Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az Oszmán-Birodalommal elkerül...

Az Oszmán-Birodalommal elkerülhetetlen volt a háború? Nem lett volna esély a kiegyezésre esetleg szövetségre?

Figyelt kérdés
Nekem annak idején úgy tanították hogy nem, mert a törökök mindenképpen el akarták foglalni Magyarországot és gyanítom most is tanítják az iskolákban. Viszont végignéztem a Szulejmán című sorozatot és abban egészen másképp történtek az események. Például Lajos király lefejezi a török követet aminek eredményeképpen Szulejmán megindul Magyarország ellen. Persze ez egy sorozat, és nyilván nem minden igaz, de érdekes volt látni a másik oldal álláspontját, ezért utánaolvastam. A helyzet pedig az hogy valóban a magyar fél rúgta fel a békeszerződést azzal hogy bebörtönözték Szulejmán követét aki meg akarta hosszabbítani a békét. Ennek következménye volt Mohács. Korábban az első nagyobb támadást is a magyar fél indította Luxemburgi Zsigmond vezetésével. A várnai csata előzménye pedig az volt, hogy a magyar király a békeszerződés ellenére támadást indított. Összességében a magyar fél legalább annyiszor indított hadjáratot mint a török, a békemegállapodás felugrása árán is. Mátyás király volt az egyetlen aki békére törekedett és a törökök nem is támadtak kisebb harcoktól eltekintve. Nekem az a gyanúm hogy a magyar oldal hibás politikája vezetett az ország bukásához amit kihagynak a történelemkönyvekből.

2018. dec. 14. 10:34
1 2 3 4 5
 31/44 anonim válasza:
44%

Kedves kérdező! Nem tudom olvasod-e még a válaszokat.

Szép témába nyúltál bele, amivel már én is foglalkoztam és szintén arra jutottam, hogy igen, elkerülhettük volna a török megszállást. Ehhez viszont el kellett hagynom az iszlámfóbiás, begyöpösödött gondolkodású emberekkel teli kedves kis országomat, és körülnézni a nagyvilágban, bizony, nem csak Magyarországon tanítanak történelmet, és bizony, nem ugyan úgy! Saját megítélésed szerint választhatsz, hogy melyiket fogadod el "helyesebbnek".

Én meghallgattam sok embert, diskuráltunk....és összerakva az információkat, logikailag arra a következtetésra jutottam, hogy a törökök tényleg nem akartak minket elfoglalni. Mi visszautasítottuk a békeszerződés meghosszabbítását a Habsburgok javàra. Ennyi történt. Választottunk. Nyilván visszatekintve nem volt egy stratégiailag helyes döntés visszautasítani a békèt, de a történelmet azért tanuljuk, hogy a hibàkból tanulhassunk.

Ami viszont mélységesen elszomorít, a magyar honfitársaim hozzàállása más országok népéhez.

"Te valami vallási fanatikus muszlim agitátor vagy?" - Ez kiverte a biztosítékot! A vallás tán az utolsó dolog amiről ez a kérdés szólhat. Hány iszlám hitű emberrel találkoztál? Mert elárulok neked valamit. Jelenleg éppen Törökországban élek. Kèpzeld, szerethető emberek a törökök is, nàlad mindenképp szerethetőbbek, aki kèpes egy nemzetet utálni azért, ami évszázadokkal ezelőtt történt, ráadásul nem is teljesen úgy , ahogy az a fejedben létezik. És a vallást hozod képbe a semmiből,holott valószínűleg fingod sincs se a vallásukról se az országukról.

Másik érdekes info, talán hallottál már róla -bár kétlem-. Annak ellenére, hogy a magyarság többnyire utálja a törököket, ôk testvérnek tekintenek minket, magyarokat. Még Attila korából. Ezt kivétel nélkül minden török tudja/említette akivel találkoztam.Ez is mutathatja, hogy miért nem akartak minket megtámadni, és hiszed vagy sem, szimpatizáltak velünk, de a háború az háború. Nem egyszer kedves megjegyzéseket kaptam, csak mert magyar vagyok. Aztán egy vidám nap végén hazajövök, és ég a pofám ezeket a gyűlölködő kommenteket olvasva. Hol érdemeljük ki a szeretetüket irántunk? Ők pont leszarják nekünk mi a vallásunk, pont leszarják mi tørtént évszázadokkal ezelőtt mikor háborúztunk egymás ellen. Ahogy kérdező is leírta , rohadt sok ország utálhatná egymàst a történelmi események miatt. De valamiért ez a magyarok szokása.

