Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A termodinamika alaptörvényei...

A termodinamika alaptörvényei (I. -II. ) lehetnek - akár csak részben is - cáfolatok Isten létezésére?

Figyelt kérdés

Akárhogyan is próbálok mindig újból-s-újból józan paraszti ésszel belegondolni pl. az energiamegmaradás törvényére, úgy látom, hogy az azt a logikát is magában hordozza, hogy semmilyen rendezett rendszer sem tarthat örökké. Azaz energia nem tartható meg : A nap is ki fog hűlni, a földnek elfogynak az erőforrásai.... minden nullszaldóra fog kijönni a végén. Az is bizonyított pl. hogy a világegyetem permanensen tágul. Ha pedig tágul, akkor a meglévő energia is egyre-egyre ritkább lesz, míg végül végtelenhez tartó nagyságrendű térben mindenhol nullához tartó egységnyi energia fog maradni.


Ha félretennénk a vallási dogmatikát és az idétlen, elvakult Bibliaidézgetést, és rákoncentrálnánk a dolgokra, ha egy hosszú, akár nagyon-nagyon hosszú és bonyolult gondolatmenettel is, de lehetne bizonyítani, hogy nincs Isten, nincs másvilág, nincs örök élet... ami persze egyfelől rossz lenne, hisz az ember a vallást a haláltól való félelem miatt alkotta.

De úgy gondolom, felvilágosult ember túl tudna lendülni a halál tényén - ahogy tizenévesen én is meg tudtam tenni -, s ahelyett, hogy hazugságban emésztené fel létezését, arra koncentrálna, hogy minél használhatóbbá tegye a lét véges lehetőségét.

Pl. vallási háborúk helyett arra összpontosítanának az emberek, hogy a földből kinyerhető maradék energiával elevickéljenek egy másik bolygóra, s ott még legyen még egy esélyük.... de ez persze egy elnagyolt példa.


S hogy végül egy vitaindító rámutatással éljek, Teszem fel a kérdést:

Ha létezik Isten, egy olyan Isten, akinek örök hatalma, örök uralma van - azaz ebből következően világa örök -, s ez az Isten szereti teremtményeit, (kérdem én), miért alkotta meg az energiamegmaradás törvényét. Azt, hogy semmilyen rendszer sem tud 100%-os hatásfokkal működni?

Mert hogy ezzel minden téren egyenesen kiszúrt min. a teljes emberiséggel. Ez pedig nem fér össze azzal, hogy egy jól működő világot akart teremteni!



2016. jún. 5. 23:21
1 2 3 4 5
 21/42 anonim ***** válasza:
Valóban beleavatkozik, ezt hívjuk kinyilatkoztatásnak, de azt a bibliai hagyományon alapuló vallások is elismerik, hogy a világnak van egy adott rendje, és nem kell mindenben Isten aktív működését látni. Sőt, épp ellenkezőleg, a világtól el van vitatva minden isteni természet. Isten nem lakik kövekben, fákban, folyókban, felhőkben, Napban, ahogyan azt a természeti hiedelmek és a korabeli politeista vallások tanították. Azok szerint valóban értelmetlen volna a tudományos módszer, hisz a dolgok működését a bennük lakó istenek/szellemek akarata és vágyai szabályozzák, nincs értelme természeti törvényeknek, csak az istenek akaratának. A Biblia ezzel homlokegyenest szembe megy, épp ezért tudott ideológiai alapot adni a tudományos fejlődéshez.
2016. jún. 11. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/42 anonim ***** válasza:
0%
Nemhogy cáfolatok, hanem éppenhogy igazolások Isten létezése mellett. Ráadásul az első főtétel általánosított alkalmazása értelmében a(z emberi) tudat nem semmisül meg az exitus pillanatában.
2016. júl. 2. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/42 Ákos13 ***** válasza:

Ez nagyon jó lenne. Csakhogy nem így működnek a dolgok. Jelenlegi ismereteink szerint a tudat az agy működése miatt van, az agy váltja ki a tudatot. Ha az agy működése leáll, mi fogja előállítani a gondolatainkat?


Az meg, hogy Istennek végtelen energiája van csak úgy, a semmiből, és mikor kölcsönhatásba lép az anyaggal, nem veszít belőle, az igenis lábbal tiporja az első főtételt.


Ahogy az is fontos kérdés, hogy Istennek zárt rendszerként miért nem nő az entrópiája.

2016. júl. 2. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/42 anonim ***** válasza:
A csodának éppen az a lényege, hogy szembemegy a megismert természeti folyamatokkal, ezt már az ókori ember is tudta, ehhez nem kell termodinamika, hol cáfolat ez akármire is? Egy isteni csoda megsérti a természet törvényeit, ezért hívjuk csodának, nem pedig "isteni munkavégzésnek".
2016. júl. 2. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/42 Ákos13 ***** válasza:

Titus Pullo:


Nem mondtam, hogy cáfolat lenne Isten létére bármi is. Tudom, hogy Istent mindig ki lehet menteni azzal, hogy ő mindenható lévén képes olyan csodákat is tenni, melyek szembemennek a fizikai és egyéb törvényszerűségekkel.


De attól még ez az egész Isten-dolog szembemegy a termodinamika alaptörvényeivel. A #22-es válasz ezzel szemben azt állítja, hogy a két főtétel igazolja Isten létét. Ez mindenképpen hülyeség, ahogy az is, amit a tudatról írt.

2016. júl. 3. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/42 A kérdező kommentje:

"Jelenlegi ismereteink szerint a tudat az agy működése miatt van, az agy váltja ki a tudatot. Ha az agy működése leáll, mi fogja előállítani a gondolatainkat?"


Ákos13! Köszönöm! Hisz ez nem épp még egy cáfolat Isten létezése és az emberek által írt Biblia túlvilághite ellen?


Szerintem ezeket végre el kéne kezdeni összegyűjteni. Mondjuk elsőre csak nyílt adatbázishoz hasonló formában, akár egy amatőr WebSite-on. Aztán amikor elég sok és súlyos logikai összefüggésbe rakható bizonyíték összegyűlt, akkor már a legokosabbakkal el kéne kezdeni "összerakni a képet" akár egy könyv formájában. Persze ehhez már egyúttal meg kell szervezni a védelmet, hisz a mai modern kor is tömve van olyan diszkréció miatt nem illetem jelzővel "keresztényekkel" - TISZTELET A KIVÉTELNEK - akik hirtelen átértelmeznék hogy mi vagyon írva könyvükben, hogy azt megvédjék s egy társadalomelméleti kutatást a földig romboljanak.

Elképzelhetőnek tartanátok/tartanád, hogy ilyesmi megvalósuljon?

2016. júl. 3. 01:37
 27/42 Ákos13 ***** válasza:

Én elképzelhetőnek tartom. Az is lehet, hogy már valaki összegyűjtött ilyen érveket, csak nem olvastuk még sehol.

De jó ötletnek tartom. Esetleg feltehetnél egy erre irányuló kérdést itt, az oldalon, és akkor mások is tudnának neked írni.

2016. júl. 3. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/42 anonim ***** válasza:

#23!

Akkor válaszolnál erre a kérdésre:

Mi történik a tudattal az exituskor?

2016. júl. 3. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/42 anonim ***** válasza:

Ajánlom mindenkinek:


- [link]

2016. júl. 3. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/42 anonim ***** válasza:
0%

Meg még egy, fizikából középhaladó szint fölöttieknek:


[link]

2016. júl. 3. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!