Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ha kiderülne, hogy világegyete...

Openyoureye kérdése:

Ha kiderülne, hogy világegyetemben máshol nincs élet az bizonyítaná a teremtéselméletet azaz az intelligens teremtést?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy:


Amennyiben a jövő technikája lehetővé teszi majd, hogy kizárjuk, hogy a világegyetemben nincs rajtunk kívül élet, az azt jelentené, hogy a mai elképzelés, miszerint az élet megjelenése elkerülhetetlen folyamat volt, megdőlne és utat kellene engednie a vallási teremtés elméletnek?


A kérdést, gondolatébresztőnek, vitaalapnak szánom.


Természetesen fordítva is értelmezhetjük: Ha kiderül, hogy van máshol élet, az az intelligens tervezésre kedvezőtlenül hatna?



2014. szept. 9. 12:51
1 2 3 4 5 6
 1/60 anonim ***** válasza:
96%

Nem bizonyitana semmi ilyesmit, csak azt, hogy nagyon nagy szerencse kell az elet kialakulasahoz, ami a Foldon epp jokor volt adott.


A masik oldalrol nezve: mivel az 'intelligens tervezes'-rol senki nem allitja, hogy csak a Foldre korlatozodik (kiveve par idiotat akik azt hiszik mi vagyunk az Univerzum kozeppontja), miert ne tervezhetett volna az 'intelligencia' mashol is eletet?

2014. szept. 9. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/60 Jack Wilshere ***** válasza:
91%

Nem, mert a vallások által felvázolt hipotézisek ugyanúgy igazolatlanok lennének.


Az általad felvázolt dilemma azért hamis, mert a teremtéselméletet veszi a null hipotézisnek. Semmilyen elmélet megdőlése nem jelentené a teremtés elméletek automatikus igazolását.


Egyébként ha máshol nem lenne élet, az csak azt jelentené, hogy az élet megjelenéséhez szükséges feltételek kombinációja kisebb mint gondolnánk.

2014. szept. 9. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/60 A kérdező kommentje:

"Nem bizonyitana semmi ilyesmit, csak azt, hogy nagyon nagy szerencse kell az elet kialakulasahoz, ami a Foldon epp jokor volt adott. "


- Szerintem ebben az esetben hitelét vesztené a sok véletlen. Persze ez csak az én véleményem.



" miert ne tervezhetett volna az 'intelligencia' mashol is eletet?"


- Jogos, viszont akkor az olyan mint jehovista irányzat megszűnne, hisz szerintük csakis a Földre lett teremtve értelmes élet.

2014. szept. 9. 13:08
 4/60 anonim ***** válasza:

Nem igazán értem, ez hogyan bizonyítaná az intelligens teremtést. Ha pl. egy galaxisban csak egyetlen fekete lyuk van, az sem bizonyítja, hogy biztos Isten teremtette. Az egy más kérdés, hogy nem tudjuk az okát, de elég nagy baklövés lenne ezzel érvelnie az ellentábornak.


Amúgy mi az élet? Ha jól tudom, nincs egyértelmű definíciója. Vannak persze felsorolások, hogy mit csinál az élő anyag, de ezek is tapasztalati tulajdonságok. A Földön intuitív módon tudjuk, mi élő, de odakint talán nincs éles határ az élő és nem élő között. Szóval az sem tiszta, hogyan zárhatnánk ki az élet létét a Földön kívül.

2014. szept. 9. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/60 Ozmium42 ***** válasza:
91%

Nem.


Egyrészt azért, mert az intelligens tervezés egy légből kapott hipotézis, tudományosan nincs megalapozottsága, pusztán a biológiai rendszerek bonyolultságára való rácsodálkozás szülte, ez viszont teljesen irreleváns.


Ha az intelligens tervezettség igaz lenne, abból nem következne, hogy a tervező csak egy bolygón tevékenykedett. Másrészt, az élet spontán kialakulásából sem következik, hogy más bolygón is meg kellett történnie.


Végeredményben, ha kiderülne, hogy nincs élet más bolygón, abból csak azt a következtetést vonhatnánk le, hogy az élet kialakulása, így vagy úgy, de igen ritka.

