Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Kedves vallásosak, gyűlölitek...

Kedves vallásosak, gyűlölitek már anyátokat, apátokat, feleségeteket és gyermekeiteket, továbbá testvéreiteket, meg a saját lelketeket?

Figyelt kérdés
"Ha valaki én hozzám jő, és meg nem gyűlöli az ő atyját és anyját, feleségét és gyermekeit, fitestvéreit és nőtestvéreit, sőt még a maga lelkét is, nem lehet az én tanítványom." (Lukács 14,26)

2018. nov. 9. 12:34
1 2 3 4 5 6
 11/52 anonim ***** válasza:
48%

Aztán kedves kérdező a hebraizmusról, mint nyelvészeti jelenségről hallottál-e már? Gondolom nem, mert akkor nem tennéd fel ezt a kérdést. Ami nem baj, hogy nem hallottál, nagyobb gond az, hogy meg se próbálod értő módon olvasni a Bibliát, helyette valami nagyon okosat akartál mondani.

Ennél a résznél a hebraizmus jelenségével állunk szembe. Ami egy olyan fordítási jelenség, mikor az eredeti héber szót egy az egyben átveszi az evangélium görög nyelvű szövege. (Ugyebár az evangéliumok koiné görögül íródtak) A korabeli héber, illetve arámi nyelvben nem létezett középfok. Az az ige, amit a görög "gyűlöl"-nek fordít, az a valójában a "jobban szeret" szókapcsolat. Hogy miért nem a tényleges gyűlöl igére gondolt a szent szerző az kiderül a szövegkörnyezetből. Ennek a résznek, meg ha sikerül kicsit tovább is olvasni, az a lényege, hogy semmi más nem foglalhatja el Isten helyét a szívünkben. Nem szabad bálványozni se a szülőket, se a házastársat, se a gyerekeket, de magunkat sem.

2018. nov. 9. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/52 anonim ***** válasza:
93%

#10 Tökéletes példája vagy annak, milyen embernek nem szabad lenni, sem keresztényként, sem más hitén levőként.


Úgy viselkedsz, mint egy hisztis, sértődött gyerek, aki a saját igazát akarja bizonygatni, méghozzá úgy, hogy számtalan téves állítást teszel, amit nem tudsz igazolni.


Azt állítod, hogy követelőzök az örök halálért. Én arról írtam, hogy igazságtalannak tartom a Bibliában leírt, két út elméletét, miszerint vagy a Bibliában leírt Istennel, vagy ellene, és akkor halál. Én magam szeretnék jó ember lenni, és nem azért, mert azzal majd a saját örök életemet biztosíthatom, de nem szeretnék csak azért valakiben hinni, hogy azért cserében örök életet kaphassak.


Ha megfigyeled az írásod, látható, hogy mennyire maga alá temetett már a keresztény teológia téged is. Képes volnál válaszolni arra, hogy egy csecsemő mit tett, amiért halált érdemel?


Kiragadtál a válaszomból pár részt, amikre tudtál válaszolni, de azokra is a fentebb leírtak szerint, de láthatóan a csecsemők halálára, és az értelmetlen embermilliók fullasztására már nem. Nem csoda, hiszen nincs a világon olyan érv, amivel alálehetne azt támasztani, hogyan tehet a szeretetnek vélt legmagasabb forrása olyat, amit a Bibliában olvashatunk.


Még egy dolog. A lepontozás. Ugye értitek ti, akik engem lepontoztok, hogy ezzel csak még inkább erősítitek azokat az állításokat, amik arról szólnak, hogy a keresztények álszentek, és rendkívül erőszakossá válnak, amikor egyet nemértését fejezi ki valaki?


Mit gondoltok, én miért nem pontozlak le titeket? Azért, mert bennem, nincs egy kényszeres-feszültség felétek, egy harag, amit rajtatok kellene levezetnem, lepontozás formájában.

2018. nov. 9. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/52 anonim ***** válasza:
49%

"A korabeli héber, illetve arámi nyelvben nem létezett középfok. Az az ige, amit a görög "gyűlöl"-nek fordít, az a valójában a "jobban szeret" szókapcsolat. "


Na ez a magyarázat aztán tényleg mindent visz.

