Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Elhagyható-e a tűztávolság...

Elhagyható-e a tűztávolság zárt sorú beépítésnél jogszabály szerint?

Figyelt kérdés

Adott egy 19m széles és kb 23m hosszú telek, Budapest belvárosában ahol a zárt sorú beépítés találkozik a szabadon álló beépítéssel (pont ezen a határon van az adott telek)

Ha én zárt sorú beépítéssel terveztem be egy 19m széles házat, és az egyik tűzfalam koppra rá van építve a másik zárt sorú házra, akkor a másik oldalon ahol már egy szabadon álló ház van, elhagyhatom e a 4m-es oldalkertet jogszabály szerint? Ha igen melyik szabályra hivatkozhatok? És azt a tűzfalat ami a szabadon álló beépítés felé néz megnyithatom e?

A hozzáértő, szakmai válaszokat előre is köszönöm!


2016. márc. 7. 18:25
 1/5 anonim ***** válasza:

Hézagos zártsorú beépítés, meg kell nézni a szabályozási tervlapot (neten fenn van általában, vagy főépítészi irodán). Ott fel van rajzolva, hogy neked zártsorút, hézagosat kell-e építeni, vagy választhatsz. Ha hézagos, el kell hagyni a megadott távolságot (építmény magasságtól függ, kb. 3-6 m), és nyithatsz rá ablakot.


Ne te tervezd a házat, hanem építész, neki ez nem okoz ilyen komoly fejtörést...

2016. márc. 7. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Építész hallgató vagyok, és ez egy tervezési feladat, csak az oktatók (szintén építészek) sem tudnak dűlőre jutni ez ügyben.

Jelen esetben választhatunk szabadon álló beépítés, zárt sorú beépítés között.

2016. márc. 7. 19:54
 3/5 anonim ***** válasza:
Zártsorú nehezebb a sok belső helyiség miatt...
2016. márc. 7. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Belső helységem mindkét esetben fog keletkezni. Ez egy többlakásos társasház lesz. Csak sehol nem találok erre vonatkozó egyértelmű jogszabályt hogy elhagyhatom-e a kötelező eltartást a szabadon álló kis háztól.

Kivéve az OTÉK

36. § (3)117 Nem kell telepítési távolságot tartani, ha az egymással szemben átfedésben lévő homlokzatok közül az egyik

a) nyílás nélküli vagy

b) csak nem huzamos tartózkodás céljára szolgáló

helyiség nyílásait tartalmazza.


Csak nem tudom hogy ez megengedi e, úgy hogy azon az oldalon egy terasz lenne, ami ügyebár nem huzamos tartózkodásra tervezett helyiség.

2016. márc. 7. 22:09
 5/5 anonim ***** válasza:
Ahogy írtam, itt a tűztávolság a kulcskérdés. Rendes nyílást csak akkor tehetsz, ha a két homlokzat között megvan a tűztávolság, vagy legalább az egyik tűzfalas. Az egy elég zavaros, átmeneti helyzet, ha a szabályozás hézag kialakítását követeli meg, de az egyik telken még megvan a tűzfal. Átmeneti állapot. Ezért kellene a szabályozáshoz alkalmazkodni. De láttam olyat is, hogy az egyik elhagyta a hézagot, a másik telken a beruházó bevetette a kapcsolatait és a nagyobb beépítettség kedvéért tűzfalat épített, nagy pereskedés lett belőle. (Nézd meg streetwiev-n: Bp. XIV. Bosnyák utca 19a-b.)
2016. márc. 8. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!