Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi értelme a törvényeket...

Mi értelme a törvényeket hosszú, érthetetlen jogi szövegként megfogalmazni, ha még ennek ellenére se egyértelmű sokszor?

Figyelt kérdés
Ha úgyis a bíróságnak kell megállapítania, hogy pontosan mit jelent a törvény szövege, akkor nem lenne egyszerűbb röviden, az átlagember számára érthetően megfogalmazni?
2020. aug. 13. 22:28
1 2 3 4
 21/37 A kérdező kommentje:
Értem, így teljesen más, mint ahogy az első oldalon elő akarták adni.
2020. aug. 19. 14:15
 22/37 anonim ***** válasza:
Jézusom, Kérdező. :D Te érted, nagyon, csak épp nem tudod, hogy a törvény az jogszabály. :D
2020. aug. 19. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 anonim ***** válasza:

"De mondjuk bárki, aki elolvasta már a bankszámlájához tartozó üzletszabályzatot, az tapasztalhatta, hogy nem egyértelmű minden abban leírt dolog."



Hát kérdező, én elolvastam! És képzeld értettem is!


Az hogy, te nem érted az te egyéni szoc. problémád.


Az alaptörvény meg nem "lózungokat" tartalmaz, te szerencsétlen, hanem általános szabályokat, ugyanis a konkrét szabályozást az Alaptörvény - a feladatából adódóan - egyedi törvényekre "bízza"!


A jogszabály szöveg, azért olyan amilyen, mert az ott szabályozni kívánt életviszonyt azokkal a magatartási normákkal lehetséges keretbe foglalni, amiket az adott jogszabály tartalmaz.


A nyelvezete pedig egy sajátos (magyar) nyelv, ami a hivatalos dokumentumok sajátossága.


"Ha úgyis a bíróságnak kell megállapítania, hogy pontosan mit jelent a törvény szövege, akkor nem lenne egyszerűbb röviden, az átlagember számára érthetően megfogalmazni?"


Nem, mert ez nem így működik.

A jogszabály feladata a szabályozni kívánt életviszony (jogi) keretbe foglalása. Ez pedig csak általános megfogalmazással lehetséges. A jogkövető - és megfelelő jogi tudású - állampolgárnak LENNE a feladata, hogy a szabályzott életviszonyt a keretszabályba illeszkedő (jogszerű) egyedi magatartásokkal megvalósítsák.


Csakhogy az átlagember nem ért a joghoz, így aztán nem is nagyon világos számára a jogszabály szövege.


Ha nem világos a jogszabály szövege - bármilyen okból - akkor a szabályozás tárgya szerinti szervhez lehet fordulni, hogy mondják meg hogy kell értelmezni a leírtakat.


Képzeld, segíteni fognak!

2020. aug. 20. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/37 A kérdező kommentje:
Sajnálom, hogy a felhozott példámra eddig senki nem volt hajlandó reagálni. (Egy embert leszámítva, aki elismerte, hogy nem a magyar nyelv szabályai szerint kell értelmezni.)
2020. aug. 20. 11:48
 25/37 anonim ***** válasza:

Nyilván semmilyet nem lehet, ami a kötelezettségre vonatkozik.


A logikai és teleológiai értelmezésk elvezet ide. Nem csak nyelvtani értelmezés létezik.

2020. aug. 20. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/37 anonim ***** válasza:

Tessék, Kérdező, ha ennyire érdeklődsz a jogértelmezés iránt, akkor olvasgass egy kis Jogi Alaptan tananyagot.


[link]


Az első év legelején ezzel kezdünk a jogi egyetemen. Remélem, ebből majd világossá válik, miért beszélsz nagy butaságokat.

2020. aug. 20. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/37 A kérdező kommentje:
Oké, tehát ismételten bebizonyosodott, hogy nem magyarul írják a jogot és meg se lehet érteni csupán szövegértelmezéssel.
2020. aug. 20. 14:52
 28/37 anonim ***** válasza:
Te totálisan hülye vagy. :D Ez elég magyar és érthető volt?
2020. aug. 20. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 anonim válasza:
Rengeteg normális választ kaptál mégis futsz a saját berögződésed után nem tudom eldönteni mire vársz? Ha dicséretet nyílván nem vagy egy kis megnyugtatást, hogy ne aggódj sokan vannak ezzel így... AZ AZ ÉRTELME hogy igyekeznek minden lehetőséget számba venni attól hogy te (és legtöbbször egy adott személy nem maxolja ki a fennálló lehetőségek mindegyikét) nem tudod magadra értelmezni az összes variánst nincs gond, de nagyon egocentrikus a hozzáállásod szóval azért ilyen hogy minden ember a törvény előtt egyenlőnek tudhassa magát ...és nem nem lenne egyszerűbb mert nagyon sok embert "kizárnál" így alóla . Remélem elégedett vagy mostmár , de gondolom nem .
2020. aug. 21. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 A kérdező kommentje:
A választ eddig is elfogadtam, de amellett nem mehettem el szó nélkül, hogy a szövegek értelmezhetők, csak én nem vagyok képes értelmezni őket.
2020. aug. 21. 12:49
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!