Kezdőoldal » Otthon » Kert » Elkezdett pusztulni a szőlő...

Elkezdett pusztulni a szőlő tavaly ősszel?

Figyelt kérdés
Van egy lugasra futtatott, kb. 4x6 méteren futó, kb. 10 centi átmérőjű törzzsel szőlőnk, melyet még nagyapám telepített kb. 25-30 éve. Nagypapám elhunyt már tíz éve, azóta sosem volt permetezve vagy metszve e szőlő, de mindig is egészen "szolidan" nőtt és hajtott, gyakorlatilag nem is terjeszkedett különösebben erélyesen semerre. Minden évben rengeteg termést hozott, 50 kiló körül (napi 10-20 fürtöt szedtünk heteken át). A szőlője sosem volt beteg, sötétkék, kis szemű, viszonylag nagy maggal, egészen tanninos, kesernyés egy mézédeshez képest (persze, ez is édes). Nekem jellemzői alapján kékfrankosra hajaz, mert télen se nagyon akar lerohadni a fürt és még november végén is kiválóan megmarad. Nos, ez a tőke most csak harmadán termett, a gyümölcse remek volt, mint mindig. Vajon mire lehet számítani idén, mit gondoltok? Szakértők?

2021. febr. 12. 17:32
1 2 3
 1/23 mindentudó99 ***** válasza:
Nálam az egész kertben a harmada termett idén. Ki tudja miért. Nem egyformák az évek. És nem is hozott fürtöt eleve vagy lerohadt mert ha utóbbi akkor permetezni kellene
2021. febr. 12. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 mindentudó99 ***** válasza:
75%
Most olvastam hogy nem metszed. Na akkor nem csoda előbb utóbb felkopaszodik. Megszakad annyi termést hoz. Kidöglik. Miért nem metszettétek?
2021. febr. 12. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:
Írtam azt is, hogy tíz éve sose volt metszve és pont két szomszéd sarkában van a szőlő. Nem fut át se hozzájuk, se sehova. Nagyon visszafogott. A harmada szép volt, mint mindig. A kétharmadában meg nem is hozott se levelet, se gyümölcsöt. A puszta barna ágak voltak.
2021. febr. 12. 18:33
 4/23 anonim ***** válasza:
100%
Elöregedett,kb 10cm átmérőjű... a tőke. Évente fríssítő metszés kell/kellett volna.
2021. febr. 12. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

Akkor nem lenne 10 cm a tőke, ha metszem? :D

Amúgy tényleg nem volt mit lemetszeni róla, effektíve. Szerintem. De ha nagyon kellett volna, nyilván vágok egy-két valamit róla... mindegy.

Köszi!

2021. febr. 12. 20:44
 6/23 anonim ***** válasza:
100%

Elmondom akkor érthetőbben.

Vannak a tőkén ugye vesszők azokat szokták visszametszeni 2 rügyre az a rövidcsap van a hosszucsap ahol hét egymáshoz közeli vessző van ez egyiket kettőre metszik a masikon meghagynak 4-5 rugyet. Van a szalvesszős ahol egy egesz vesszőt hagynak meg 5-7 rüggyel. De azt a következő évben levágják es újat választanak ki.


No most te ezeket nem alkalmazod tehat az összes vessző szalvesszőként funkcionál nem metszed vissza a vesszőn lévő alsó rügyek ki sem hajtanak csak a legfelsőbbek ez így megy tovább akkor hosszú vékony ágak lesznek minden fele amit a tőke már nem bír el elmegy az energia. Olykor elszarad néhány ilyen ág a termés intenzitása változó egyszer rengeteg egyszer semmi.


Egyáltalán nem nehéz metszeni én is csak könyvekből tanultam kb pár óra alatt felfogtam.

2021. febr. 12. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Azért nem volt mit lemetszeni róla mert már annyi vesszőt hozott hogy nem hozott nagyon újat. A szőlő metszés nélkül felkopaszodik és elszárad majd kipusztul. Az egész elszáradt részeket vágd le. A vastag törzsnél biztos van elágazás. Azokat hagyd meg tíz centisre a többit egy az egyben vágd le. Annak annyi. Ha szerencsed lesz az elágazásnál ki fog hajtani tavasszal. Aztán megújítod az egészet. Minden évben metszed. Hìvj egy hozzáértőt aki megmutatja hogyan kell. A szőlőt gondozni kell. Van nekem is egy tőke Akkora hogy több m2 árnyékot ad ki lehet ülni alá. Az is kezd felkopaszodni pedig mindig metszem. Idén fogom hasonlóképp megùjítani. Vagy 25 éves tőke
2021. febr. 13. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:
Köszi! Lehet rajta erős "csonkolást" alkalmazni? Mert eléggé fás már és nagy ágai vannak. Nem hal bele?
2021. febr. 17. 14:14
 9/23 mindentudó99 ***** válasza:
Nem . Ki fog hajtani a lecsonkázott résznél. Vannak nem látható alvó rügyek.
2021. febr. 17. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kerek, átfogó válaszokat, azóta már segített egy-két szakkönyv is még, de van mit olvasni. Hálás köszi!
2021. febr. 17. 15:07
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!