2014. szept. 9. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/60 ceri ***** válasza:

Ha nincs élet máshol (ezt persze ugyanúgy nem lehet bizonyítani, mint h isten nincs, de ok..)


Esetleg valószínűbbnek tartanám. A kérdés nyitott maradna akkor is.


Ha van máshol élet engem az sem különösebben befolyásolna. Most is azt gondolom, hogy van máshol is élet.

2014. szept. 9. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/60 A kérdező kommentje:

"Az általad felvázolt dilemma azért hamis, mert a teremtéselméletet veszi a null hipotézisnek. Semmilyen elmélet megdőlése nem jelentené a teremtés elméletek automatikus igazolását. "


- Igazad van.


"Egyébként ha máshol nem lenne élet, az csak azt jelentené, hogy az élet megjelenéséhez szükséges feltételek kombinációja kisebb mint gondolnánk."


- De amennyire csökkenne az élet kialakulásának esélye a jelenlegi modelt tekintve, annyival erősödhetne meg az intelligens tervezés esélye, nem?

2014. szept. 9. 13:12
 8/60 Jack Wilshere ***** válasza:

"Szerintem ebben az esetben hitelét vesztené a sok véletlen. Persze ez csak az én véleményem."


Egyébként az elméletek nem véletlenekkel dolgoznak.

2014. szept. 9. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/60 ceri ***** válasza:

"Az általad felvázolt dilemma azért hamis, mert a teremtéselméletet veszi a null hipotézisnek. Semmilyen elmélet megdőlése nem jelentené a teremtés elméletek automatikus igazolását. "


- Igazad van. "


Szerintem nincs itt semmi hamisság -ez már kombináció a részedről.

Adott 1 helyzet ami így szól -sehol máshol nincs élet !!!

Ebből kell kiindulni semmi féle elméletből, meg anti elméletből.

2014. szept. 9. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/60 A kérdező kommentje:

4-nek:


"Nem igazán értem, ez hogyan bizonyítaná az intelligens teremtést."


- Úgy, hogy ha két teremtés elmélet közül az egyiket kilőjük, akkor a másik nyilván megerősödik, míg ki nem találnak valami mást. Tudod, kizárásos alapon, ahogy a tudomány is kizár bizonyos dolgokat, hogy rájöjjön egy megoldásra.



"Amúgy mi az élet? Ha jól tudom, nincs egyértelmű definíciója."


- Valóban nincs, de amit te élőnek gondolsz, azt én is elfogadom élőnek, így jó?



5-nek:


"Egyrészt azért, mert az intelligens tervezés egy légből kapott hipotézis, tudományosan nincs megalapozottsága, pusztán a biológiai rendszerek bonyolultságára való rácsodálkozás szülte, ez viszont teljesen irreleváns. "


- Jó meglátás.



" Másrészt, az élet spontán kialakulásából sem következik, hogy más bolygón is meg kellett történnie. "


- Elég sokat vitatkoztam abiogenezisről és a kémiai folyamatok egyszerűen nem is mehettek volna másképp végbe. Ennek ellenkezőjéről ne engem győzz meg, hanem akik ezt állítják a mai napig. Tegyél fel egy kérdést az abiogenezisről és meglátod, hogy érvelnek. Én azokat a vitákat lezártam, túlontúl dogmatikus.



"Végeredményben, ha kiderülne, hogy nincs élet más bolygón, abból csak azt a következtetést vonhatnánk le, hogy az élet kialakulása, így vagy úgy, de igen ritka."


- Nagyon jó végkövetkeztetés.



8-nak:


"Egyébként az elméletek nem véletlenekkel dolgoznak."


- Igaz, olyan dogmákkal, hogy fogadjuk el, hogy az aztomok molekulákká majd aminosavaká rendeződtek mindenféle irányítás nélkül, majd végül fehérjékké, viszont mai viszonylatban nézve bármi más kialakulásához már dns kell ami információt hordoz az adott sejtről, vagy bármi másról.

2014. szept. 9. 13:34
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!