Jöhetnek olyan válaszok, hogy nem szeretem a hazám, iszlamista lettem stb. Szeretem a hazám és hiányzik. Csak a rasszizmus ami otthon folyik, az nem. Szép dolog a nacionalizmus, de fájdalmas ha hülyeséggel társul.

2018. dec. 21. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/44 A kérdező kommentje:
Végre egy értelmes válaszoló. Igen, aki utánaolvas és logikusan végiggondolja, arra az eredményre jut hogy a törökök nem akarták elfoglalni Magyarországot.
2018. dec. 21. 08:14
 33/44 A kérdező kommentje:
Miért kellett lepontozni a 76%-os válaszolót? Sok retardált gyűlölködő fidesz birka.
2018. dec. 21. 10:23
 34/44 anonim ***** válasza:
27%

"Te valami vallási fanatikus muszlim agitátor vagy?"

Ez a logika egy atomfideszesre vall.

Ők is mindenből Soros összeesküvését szűrik le. Amúgy meg el lehetett volna kerülni de ami történt megtörtént. Nincs értelme rajta rágódni.

2018. dec. 21. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/44 anonim ***** válasza:
100%

Kedves #31-es!


Abban vitatkoznék hogy biza nem a magyarok utasították el a békét. Szelim szultán halála után Szulejmán már akkor tudta hogy megtámadják magyarországot mikor a békeköveteket korhoz híven elküldték (hiszen akkor a szerződéseket az uralkodók kötötték és nem az államok, ergo megkellett hosszabítani a "békét" ahhoz hogy tovább éljen. Nem véletlen tettem idézőjelbe utána lehet nézni mennyire volt ez béke, inkább komoly háborúk szüneteltetésének mondanám.) És bár a magyarok meghosszabbították a békét (tekintve hogy európa jelezte, nem nyújt segítséget mo-nak egy esetleges oszmán támadás esetén) de ez jelentéktelen volt, a birodalom ugyanis már nagyban készülődött a hadakozásra. Tudom rengeteg olyan tévhit keletkezett melyben a jagelló kort gyalázzák, és hogy a királyi udvar lefejeztette, bebörtönözte a követeket, valójában egyik sem igaz. Magyarok békét akartak, pechünkre a törökök nem!

2019. jan. 25. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/44 A kérdező kommentje:

"Magyarok békét akartak, pechünkre a törökök nem!"


Ez egy eléggé vágyorientált kijelentés. Ha a törökök tényleg Magyarországot akarták elfoglalni miért vonultak ki Mohács után? És miért adták a koronát egyből Szapolyainak? A következő években befejezették volna Magyarország elfoglalását de nem tették. Sőt, mikor a Habsburgok 1529-ben elfoglalták Budát, Szapolyai a szultántól kért segítséget. Szulejmán elfoglalta Budát és visszaadta Szapolyainak. Kis túlzással mondhatjuk, a törökök mindent megtettek hogy ne kelljen Magyarországon maradniuk.

2019. jan. 25. 22:58
 37/44 anonim ***** válasza:
93%

Egyrészt a helyzet teljesen más lett mohács utan.Szulejmán csata után nem hitte el hogy győzött, seregét sokáig fegyverben tartotta. Követeket küldött budára hogy békét kössön Lajossal (ugyanis nem tudta hogy a király meghalt, vezető személyek keresését kiadta a csatamezőn. A bárókét és pl Tomoriét meg is találta. Királyét nem így gondolta hogy él, hiszen a csata mezejéről elmenekült.) Az hogy a törökök békeköveteket küldött nem véletlen. A korban nem volt olyan egyezerű dolog ám ekkora távolságban ám egy birodalom részt rendben tartani. Szulejmánnak esze ágában sem volt Budát elfoglalni, akart egy nekik kedvező békét kötni aminek a részleteit valószínűleg soha nem tudunk meg. Viszont a törökök meglepetésére se király nem volt, és a csatában elhunyt vezető személyek döntő része. Az hogy akkori szituációban bevonultak budára nem volt betervezve. Az viszont hogy elhagyták budát (amit te nem értessz) az főként azért volt mert a korban buda vàra igen rossz állapotnak örvendt, ugyanis ezt a várat közvetlenül nem veszélyeztette veszély, inkább a végvárak erősítése volt a cél már ha jutott rá pénz. És a törökök ekkor még nem akartak belevatkozni a kialakuló polgárháborúba, szimplán itthagyták az országot kifosztva. Szóval röviden, Szulejmán nem érezte azt hogy Ferdinánd (no meg persze V. Károly, és egy Nagybirtokos Szapolyai mellett vagyis ellen neki megérné az országot elfoglalni és azt védeni. Tudom ez lehet nem hangzik logikusan de nézd meg konstantinápoly és buda közötti távolságot. Inkább úgy fogalmaznék hogy a törökök nem látták elérkezetnek az időt. A törökök egyébként is szinte mindent előre elterveztek és mohácsi csata következményeit lehet nem is kalkulálták bele. (Itt még tudnám folytatni de nem ide tartozik)

A másik érv ami szintén logikus az a népük harcmodora mely hasonlít s tatárra. Először csak meggyengítik az ellenfelet és kifosztják majd ha elég gyengének erzik elfoglaljak. Ez rengeteg keleti népre igaz volt. Ez szinten a vesztesegek elkerülése miatt hatasos.

