Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » CSOK vagy piaci hitel? Ti a...

CSOK vagy piaci hitel? Ti a helyünkben melyiket választanátok?

Figyelt kérdés

Megyeszékhelyen szeretnénk 26-27 millió forint körüli lakást vásárolni, fiatal házaspár vagyunk, még nincs gyerekünk, de rajta vagyunk a dolgon, hogy hamarosan legyen.


Van 6 millió forint önerőnk, eddig az volt a terv, hogy e mellett babváró hitelből+piaci lakáshitelből finanszíroznánk a vásárlást. Az egy gyerekre használt lakásra járó 600.000 Ft CSOK-ot túl kevésnek tartottam a feltételekhez képest (ez nekünk 1 havi fizetésünk, de cserébe 10 évig nem költözhetnénk el és egy halom papírmunka), úgy meg azt mondtuk nem merünk bevállalni 2 gyereket, hogy még egy sincs.


Na de most bejelentették, hogy januártól azoknak akik csok-ot igényelnek nem kell illetéket fizetniük... és így azért már nem csak 600.000 Ft-ról van szó. Kiszámoltam, hogy ha 1 gyerekre igényelnénk csok-ot, akkor egy 27 millió forintos lakás esetében 1.680.000 Ft-ot "nyernénk rajta" ahhoz képest, mintha nem vettük volna fel.


Igen ám, de ha már lúd legyen kövér, kiszámoltam, mi lenne ha mégis bevállalnánk a 2 gyereket (ezt nagyon maximum úgy merném megtenni ha már legalább útban van az első), mivel úgyis kettőt szeretnénk, és 1 gyererekre is ugyanúgy 10 évre kötnek oda a lakáshoz mint 2 gyerekre... Így a csok támogatással és csok hitellel több mint 5 millió forinttal járnánk jobban, mintha sima piaci hitelt igényelnénk, de sokkal nagyobbak a kockázatai is...


Ti ebben az élethelyzetben melyiket választanátok?



2020. okt. 30. 18:35
A kérdező szavazást indított:
piaci lakáshitelt vennék fel csok nélkül
egy gyerekre venném fel a csok támogatást piaci lakáshitellel
felvenném 2 gyerekre a csok támogatást és a csok hitelt, ha az első baba már útban van
felvenném 2 gyerekre a csok támogatást és csok hitelt úgyis, hogy még nem jön a baba
29 szavazat
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
75%

Én egy negyedik opciót javasolnék, sztem várjatok még, mert nincs elég pénzetek. Ez kb 20% önerő, ami elég kevés, és gondolom ez a 6 millió az össz megtakarításotok, a jelenlegi időkben sztem orosz rulett minden pénzt betolni egy ingatlanba és nullán még hitelt is bevállalni, akkor is ha vannak rajta kedvezmények.


Gyűjtsetek még 2-3 millió Ft-ot, ha az össz fizetésetek 600 ezer ft, akkor nagyon összehúzva magatokat 1 év alatt ezt össze lehet spórolni. A babavárót megigenylitek jövő évben, és amikor megvan a pénz, akkor elkezdhettek ingatlant keresni. Addigra jó eséllyel olcsóbban is ingatlanhoz jutni, mint most (csökkenő tendencia indult az árakban, a kínálat növekedése mellett), mert januártól megint sokan vérszemet fognak kapni, arra meg a legtöbben nem gondolnak, hogy a válság ott kopogtat lassan minden munkahely ajtaján. Szóval sztem most türelmesnek kell lenni. Ettől függetlenül nem írtál le minden körülményt, ha nektek ez most bármilyen ok miatt sürgős, akkor persze nem érvényesek a fentiek.

2020. okt. 30. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 A kérdező kommentje:

Nem sietünk túlzottan, várunk arra, hogy kikerüljön a piacra egy olyan lakás, amilyet keresünk, de azért egy fél éven belül szeretnénk lakást vásárolni.


Érveink mellette:

1. Minden hónapban kidobunk 90.000 Ft-ot albérletre. 1 év alatt az 1 millió forint (20 évre 10 millió forint piaci hitel teljes "ára" 4 millió forint, az 1/4-edét elvesztegetjük 1 év alatt albérletre).

2. Ott áll a bankban a pénzünk és inflálódik el.

3. Tervben van a baba, és a babaváró hitelt még azelőtt fel kell majd vennünk, hogy megszületne, onnantól az is csak inflálódik el.

4. Valóban félre tudunk tenni 1 év alatt 2 millió forintot, pont ezért nem félünk beletolni a megtakarításunk 90%-át egy lakásba, mert "újratermelődik".



Azt hogy merre fele fognak menni a lakásárak, azt nem lehet megjósolni, (egyik gazdasági lap ezt mondja, a másik meg azt) most figyeljük a piacot és érezni a stagnálást, de mellette azt is látni, hogy más területen nagy mértékű az infláció, értéktelenedik el a forint, ráadásul januártól megint önti az állam a különböző árfelhajtó támogatásokat az ingatlanpiacra, így a fene se tudja mi fog történni... A bizonytalanra meg szerintem nem éri meg várni, a korábban felsoroltak miatt.