2018. nov. 9. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/52 KZitus ***** válasza:
34%

Szia


A Bibliában a „gyűlöl” szónak több jelentésárnyalata van. Jelölhet rosszindulatból fakadó ellenséges érzületet, amely arra indít valakit, hogy ártson másoknak. Utalhat erőteljes ellenérzésre vagy idegenkedésre valakivel vagy valamivel kapcsolatban, ami miatt egy személy kerüli, hogy bármi köze legyen a gyűlölete tárgyához. De ez a szó egyszerűen azt is jelentheti, hogy kevésbé szeret. Például az, hogy Jákob gyűlölte Leát és szerette Ráhelt, azt jelenti, hogy Leát kevésbé szerette, mint Ráhelt itt olvashatsz róla: 1Mózes 29:31, lábj.; 5Mó 21:15. Más ókori zsidó szövegekben is szerepel ez a szó ilyen értelemben. Tehát Jézus nem arra gondolt, hogy a követőinek utálniuk kell a családtagjaikat vagy saját magukat, hiszen ez ellentmondana a Szentírás többi részének. Pl:

Márk 12:29–31

Jézus így felelt: „Az első ez: »Halld, ó, Izrael, Jehova a mi Istenünk, és csak egy Jehova van. És szeresd Jehovát, a te Istenedet teljes szíveddel, teljes lelkeddel, teljes elméddel és teljes erőddel.« A második ez: »Szeresd embertársadat, mint önmagadat.« Nincs ezeknél fontosabb parancsolat.”, vagy:

Efézus 5:28, 29

" Ehhez hasonlóan a férjeknek úgy kell szeretniük a feleségüket, mint a saját testüket. Aki szereti a feleségét, önmagát szereti, 29 mert soha senki nem gyűlölte a saját testét, hanem táplálja és dédelgeti, mint ahogy Krisztus is a gyülekezetet,"

A Bibliában Isten gondolkodásmódját jól érzékeltette Krisztus tanítása és élete.

2018. nov. 9. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/52 Molnár Sándorné ***** válasza:
20%

Szervusz!

Egy alkalommal mikor Jézus Jeruzsálembe ment, azt fejtegette, hogy tulajdonképpen mit is foglal magában az Ő igaz követőjének lenni, ezt mondta "Ha valaki én hozzám jő, és meg nem gyülöli az ő atyját és anyját, feleségét és gyermekeit, fistestvéreit és nőtestvéreit, sőt még a maga lelkét is, nem lehet az én tanitványom." Lukács 14:26

Jézus nyilvánvalóan nem azt értette ezen, hogy a követőinek szó szerint kell gyülölniük a családjuk tagjait, hiszen azt parancsolta az embereknek, hogy 'még az ellenségeiket is szeressék'. /Máté 5:44/

Jézus itt inkább arra gondolt, hogy követőinek kevésbbé kell szeretniük a családtagokat, mint Istent. Ezzel az értelemmel összhangban a Biblia azt mondja, hogy Jákób 'gyülölte' Leát, és szerette Rákhelt, ami azt jelentette, hogy Leát nem szerette annyira, mint annak hugát Rákhelt.

Jézus azt mondta, hogy még a saját 'lelkünket', azaz életünket is gyülölnünk kell, vagyis kevésbbé kell szeretnünk azt, mint Istent.

Hát remélem a válaszom elfogadható volt számodra? Ha válaszolnál, kérlek irj privátba. Üdvözlettel: Judit!

2018. nov. 9. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/52 A kérdező kommentje:

"Értsd: magad elé helyezni. Akkori speciális probléma volt, úgysem érted, ha nem ismered az akkori szokásokat."


Ezt nem értem. A Biblia nem érthető? Ókori szokásokat kell ismerni hozzá?

Rendben, nem vagyok ostoba, mond el, mik azok a szokások, amiért egy kereszténynek gyűlölnie kell a szüleit.


"Pál világosan írja az újszövetségben, hogy szeretni és tisztelni kell a családod. Érdekes, ezzel senki nem jött elő, pedig ez szól nekünk, pogányoknak. Mindig a zsidóknak szóló résszel operáltok, de ezzel nem mentek sokra."


