Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Miért nincs benne az iskolai...

Miért nincs benne az iskolai irodalom könyvekben Juhász Gyula: Trianon című költeménye? Ezt miért hagyják ki?

Figyelt kérdés

El akarják sorvasztani a magyarságtudatot?

Memoriterré nyílvánítanám ezt a verset.

18 éves vagyok, és ma hallottam először. Szégyennek érzem, de nem az én szégyenemnek, hanem az ország vezetőinek a szégyenének, akik direkt kihagyták ezt a remekművet.

Most már kiváncsi vagyok, hogy még miket hagytak ki, meg fogom keresni az ilyen verseket.


Itt a link: http://www.youtube.com/watch?v=kUgpnACXZVs


Szebb jövőt!


2010. jan. 13. 22:34
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
57%

Amíg nem vagy irodalmár, és nem tudod, hogy mi alapján lehet egy művet tananyaggá tenni, addig beleszólni sincs jogod mások munkájába.


Véleményem szerint Petőfi, Arany és Ady is remekül kifejezte a magyar lét eszményét, anélkül, hogy adjonazistenszebbjövőtöztek volna. A mai magyar irodalmi tananyag - ha kissé elavult is egynémely szempontból - minden szempontból megfelel a magyarságtudat fejlesztése céljának.


A magyarságot ugyanis nem az határozza meg, hogy mennyire gyűlölök másokat, hanem hogy mennyire vagyok büszke a hazámra.


Valaki írt itt József Attiláról: ő megfordult a szélsőjobbon és a szélsőbalon is. Mégsincs benne az irodalomanyagban egyetlen politikai tárgyú műve sem. Vajon miért? Talán nem azért, mert az életművének egészét jobban jellemzik a mama-versei, vagy a szerelmi lírája?


Persze 18 évesen az ember még relatíve keveset fog fel az általa olvasott érettebb művek igazi mondanivalójából, és többek között sajnos ezt tényleg fel lehet róni a magyartanár-szakmának. Az "általános műveltség" eszményét szem előtt tartva sajnos túl korán adnak az emberek kezébe olyan műveket, amik nem alkalmasak arra, hogy egy tinédzser megértse őket. Ez a szakma legnagyobb dilemmáinak egyike, és talán sosem lesz rá megoldás.

2010. jan. 14. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
38%

Mind a Juhász Gyula, mind a József Attila verset benne lehetne hagyni.

De, hogy a kérdésre válaszoljak, azért nincs benne mert politikai, sőt mivel még ma is fennáll a trianoni békeszerződés, aktuálpolitikai. Nagyon kevés azért a politikai mű az iskolai irodalomban, még szerencse, hogy nyugodtan olvashatsz Te is magadtól, vagy ajánlhatod másoknak is.


Szóval mint mondtam ezt a két verset nyugodtan bele lehetne tenni, mert nem uszít más népek ellen.

Ezzel ellentétben:


"Felvidék nem "Szlovákia"! Éljen a lengyel - magyar határ!

Székelyföld és Erdély nem Románia!

Délvidék nem Szerbia!

Kárpátalja nem Ukrajna!"


Az ilyen háborúkat szül, viszályt és halált! Plusz ezek már vegyes lakta területek, szóval nem is lehetne visszacsatolni őket. Nem azt mondom, hogy ne emlékezzünk meg róla, ne legyen gyásznap, vagy ne legyen több szó róla az iskolában stb., csak az ilyen mondandókat szerintem hanyagolni kéne.

Mert nem(csak) ez a hazaszeretet, hanem rengeteg olyan dolog, amely nem más népek ellen irányul.


Viszont Szlovákiával szemben lehetne kicsit határozottabb és erősebb a külpolitikánk.


Én csak a területi revízió lehetőségét nem tartom jónak!

2010. jan. 14. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
60%

Milyen lánglelkű ifjú! Sorvasztanak a szemetek, mi?

Azért el kell majd még ám pár verset olvasnod, ha össze akarsz rakni egy tankönyvet.

2010. jan. 14. 03:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
50%

A tantervben a Családi kör vajon benne van-e?Mert az fontosabb lenne,mint a politika.

Olvasd el Tompa Mihály.Gólyához c.versét.Azon a Jobbikosok is elgondolkozhatnak.

2010. jan. 14. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
49%

"Miért nincs benne az iskolai irodalom könyvekben Juhász Gyula: Trianon című költeménye? Ezt miért hagyják ki?"


