Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért ragaszkodnak a keresztén...

Ozmium42 kérdése:

Miért ragaszkodnak a keresztények ahhoz, hogy a Biblia egyértelmű?

Figyelt kérdés

A Biblia nyilvánvalóan nem egyértelmű.


- Először is, olyan ókori nyelveken íródott, amit ma már szinte senki nem ért, és azon kevesek, akik értik, nehézkesen tudják mai szavakkal lefordítva visszaadni bizonyos kifejezések értelmét. Különböző fordítások között nincs közmegegyezés. A központozás is hiányzik az eredeti iratokból. Mindez nem csak szépséghiba, hanem teológiai jelentősége van. Pusztán a fordítás már magyarázatnak tekinthető, ami egyből cáfolja azt, hogy önmagát magyarázza. Nem magyarázza, mert szakembereknek kell lefordítania előbb, ők pedig már bizonyos kérdésekben bizonytalanok. A fordítás a szakemberek magyarázata.


- Egy-egy fordítás számos különböző értelmezése. Ez is azt bizonyítja, hogy az Írás nem egyértelmű, nem magyarázza magát, és a Szentlélek se segít. Azt ne mondja senki, hogy csak a rossz szándákú emberek értik és magyarázzák félre. Minden felekezetben vannak őszinte, jó szándékú, elkötelezett hívei Istennek. Ugyanazt a Bibliát olvassák, ugyanolyan szándékkal. Mégsem tudnak megegyezésre jutni értelmezésekről. Ami egyértelmű, azt nehéz félremagyarázni, és ez esetben, még ha van, is, akit félre lehet vezetni, az arány mutatná, hogy ez kirívó eset, de a tapasztalat éppen az ellenkezőjét mutatja: az egyes felekezeteknek nagy tábora van, mindenféle műveltségű emberből.


- Vannak, akik szerint nem értheti meg akárki, valamilyen speciális lelkiállapot, vagy természetfeletti segítség kell hozzá. Ez már önmagában ellentmondás, mert hogy lehet egyértelmű valami, ha az ember önmagától, a saját értelmére hagyatkozva nem tudja megérteni? Hogyan lehet olyan tudathasadásos állapotban valaki, hogy egyszerre elhiggye, hogy a könyv az ember számára egyértelmű is, és értelmezhetetlen is?


- Hogyan hangozhat el az egyértelmű Biblia értelmezése közben, hogy "nem szó szerint kell érteni", "szimbolikus jelentésű", "az akkori kor emberének értelmi színvonalának figyelembe vétele miatt tartalmaz tárgyi tévedéseket", és így tovább?


Kezdetnek ennyi jutott eszembe a Biblia híresztelt egyértelműségének cáfolatára, aki szerint a Biblia még ezek ellenére is egyértelmű, az magyarázza meg, de az is írhat, aki a fenti érveket még ki tudja bővíteni.



2014. okt. 2. 00:16
1 2 3 4
 31/38 anonim ***** válasza:
52%

egyszerű a válasz mert buták ennyi

nézd meg az IQ jukat és rájössz

elég csak a fejeket megnézni a templomba mennyire értelmesek

na ugye mint a kocsmába záráskor :-o :-P :-)

2014. okt. 4. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 anonim ***** válasza:
10%

Open, nem fogtad fel, amit írtam.

Először fogd fel, válaszolj arra - utána tudok majd reagálni.

2014. okt. 4. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/38 anonim ***** válasza:
48%

Szerintem is egyértelmű a Biblia, csak éppen te nem értelmezed helyesen.

:)

A valódi értelme éppen az, hogy tévedsz és a másik felekezetnek van igaza.

Így hát a jóságos és szerető Isten a végítéletkor téged mint átkozott pogányt, eretneket miszlikbe aprít, cafatokra tép és szörnyű kínokkal sújt nagy jóságában és bizonyára mazochista vagy, ha ennek ellenére imádod őt.

Milyen csodálatos is, amikor az egész világ darabokra hullik és elpusztul, csak azt nem értem, mi értelme van ennek az egésznek?

A zsidóknak is tök mindegy volt, hogy JHVH-t, vagy az aranyborjút imádták, nem lesznek tőle peckesebbek.

