Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az Oszmán-Birodalommal elkerül...

Az Oszmán-Birodalommal elkerülhetetlen volt a háború? Nem lett volna esély a kiegyezésre esetleg szövetségre?

Figyelt kérdés
Nekem annak idején úgy tanították hogy nem, mert a törökök mindenképpen el akarták foglalni Magyarországot és gyanítom most is tanítják az iskolákban. Viszont végignéztem a Szulejmán című sorozatot és abban egészen másképp történtek az események. Például Lajos király lefejezi a török követet aminek eredményeképpen Szulejmán megindul Magyarország ellen. Persze ez egy sorozat, és nyilván nem minden igaz, de érdekes volt látni a másik oldal álláspontját, ezért utánaolvastam. A helyzet pedig az hogy valóban a magyar fél rúgta fel a békeszerződést azzal hogy bebörtönözték Szulejmán követét aki meg akarta hosszabbítani a békét. Ennek következménye volt Mohács. Korábban az első nagyobb támadást is a magyar fél indította Luxemburgi Zsigmond vezetésével. A várnai csata előzménye pedig az volt, hogy a magyar király a békeszerződés ellenére támadást indított. Összességében a magyar fél legalább annyiszor indított hadjáratot mint a török, a békemegállapodás felugrása árán is. Mátyás király volt az egyetlen aki békére törekedett és a törökök nem is támadtak kisebb harcoktól eltekintve. Nekem az a gyanúm hogy a magyar oldal hibás politikája vezetett az ország bukásához amit kihagynak a történelemkönyvekből.

2018. dec. 14. 10:34
1 2 3 4 5
 21/44 A kérdező kommentje:
Bocsi de látszik hogy az iskolai törit mondod itt vissza amire bárki képes. Kicsit kellene gondolkodnod, ami ahogy látom már gondot okoz. Azt mondtad alternatív valóságban élek, amire válaszul kimásoltam azt a részt ami bizonyítja hogy tévedsz, így szerintem kiderült te élsz alternatív valóságban. Tények híján már csak sértegetésre vagy képes? Mert nem reagáltál érdemben a válaszaimra.
2018. dec. 17. 12:49
 22/44 anonim ***** válasza:
34%

1. Nem csak egy ember (én) írtam neked, minimum 3-5 ember


2. De, kikerestem a tényeket, és tudnám folytatni is a vitát, ráadásul az általad kikeresett válaszok jó része nem állja meg a helyét, mert pontatlan/kiragadott/stb., amit hosszú lenne leirni és fárasztó, de nyugi, nem fogok már veled tovább vitatkozni, mert rájöttem, hogy a fáradságos válaszírás helyett trolkodni sokkal szórakoztatóbb. Szóval megszívtad.

De hidd csak nyugodtan, hogy igazad van, veregesd hátba magad, okos vagy Buksi, rádhagyom a dolgot.


PS: A történelmet a győztesek írják. Remélem ezzel érted mire célzok, ha nem, az se baj, nem fogom elmagyarázni. XD

2018. dec. 17. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/44 anonim ***** válasza:
46%

Olyan kérdést feszegetsz ami magasabb szintű történelem tudást igényel, a válaszolók többsége viszont alapokkal sincs tisztában mint ahogy sok más kérdésnél. Továbbá a jelenlegi iszlámellenes közhangulat miatt a törökök megítélése rosszabb mint amilyenek valójában voltak, az osztrákok megítélése pedig jobb, pedig tetteik alapján hozzájuk képest a törökök jófiúk.


Van egy cikk Mohácsról, alatta pedig sok hozzászólás. Találsz olyat is aki nagyjából a te véleményeden van.


[link]

2018. dec. 17. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/44 A kérdező kommentje:

"De, kikerestem a tényeket, és tudnám folytatni is a vitát, ráadásul az általad kikeresett válaszok jó része nem állja meg a helyét, mert pontatlan/kiragadott/stb., amit hosszú lenne leirni és fárasztó,"


Ez jó :) Tudnál válaszolni de nincs kedved. Ez egy tízéves gyerek értelmi szintje.

2018. dec. 18. 08:31
 25/44 anonim ***** válasza:
100%

Hú, hát én ezt nem olvastam végig... kérdező ne legyél már ennyire naív.


"valóban a magyar fél rúgta fel a békeszerződést azzal hogy bebörtönözték Szulejmán követét aki meg akarta hosszabbítani a békét. Ennek következménye volt Mohács"


Valóban lehet ez casus belli egy háború indításához a nagyközönség számára, de a valódi ok nem ez volt.

