Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A termodinamika alaptörvényei...

A termodinamika alaptörvényei (I. -II. ) lehetnek - akár csak részben is - cáfolatok Isten létezésére?

Figyelt kérdés

Akárhogyan is próbálok mindig újból-s-újból józan paraszti ésszel belegondolni pl. az energiamegmaradás törvényére, úgy látom, hogy az azt a logikát is magában hordozza, hogy semmilyen rendezett rendszer sem tarthat örökké. Azaz energia nem tartható meg : A nap is ki fog hűlni, a földnek elfogynak az erőforrásai.... minden nullszaldóra fog kijönni a végén. Az is bizonyított pl. hogy a világegyetem permanensen tágul. Ha pedig tágul, akkor a meglévő energia is egyre-egyre ritkább lesz, míg végül végtelenhez tartó nagyságrendű térben mindenhol nullához tartó egységnyi energia fog maradni.


Ha félretennénk a vallási dogmatikát és az idétlen, elvakult Bibliaidézgetést, és rákoncentrálnánk a dolgokra, ha egy hosszú, akár nagyon-nagyon hosszú és bonyolult gondolatmenettel is, de lehetne bizonyítani, hogy nincs Isten, nincs másvilág, nincs örök élet... ami persze egyfelől rossz lenne, hisz az ember a vallást a haláltól való félelem miatt alkotta.

De úgy gondolom, felvilágosult ember túl tudna lendülni a halál tényén - ahogy tizenévesen én is meg tudtam tenni -, s ahelyett, hogy hazugságban emésztené fel létezését, arra koncentrálna, hogy minél használhatóbbá tegye a lét véges lehetőségét.

Pl. vallási háborúk helyett arra összpontosítanának az emberek, hogy a földből kinyerhető maradék energiával elevickéljenek egy másik bolygóra, s ott még legyen még egy esélyük.... de ez persze egy elnagyolt példa.


S hogy végül egy vitaindító rámutatással éljek, Teszem fel a kérdést:

Ha létezik Isten, egy olyan Isten, akinek örök hatalma, örök uralma van - azaz ebből következően világa örök -, s ez az Isten szereti teremtményeit, (kérdem én), miért alkotta meg az energiamegmaradás törvényét. Azt, hogy semmilyen rendszer sem tud 100%-os hatásfokkal működni?

Mert hogy ezzel minden téren egyenesen kiszúrt min. a teljes emberiséggel. Ez pedig nem fér össze azzal, hogy egy jól működő világot akart teremteni!



2016. jún. 5. 23:21
1 2 3 4 5
 11/42 Ákos13 ***** válasza:
100%

A természettudományok legtöbb törvényszerűsége valószínűtleníti a Biblia szavait.

Ettől függetlenül lehet, hogy van egy istenség, aki ezen törvényeket felül tudja írni. De mivel erre semmi nem utal, miért hinnénk benne?

Úgyhogy Ozmium42-vel értek egyet maximálisan.

2016. jún. 6. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/42 anonim ***** válasza:
100%

"Ha Isten csodát akar tenni"

Akkor nyilván meg is teszi.

Milyen kár, hogy hogy még soha, egyetlen esetben sem volt ott ilyenkor tudós, vagy egy labor, ahol ezt mérni is lehetett volna.

2016. jún. 6. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/42 A kérdező kommentje:

#12 IGEN! EZAZ! PONTOSAN!

Legalább más leírta helyettem szókimondóan!


De erre a vallásosok jó része csak dogmatikus hülyézéssel tud válaszolni.

Tisztelet a kivételnek....

2016. jún. 6. 20:02
 14/42 anonim válasza:
54%
Én kíváncsi lennék olyanok válaszára is, akik nem a nyugaton mainstream vallásokat követik.
2016. jún. 7. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/42 anonim ***** válasza:

Pl. egy buddhista?

Ő nem fog ilyesmivel foglalkozni... elfogadja a tudományt is, meg a vallását is - és nem zavarja, hogy milyen ellentmondások vannak a kettő között.

Arrafelé szeretik a koanokat.

2016. jún. 7. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/42 A kérdező kommentje:

Gondolom egy buddhistának az a fő vallása, hogy nem akar vitatkozni. Inkább mindenre bólogat, oszt' egyszerűen elintézte... minden mehet tovább, ahogy volt. Részéről olyan semmilyesen...


Végülis, sokszor nekik van igazuk. Erre mondják azt, hogy "okos enged (...)"

2016. jún. 8. 00:59
 17/42 anonim ***** válasza:
26%

Rosevear David, kémikus:


„A termodinamika második törvénye azt mondja ki, hogy egy zárt rendszerben végbemenő spontán folyamatok a rendezettség és szervezettség csökkenéséhez vezetnek. Ezzel szemben az evolúcióról azt feltételezik, hogy előre, felfelé vezet, az atomoktól a molekulákon és az élet egyszerű formáin keresztül az emberhez, akinek agya a legösszetettebb, legszervezettebb anyag az egész univerzumban. Az evolúció tartalmazza azt a hitet, hogy a rend és a szervezettség fokozódik, és megkívánja híveitől, hogy tudatosan tegyék félre ezt a második törvényt. Továbbá az evolúcióról azt állítják, hogy véletlenek sorozatán és a természetes kiválasztódáson keresztül, további információk bevitele nélkül működik. Ebből látszik, hogy az evolúció elmélete nyíltan ellentmond a termodinamika második törvényének, amely kategorikusan kijelenti, hogy a dolgok a rend irányából a rendezetlenség felé haladnak…


Egy építési telken építőanyagokat halmoznak fel. Sok energiára van szükség, és követni kell a mérnök terveit az épület felépítése érdekében. Az épület nagyobb rendezettséggel bír, mint alkotóelemei, de az építés folyamata egyáltalán nem nevezhető spontánnak. Energiát és információt kell befektetni az anyagba.