A Biblia egyszerűen értelmetlen.

2014. okt. 4. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/38 anonim ***** válasza:
77%
Tapasztalataim szerint a legtöbb keresztény látja azt,hogy a Bibliában vannak ellentmondások,és nem minden egyértelmű benne,itt is van jó pár kérdés ami ezt bizonyítja.De ezt nagyon nehéz beismerniük maguknak őszintén,mivel elhitették velük az ellenkezőjét,és erre építettek fel mindent,ami sajnos nem volt a legbölcsebb dolog.Így inkább,sok esetben marad nekik az önbecsapás,mert az biztonságosabbnak tűnik,persze nem a végtelenségig.Én mondjuk megértem őket,mert tényleg nehéz helyzetben vannak.És arról ők tehetnek kevésbé,hogy mások manipulálták őket a saját hatalmuk érdekében.
2014. okt. 5. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 openyoureye ***** válasza:
69%

32-nek:


- Na ennyit rólad meg az okoskodásodról... Ködösítés helyett írhatnál valami konkrétat, de csak mellé beszélni tudsz. Természetesen felfogtam, hogy hülyeségeket írkálsz össze vissza és mikor valaki erre rámutat csak hebegsz habogsz össze vissza, hogy az illető nem érti mit akartál mondani. A helyedben inkább csendben maradnék és nem forszíroznám tovább a dolgokat, így is elég kínos már...

2014. okt. 5. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/38 anonim ***** válasza:
45%

Nézd: én írtam sok konkrétumot.

Te pedig az álláspontodat sem vagy hajlandó kifejteni.

Szívesen írok sokféléről - de akkor kérlek, hogy

1: ARRA reagálj, amit írtam,

2: TE IS tényeket hozzál.

Köszönöm.

2014. okt. 5. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 Kései Sirató ***** válasza:

"szp72 nevű felhasználó válasza:


11: a katolikus egyház nagyon sokat változtatott Jézus tanításain.


Aki ilyen kijelentést tesz, az azzal igénnyel lép, hogy ő maga jobban tudja a katolikus egyháznál, milyen volt az eredeti jézusi tanítás, vagyis magának követeli a helyes értelmezés jogát. Ezzel máris beállt a sokezer tévedhetetlen értelmező közé, s ha követői is akadnak, akkor itt a sokezer+1. felekezet. "


Nem azt mondja, hogy ő tudja jobban, hanem a református egyház pl jobban tudja.


formáció : ez volt az eredeti egyház

deformáció: deformálódott Isten üzenete ,azaz másképp tanítottak, tanítanak sokmindent a katolikusok..

reformáció: a helyes tanítást tanhítják újra..


A reformációról érdemes olvasnod neked is kérdező..

2014. okt. 6. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/38 anonim válasza:

A Bibliát én, a kérdésre válaszolva, egy puzzle-hoz hasonlítanám. Vannak benne végtelenül egyszerű, könnyen értelmezhető és érthető részek, csakúgy, mint olyanok, amiket nehéz megérteni.

Itt van pl. ez: Jézus így válaszolt: Én vagyok az út, az igazság és az élet; senki sem mehet az Atyához, csak énáltalam.


Ezt mindenki megérti, és minden keresztény felekezet így tanítja. Nézd úgy ezeket mint a puzzle sarkait, vagy a fő motívumot, amit könnyű megtalálni.


Aztán a puzzle-ban is, mikor az eget, vagy vmi összefüggő egyforma részt kell kirakni nehezen haladsz, de mindig sikerül 1-2 darabot a helyére rakni. Olyan is van, hogy megpróbálsz egy darabot olyan helyre erőltetni, ahova nem való. Más meg rámutat, hogy szerinte hogy van, de lehet, hogy téged nem győz meg. Viszont ez nem változtat azon, hogy a sarkok már a helyére kerültek.


Furcsa viselkedés az, hogy azért mert egy egymillió darabos puzzle-t nem tudsz egy perc alatt kirakni azt mondod, hogy ez a négy sarok nem is sarok.


Ez olyan mintha azt mondanád, hogy mivel a fizikában pl. a húrelmélet nincs bizonyítva, azért nem hiszem el, hogy létezik a gravitáció.

2014. dec. 28. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!