Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Ki az akinek voltak környezetb...

Ki az akinek voltak környezetbarát, vagy zero waste/hulladékmentes törekvései, de valami nem vált be ezekből?

Figyelt kérdés
Tapasztalatokra lennék kíváncsi, akár takarítás, mosás, mosogatás, szépségápolás terén, vagy vásárlás, mindenféle tapasztalat érdekel, akár környezetbarát termékről legyen szó, vagy hulladékmentesről.

2021. jan. 25. 15:31
1 2 3 4 5
 31/41 anonim ***** válasza:

9-es voltam.


Ezekkel kínzod magad. Egyfelől azért, amit már írtam. Másfelől vannak kételyeim, hogy a bio/öko/egyéb hókuszpókusz dolgok valóban környezetbarátak lennének (az alapanyagok előállításán át a termék felhasználásáig/megsemmisítéséig).


Ha valóban érdekel a környezetvédelem, akkor első körben a valóban megbízható oldalakról való tájékozódást javaslom.

Nézz utána az ökológiai lábnyomszámításnak illetve az életciklus-elemzésnek (mi is egy termék életciklusa?).

Gondold végig, mi miért lehet jó, honnan, hogyan jön, hol köt ki. Sőt, akár azt is javaslom, nézz utána, mi szennyezi a levegőt, hogyan tisztul, hogy működik a szennyvíztisztítás.


Ki fogod tudni szűrni, mi az, ami hatásvadász, mi az, ami túlzó vagy simán nem igaz.


Például mutatják, hogy jajderossz a műanyag zacskó, mert az óceánban végzi. Közben az itt, Magyarországon felhasznált és a helyére kidobott nejlonzacskó az életben nem fogja az óceánban végezni szegény vízi madárra tekeredve. Tehát az ilyen szinten és így, ebben a formájában egy hatásvadász dolog.


Az a valós probléma, hogy hiába nem ül fel az ember a divatnak és a mindig legújabb kütyüknek, muszáj új farmert venni, mert kikopik, muszáj új kabátot venni, mert kiszakad, muszáj új mosógépet venni, mert elromlik és javíthatatlan.

Persze ha ezek olyan tartósak lennének, mint 50 éve, akkor nem lenne szükség ekkora munkaerőre, tehát voltaképpen az egész világgazdaságot át kellene alakítani.


Egyébként nekem az fura, hogy mondják, hogy az állattartás ilyen szennyező meg olyan szennyező illetve milyen embertelen körülmények között tartják az állatokat. Eközben pedig a kertesházakban (direkt nem községet vagy vidéket írok!!) manapság szinte senki se tart haszonállatot, nincs konyhakertje szinte senkinek. Így persze, hogy központosítani kell az élelmiszerellátást, szállítani kell az élelmiszert stb.

Én például simán megtenném, hogy egy munkahely számára csak 4 órában dolgozom, otthonról (máris kevesebb utazás, kisebb fűtendő/hűtendő irodaterület), mellette hobbiként és sport helyett nevelnék tyúkokat és lenne pár négyzetméter konyhakertem. (Igen, erre törekszem is, jelenleg azt tehetem, hogy tanulok, hogy olyan szakmám és tapasztalatom legyen, hogy minél nagyobb eséllyel tehessem meg ha nem is szó szerint ezt, de hasonló életem lehessen.)


Semmiképp se kínozd magad, sajnos csepp vagyunk a tengerben (együttesen is) és amúgy ami bio meg mittoménmi, az nem is feltétlen igazából környezetbarát.

2021. jan. 26. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/41 anonim ***** válasza:

30


9-es voltam megint.


Ugyan az emberek 99%-a vágyik az utazásra, de nem mindenki.


Én például másra se vágyom, hogy végre:

1. kialudjam magam (a saját ágyikómban),

2. végre a komfortzónámon belül maradjak egy kicsit (én úgy gondolom, a hétköznapok során szinte állandóan kívül vagyok rajta, bár ez élethelyzettől is függhet),

3. legyen idő azokra a dolgokra, amikre munka (és tanulás) mellett nincs

4. hobbizhassak.


Így a legeslegpihentetőbb szabadságaim azok voltak, amelyeket otthon töltöttem.

Az más kérdés, hogy minden nap csináltam valamit, barátok, egynapos gyalogtúrák, bringatúrák, uszoda, fotózás, otthon hobbizás.


Amikor pedig voltam valahol, egyfelől 3-4 nap untig elegendő is volt belőle, másfelől nyilván élményekkel gazdagodtam, de a pihenés szó az utolsó, amit használnék rá.



Úgyhogy "Vagy, hogy évente egy hétre kimozdulj a négy fal közül?" - nekem egyáltalán nem hiányzik.


De nem a környezetvédelem miatt. Minimális környezetvédelmi hatást tulajdonítok az egyén utazásának.

2021. jan. 26. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/41 A kérdező kommentje:

"Mindenféle kötekedés és rosszindulat nélkül: Te így boldog vagy? Nem hiányzik, hogy vegyél magadnak egy szép ruhát? Vagy, hogy évente egy hétre kimozdulj a négy fal közül?"


Hogy így? Boldog vagyok, ha úgy élek, hogy megpróbálok a legkevésbé ártani a környezetemnek. Alapvetően nagyon szeretem a kényelmet, de ez számomra nem kényelmetlenség. Volt olyan környezetbarát törekvésem, ami túl macerás volt, arról lemondtam, de kerestem, és találtam más alternatívát helyette. Tudatos vásárlónak mondom magam, és igyekszem etikus cégektől vásárolni, vagy támogatom a vásárlásommal a helyi kisvállalkozókat. A vásárlás szavazat, és igyekszem minden vásárlásommal a jóra szavazni. Nyilván tökéletes nem lehetek, ezzel tisztában vagyok. De elégedettséggel tölt el, hogy amit megtehetek, azt megteszem. Hiszek az egyéni felelősségben.