2020. okt. 30. 20:03
 3/34 anonim ***** válasza:
60%
5. Addig nyújtózkodj, ameddig a takaród ér.
2020. okt. 31. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 A kérdező kommentje:

Igen... Gondolkodunk rajta hogy csak kisebbet vegyünk, (3 szobás helyett csak 2 szobás panellakást), ezt a lehetőséget még hozzáadhatnám, de akkor meg 5-6 éven belül mindenképp költözni kell. (Ami a kérdést értelmetlenné is teszi, mert akkor egyértelműen nem éri meg most csok-ozni, majd csak 5 év múlva - ha akkor lesz még)


Lehet én érzem rosszul, de nem érzem akkora felelőtlenségnek azt, hogy ketten bevállaljunk egy olyan hitelt, ami nem ró ránk a jelenlegi kiadásainknál nagyobb terhet, csak az egyikőnk fizetéséből is megélnénk (mondjuk azért csak gyeddel számolva necces lenne, de éhen nem halnánk egy gyerekkel sem), és ha nem történik valami szörnyűség kevesebb, mint 10 év alatt vissza is tudjuk fizetni. Mások 100x rosszabb anyagi helyzetre is vállalnak sokkal extrémebb dolgokat.


A kockázatot inkább abban érzem, hogy a csok-ból nincs kiút és helyhez köt. Míg egy piaci hitelnél ha beüt a balszerencse akkor még mindig meg van az a lehetőség, hogy eladom a lakást, amiből visszafizetem a hitelt és kinn vagyok. (azért arra valószerűtlenül kicsi az esély, hogy olyan rettenetes valami legyen, hogy a jelenlegi értékének 80%-ánál kevesebbért lehessen csak eladni, nagymértékű infláció mellett)

A piaci hitelnél ha vissza tudom fizetni esetleg hamarabb, leveszik a lakásról a jelzálogot, onnantól az enyém, ha akarom benne lakok, ha akarom kiadom, ha úgy van kedvem üresen hagyom vagy eladom.

Míg a CSOK-osnál 10 évig semmi mást nem csinálhatok, kötelező benne laknom a lakásban. Ezért tettem fel a kérdést, hogy más bevállalná-e ezt a kockázatot vagy sem.


De tök jó, hogy látom, hogy te még a piaci hitellel járó nagyon-nagyon pici kockázatot sem vállalnád be a helyemben, valóban ez is egy válasz.


Köszönöm az eddigi szavazatokat, de még várom a továbbiakat, mert egyelőre ez így elég kevés.

2020. okt. 31. 14:26
 5/34 anonim ***** válasza:
44%

Ha alapból szeretnétek gyerekeket, akkor én felvennéma csok-ot két gyerekre. A 10 év röghöz kötés szerintem elfogadható, feltételezem, hogy ti is azon vagytok, hogy ne kelljen annyit költözni, pláne nem gyerekkel.

Ha most albérletet fizettek, akkor nem tűnik nagy kockázatnak az sem, ha a törlesztőt fizetitek. Azt valahogy szívesebben is fizeti az ember.

2020. okt. 31. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:
77%
Én nem venném fel sem a csok-ot, sem a babavárót addig, amíg nincs úton legalább az első gyerkőc. Az én értelmezésemben addig ez nem létező opció.
2020. okt. 31. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:
50%

Úgy, hogy még nincs egy gyerek sem egy kicsit lutri szerintem is. Habár valahol lakni kell és kitudja meddig folytatódik ez a pénz szórás.

Mondjuk vannak olyan ismerősök ahol így sem volt gond, mert már ezen támogatások megjelenése előtt is elköteleződtek a gyerekek mellett. Nekik megérte nagyon.


Olvasd el más véleményeit, de 100%-ban csak magadra hallgass.

2020. nov. 1. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 anonim ***** válasza:
71%
Pont az a megtévesztő ebben a sztoriban, hogy nálatok sokkal szarabb helyzetben lévő emberek is bevállalják a kockázatot, így nézve nem is tűnik olyan veszélyesnek bevállalni. Pedig az én olvasatomban ez pont olyan hazárdjáték, mint anno a devizahitel. A babaváró annyira nem gáz, de a csokban annyi kötelem van, ami miatt már messziről bűzlik az egész. A csok egyetlen esetben éri meg, ha már megvan a 3 gyerek és megfelelő jövedelem áll rendelkezésre. Nulla gyereknél sztem ez öngyilkosság, nem ismeri az ember magát szülőként, nem tudja pontosan, mit vállal, amivel alap esetben nem is lenne gond, de sokan úgy indulnak neki, hogy 3 gyereket akarnak, aztán az elsővel nem alszanak 3 évig és azt mondják, hogy köszönik de elég volt. Na most ha te gúzsba kötöd magad egy ilyen szerződéssel, akkor viszont nincs mese, produkálni kell a gyereket. Ez egy olyan szintű nyomást fog rakni az emberekre, amiből sztem sok helyen nem lesz meg a 3 gyerek... azzal se számoltok ti se igazán, hogy minél több gyereket vállaltok, annál több évig fog kiesni egy jövedelem, és épp egy gazdasági válságba megyünk befelé. A biztos munkahely holnap bizonytalanná válhat és a többi. Nem azt mondom, hogy ne vegyetek fel hitelt, mert nyilván nem lehet másképp, de adjatok le az igényekből és olcsóbbat keressetek, a csokot meg tényleg nagyon-nagyon gondoljatok át, és ha van a környezetben kisgyerekes család, keressétek a társaságukat és próbáljatok ki, milyen kisbabák és kisgyerekek között lenni.
2020. nov. 1. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:
67%
Én biztos hogy nem vágnék bele 10 évnyi elidegenítési és terhelési tilalomba. Menjen piaci hitellel az egész.
2020. nov. 1. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
4%
A válaszolók döntő többsége milyen beszari. Kockáztatnbi nem mernek, de legyen minden. A világ nem így működik! Teszel bele, kockáztatsz ás sikeres leszel. Fel kell venni a babavárót és a CSOK hitelt is, ha kedvezményes. Ezekből rosszul kijönni nem lehet, ha jó a házasság.
2020. nov. 2. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!