Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az Oszmán-Birodalommal elkerül...

Az Oszmán-Birodalommal elkerülhetetlen volt a háború? Nem lett volna esély a kiegyezésre esetleg szövetségre?

Figyelt kérdés
Nekem annak idején úgy tanították hogy nem, mert a törökök mindenképpen el akarták foglalni Magyarországot és gyanítom most is tanítják az iskolákban. Viszont végignéztem a Szulejmán című sorozatot és abban egészen másképp történtek az események. Például Lajos király lefejezi a török követet aminek eredményeképpen Szulejmán megindul Magyarország ellen. Persze ez egy sorozat, és nyilván nem minden igaz, de érdekes volt látni a másik oldal álláspontját, ezért utánaolvastam. A helyzet pedig az hogy valóban a magyar fél rúgta fel a békeszerződést azzal hogy bebörtönözték Szulejmán követét aki meg akarta hosszabbítani a békét. Ennek következménye volt Mohács. Korábban az első nagyobb támadást is a magyar fél indította Luxemburgi Zsigmond vezetésével. A várnai csata előzménye pedig az volt, hogy a magyar király a békeszerződés ellenére támadást indított. Összességében a magyar fél legalább annyiszor indított hadjáratot mint a török, a békemegállapodás felugrása árán is. Mátyás király volt az egyetlen aki békére törekedett és a törökök nem is támadtak kisebb harcoktól eltekintve. Nekem az a gyanúm hogy a magyar oldal hibás politikája vezetett az ország bukásához amit kihagynak a történelemkönyvekből.

2018. dec. 14. 10:34
1 2 3 4 5
 41/44 anonim ***** válasza:

Pontosan erről beszéltem, wikipédiáról tájékozódni nem túl impozáns.


A történelmi tényeket pedig felesleges firtatnod, mert továbbá nem fogok rá reagálni. Felesleges szócseplés nem az én műfajom. Segíteni akartam, de akin nem lehet..

2019. jan. 29. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/44 A kérdező kommentje:
Nem csak onnan tájékozódom, de látom te még onnan sem. Egyébként ott van a te verziód is a wikipédián miszerint egyesek úgy gondolják a törökök gyengíteni akarták Magyarországot ezért nem foglalták el Mohács után. Erre mondtam hogy hülyeség hiszen szétverték a magyar fősereget, meghalt a király és az ország vezetői, Budára pedig egyszerűen besétáltak. Az ország onnantól volt képes szervezett ellenállásra. Ennél jobban hova gyengítsék még? :)
2019. jan. 29. 20:53
 43/44 anonim ***** válasza:
26 ezres királyi sereget vertek szét, de Szapolyai erdélyi 30-40 ezer fős serege és Frangepán 15-20 ezres horvát serege szándékosan nem bocsátkozott csatába Mohácsnál, mert remélték hogy a király serege megsemmisül, sőt akár a király is ott marad a csatatéren, aztán ők majd marakodhatnak az országért. A törökök pedig nem hitték el, hogy egy ekkora ország csak egy 25 ezres sereget képes kiállítani, azt hitték csapba az egész és gyorsan elhagyták az országot.
2019. jún. 14. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/44 kürasszír ***** válasza:

# 43


A hadtörténészek szerint Szapolyai erdélyi serege csak 10 000 fős lehetett, a horvát báné pedig maximum 5000 fős.


Az erdélyi és a horvát hadak mellesleg a legkisebb harcértéket képviselték Magyarországon.


Erdély és Horvátország együtt sem tették ki akkor a Magyar Királyság Királyság lakosságának 25 %-át.

2021. szept. 15. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!