2019. jan. 26. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/44 A kérdező kommentje:

# 37 Egyáltalán nem logikus amit írtál. Gyakorlatilag totál hülyének képzeled a törököket. Szerinted nem ismerték fel hogy legyőzték a magyar fősereget? Ha a király tényleg a patakba fulladt, akkor nem találhatták meg de akkor is tudták, a magyar sereg megsemmisült. Az sem érv hogy Buda vár rossz állapotban volt. Egyébként én ezt kétlem mivel ez volt a főváros. És nemcsak Budát hagyták ott hanem az egész országot.



"A másik érv ami szintén logikus az a népük harcmodora mely hasonlít s tatárra. Először csak meggyengítik az ellenfelet és kifosztják majd ha elég gyengének erzik elfoglaljak."


Ennél jobba mit kellet volna gyengíteni? :) Szétverték a magyar fősereget, meghalt a király, és bevonultak a fővárosba. Az ország képtelen volt szervezett ellenállásra. Ha tényleg el akarják foglalni, nem mennek ki az országból. Vagy ha kimennek, akkor visszajönnek a következő évben hogy befejezzék, de mint tudjuk csak 15 év múlva jöttek vissza, és akkor is csak azért szállták meg az országot mert meghalt Szapolyai és nem volt utód.


Akárhogy nézzük, minden azt bizonyítja, a törökök nem akarták elfoglalni Magyarországot.

2019. jan. 28. 11:06
 39/44 anonim ***** válasza:
100%

Kérlek a te érdekedben, olvass utána a dolgoknak részletesen, több forrásból.


De azért néhány dolog:

Magyar fösereg nem semmisült meg, lovasság nagyrésze elmenekült a harctérről. Másrészt az erdélyi és horvát csapatok az országban tartózkodtak, a cseh csapatokkal egyetemben.

Buda pedig mint főváros nem hiszem hogy részleteznem kell fontosságát, állapotáról pedig szintén utána lehet nézni.


Keleti népek harcmodorát ismerd meg szintén.


Már hogy ne lett volna utód? Váradi béke értelmében Ferninánd az utód, de Szapolyai hívek Zsigmondot szerették volna trónon. Ez 2 trónörökös kapásból.


Ez igaz a törökök még nem akarták elfoglalni az országot.

De tényleg fontos lenne hogy ismerd a részleteket, ezek hiányában a vitatandó kérdések eléggé értelmetlenek.

2019. jan. 28. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/44 A kérdező kommentje:

Ne haragudj te te vagy az aki nem ismeri a tényeket, és még logikátlan is amit állítasz.

Azt képzeled hogy a törökök valamiféle nomád keleti harcmodort alkalmaznak, miközben hadseregük alapját professzionális egységek alkották. Ez azt jelenti hogy a tisztek és a katonák iskolában kaptak kiképzést. Rég semmi közük nem volt már a keleti harcmodorhoz.



A magyar fősereg pedig szinte teljesen megsemmisült Mohácsnál. Meghalt a király és sok főúr. Szapolyainak volt még 10-15 ezer fős serege de neki eszében sem volt a törökökkel harcolni. A többi pedig szóra sem érdemes. Ezek ellenére te azt akarod mondani hogy a törökök féltek a magyaroktól ? :) Ez az eddigi legnevetségesebb hozzászólás. Szétverik a magyar fősereget, egyszerűen csak besétálnak Budára a legkisebb ellenállás nélkül, ami az akkori főváros de te úgy látod féltek a magyaroktól ezért inkább kivonultak az országból :)


Olyan utód nem volt aki megfelelt volna a törököknek. Szapolyai fia még csecsemő volt. Ekkor döntöttek csak úgy hogy megszállják az országot. Ha nem teszik, egész Magyarország a Habsburgoké lett volna. A wikipédia szerint maga Szulejmán írta egy levelében hogy Magyarország túl messze van, ezért inkább vazallus államként kezeli:


"Maga Szulejmán írta egy levelében 1541-ben, hogy a meghódított Magyarország időben túl messzire esett a birodalomtól, ezért bízta annak vezetését Szapolyaira."

2019. jan. 28. 20:41
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!