Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » CSOK vagy piaci hitel? Ti a...

CSOK vagy piaci hitel? Ti a helyünkben melyiket választanátok?

Figyelt kérdés

Megyeszékhelyen szeretnénk 26-27 millió forint körüli lakást vásárolni, fiatal házaspár vagyunk, még nincs gyerekünk, de rajta vagyunk a dolgon, hogy hamarosan legyen.


Van 6 millió forint önerőnk, eddig az volt a terv, hogy e mellett babváró hitelből+piaci lakáshitelből finanszíroznánk a vásárlást. Az egy gyerekre használt lakásra járó 600.000 Ft CSOK-ot túl kevésnek tartottam a feltételekhez képest (ez nekünk 1 havi fizetésünk, de cserébe 10 évig nem költözhetnénk el és egy halom papírmunka), úgy meg azt mondtuk nem merünk bevállalni 2 gyereket, hogy még egy sincs.


Na de most bejelentették, hogy januártól azoknak akik csok-ot igényelnek nem kell illetéket fizetniük... és így azért már nem csak 600.000 Ft-ról van szó. Kiszámoltam, hogy ha 1 gyerekre igényelnénk csok-ot, akkor egy 27 millió forintos lakás esetében 1.680.000 Ft-ot "nyernénk rajta" ahhoz képest, mintha nem vettük volna fel.


Igen ám, de ha már lúd legyen kövér, kiszámoltam, mi lenne ha mégis bevállalnánk a 2 gyereket (ezt nagyon maximum úgy merném megtenni ha már legalább útban van az első), mivel úgyis kettőt szeretnénk, és 1 gyererekre is ugyanúgy 10 évre kötnek oda a lakáshoz mint 2 gyerekre... Így a csok támogatással és csok hitellel több mint 5 millió forinttal járnánk jobban, mintha sima piaci hitelt igényelnénk, de sokkal nagyobbak a kockázatai is...


Ti ebben az élethelyzetben melyiket választanátok?



2020. okt. 30. 18:35
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:
100%

Gyerek mellett? A magyar társadalom 70%-a kb. Ne abból indulj ki, hogy esetleg te átlag felett keresel és a környezeted is.


A legtöbben ilyen havi 400-500-as bevétellel vállalták be, ahhoz képest a 140 törlesztő már sok.

2020. nov. 2. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 anonim ***** válasza:
Igen gyerek mellett. Simán. Nem a legtöbbekre kell hallgatni, hanem a saját körülményekhez képest kell eldönteni, hogy vállalható-e. Egészségi állapot, munkahelyek mennyire stabilak, stb.
2020. nov. 2. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 anonim ***** válasza:
100%
Ez mind olyan tényező, ami máról holnapra változhat, ezért javasolják, hogy ne haladja meg a törlesztőrészlet a havi jövedelem kb 20%-át. Akárhogy nézzük, egy szar fizetésre hülyeség százezres nagyságrendű hitelt bevállalni, főleg, hogy még gyereket is produkálni kell, ami további súlyos anyagi tétel. Ettől függetlenül továbbra is mindenkinek saját döntése, hogy nulla gyerekkel mit vállal be, nekem annyi a lényeg, hogy majd ne az én adómból kelljen menteni őket.
2020. nov. 2. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 anonim ***** válasza:
Nettó 600 ezres fizetés nem éppen nevezhető szarnak. 20%_a 120 ezer, a bankok egyébként 50%_ig hiteleznek.
2020. nov. 2. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 A kérdező kommentje:

Érdekes vita alakult itt ki a kérdés alatt... Az a baj, hogy az én fejemben is ugyan ez a vita zajlik, nem igazán tudok állást foglalni.

Az egyik felem nem kockáztatna, a másik felem azt mondja hogy aki mer az nyer...


Az egyik válaszra reagálva, szuper lenne, ha annyi pénzünk lenne, hogy mindketten vegyünk egy külön lakást, de örülünk neki, ha sikerül összehozni egyet. Na meg érdekes lenne egy garzonban 2 gyereket nevelni, amíg ott áll üresen a férj lakása :D Mi nem úgy vágtunk bele ebbe a házasságba, hogy azt tervezzük mi lesz, ha elválunk, hanem úgy, hogy azt tervezzük hogy öregszünk meg együtt (és az hogy így alakul-e valóban csakis kettőnkön múlik, senki máson, azaz elsősorban elhatározás kérdése)


Az is baj, hogy 2008-ban még nagyon fiatalok voltunk, mindkettőnk szülei közszférában dolgoznak, tehát mi a saját bőrünkön az égvilágon semmit sem érzékeltünk abból a hatalmas gazdasági válságból. Nem tudjuk elképzelni, hogy piacképes diplomával, tapasztalattal ha elveszítenénk az állásunkat hogy nem találnánk másikat... Főleg hogy mi nem olyanok vagyunk, hogy nem mennénk el takarítani/gyári munkásnak/mekibe, akárhova, ha arról van szó, mert az derogál Msc diplomával...


