Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Lakásvásárlás a mostani...

Lakásvásárlás a mostani helyzetben?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Szerintetek van értelme a jelenlegi helyzetben lakást vásárolni? Úgy alakult, hogy nemsokára egyedül kell majd élnem, az albérletárak elég magasak, legalább havi 150-nel számolok csak a lakbérre. Így arra jutottam, hogy talán jobban megérné egy kisebb lakást vásárolnom, nagyjából 30 nm-en már el tudnék lenni. Találtam is egy pofás kis lakást, egész jó lokációval Budapesten. Nagyjából a 30%-át tudnám megadni önrésznek, és kizárólag fix kamatozású hitelt szeretnék felvenni. Mi a tapasztalatotok? Mennyire könnyen adják meg?


Illetve még 2 dolog van, ami elbizonytalanít. Először is sok helyről hallom, hogy talán most jön egy a korábbihoz hasonló ingatlanár-zuhanás a válság miatt, és jóval olcsóbban jutnék majd hozzá, ha várok egy kicsit.

A másik az, hogy kis idő múlva talán visszább esnek a THM-ek (ugye most 10-11%, míg 2 éve 5% körül volt).

Viszont ha ezek nem következnek be, akkor mindenkepp jobban megérné most megvásárolnom. Nagyjából 600 000 a jövedelmem, ami nem túl sok, de egyedülálló vagyok, és nem is költök sokat, havi 200 000-ből megvagyok.

Szerintetek van értelme várni? Illetve a bank milyen szempontokat vesz figyelembe hitelfelvételnél?



2023. jan. 18. 10:50
1 2 3 4 5
 11/46 anonim ***** válasza:
86%
Nagyon jól állsz 30% önerővel és havi 600 nettóval. Tuti hogy kapsz kölcsönt. Először is nézd meg a bankmonitor kalkulátorát. A legjobb ajánlazot adó bankok közül mrnj be párba és kérj hivatalos előbírálatot. Tehaát ne olyat amit telefonon elintéznek hanem olyat amihez papírok kellenek és legalább egy hétig ülnek rajta. Nem biztos hogy mindegyik bank ad hitelt de nekem ennél rosszabb kondíciókra adott egy bank. Szóval nem kell feladni.
2023. jan. 18. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/46 anonim ***** válasza:
100%
Ha visszaesnek a kamatok akkor kiválthatod a hiteledet egy olcsóbbal. Ha 35 év alatti vagy, az illeték csak 2%, és kérhetsz 1 vagy 2 évi részletfizetést amit mindenkinek megadnak. Keress olyan ügyvédet aki fél %-ot kér. Nekem kb ennyi kiadásom volt mert a közjegyzőt a bank fizette valami akció keretében, de amúgy mindig van akció. De az se lett volna millios tétel.
2023. jan. 18. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/46 anonim ***** válasza:
16%
Illetve ha veszel fel CSOK-ot, akár csak 1 gyerekre, akkor elengedik az illetéket, ami azért nem mindegy.
2023. jan. 18. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/46 anonim ***** válasza:
32%

Mivel nem írsz számokat így nem lehet tudni, de a banki kalkulátorok eláég jól megadják, mennyi hitelt tudsz felvenni.

Ár csökkenésre felesleges várni, az alacsony rezsijű kicsi budapesti lakások ára nem fog csökkenni. Nincs olyan, hogy általánosan minden ingatlan ára mindenhol bezuhan. Nem ilyen homogén a piac. Nagyobb, rossz energetikájú házak ára minimálisan csökkenhet akár.

Viszont azt azért fontold meg, hogyan fogsz törleszteni és mi a terved ennek a hitelnek a kiváltására, előtörlesztésére stb. Mert ilyen magas kamatok nem maradhatnak sokáig, te meg jelenleg hitelezve baromi sokat fogsz visszafizetni.

2023. jan. 18. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/46 A kérdező kommentje:

#14

20 000 000 az ingatlan ára, és 7 000 000-M van.

2023. jan. 18. 14:31
 16/46 anonim ***** válasza:
23%

#15: Az úgy viszont elég jó. Nyilván max 4,5-5M önerőt lehet belerakni, kell a többi a vásárlás és a költözés körül költségekre plusz valami tartalék. 150-160k törlesztő ennyi fizetésből simán megoldható. Feltéve persze, hogy bejelentett jövedelemről beszélünk


#14

2023. jan. 18. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/46 A kérdező kommentje:

Azta 2,5 millanak mire kell még elmennie?

Elvileg a lakás berendezett, de nekem is vannak bútoraim, plusz ha kiköltözöm visszakapom a kaució árát, sok pénzt nem szeretnék meghagyni tartaléknak, max fél milliót. Viszont ha tényleg 2,5 millát kell számolni az egyéb költségekre, akkor nem lesz meg a 30%-om.

2023. jan. 18. 14:45
 18/46 anonim ***** válasza:
75%

Hát én személy szerint a szükséges mértékű elújítást elvégezném. Nem láttuk a lakást, a minimum egy festés. Plusz én őszintén szólva nem számoltam bútorokkal, mert ha már ott fogok élni saját ízlésre alakítanám. Igaz ez a konyhára, nagygépekre is. Ha kell egy mosógép, hűtő, főzőlap/sütő, mikro, klíma esetleg akkor már szaladnak a százezrek. Olyanokról nem is beszéltünk, hogy szaniterek, burkolatok milyen állapotban vannak, plusz a gépészet. Budapesten 20M-ért most nincsenek nagyon csodák. Nem tudom illetékmentes vagy-e, az is pénz 2-4%, ügyvéd is 0,5-1%. De persze, ezeket össze kell számolni, el kell dönteni mik az igények. Ekkora lakásban már csak a méret miatt is nagyon nehéz felújítani, renoválni, ha benne laksz. Tapasztalat, én is 33 nm-en lakom.


#16

2023. jan. 18. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/46 anonim ***** válasza:
84%
A bútorokat hogy számoltad bele? Nem szoktak bútorral egyutt lakást eladni, ha benne is hagyják, plusz megveszed azokat is. Az is extra pénz, és lesznek egy használt cuccaid...
2023. jan. 18. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/46 anonim ***** válasza:
90%
Csak bebútorozás nekem most 2millió forint volt, egy 47 nmes lakást vettem. És nem luxus dolgok, tök alap, mosógep, hűtő, kanapé, ágy, asztal, székek, függöny, szőnyeg, ilyesmi.
2023. jan. 18. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!