjátok fel végre hogy Isten létezését és nem létezését nem lehet bizonyítani?

Figyelt kérdés
Annyira fájdalmas hogy mindenki azzal jön hogy ő mennyire okos intelligens ateista és hogy egyértelmű hogy Isten nem létezik. Ha van valakinek kis csöpp esze akkor tudja hogy nem lehet bebizonyitani hogy létezik vagy nem, még a keresztények is tudják, hiszen nem véletlenül van a hit nevű fogalom, ami a nem látható dolgokba vetett bizalmat jelenti
2013. júl. 13. 21:31
1 2 3 4 5 6
 31/58 anonim ***** válasza:
100%

"Annyira fájdalmas hogy mindenki azzal jön hogy ő mennyire okos intelligens ateista és hogy egyértelmű hogy Isten nem létezik."


Tényleg? Mutass már nekem egy ateistát, aki ezt mondja, mert én ilyenről még nem hallottam.


Ugyan nem akarok más nevében nyilatkozni, de szerintem az általánosan elfogadott ateista álláspont az, hogy az emberek által félt istenek létezése nagyon valószínűtlen. Lehet én vagyok az, aki nem ismeri jól a nyelvet, de a nagyon valószínűtlen nem ugyanazt jelenti, hogy egyértelmű, hogy nem létezik.


Valaminek pedig nem a nemlétét próbáljuk bizonyítani, hanem a létére szóló bizonyítékokat vesszük górcső alá - ezért nagyon valószínű, szinte bizonyos, hogy a judeo-keresztény kultúra által megfogalmazott alakok (Isten, Sátán, Jézus, stb.) nem léteznek.

2013. júl. 14. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/58 anonim ***** válasza:
74%

Ugye volt ez a cáfolat:


"akkor az az istenség nem tud olyan dolgot teremteni, ami meghaladja őt magát is, szóval nem lehet mindenható. Ha nem mindenható, akkor pedig nem egy istenség!"


Ehhez az állításhoz tudnunk kell, hogy pontosan mit értünk mindenható alatt.


Ez a cáfolat analóg azzal az állítással, hogy:

"Nincs legnagyobb szám, mert ha hozzáadunk például egyet, akkor az nagyobb lesz, és mivel végtelen sok szám van, bármelyikhez egyet hozzáadva nagyobb lesz, mint az eredeti".


Viszont ha ezt az állítást egy zárt halmazon értelmezzük, mondjuk vegyük azt, hogy csak az 1-től 100-ig terjedő intervallumban lévő számokat nézzük. Ebben viszont van legnagyobb szám a 100.


Ezt az analógiát használva Isten lehet mindenható ebben a világot egy zárt (korlátos) rendszernek képzeljük el.


Azaz Isten mindenható, mert mindent meg tud teremteni, ami ebben a zárt rendszerben elképzelhető. Egyszerűen azért nem tud saját magát meghalandó dolgot teremteni, mert olyan dolog nem létezik ebben a rendszerben.

2013. júl. 14. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/58 anonim ***** válasza:
94%
Ahogy például senki nem tud a -1-nél nagyobb negatív egész számot mondani, mert ebben a rendszerben ilyen egyszerűen nem létezik. Szóval a -1 a negatív egész számok között "mindenható", mert bármit is csinálsz vele sose lesz nála nagyobb negatív egész szám.
2013. júl. 14. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/58 anonim ***** válasza:
100%
Tehát Isten hatalma abba a zárt rendszerbe korlátozódik, amit ő maga teremtett meg...?
2013. júl. 14. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/58 anonim ***** válasza:
100%

Az említett mindenhatóság cáfolat helytelen, ezt ateistaként mondom.

Mert az állítást paradoxonná nem az isteni mindenhatóság teszi.

Ennek több változata is van. Isten teremtsen valami hatalmasabbat magánál. Isten teremtsen egy követ amit nem lehet felemelni, aztán emelje fel.

Ezek az állítások pont olyanok, mintha azt mondnánk, teremtsen az Isten egy zöld labdát, ami piros.

Az állítást nem Isten mindenhatósága teszi paradoxonná, a "zöld labda, ami piros" önmagában logikai ellentmondás.

Szintén önmagában logikai ellentmondás a "felemelhetetlen kő, amit fel lehet emelni" vagy a "a leghatalmasabb, végtelen dolognál hatalmasabb dolog".

Az állításokat egyik esetben sem a mindenhatóság teszi logikailag ellentmondásossá. Tehát ez nem cáfolja a mindenhatóságot, csak az állítások cselesen vannak megfogalmazva. :)

2013. júl. 14. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/58 anonim ***** válasza:

Igen, ez is jó cáfolat szerintem.

Tulajdonképp lényegében annyi a cáfolat, hogy Isten azért nem tud önmagánál hatalmasabb dolgot teremteni, mert a leghatalmasabb dolognál nincs hatalmasabb.

2013. júl. 14. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/58 anonim ***** válasza:
Tehát nem azért nem tudja, mert nincs rá képessége, hanem mert egyszerűen olyan dolog nem létezik.
2013. júl. 14. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/58 anonim ***** válasza:
Na látod kedves kérdező, így kell a cáfolatomra reagálni. De viszont én ezeket pedig úgy cáfolnám meg, hogy hiába paradoxon valami, ha mindenható vagy, akkor meg tudod csinálni. Mivel, ha mindenható vagy, akkor szó szerint mindenre képes vagy, hiába lehetetlen. Gondoljatok bele, ha a teremtő nem tud megszegni pár szabályt, akkor hogyan lenne mindenható? Ez itt a probléma. Maximum nagyon nagy hatalma van, de olyan nem létezik, hogy mindenható.
2013. júl. 14. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/58 anonim ***** válasza:
100%

Tehát akkor azt mondhatjuk, hogy az isteni mindenhatóságnak alá kell vetnie magát a logikai szabályoknak. Innentől kezdve abszolút mindenhatóságról nem beszélhetünk, mivel így paradoxont hoztunk létre, hiszen az isteni mindenhatóság külső szabályozásra szorul.


Szóval:

a) Isten a logikai szabályokon belül (melyet elvileg neki kellett megteremtenie, mert ő az Alfa) mindenható csak, és így a saját világa korlátaiba szorul. Tehát abszolút módon nem mindenható. VAGY

b) Isten a logika szabályain kívül mindenható, így viszont a fent említett példa miatt a mindenható teljes ellentmondásba kerül.


Látható, hogy az abszolút mindenhatóság ígyis-úgyis zsákutca.

2013. júl. 14. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/58 anonim ***** válasza:
* off Kamupipőke, respect.
2013. júl. 14. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!