Nagyon nehéz így arról dönteni, hogy egy ekkora pénzügyi döntés mekkora kockázatot is jelent valójában.

2020. nov. 3. 18:48
 26/34 anonim ***** válasza:
73%

Képzeld el, amikor gyárba se tudsz elmenni, meg a mekibe se, mert MINDENHOL leépítenek vagy befagyasztanak, és a rengeteg álláskeresőre tizedannyi szabad álláshely jut.


Megértelek, nem élted még át, ne is kelljen, de minimum 6 havi megtakarításotok legyen. Ha még most minden pénzt be is toltok a lakásvásárlásba, a következő lépés az legyen, hogy ez a tartalék legyen meg, minden más ráér.

2020. nov. 3. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 anonim ***** válasza:
Megyeszékhelyen azért elég elképzelhetetlen hogy ne legyen semmi munka. Egy faluban sokkal nagyobb kockázat lenne ez.
2020. nov. 3. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 anonim ***** válasza:

Szerintem gyűjtsetek még kis pénzt és a megyeszékhely vonzáskörzetében vegyetek egy 8-10 millás házat. Azt tegyétek rendbe. Nem gondolod hogy 2 gyerekkel már nem panelba vágyik az ember, de a csok miatt nem tudsz majd elköltözni?

Ha csak 10-15 km-t mész a várostól, már fele annyiba kerülnek az ingatlanok és a környezet is sokkal élhetőbb (hacsak nem vagy egy plázatündér aki nem bír létezni ha 100 méternél messzebb van a manikűrös - de ezt kétlem :))

2020. nov. 12. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 anonim válasza:

Szia,


Nem olvastam el a valaszokat. Szival nem tudom, hogy irta e ezt valaki mar.

Szoval, addig amig nincs gyereketek szerintem ne vegyetek fel CSOK-ot. Benne van az is a pakliban, hogy megsem jon ossze az a baba es akkor vissza lehet fizetni a felvett penzt (en ugy tudom) kamatos kamattal. Az meg, hogy 10 evig ott kell laknotok nem tul bizalom gerjeszto. Bar ha barmi lenne ki tudjatok adni alberletbe a lakast, ha nagyon muszaj.

Szoval olyanra felvenni hitelt, ami meg nincs, szerintem veszelyes.

Viszont jol kerestek, ugy vettem ki es igen, szerintem is folosleges kiadni egy csomo penzt az alberletre, inkabb vegyetek sajatot, de szerintem biztonsagosabb egy piaci hitel.

Es igen, kalkulald bele, hogy egy GYESen levo anyuka bevetele kb annyi, mintha zsebpénzt kapna es a gyerek/gyerekek valoban sokba kerulnek :D


Udv,

Egy ket gyerekes, jelenleg gyeden levo anyuka, aki szinten inkabb piaci hitelt vett fel lakasvasarlashoz es hagyta a csudaba a csokot :)

2020. nov. 13. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 A kérdező kommentje:

Hát manikűröshöz pont nem járok, de mi egy ilyen nagyon fura fajzat vagyunk, akik panelba vágynak :D A szüleim is panelban maradtak 2 gyerekkel is, lett volna lehetőségük családi házat venni, de inkább nem vették, cserébe 18 éves korom előtt láttam már fél Európát és ennek a döntésüknek köszönhető, hogy a devizaválság idején nekik már nem volt hitelük.


Számunkra sokkal többet ér az idő, és a pénz, amit egy városközponti lakással meg lehet spórolni, mint az, hogy legyen 500m2 füvem, amiről elmondhatom, hogy az enyém.


Másrészt vannak olyan emberek akiknek nem való a családi ház, és mi ilyenek vagyunk. Nem vagyunk barkács mesterek, semmilyen házkörüli dologhoz nem értünk. Én így is azon aggódok, hogy lesz elég időnk egy (aztán 2) gyerekre, nemhogy napi 1,5 óra dugóban állás után még kertrendezgetésre is maradjon idő és energia..


(Elkezdtem írni, hogy gyerekként én mit szerettem a panelben és mit nem, a férjem meg mit szeretett a családi házban és mit nem, de aztán rájöttem pont nem érdekel itt senkit)


A lényeg hogy azt már eldöntöttük hogy hol és milyen lakást szeretnénk, csak azt nem tudjuk a többféle finanszírozási lehetőség közül melyiket válasszuk.


Most egyébként arra hajlunk megint, hogy hagyjuk a fenébe a csok-ot, inkább a piaci hitellel megyünk, és megmarad a lehetőségünk, hogy később, amikor már meglesznek a gyerekek akkor kihasználjuk a csók-öt arra, hogy még nagyobb vagy esetleg mégis családi házba költözünk.

2020. nov. 13. 13:54
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!