Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért ilyen tisztességtelen a...

Miért ilyen tisztességtelen a jelenlegi választási rendszer?

Figyelt kérdés

Az egyéni körzetek vannak túlsúlyban, viszont a kétfordulós választási rendszer megszűnt. A listáról kevesebben jutnak be, ezáltal nem a választók akaratát mutatják ( hisz ha egy pártra 40% szavaz, simán lehet az egyéni körzetekkel 70%-a, ami messze eltér a valóságban elért eredményektől ), ráadásul a töredékszavazatok nálunk egyedüli módon győztes kompenzációt eredményeznek.

De ez miért ilyen ( rossz értelemben ) átmenet a listás és az egyéni körzetek között és miért ilyen tisztességtelen?


2018. júl. 20. 01:37
1 2 3 4 5
 21/48 anonim ***** válasza:
15%
"és mindeközben úgy torzította el a választási rendszer mandátumkalkulációját, hogy a kormányzati maffia a szavazatoknak nemhogy esetileg, de még négyévente EGYSZER SEM kell megkapja minimum az 50%-át (+1)" ne zavartasd magad A Fidesz és a KDNP közös listája körülbelül 2,6 millió szavazatot szerzett a 2018as országgyűlési választáson Ezzel szemben a parlamenti ellenzék listáját összesen 2,34 millió szavazópolgár választotta.A parlamentbe nem benutott partokat egyik orszagban sem szamoljak bele a parlamenti helyek 50%-ban. (nemetroszagban sem)
2018. júl. 20. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/48 anonim ***** válasza:
71%

# 13-as, beszélsz össze-vissza! Ha nem ismered a német választási rendszert, ne dumálj róla.


A német választási rendszerben a lista a kompenzációs elv alapján működik, nem úgy, ahogy a korábbi magyarországi választási rendszer.


Pontosan az a helyzet, hogy a VALÓS leadott szavazatszám a lényeg, nincs elkülönítve a körzeti és a listás szavazat, a lista CSAK kompenzációra van használva, csak nagyon ritkán keletkezik többletmandátum (Überhangmandat).


Ezt a magyarországiak általában nem szokták felfogni, mert itt mást jelentett mindig a listás és az egyéni mandátum, külön kalapként kezelte a rendszer eddig is.


Németországban nem így van, ott a lista kontrolltényezőnek van használva:


Tehát, bár minden szavazó szavaz egyéni jelöltre és listára is, a szavazata nincs teljesen elkülönítve (mintha két külön ember szavazott volna, ahogy nálunk).


1. Mindig az egyéni mandátumokat nézik meg először.


2. A listát kontrolltényezőként használják a mandátumok kiosztásánál.


3. Van még egy extra kompenzációs mandátumcsomag is, amire egyáltalán nem is lehet szavazni.


Ez úgy működik, hogy ha egy párt lista szerint a mandátumoknak a 30%-át kapná, de egyéniben elvitte már a 32%-át, akkor egyetlenegy helyet sem kap sem a listáról, sem a kompenzációs listáról!


Ha egy párt csak 10%-nyi mandátumot kapott egyéniben, viszont összességében 30%-ot kellett volna kapjon, akkor 20%-nyi képviselőt vihet be a listájáról, így összességében meglesz neki a 30%.


Ha egy párt véletlenül nagyon túlnyerte magát egyéniben, és a listás helyekkel sem sikerül ezt ellensúlyozni, akkor az összes extra kompenzációs listás helyet a többiek kapják meg.


A német választási rendszerben NINCS GYŐZTESKOMPENZÁCIÓ.



Tudom, hogy bonyolultan hangzik, de a lényeg, hogy a német választási rendszerben a lista kompenzációs elv alapján van felhasználva, ehhez pedig hozzáadódik egy külön kompenzációs mandátumszám is (amire nem is lehet szavazni, csak kiegyenlítésre használják).


Az egyéni körzetek miatt így is keletkezik néha egy jelentéktelen számú Überhangmandat, de a torzulás minimális.


1953-ban pl. a CDU-ra a választók 36,4%-a szavazott, a mandátumoknak pedig a 38,7%-át kapta meg.


2017-ben a választók 26,8%-a szavazott rájuk és a mandátumok 28,2%-át kapták meg.


Mindkét esetben "többletmandátum" keletkezett, azért, mert több képviselőt juttattak be egyéniben, mint amennyi lista alapján illette volna meg őket (2017-ben pl 14 millió német szavazott rájuk egyéniben, miközben listán csak 12,5 millió).


Így, mivel az egyénivel elvittek 28,2%-nyi mandátumot, "túlnyerték magukat" - viszont nem kaptak mandátumot listáról egyáltalán.