Pál az csak egy zsidó, nem Jézusnak kell hinni? Akkor Lukács a zsidók prófétája, nem a keresztényeknek beszél?


"kedves kérdező a hebraizmusról, mint nyelvészeti jelenségről hallottál-e már? "


Nem, semmit. Az valami olyasmi, hogy megváltoztatja a szavakat, hogy a szeretetből gyűlölet lesz és fordítva?

Gyűlöl=jobban szeret?, Aha értem, akkor amikor azt írja, hogy Isten szeret, akkor az gyűlöletet jelent valójában? Illetve akkor ha gyűlölni kell a sátánt, az azt jelenti, hogy valójában szeretni kell?


"semmi más nem foglalhatja el Isten helyét a szívünkben. Nem szabad bálványozni se a szülőket, se a házastársat, se a gyerekeket, de magunkat sem."


Na de azért miért kell gyűlölni? Miért nem azt írja, amit mondasz? A keresztények idióták voltak, nem értették a szavakat? Itt nem azt írja, amit mondasz, hanem azt, hogy gyűlölni kell mindent, még saját magát is, a testvéreit, stb...


"Jézus azt mondta, hogy még a saját 'lelkünket', azaz életünket is gyülölnünk kell, vagyis kevésbbé kell szeretnünk azt, mint Istent."


Vagyis akkor a sátánt is szeretni kell, a gonoszságot is, mert arra is azt írják, hogy gyűlölni kell.

Szeresd a gonoszt (gyűlöld), csak kicsit kevésbé, mint a jót?

2018. nov. 9. 19:16
 17/52 A kérdező kommentje:
Aha, akkor a keresztényeknek szeretni kell a bűnt (gyűlölni), csak kevésbé.
2018. nov. 9. 19:19
 18/52 A kérdező kommentje:

Nos, beírtam a 'gyűlöl' szót a Biblia keresőjébe és rengeteget kiadott, jó tucat oldalon keresztül sorolja az idézeteket, az utolsókat bemásolom, szóval azt jelenti, kevésbé, de szeretni:


1Jn 3,13

Ne csodálkozzatok atyámfiai, ha gyűlöl titeket a világ!

204. 1Jn 3,15

A ki gyűlöli az ő atyjafiát, mind embergyilkos az: és tudjátok, hogy egy embergyilkosnak sincs örök élete, a mi megmaradhatna ő benne.

205. 1Jn 4,20

Ha azt mondja valaki, hogy: Szeretem az Istent, és gyűlöli a maga atyjafiát, hazug az: mert a ki nem szereti a maga atyjafiát, a kit lát, hogyan szeretheti az Istent, a kit nem lát?

206. Jel 2,6

De az megvan benned, hogy a Nikolaiták cselekedeteit gyűlölöd, a melyeket én is gyűlölök.

207. Jel 2,15

Így vannak nálad is, a kik a Nikolaiták tanítását tartják, a mit gyűlölök.

208. Jel 17,16

És a tíz szarv, a melyet láttál a fenevadon, ezek meggyűlölik a paráznát, és kifosztják és mezítelenné teszik, és eszik annak húsát, és megégetik őt tűzzel.

209. Jel 18,2

És kiálta teljes erejéből, nagy szóval mondván: Leomlott, leomlott a nagy Babilon, és lett ördögöknek lakhelyévé, minden tisztátalan léleknek tömlöczévé, és minden tisztátalan és gyűlölséges madárnak tömlöczévé.


Akkor ugye mind a 209 helyen ezt jelenti a gyűlölet = kevésbé szeretni?

2018. nov. 9. 19:36
 19/52 A kérdező kommentje:

Még egyszer

Ha gyűlölnöm kell mondjuk az ördögöt, akkor lényegében azt mondjátok, szeretnem kell, mint anyámat, apámat...

2018. nov. 9. 19:39
 20/52 anonim ***** válasza:
100%
Kar, hogy az eddigi bibliaforditok nem ismertek azt, hogy a Biblia ha "gyulol"-t ir, akkor azt "kevesbe szeret"-nek kell forditani. Nyilvan, ha ezt tudtak volna, akkor nem "gyulol"-nek forditottak volna.
2018. nov. 9. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!