Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Keresztények, ateisták válaszo...

Keresztények, ateisták válaszolnátok a kérdéseimre?

Figyelt kérdés

Elősször is, a minap volt egy érdekes tapasztalatom. Tudni illik, szeretek filozofálgatni, és én mindig is azt vallottam hogy az ember (Vagyis nem mindig, hanem már egy ideje.) egy önző lény, nincs benne semmi jó, csak a saját érdekét tartja szem előtt. Ezért úgy gondolkodtam, hogy ezeket el kell fogadnunk, élnünk kell a mohóságunkal, és egyéb negatív tulajdonságainkal. Aztán az egyik este épp pop cornt készítettem, és elővettem két tálat hogy az egyik felét kiöntsem a nagymamámnak, a másikat pedig magamnak. Miközben néztem ahogy szétosztom, hirtelen felébredt bennem a mohóság hogy én többet akarok, és akkor döbbentem rá hogy milyen szörnyű is hogy az emberek/én ilyen önzőek/önző vagyok, és hihetetlen vágyat éreztem hogy megtaláljam Istent, megtaláljam a jót magamban. Ez azóta már nem ilyen erős, de másképpen állok hozzá a keresztényekhez. (Sokat szidtam a vallást.) Erre a kérdésre első sorban ateisták válaszát várom, mivel a keresztények úgy is azt mondanák hogy megérintett a Szentlélek, szóval nem várható "objektív" válasz tőlük. De azért meghallgatnám őket is hogy mit gondolnak erről.


A másik kérdésem a keresztényekhez szól. Mit gondoltok arról hogy nem kell mindent elfogadni a Bibliából, minden szavát szentként értelmezni? Szerintem értékes sok helyen az erkölcsi útmutatása, az amit tanítani akar, de nem kell minden törvénye előtt fejet hajtani. Mivel egy a 2000 évvel ezelőtti embernek íródott, így a törvényei ahhoz is igazodtak, az akkori norma szerinti helyest akarták megtanítani az embereknek. Szóval szerintem a törvényeit nem kell minden esetben elfogadnia egy kereszténynek ha olyat mond amiről az ember ésszerűen tudja hogy nem helytelen, viszont az erkölcsi útmutatása időt állóan értékes. És mivel a Bibliát emberek írták, emberek szerkesztették össze, így természetes hogy legyen benne hibafaktor, olyan ami nem állja meg az örökkévalóságig a helyét benne. Erről mit gondoltok keresztények?



2014. nov. 10. 13:13
1 2 3
 11/27 titak ***** válasza:

Kedves #10

Jézus nem eltörölte, hanem betöltötte és megerősítette Isten törvényeit.


17-Ne gondoljátok, hogy jöttem a törvénynek vagy a prófétáknak eltörlésére. Nem jöttem, hogy eltöröljem, hanem inkább, hogy betöltsem.

18-Mert bizony mondom néktek, míg az ég és a föld elmúlik, a törvényből egy jóta vagy egyetlen pontocska el nem múlik, amíg minden be nem teljesedik.

19-Valaki azért csak egyet is megront e legkisebb parancsolatok közül és úgy tanítja az embereket, a mennyeknek országában a legkisebb lészen;....(MT.5,17-19/Károli)

2014. nov. 10. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 Ling-ce ***** válasza:
46%
A Bibliának minden része sugalmazott, a teljes Ótestamentum, és a teljes Újtestamentum is. A 2000 évvel ezelőtti ember világépét tükrözi, de minden kor emberének íródott. Jézus nem eltörölte a mózesi törvényt, hanem tökéletesebbé tette (Hegyi Beszéd). A homoszexuálisok likvidálására és a szombat megtartására irányuló törvényt a zsidóknak írták elő nem a keresztyéneknek. A Szentírásom (Szent István Társulat)apróbetűs kommentárjából kiderül, hogy maguk a zsidók is (a szadduceusok, vagyis a papság) utópisztikus rendelkezésként hozták meg a homoszexuálisok kiirtásának törvényét, a gyakorlati életben nem volt jellemző, ahogy a Királyok könyve is utal rá egy-egy király esetében: És nem irtotta ki a fiúszeretőket. Naftali Kraus rabbi az Ősi forrás c. bibliakommentárjában azt írja ezekről a parancsokról, hogy védőgátként használták őket. Vagyis: Nem akarod, hogy a gyermeked a homoszexuálisok közelébe menjen, parancsold meg neki, hogy írtsa ki őket. Lehet, hogy nem teszi meg ezt a parancsot, de az biztos, hogy nem fogja keresni sem a társaságukat. Nem pont ezekkel a szavakkal írja le a szerző, de így néz ki leegyszerűsítve. Hoznak egy cél elérése érdekében egy szükségesnél keményebb parancsot, amit nem teljesítenek minden esetben, de ezzel elérik, hogy a törvény szellemének egy része gyökeret verjen a társadalomban. Hasonló ez ahhoz, amikor a kereskedő 1000 Ft-ért akarja eladni árúját, és 3000-ről kezdi az alkut. A hibafaktorral kapcsolatban egyetértek veled abban, hogy természetes, hogy legyen benne hibafaktor, mivel minden fordítás óhatatlanul is ferdítés. És bizony a sugalmazás is csak a szentírókra terjedt ki biztosan, a fordítókra nem. No de a hit-, és erkölcsi igazságok nem fajzhattak el, hiszen akkor Isten feleslegesnek tartotta volna, hogy a kinyilatkoztatást írott szóba testesítse meg. A Szentírás öröklött szövegéhez nem szabad nyúlni, nem lehet századonként átírni a Bibliát, de a kommentárjain folyamatosan dolgozni kell, hogy minél jobban megkönnyíthessék annak értelmezhetőségét, elkerüljük a fundamentalizmust és más félreértéseket, hogy a Szentírás hasznos legyen minden olvasójának.
2014. nov. 10. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
Mi az, hogy a zsidóknak íródott és nem keresztényeknek? Amikor írták, már voltak keresztények? Ez érdekes...
2014. nov. 10. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
93%
Ne izgulj, semmiféle Szent szellem nem szállt meg. Önző voltál a nagyiddal, aztán bevillant, hogy ez tényleg köcsögség... Máskor lehet, hogy eszedbe sem jut, milyen önző vagy, most véletlenül eszedbe jutott. Ez nem egy olyan jelentős felismerés... Nem kell gyökszinek lenni és kész..
2014. nov. 10. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:

Önzőség: filozofálgatni, miközben másokon lehetne segíteni.


Nyugalom, az a dolgunk, hogy főleg magunkkal foglalkozzunk. Természetes. Az életben maradáshoz ez kell.

2014. nov. 10. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
87%

Nos, én ateista vagyok és elolvastam a kérdésed első, rám vonatkozó részét, de nem értem, hogy mi a kérdés.


Annyi történt, hogy felébredt benned a lelkiismeret, ami evolúciósan beléd van kódolva.

Régen azok az egyedek maradtak fenn, akik jobban össze tudtak dolgozni egymással, tehát akiknek magasabb volt az érzelmi intelligencia szintje. Mi az ő leszármazottaik vagyunk, tehát ez nekünk is elég magas, kivéve azokat az emberi egyedeket, akiknél ez a cuccos el van torzulva valamiféle génmutáció miatt.


Nálad előjött és rá tudtál hangolódni nagyanyád szükségleteire, együtt tudtál vele érezni. Ennyi történt.

2014. nov. 10. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 openyoureye ***** válasza:
0%

1-neK:


"Megmondanád, hogy a Törvény melyik része tartozik ide?"


- Mondjuk a halálra kövezésről szóló.



2-nek:


"Ha azzal a fél marék popcornnal, amit a nagymuter táljából kiszedsz megmentheted az életed, akkor az létszükséglet és jogod van elvenni, mert emberként jogod van élni."


- Ja, a nagymamának meg már úgyis mindegy, ő már élt eleget. Remek logika.



"Állattal ez másképp van, a jelenlegi jogállás szerint az emberi jogok az állatiak felett állnak"


- Miért is? Mivel több egy börtöntöltelék, egy pedofil, egy nekrofil, vagy egy csöves mondjuk egy házi kedvectől, vagy bármely vadon élő állattól?


"A különbség annyit, hogy az állatnak nincsenek élvezeti szükségletei "


- Már hogyne lenne? Nem láttál még állatot jétszani?


"Tehát érts úgy, hogy csak akkor ölj állatot, ha a túlélésedhez kell. Ez így természetes. "


- Természetes? Eléggé eltérő az elképzelésünk a természeteségről. Ezt a logikát követve embert is ehetek a túlélésem érdekében és biztos lehetsz benne, hogy én veled fogom kezdeni, ha úgy hozza a sors :) Egyébként te is valószínűleg vegetáriánus vagy... Persze.


A kérdések nem szólnak hozzám, mert egyik csoportba sem tartozom, így azon szempontok alapján nem tudok válaszolni.

2014. nov. 11. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
 Ezenfelül, ne ítéljetek többé, és semmiképpen nem ítélnek meg benneteket; és ne ítéljetek el többé senkit, és semmiképpen nem ítélnek el titeket. Mindig bocsássatok meg, és nektek is meg fognak bocsátani. 38 Legyetek adakozók, és nektek is adni fognak. Jó mértéket, megnyomottat, összerázottat és csordultig teltet öntenek majd öletekbe. Mert amilyen mértékkel mértek, olyannal fognak mérni nektek viszonzásul" persze nem popcornt! béke :-)
2014. nov. 11. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 openyoureye ***** válasza:
Nahát, nullázni megtanult, de kritikát megfogalmazni már nem :) Érdekes.
2014. nov. 14. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:

Openyoureye mit gondolsz, miért van a gyakorikérdésekben ez a funkció? És amúgy is, akit már annyira lefárasztott a kommented hogy már inkább nem is ír semmit, nehogy megbántsa a kis lelkedet, az hadd ne írjon semmit, lehet hogy éppen neked lesz jobb tőle.


Elolvastam a kérdés rám tartozó részét, azaz az elsőt. Figyelj, a lelkiismeret az olyan dolog ami mindenkinek van, kinek több, kinek kevesebb. Nem istenre találtál rá, hanem eszedbe jutott hogy a nagyidnak is kell popcorn, neked is kell popcorn, így sokkal jobb ha mindkettőtöknek ugyanannyi jut, ha valamelyikőtök hagy meg valamennyit, a másik megeszi. Ennyi. Csak felébredt a lelkiismereted, hogy "hahó, idióta, nagyid nem kap?" (Nekem legalábbis ennyire erőszakos lelkiismeretem van, nem tudom ki hogy van vele)

2014. nov. 15. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!