Ellenpélda az 1980-as német választás, amikor egyéniben egy millióval kevesebb szavazatot kaptak, mint listán, így a listáról pótolták fel a mandátumaikat, hogy megfeleljen a 34,2%-os aránynak


Ha kíváncsi vagy a német választási rendszer működésére (elég bonyolult), akkor olvasd el ezt a tájékoztatót, elég szépen bemutatja: [link]


Csak, hogy ne írkálj hüyeségeket. És más se!


A német sokkal arányosabb a magyarnál, de még a korábbi magyarnál is. Olvasd szépen el, utána beszélbetünk.


Vagy ezt: [link]


Vagy ezt: [link]


Vannak ilyen gyakori, mantraszerűen ismételgetett hazugságok a Fidesz-szubkultúrában, amit attól, mert sokan és sokszor elzümmögnek, már igaznak is gondolnak egyes fideszbirkák.


Nos nem, nem igazak. A német választási rendszer nagyságrendekkel arányosabb még a Fidesz által megcsúfított volt magyar választási rendszernél is, legfennebb 1-2%-os eltéréseket enged meg.


Midezt azért, mert NEM KÜLÖNÍTI EL a listás és egyéni rendszert két külön kalapba, mintha egy választó két választó volna valójában, ahogy a magyar mindig is tette, hanem a listás arányhoz igazítja a végeredményt MINDIG.


Értsd: egyetlen párt sem kaphat kevesebb arányú mandátumot, mint amennyit listán szerzett, annál csak többet kaphat esetleg, ha egyéniben túlnyerte magát.

2018. júl. 20. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/48 anonim ***** válasza:

# 21-es, alkotmányozásnál nagyonis számít. És ne áltasd magad a szokásos fideszes módon: ha egy következő választáson a fideszmaffia 51%-ot kapna, attól ez a rendszer nem "javul meg", csak épp egy véletlen történik.


A rendszer azért rossz, mert MEGENGEDI, hogy AKÁR 44%-kal is alkotmányozó többségbe kerüljön egy párt, és ezzel párhuzamosan MEGTILTJA a magyar népnek az alkotmányozást azáltal, hogy nem lehet népszavazást kiírni alkotmányt érintő kérdésben.


A RENDSZER attól nem "javul meg", ha történetesen a véletlen úgy hozza, hogy a Fidesz egyszer tényleg megkapja az 50% + 1 szavazatot. Az csak ESETI VÉLETLEN.


A RENDSZER attól rossz, mert az eseti véletlenektől teljesen függetlenül MEGENGEDI, hogy AKÁR a választók kevesebb mint felének felhatalmazásával is alkotmányozhasson egyetlen párt, méghozzá NEM EGYSZER, hanem négy éven keresztül AKÁRHÁNYSZOR.


És ami legalább ennyire súlyos: a magyar népnek MEGTILTJA az alkotmányozást, érvényes és eredményes népszavazás útján.


Ezt hiába csűröd-csavarod, az ilyen rendszer rossz, antidemokratikus és tisztességtelen, mert MEGENGEDI a népakarat ellenében történő alkotmányozást (függetlenül az eseti helyzetektől MEGENGEDI), holott ez az amit KI KELLENE ZÁRNIA, még elvi eshetőségként is, ahelyett, hogy a népakarat közvetlen érvényesülését zárná ki, mint ahogy azt jelenleg teszi!