Ugyanígy a makk a szervezettség fokozódásával tölgyfává növekszik. Víz, napfény és tápanyagok lépnek be a nyílt rendszerbe, és ezek a magban lévő genetikai információ irányításával fokozzák a rendezettséget.


A puszta energia hozzáadása (a hőmérséklet növelése) csökkenti a rendezettséget. Ha energiát viszünk be egy nyílt rendszerbe, az nem megfelelő módszer a szervezettség mértékének növelésére. A porcelánboltba beszabaduló bika energia befektetésével káoszt produkál! Irányított energiára: információk által igába fogott energiára van szükség…


Az a tény, hogy a termodinamika második törvénye zárt rendszerekre vonatkozik, nem oldja meg az evolúció híveinek dilemmáját. A szervezettség fokozásához egy nyílt rendszerben információ-bevitelre van szükség, nem egyszerűen energiára, hanem irányított energiára. Energiára és információra.


A második törvény az információelméletre alkalmazva azt mondja, hogy a véletlenszerű események információvesztést eredményeznek. A biológiai mutációkat hosszú időn keresztül új genetikai információk forrásának tekintették, amit a természetes kiválasztódás eszközül használ a „magasabb rendű” létformák kifejlesztéséhez. De a mutációk véletlenszerű változásokat eredményeznek a génekben, és az említett törvény alapján ez információk elvesztéséhez vezet."

2016. jún. 8. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/42 Mojjo ***** válasza:
100%

@17: az evolúcióelmélet híveinek nimcs ilyen dilemmájuk, ugyanis kinyitják a szemüket, és látják, hogy bizony a természet igencsak sokszor hoz létre teljesen spontán olyan alakzatokat, amelyek szabályosabbak, mint amilyenek a kiinduláskor voltak - ezt pedig információnövekedésnek kell interpretálnod a saját logikád alapján. (Én nem szeretem ezt a kifejezést, mert teszem azt, egy DNS molekulában valójában senmivel nincs több információ, mintha az őt alkotó atomokat egymás mellé szórnánk. Sőt, kevesebb van. De facto tehát nem történik információnövekedés, bár ezzel a kifejezéssel jól meg lehet vezetni embereket.)


Ha gép elé jutok (ma már nem fogok), mutatok neked párilyen spontán kialakult formációt, mobilnettel most nem bénáznék. De te is keresgélhetsz, meg fogsz döbbenni.

Összességében szêp és jó, amit írtál, csak épp nincs köze a valósághoz.

2016. jún. 8. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/42 anonim ***** válasza:
100%

Nos, szakmabéliként hadd világítsak rá néhány dologra:


A termodinamika első főtétele valóban az energiamegmaradás megfogalmazása, de azt azonban ne felejtsük el, hogy azt kimondottan statisztikai sokaságokra fogalmazza meg, és nem általánosan. Olyan mennyiségek, mint entrópia, vagy hőmennyiség, csak statisztikailag értelmezhető, egyetlen fizikai létezőre, mint mondjuk egy atom, vagy egy hullám, nem lehetséges.


A termodinamika makroszkopikus leírás az alapján, hogy az adott makroállapotot megvalósító mikroállapotok konkrét folyamatait szőnyeg alá söpri. Ezt a szőnyeg alá söpört információt sűríti bele az entrópia fogalmába. Az Univerzumban észlelhető objektumokról lehet statisztikát vezetni, és azokból statisztikus fizikai következtetéseket levonni, legyen szó akár gázokról, akár galaxisokról, de magáról az Univerzumról nincs statisztikánk, mivel pusztán egyet észlelünk. jelenleg nem tudunk nyilatkozni arról, hogy például az univerzum egyáltalán nyílt rendszer-e, avagy zárt, és ha nyílt, akkor mi az, amivel kapcsolatban áll. Ugyanígy, nem tudni, hogy az Univerzumba kerül-e információ valahogyan, de ha feltételezzünk, hogy az entrópiája globálisan növekszik, akkor az információtartalma is (lásd fent).


Amúgy a rendezettség fennmaradása épp, hogy nem sérti az első főtételt, hiszen az örökké fennálló rendezettséget hívjuk másodfajú örökmozgónak. A kérdésben következetesen kevered a kettőt, a veszteségmentes folyamat a második főtétel tárgyköre.


Mondjuk én személy szerinte nem látok ellentmondást ez és Isten létezése között. Miért lenne kiszúrás a második főtétel? Ennyi erővel mekkora kiszúrás már a tehetetlenség is, hogy nem tudok tetszőleges mennyiségű anyagot A-ból B-be juttatni akármikor? Most akkor azt akarjuk Isten létére cáfolatként felhozni, hogy a világ következetesen működő folyamatok mentén működik? Szerintem épp ellenkezőleg, ha nem így volna, akkor Istennek folyamatosan igazítania kellene a világ működésén, és épp, hogy a racionális megismerés mondana csődöt.

2016. jún. 10. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/42 Ozmium42 ***** válasza:

"akkor Istennek folyamatosan igazítania kellene a világ működésén"


Pont ez a lényeg. A kereszténység ezt állítja. Isten kormányoz, figyel ránk, gondvisel, meghallgatja az imát, megállítja a Napot, segíti nyerni a hadseregünket, ami amúgy kikapna. Sőt. Az ördög is befigyel, ő is közbeavatkozik a világ működésébe a maga természetfeletti, fizikának ellentmondó módján. Mindez szöges ellentétben áll a tehetetlenség törvényével.

2016. jún. 11. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!