Az oszmán birodalom minden határán folyamatosan terjeszkedett, ahol időlegesen nem, ott is folyamatosak voltak a portyák.

Olyan pedig csak a mesékben létezik, hogy csak úgy "átengedünk" egy komplett hadsereget az ország területén.


"Nekem az a gyanúm hogy a magyar oldal hibás politikája vezetett az ország bukásához amit kihagynak a történelemkönyvekből."


Ez igaz, hibás volt a politika, de nem azért, mert nem tudta elkerülni a háborút. Ezt nem lehetett volna sehogyan megelőzni.

2018. dec. 20. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/44 A kérdező kommentje:

"Hú, hát én ezt nem olvastam végig... kérdező ne legyél már ennyire naív."


Akkor talán nem ártana végigolvasnod mert kifejtettem miért gondolom ezt.



"Az oszmán birodalom minden határán folyamatosan terjeszkedett, ahol időlegesen nem, ott is folyamatosak voltak a portyák."


Nem igaz. A távolabb eső területeken megszállás helyett inkább arra törekedet hogy vazallus államokat hozzanak létre mint a román fejedelmek, Erdély Algéria. Szapolyai haláláig Magyarország esetében is ez működött. Utána kénytelenek voltak megszállni az országot különben az egészre ráteszik a kezüket a Habsburgok.



"Olyan pedig csak a mesékben létezik, hogy csak úgy "átengedünk" egy komplett hadsereget az ország területén."


A másik hozzászóló is ezt mondta. Szerinte én egy alternatív valóságban élek. Erre mondtam hogy Mátyás király átengedte a törököket Ausztria felé. Kimásoltam ezeket neki is :



"III. Frigyes és a császári propaganda viszont azt terjesztette (a valóságnak nagyjából megfelelően), hogy Mátyás a törökellenes segélyt őellene használja fel, sőt időnként átengedi Délvidéken az osztrák tartományok ellen induló török martalócokat."



"III. Frigyes német-római császár már 1474-ben megvádolta Mátyást, hogy átengedi területén a Stájerországba tartó törököket. Úgy tűnik, joggal."


Forrás:


[link]



Tehát nagyon úgy tűnik ti éltek mesevilágban. A legnagyobb magyar király bizony átengedte a törököket Magyarországon.



"Ez igaz, hibás volt a politika, de nem azért, mert nem tudta elkerülni a háborút. Ezt nem lehetett volna sehogyan megelőzni."


Hát miért volt hibás? :) Egyébként simán el lehetett volna kerülni a háborút a törökökkel amit ki is fejtettem.

2018. dec. 20. 08:54
 27/44 anonim ***** válasza:
0%
De a martalócok fosztogatni mentek, nem komplett százezres hadseregek, utánpótlással, kiszolgálószemélyzettel, amik ostromra készülnek....
2018. dec. 20. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/44 anonim ***** válasza:
63%

"Hát miért volt hibás? :) Egyébként simán el lehetett volna kerülni a háborút a törökökkel amit ki is fejtettem."


Azért volt hibás, mert felkészületlenül érte az országot a háború, belviszályokban darabolódott el az ország ereje.


Amúgy meg akkor legyen, mindenki hülye, csak te vagy helikopter, mert láttad a Szulejmánban... te atya ég.

2018. dec. 20. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/44 A kérdező kommentje:

"De a martalócok fosztogatni mentek, nem komplett százezres hadseregek, utánpótlással, kiszolgálószemélyzettel, amik ostromra készülnek...."


De nem is 2-3 emberről van szó. Az ilyen egységek többezer főből álltak és látható hogy Mátyás sokszor átengedte őket, ami csak is a törökökkel kötött szerződés alapján lehetséges.

2018. dec. 20. 15:12
 30/44 A kérdező kommentje:

"Azért volt hibás, mert felkészületlenül érte az országot a háború, belviszályokban darabolódott el az ország ereje."


Hülyeség. Ha fogalmad sincs a történelemről semmi keresnivalód itt. A törökök 1521-ben foglalták el Nándorfehérvárt, vagyis Mohácsig még volt 5 év. Mohács után pedig kiavultak az országból és csak 1541-ben jöttek vissza.



"Amúgy meg akkor legyen, mindenki hülye, csak te vagy helikopter, mert láttad a Szulejmánban... te atya ég."


Ha még ahhoz is lusta vagy hogy végigolvasd amit írtam, ne is válaszolj. Amennyiben elolvastad, akkor nem sikerült felfognod. Ez esetben pedig ez a kérdés meghaladja az értelmi szintedet. Legalább ötször leírtam hogy nem a sorozatból indultam ki.

2018. dec. 20. 15:19
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!