2018. júl. 20. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/48 anonim ***** válasza:
"A német választási rendszerben NINCS GYŐZTESKOMPENZÁCIÓ." ki allitotta, hogy van? Meg is latszik, hogy mennyi ideig szokott tartani egy kormanyalakitas.
2018. júl. 20. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/48 anonim ***** válasza:
igen a nemeteknel nincsgyözetskompenzacio, de ahogy mar irtam, ott több kormany is van, a központi kormany mellett, igy az orszag akkor is müködik egy ideig, ha nincs központi kormany, de nalunk csak egy kormany van.Egyebkent az ugynevezt gyöztes kompenzacio nalunk se olyan jelentös, mint ahogy beallitjak. Jelenleg a fidesz összesen 5 db plusz mandatumot kapott, ugyhogy gyakorlatilag a valasztoik fele ra szavazott, a parlamentbe bejutott partok közül pedig többen szavaztak a fdieszre mint a többi partra összesen. Igy jutott a fdiesz 5 plusz mandatumhot, ha a fidesz tamogatottsaga nem lenne ilyen erös, hogy gyakorlatilag minden masodik valszto razsvaza, hanem mondjuk az orszagos listan eler 405ot, egy masik part meg 38%ot, meg az egyneu mandtaumok csak 60% nyerne meg akkor kb 1-2 mandatuomot kapna. De megis melyik partnak kene kapnia a töredekszavazatokat, nem annak akire a legtöebben szavaztak? Amugy a nemet valasztasi rendszerben az orszagos liatsn is kb 52% lenne a fidesznek, mivel a parlamentbe nem bejutott partokat ott se szamoljak. ha mondjuk a fidesz az egyeni körzetek 80%at megnyneri, akkor az ottani mandatumeloszatssla kb 60% lenne a fidesznek, tehat ott is kenyelmesen tudna kormanyozni akarmelyik part ezzel az eredmennyel.
2018. júl. 20. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/48 anonim ***** válasza:
Magyarország választási rendszere valahol az angolszász és a német választási rendszer között félúton helyezkedik el.Ez a 49 százalékos pártlistás eredmény azt jelenti, hogy A Fidesz és a KDNP közös listája körülbelül 2,6 millió szavazatot szerzett a 2018as országgyűlési választáson Ezzel szemben a parlamenti ellenzék listáját összesen 2,34 millió szavazópolgár a Fidesznek biztosan sikerült volna minden valasztasi rendszeren önállóan kormányozni.
2018. júl. 20. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/48 anonim ***** válasza:

"Amugy a nemet valasztasi rendszerben az orszagos liatsn is kb 52% lenne a fidesznek, mivel a parlamentbe nem bejutott partokat ott se szamoljak. ha mondjuk a fidesz az egyeni körzetek 80%at megnyneri, akkor az ottani mandatumeloszatssla kb 60% lenne a fidesznek, tehat ott is kenyelmesen tudna kormanyozni akarmelyik part ezzel az eredmennyel."


Jól csicserged: tehát belátod, hogy a német választási rendszerben LEHETETLEN volna, hogy a Fidesz alkotmányozó többséghez jusson Németországban, ahogy a világ bármely más civilizált országában is.


A német rendszerben sosem kapott volna alkotmányozó kétharmadot a Fidesz (az ugye 66,66% fölött kezdődik).


Még 2010-ben sem lett volna meg a kétharmaduk a német rendszerben, nemhogy 2014-ben vagy 18-ban!


És ami még fontosabb: ha véletlenül egyszer meg is lenne, a nép akkor is kezdeményezhetne népszavazást az alkotmányról!!!

2018. júl. 20. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/48 anonim ***** válasza:
" ha véletlenül egyszer meg is lenne, a nép akkor is kezdeményezhetne népszavazást az alkotmányról!!!" almaidban lehet, te komolyna azt hsized, hogy a ballibsik szamaara kenyes kerdesekben engednek a nemeteket szavazni? a 200es vekben több millio aliaras gyüjt össze nepszavazst az alkotmaynrol, mivel az euro bevezetesehez alkotmanyt kellett modositani, mivel az alkotmanyban korabban az allt, hogy Nemetroszag fiezetöeszköze a marka. a több millio alairas ellenre elutasitottak a beadvanyt, iylen olyan mondvacsinalt okokra hivatkozva. Par honapja olvastam egy interjeit az akkroi nemet penzügyminsizeterrel, ös i evalotta, hogy tiszataba volt volt vele, ha nepszavazasra engedtek volna a kedrest, akkor a nemetek valoszinüleg a marka megtartasa mellett szavaztak volna. ennyit a nagy nemet nap alatalki akotmanymodositas lehetösegeröl..
2018. júl. 20. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/48 anonim ***** válasza:
" LEHETETLEN volna, hogy a Fidesz alkotmányozó többséghez jusson Németországban, ahogy a világ bármely más civilizált országában is." pedig Franaciaorszagban is meglenne az alkotmanyozo töbsbege, akkor szerinted Francaiorszag nem civilizalt orszag? Egyebkent nem igaz amit rital, hogy Franciaorszagban csak nepszavazssal elheet alkotmanymodositani. Nez meg a wikipedia idevalo szocikket: [link] "Then, the bill must be approved by the Congress, a special joint session of both houses; alternatively, the bill can be submitted to a referendum." Böven eleg ha a francia paralemnt mind a ket haza megszavazza, Nepszavazasra ki lehet irni a kerdest, de ez nem köetlezö csak egy lehetöseg2
2018. júl. 20. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/48 anonim ***** válasza:

"Negyedrészt pedig, ha tévednék is, az csak azt jelenti, hogy a Fidesz épp annyira antidemokratikus eszmeileg"


na persze, nem a fidesz tehet róla, hogy a nyugati baloldali pártok 1:1 másolatára nem kíváncsiak a magyar szavazók

2018. júl. 20. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!