Mert Juhász Gyulának vagy 100 jobb verse van, viszont terjedelmi okokból a tankönyvekbe csak 3-4 kerülhet bele.


"18 éves vagyok, és ma hallottam először."


18 évesen az ember még nem sokat tud: nem volt ideje olvasni. 18 évesen az ember a legjobb szándék mellett is műveletlen és éretlen. Ha érdeklődni fogsz az irodalom iránt, akkor majd fejlődik az irodalmi érzéked. Akkor majd 22-23 éves korodra világos lesz számodra, hogy miért felejthető vers az, ami most ennyire tetszik neked.

2010. jan. 14. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:

oké, én elhiszem azt hogy vannak ettől jobb versek is, de ezt én most tényleg nagyon jó versnek tartom, és azt nem értem, hogy ha történelemórán tanítják trianont, akkor irodalomórán miért nem lehet tanulni az ilyet... úgyértem: írta az egyik válaszoló, hogy azért mert aktuálpolitika. és akkor? akkor nem kell róla beszélni mert hátha azt gondolják a derék szomszédok északra-keletre-délre hogy mi ennek a jelenlegi csinka Magyarországnak nem örülünk?!

Igen, most már vegyesen lakott területek, meg az is volt akkor is. De azokért a területekért régen magyar emberek haltak meg.

1920-ban magyar emberek ketültek más országba. fölösleges leírnom mert mindenki tudja, csak az a baj, hogy van aki szerint ez így van rendjén... az hogy a háború után mi szívtunk a legnagyobbat...

de tudom hogy vannak olyanokis mint én.


nem uszítok senkit, ne értsétek félre, és írtam hogy Felvidék nem szlovákia, erdély nem románia stb stb... persze h szlovákia meg románia... tudjátok - papíron...

de az a föld a magyar nemzethet, (mondom nemzethez!) tartozik, ha nem is az egész, de az ahol rengeteg magyar él, az mindenképpen.


székelyföld? színtiszta magyarlakta hely... na az tényleg nem a magyarokat illetné? és azokat az embereket, magyar embertársainkat nem illetné meg a magyar állampolgárság? emberek akik egy idegen országban élnek, magyarul bezélnek...


hagyom most ezt az egészet, mert aki megért engem, az már a legelején is értette hogy mit írok, de aki ezek után se, az meg még nem is fogja megérteni, mert alapból máshogy áll ehhez a dologhoz.


ja és még valami, most így a végére, eszembe jutott az a válasz amiben az áll, hogy Petőfi meg Arany, meg a többiek és prímán a magyarságról szóltak. igen, és szeretem is ezeket a költőket, és nem azt mondtam hogy ki kéne szedni a verseiket, hanem azt hogy legalább 1-2 ilyen vers is kéne mint amiről a kiírt kérdésem szól ereetileg.


a Tompa Mihály.Gólyához verset elolvasom, mert kiváncsi vagyok hogy ezt miért érdeme elolvasni a jobbikosoknak

2010. jan. 14. 16:41
 17/23 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy az nincs benne, de benne van pl. Illyés Gyulától az Egy mondat a zsarnokságról, amely hihetetlen erővel fejezi ki a magyar nép elnyomását. Szerintem az is ugyanúgy fejleszti a magyarságtudatot. Másrészt pedig az iskolai megemlékezések, ünnepségek is fejlesztik. Harmadrészt nekem az sokkal jobban fejlesztette a magyarságtudatomat, mikor 17 évesen elolvastam a Minek nevezzelek c. Petőfi verset. Igazán büszkének éreztem és érzem magam, hogy egy ilyen csodálatos vers egy magyar költő tollából származott, pedig nem hazafias vers.
2010. jan. 14. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 A kérdező kommentje:
Igen ezek nekem is tetszenek. Hányszor elolvastam az Egy mondat a zsarnokságról verset... :D
2010. jan. 14. 18:17
 19/23 anonim ***** válasza:

Utolsó vagyok, még annyit szeretnék, hogy a mai cigányutálat nem volt meg mindig. Mikor ezt mondom, hülyének néznek. Akkor azt mondom, olvasd el Vörösmartytól A vén cigányt. Nem negatívan ábrázolja, hanem művészként!

Tessék, itt van Latinovits előadásában. Megéri megnézni:


http://www.youtube.com/watch?v=RXO9ajtHzLU&feature=related

2010. jan. 14. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
34%
Egyetértek veled kérdező nem adhatjuk fel! Nem Nem Soha!!!
2010. jan. 14. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!