Kezdőoldal » Otthon » Kert » Elkezdett pusztulni a szőlő...

Elkezdett pusztulni a szőlő tavaly ősszel?

Figyelt kérdés
Van egy lugasra futtatott, kb. 4x6 méteren futó, kb. 10 centi átmérőjű törzzsel szőlőnk, melyet még nagyapám telepített kb. 25-30 éve. Nagypapám elhunyt már tíz éve, azóta sosem volt permetezve vagy metszve e szőlő, de mindig is egészen "szolidan" nőtt és hajtott, gyakorlatilag nem is terjeszkedett különösebben erélyesen semerre. Minden évben rengeteg termést hozott, 50 kiló körül (napi 10-20 fürtöt szedtünk heteken át). A szőlője sosem volt beteg, sötétkék, kis szemű, viszonylag nagy maggal, egészen tanninos, kesernyés egy mézédeshez képest (persze, ez is édes). Nekem jellemzői alapján kékfrankosra hajaz, mert télen se nagyon akar lerohadni a fürt és még november végén is kiválóan megmarad. Nos, ez a tőke most csak harmadán termett, a gyümölcse remek volt, mint mindig. Vajon mire lehet számítani idén, mit gondoltok? Szakértők?

2021. febr. 12. 17:32
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:
Köszi! Már látom, melyek eredtek meg újonnan és melyek haltak el. Valóban durvább csonkolásra lesz szükség, de megejtem az esős napok elmúltával.
2021. ápr. 19. 14:55
 12/23 mindentudó99 ***** válasza:
Ok. Ha maga a tőke nem döglött az alvó rügyekből is megújul. Idén nem igen terem de jövőre annál szebb lesz
2021. ápr. 19. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:
Úgy nézem, a tavaly még termő (írtam, hogy voltak hajtásai, amin szépen termett) részeit tudom felfuttatni a régi helyére, csak ez bennem nem tudatosult korábban, viszont adja magát. A tőke oldalhajtása ez. Köszi!
2021. ápr. 19. 19:21
 14/23 A kérdező kommentje:
Szerencsére nagyon hajt tovább, mégis aktív, csak a régi része valóban felkopaszodott. Viszont a szomszédhoz mennek át a további új részei, ezeket visszahajthatom "erővel" a lugasra? Itt-ott kicsit megtört néhány ága az eddigiek közül, amit visszahoztam. Túlélik a hajtások, regenerálódnak?
2021. máj. 12. 22:50
 15/23 mindentudó99 ***** válasza:
Igen. De miért nem vágtad vissza?
2021. máj. 13. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:
Mert ott vágtam vissza, ahol felkopaszodott. Az egészet vissza kéne, azzal együtt, ami friss, pár éves hajtás? Mert azok tavaly is termettek.
2021. máj. 13. 10:55
 17/23 A kérdező kommentje:
Egyébként a felét visszavágtam így.
2021. máj. 13. 10:56
 18/23 mindentudó99 ***** válasza:
Akkor jó. Minél lentebb kihajt újra annál jobb. Hátha. Bár ha a végén hagytál ép hajtást az ezen nem segít. Kúszó növény mindíg a legfelsőbb rügyek hajtanak legjobban. Ezér jó csokázni rendesen a felkopaszodott tőkét.
2021. máj. 13. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:
Köszi!
2021. máj. 13. 17:29
 20/23 A kérdező kommentje:
Megvan a metszés, viszonylag erősen, a szomszédból pedig visszavezettem az ágakat a lugasra. Egészen gyönyörű termés várható idén is! Remekül néz ki, mint az elmúlt 5-10 évben (a tavalyit kivéve, ugye). Egy kérdés ehhez kapcsolódóan. Oké, hogy ezt is elérte a felkopaszodás. De most beszéltem egy szőlésszel, aki azt mondta, erősen metszett szőlők (ami neki is van) kevesebb ideig élnek. Igaz ez?
2021. jún. 16. 19:19
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!