Szép ruháim vannak, köszönöm, kapom őket. Ezek felszínes dolgok. Aki engem szeret, az nem a ruhámért szeret, aki meg nem szeret ezekben a ruhákban, az ne szeressen.


Ki szoktam mozdulni a természetbe, imádom a természetet, feltölt. Sosem érdekelt az, hogy elutazzak valami nevezetességhez. Ha utaznék, egyedül a gasztronómia miatt tenném.


Van egy szerető családom, és párkapcsolatom, boldog vagyok, és nem a Facebookra teregetem ezt, hanem megélem. Bár kis lakásunk van, úgy érzem gazdag vagyok, mert mindenem megvan, amire az életben a legjobban vágytam.

2021. jan. 26. 18:42
 34/41 A kérdező kommentje:

"Másfelől vannak kételyeim, hogy a bio/öko/egyéb hókuszpókusz dolgok valóban környezetbarátak lennének (az alapanyagok előállításán át a termék felhasználásáig/megsemmisítéséig)."



Kételyeim nekem is vannak, hallottam a green washing jelenségről. Igyekszem mindennek utánanézni, ettől függetlenül persze előfordulhaty hogy nem voltam elég alapos.


Az ökológiai lábnyom tesztet kitöltöttem már többször. Másfél bolygó kéne ahhoz, hogy ahogyan jelenleg élek fenntartható legyen. Sajnos a háziállataink megdobják, és a nemrégen vett elektronikai berendezések.


"Közben az itt, Magyarországon felhasznált és a helyére kidobott nejlonzacskó az életben nem fogja az óceánban végezni szegény vízi madárra tekeredve."



Ez megnyugtató, ennek örülök :)


Amit a konyhakertről, állattartásról írtál, bár vegán vagyok teljesen egyetértek! Én az ipari állattartás miatt vagyok elsősorban vegán, de ha lenne helyem tyúkokat tartani, rögtön szereznék párat, persze nem vágnám le őket, mert a hústól már undorom van, de a tojást megenném.


Köszönöm a tippeket, a bátorítást!

2021. jan. 26. 18:56
 35/41 anonim ***** válasza:
Megertettem, köszönöm!
2021. jan. 26. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/41 anonim ***** válasza:

25-ös vagyok.

A mosódió az izzadtságot szépen eltávolítja, de annál komolyabb foltokkal már nem boldogul. Biológus vagyok, nekem is nagyon fontos, hogy a környezet foszfáttermelését minél jobban csökkentsük, de van, ahol nem tudok kompromisszumot kötni. Az erdész férjem terepruháin bőséggel van szennyeződés, a mosódió azokon nem segít, a gyerekek megjelenése pedig új jelentéssel gazdagította a koszos ruha fogalmát...

Enyhén szennyezett holmikat, ahol nincs látható kosz, nyugodtan moshatsz vele, de konyharuhákat, törölközőket, fehérneműket, ágyneműt nem, a farmerokról, zoknikról nem is beszélek.

Folttisztítónak epesavas szappant használok, ami hatékony, de két-három naponta 6 kiló ruhát nem tudok egyenként dörgölgetni és órákig áztatni vele és időm sincs rá. Azzal inkább a fűfoltokat és a ruhán landoló étel okozta foltokat szedem ki. Nekem az vált be, hogy kevés mosóport (és nem gélt vagy kapszulát) használok, de előmosással kombinálva, így rendesen megtisztítja a ruhákat és ecettel lágyítom őket.

2021. jan. 27. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/41 anonim ***** válasza:

25-ös vagyok

Jut eszembe, ami nekünk még irgalmatlan mennyiségű hulladékot csökkentett: a bevásárlásokhoz saját dobozok és zacskók vitele és a mosható nardágpelenka. 2-3 szupermarketbe és piacra járok. Először furának találták, de mára megismernek és megszokták, hogy a húsnak, felvágottnak, apró gyümölcsnek saját kis műanyagdobozt viszek, nagyobb zöldségnek, gyümölcsnek pedig régi pamutfüggönyből és vászonból szatyikat. Ezeket a konyharuhákkal együtt kimosom. A nadrágpelenka a másik, irgalmatlanul sok eldobható pelust spóroltam meg az évek során. Mosószer persze fogyott, mert a pelenka csak vízzel nem tisztul meg, de jelentősen kevesebb lesz a szemét.

2021. jan. 27. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/41 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ a mosódióról, és a mosásról, nagyon hasznos volt! ☺️ Hát kipróbáltam volna, de ahogy mondod, hogy fehérneműt, törölközőt nem érdemes mosni vele, így azért elvette a kedvem... Ahogy a boszorkány írta itt az igénytelenséget, hát odáig tényleg nem szeretnék elmenni.


Szatyijaim nekem is vannak, egyébként szerencsére én egyre több embernél látok ilyeneket.

2021. jan. 27. 12:13
 39/41 anonim ***** válasza:

Cica: ez egy vélemény nyilvánító oldal


Nem, nem az. N

2021. jan. 28. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/41 anonim válasza:
Mosódiót használok sok év óta ecetes öblítéssel es tökéletes..forróvízben felolfott szappanból és szódabikarbinából lehet mosogatószert/ leöblítendő tisztítószert készíteni..rengeteg recept van fent..
2021. júl. 4. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!